Μια πρόταση παρακαλώ!..

christar

Member
Μηνύματα
44
Likes
10
Ξέρω ότι θα είναι κάπως εκνευριστικό το θέμα μου, αλλά ακούστε πως έχει:

Παντρευόμαστε 31 Αυγ. και θέλουμε καπάκι να φύγουμε για κάποιον όμορφο προορισμό κατά προτίμηση εξωτικό. Με κριτήριο κυρίως χαλάρωση-σπα-παραλίες και δευτερευόντος κάποιες δραστηριότητες-αξιοθέατα.
Ψάξαμε λοιπον το αχανές ίντερνετ και είδαμε ότι η εποχή δεν προσφέρεται ιδανικά για μακρινη Ασία ούτε πχ. Καραιβική, λόγω καιρού. Προστέθηκε και το μεγάλο κόστος μετάβασης για αυτούς τους προορισμούς και είπαμε να δούμε κάτι πιο προσιτό.
Οπότε στράφηκα να ερευνώ, Κανάριους - Μαγιόρκα - Τυνησια - Μαρόκο.
Έπεσα και κατα τύχη πάνω στην Ζανζιβάρη και γοητεύτηκα!!
Αυτά τα λέω για να δείτε λίγο το γούστο μας και να μας κάνετε μια πρόταση με βάση αυτό και με βάση ένα μπάτζετ 2500 με 3000 μέ όλα τα έξοδα μέσα.

Απλά να εξηγήσω ότι αυτά που μου έχουν προτείνει για Ζανζιβάρη από ταξιδιωτικά περνούν τελικά και τις 3000 και γι αυτό θα ήθελα την εμπειρία σας πάνω σε αυτό!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
ΧΡΗΣΤΟΣ
 

christar

Member
Μηνύματα
44
Likes
10
Έχουμε στη διάθεσή μας από 2-Σεπτ εως 9-Σεπτ, δηλαδή 7 ημέρες ίσως βγαίνουν 6 διανυκτ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ολα εξαρτώνται από τις παροχες και τη τιμη του ξενοδοχείου που θα βρείτε στη ζανζιβαρη. Αν δεν έχετε εμπειρίες εξωτικων ταξιδιών ισως να σας αρέσει αλλοιώς προσωπικά δεν ξετρελλαθηκα. Σίγουρα να αναζητησετε κάτι στην δυτική ακτή που είναι καλύτερη. Δεν ξέρω αν έχουν σπά τα ξενοδοχεία πάντως λίγες δραστηρίοτητες θα βρείτε αν βαρεθειτε να καθεστε στην παραλία (μια εκδρομή στην stone town, spice tour, κλπ) τα εισιτήρια δεν ξέρω που έχουν εκτιναχθει πάντως δεν νομίζω για τόσο διάστημα να κοστίσει τόσο ακριβά όσο λέει το γραφείο.
 

christar

Member
Μηνύματα
44
Likes
10
Hydroneta,
κατέληξα σήμερα να κάνω κράτηση σε ξενοδοχείο μέσω Internet, χωρίς πράκτωρα.
Είναι 4αστερο καλύβα με θέα στον ωκεανό και έχει στην τιμή ημιδιατροφή.
Επίσης έχει τη δυνατότητα ακύρωσης δωρεάν και πληρωμής επιτόπου.
Η τιμή για 6 διανυκτερεύσεις είναι 150 τη βραδια περίπου το δίκλινο.
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω το όνομα του ξενοδοχείου γι αυτό το αποφεύγω.
Τα εισητήρια που βρίσκω είναι με egyptair 720 το άτομο.
Συνολικά με βίζες θα μας παει περίπου 2400 μεταφορά και διαμονή με ημιδιατροφή και μένει εκεί να κάνουμε κάποια έξοδα.
Ελπίζω να μπορέσουμε να περάσουμε με 600 κάνοντες και 2-3 δραστηριότητες.
Πες μου τη γνώμη σου σε παρακαλώ, θα το εκτιμούσα πολύ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.749
Likes
50.925
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι 4αστερο καλύβα με θέα στον ωκεανό και έχει στην τιμή ημιδιατροφή.
Σε ποια περιοχή; Έχουν μεγάλη διαφορά οι παραλίες...

Επίσης έχει τη δυνατότητα ακύρωσης δωρεάν και πληρωμής επιτόπου.
Καλό αυτό.

Η τιμή για 6 διανυκτερεύσεις είναι 150 τη βραδια περίπου το δίκλινο.
Φτηνό δεν το λες.

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω το όνομα του ξενοδοχείου γι αυτό το αποφεύγω.
Πες το μωρέ να το πάρει το ποτάμι.


Τα εισητήρια που βρίσκω είναι με egyptair 720 το άτομο.
Μια χαρά.

Συνολικά με βίζες θα μας παει περίπου 2400 μεταφορά και διαμονή με ημιδιατροφή και μένει εκεί να κάνουμε κάποια έξοδα.
Ελπίζω να μπορέσουμε να περάσουμε με 600 κάνοντες και 2-3 δραστηριότητες.
Πες μου τη γνώμη σου σε παρακαλώ, θα το εκτιμούσα πολύ!
Χαλαρά πενράτε με 600 ευρώ εκεί έχοντας καλυμμένη διατροφή και ημιδιατροφή, τα μεταφορικά στο νησί είναι αστεία, οι δραστηριότητες σχετικά λίγες.

Στη θέση σου θα κοιτούσα Σρι Λάνκα πάντως. Ισάξιες παραλίες αλλά πολύ περισσότερα πράγματα να κάνετε και σαφώς φθηνότερα τα επιτόπια έξοδα. Τα αεροπορικά περίπου στα ίδια και ως φύση/παραλίες/θρησκεία/φαγητό είναι σαφώς πιο εξωτικά. Σαν εποχή δεν είναι άσχημη, ο Αύγουστος έχει λιγότερη βροχόπτωση και συνήθως το ίδιο ισχύει για αρχές Σεπτέμβρη.
 

christar

Member
Μηνύματα
44
Likes
10
2 είναι τα ξενοδοχεία που βλέπω. Το kichanga lodge κ το uroa beach resort. To δεύτερο 125 τη βραδιά αλλά μόνο με πρωινό. Περιοχές το ένα michamvi κ το αλλο uroa
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σε ποια περιοχή; Έχουν μεγάλη διαφορά οι παραλίες...

Στη θέση σου θα κοιτούσα Σρι Λάνκα πάντως. Ισάξιες παραλίες αλλά πολύ περισσότερα πράγματα να κάνετε και σαφώς φθηνότερα τα επιτόπια έξοδα. Τα αεροπορικά περίπου στα ίδια και ως φύση/παραλίες/θρησκεία/φαγητό είναι σαφώς πιο εξωτικά. Σαν εποχή δεν είναι άσχημη, ο Αύγουστος έχει λιγότερη βροχόπτωση και συνήθως το ίδιο ισχύει για αρχές Σεπτέμβρη.
Η Σρι Λάνκα δεν είναι για χαλάρωση Γιώργο μου, έχει τόσα να δεις που είναι κρίμα να τη θάψεις μένοντας σε ένα beach resort.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
2 είναι τα ξενοδοχεία που βλέπω. Το kichanga lodge κ το uroa beach resort. To δεύτερο 125 τη βραδιά αλλά μόνο με πρωινό. Περιοχές το ένα michamvi κ το αλλο uroa
Ρίξε μια ματιά στα τελευταία κεφάλαια της ιστορίας μου για τις Κομόρες και Τανζανία (είναι στις υπό εξέlιξη αλλά τελειωμένη) να πάρεις εικόνες από μέρη και τις δραστηριότητες που κάναμε. Προσωπικά θα επέλεγα ξενοδοχείο στη δυτική ακτή στη περιοχή kendwa, δεν έχω άποψη για τις περιοχές νotίως του Stonetown
 

christar

Member
Μηνύματα
44
Likes
10
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας!

Να πω κάτι ανατρεπτικό;;
Μου είπαν ότι το κο σαμουι είναι πολύ καλος προορισμός για αρχές Σεπτεμβρίου Κ ο καιρός σε αντίθεση με Πουκέτ είναι μια χαρά!
Μήπως πρέπει να το δω;;:D

Ουχ όμως τα εισιτήρια τα βλέπω περί τα 1000 το άτομο... Κακό;;:(
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Να πω κάτι ανατρεπτικό;;
Μου είπαν ότι το κο σαμουι είναι πολύ καλος προορισμός για αρχές Σεπτεμβρίου Κ ο καιρός σε αντίθεση με Πουκέτ είναι μια χαρά!
Μήπως πρέπει να το δω;;:D

Ουχ όμως τα εισιτήρια τα βλέπω περί τα 1000 το άτομο... Κακό;;:(
Γαμήλιο στο Κο Σαμούι θεωρείται ανατρεπτικό? Εγω περίμενα κανένα Αφγανιστάν, τίποτα Νίγηρα, ή στην καλύτερη Βαγδάτη.
Οχι, δεν πρέπει να το δεις. Ούτε το επαναστατικό-βγήκα στο αντάρτικο, Μπαλί. Μείνε εκεί που ψάχνεις. Καλά το πας. Μην βάζεις πολλούς στοχους γιατί θα μπερδευτείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.328
Μέλη
38.971
Νεότερο μέλος
Blaser

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom