Ταϊλάνδη Μια στάση πρώτα στον ..... Παράδεισο !!

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.543
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Βλέποντας τη ζωή σαν ένα παιχνίδι, θα χωρίσω την ιστορία μου , όχι σε κεφάλαια, αλλά σε πίστες! Ας παίξουμε!!!

Πίστα 1 : Η Ασία σε καλεί!

14 Ιανουαρίου 2016 . Χειμωνιάτικο απόγευμα καθημερινής με βρίσκει θρονιασμένη στην καναπεδάρα μου να χαζοσερφάρω στο νετ αγκαλιά με τον Λάμπη- ή αλλίως Λαμπάρα-(τον σκύλο μου) ενώ το μεγάλο αφεντικό απολαμβάνει το ζεστό του μπανάκι μετά από ένα κουραστικό 12ωρο εργασίας.
'Μα καλά πόσο καιρό έχουμε να ταξιδέψουμε..?' σκέφτομαι και απαντάω μόνη μου ... '2 μήνες...'.
Και κάπου εδώ, χαμένη στις σκέψεις για ταξίδια μακρυνά,εξωτικές γεύσεις και ξεχωριστές μυρωδιές... το μάννα εξ'ουρανού!! ΠΡΟΣΦΟΡΑ της Qatar Airways για Μπανγκόκ 370e μετ'επιστροφής:xalara::xalara: Jesus loves me !!!
Ταυλάνδη...ταξίδι όνειρο,ταξίδι απωθημένο...
Και πριν καλά καλά ακούσω το πόμολο της πόρτας του μπάνιου, φωνάζω τόσο όσο χρειάζεται για να ενημερωθούν και οι αγαπημένοι μας γέιτονες για τα μελλοντικά μας σχέδια...
-ΠΕΤΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑΥΛΑΝΔΗ !!!!
-Πότε?? Πώς?? Γιατί???
Δεν έδωσα περιθώρια στον αγαπημένο μου να επεξεργαστεί τις πληροφορίες και η πρώτη αντίδραση ήταν αμυντική.
-Πουλάκι μου ηρέμησε λίγο. Τί συνέβη? Έφυγε κάποιος για Ταυλάνδη και πρέπει να πάμε να τον φέρουμε πίσω??
-Η Qatar έβγαλε προσφορά.. Έχουμε να ταξιδέψουμε 2 μήνες.. Πήρες και εκείνο το επίδομα... Δεν νομίζεις πως ήρθε επιτέλους η ώρα να πάμε σ'αυτή τη χώρα??
-Πες το έτσι! Φυσικά !!:clap::clap:

Και τώρα λοιπόν είναι έτοιμος να μοιραστεί μαζί μου την τρέλα και τον ενθουσιασμό.... !!!!
Μ' αρέσει το σύστημά σας: Φτηνά είναι τα εισιτήρια, πάμε.
Μακάρι να το έβλεπα κι εγώ έτσι στη ζωή μου. Μάλλον φταίει η ηλικία και/ή το επάγγελμα.
Από τα επόμενα που διάβασα σήμερα, μάλον είστε ακόμα εκεί στην Ινδία: καλή επιστροφή!
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Μ' αρέσει το σύστημά σας: Φτηνά είναι τα εισιτήρια, πάμε.
Μακάρι να το έβλεπα κι εγώ έτσι στη ζωή μου. Μάλλον φταίει η ηλικία και/ή το επάγγελμα.
Από τα επόμενα που διάβασα σήμερα, μάλον είστε ακόμα εκεί στην Ινδία: καλή επιστροφή!
Η αλήθεια είναι πως βοηθάει η δουλειά μας για τέτοιες παρορμητικές αποφάσεις.
Ναι,βρισκόμαστε ακόμα Ινδία. Ευχαριστούμε πολύ !
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αχ, τι μου θυμίζεις! Αγαπημένο Koh Phangan, και βραδινή βόλτα με φαγητό στο Chaloklum..περιμένω την εξερεύνηση του νησιού :clap:
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Πίστα 7: Μαζέψτε καρύδες,φωτογραφίστε ψαράκια, ταΐστε ελέφαντες και κερδίστε extra πόντους!

Χωρίς να έχουμε ανοίξει καλά καλά το μάτι απ΄τον βαθύ μας ύπνο,κόρνες και νταούλια ηχούσαν στον αέρα από το jeep που περίμενε να μας παραλάβει για το full trip. 8 η ώρα έλεγε το πρόγραμμα, 7 και 20 ο τύπος έξω απ'το resort! Όπως αντιλαμβάνεστε ετοιμαστήκαμε πιο γρήγορα και από την αστραπή και χωρίς πολλά πολλά επιβιβαστήκαμε στο ''εξτριμάδικο'' τζιπάκι που μας περίμενε.

8 άτομα στο σύνολο-εμείς οι 4,ένα χαρούμενο ζευγάρι Ολλανδών και ένα ξινό σαν το λεμόνι ζευγάρι Ισραηλινών. Και κάπου στη μέση της διαδρομής:
-Oh f**k ! Ξέχασα την memory stick...Hey mister!We must go back.Pleaseeee...!!!
Με ένα πλατύ χαμόγελο και πολύ cool διάθεση απαντά:
-Sure! Let's go back!
Αφού έριξα το πρωινό μου 100στάρι και έκαψα θερμίδες,επιβάλλεται τώρα να τις αναπληρώσω.Πρώτη στάση ''κάπου'' ψηλά με θέα!

Τροφοδοτήσαμε τον οργανισμό μας με καύσιμα,φωτογραφηθήκαμε και έτοιμο τώρα για coconut plantation!
Μία μεγάλη έκταση γεμάτη από κοκοφοίνικες και καρύδες να έχουν σχηματίσει ομοιόμορφα λοφάκια.

Μας πληροφόρησε ο ξεναγός μας πως οι καρύδες χωρίζονται σε 3 κατηγορίες αναλόγως την ωριμότητά τους και πως τις ξεχωρίζουμε από το χρώμα τους.Ο καθένας μέσα στο χώρο έχει την αρμοδιότητά του.Άλλοι τις μαζεύουν,άλλοι τις καθαρίζουν,άλλοι καίνε το κέλυφος τους το οποίο χρησιμοποιείται ως καύσιμο και άλλοι τις φορτώνουν στα φορτηγά.


Αυτός όμως που δεν θα φύγει από το μυαλό μου, ο 74χρονος τυφλός κύριος που καθαρίζει όλη μέρα καρύδες για 10baht...




Αφού αγοράσαμε τα λαδάκια μας και ενισχυθήκαμε με μερικά φρούτα Lambutan



φύγαμε ανυπόμονοι για τη πρώτη μας παραλία...Haad Sadet!! Τα λόγια περιττά...Το μόνο που θα πω πως την βάζω 3η στην κατάταξη των ωραιότερων παραλιών του Phangan.


Και κάπου μέσα στα σμαραγδένια νερά του κόλπου ξεπροβάλλουν οι αγαπημένοι μας Καναδοί! Φιλιά,αγκαλιές,enjoy your trip και άλλα τέτοια!:hug:
Για να μην ξεχνιόμαστε όμως κάτι πρέπει να συμβεί.Έτσι για το σπάσιμο... Έτσι για την αλητεία...
-Πιάστε μου μια καρύδα να πιω να ξεχαστώ!Η φωτογραφική μηχανή μόλις χάλασε!
-Δεν πειράζει μωρό μου. Η καλύτερη κάμερα είναι τα μάτια μας....

H λίγη ώρα που είχαμε στη διάθεσή μας κύλησε σαν νερό.Σειρά έχουν οι καταρράκτες!!Το νερό μπορεί να μην ήταν πολύ αλλά ήταν σίγουρα αρκετό για να μας χαρίσει ένα δροσερό λουτρό.Εμείς και η Ωραία Ελένη ένα πράγμα!
Ο καλός Θεούλης ήθελε απλά να με δοκιμάσει και όπως φάνηκε το πέρασα το τεστ...Η μηχανή δούλεψε ξανά,σαν να μην συνέβη ποτέ τίποτα. Μυστήρια πράγματα...


Πεινάσαμε αφεντικό!!Πήγαινε μας τώρα για ένα beachfront lunch να γουστάρουμε!! Κι έτσι έγινε.Στην παραλία Siam Beach απολαύσαμε το μεσημεριανό μας από θαλασσινά και άλλες πολλές πολλές Ταυλανδέζικες γεύσεις.




-Γεμίσατε μπαταρίες?Είστε έτοιμοι για λίγη περιπέτεια??
-Φυσικά!!!!:minion duck:
Αυτή τη φορά επιβιβαστήκαμε στο jeep αλλά όχι μέσα αλλά πάνω!!!



Ακολούθησε μια διαδρομή μέσα από τη ζούγκλα με προορισμό το διαμάντι του Phangan...τον Χαμένο Παράδεισο...την Haad Yao!!!




Μια γωνιά ξεχασμένη απ΄το Θεό...Ανέγγιχτη...Παρθένα...Για τα δικά μου γούστα, η ωραιότερη παραλία του νησιού!!


Ο χρόνος που είχαμε στη διάθεση μας 2 ώρες, από τις οποίες ρουφήξαμε και το τελευταίο δευτερόλεπτο! Snorkeling,βουτιές,ηλιοθεραπεία,κοκτέιλ και αιώρα!Το 5πτυχο της ΕΥΤΥΧΙΑΣ!!!

Τελευταίος σταθμός της ολοήμερης εκδρομής μας η φάρμα ελεφάντων.Πανέμορφα,τεράστια πλάσματα με τρομερή δύναμη και... μυτερές τριχούλες!!


Ακολούθησε μια σύντομη βόλτα, ένα κρύο ντους και στο τέλος τους ευχαριστήσαμε με ένα τσαμπί μπανάνες!

Κάπου εδώ η ολοήμερη εκδρομή μας έφτασε στο τέλος της.Ευχαριστήσαμε τον κεφάτο ξεναγό μας,χαιρετήσαμε την παρέα και χωρίς δεύτερη σκέψη κατευθυνθήκαμε προς το εστιατόριο του resort για ένα beachfront dinner αυτή τη φορά.
Δεν θα μπορούσε να κλείσει πιο όμορφα η βραδιά απ'ότι με ένα γευστικό δείπνο και μια ωραία και ανασκοπική κουβεντούλα με το καλό μου παρεάκι!! :grouphug:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.089
Likes
23.823
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μπράβο, παιδιά.
Καλά να περνάτε και να μας τα περιγράφετε. :)
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Καταπληκτικά! Μου έφτιαξες τη μέρα πρωι πρωι με τις υπέροχες παραλιοφωτο σου!!!!

Υ.Γ: Περιμένουμε ιστορια για Ινδία και εντυπώσεις από το yoga retreat!
Όταν πήγα εγω υπήρχε και ένα στο Πανγκαν. Μήπως το επισκεύθηκες?

Να περνάτε τέλεια!!!!!
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Πίστα 8 : Έλα πιο κοντά στους συμπαίκτες σου!

-Καλημέρα!Σηκωθείτε! Έφερα φρέσκους χυμούς.:wakeup:
Ο συνταξιδιώτης Σπύρος φρόντισε όχι μόνο να μας ξυπνήσει αλλά να αναπληρώσουμε και τα χαμένα από τον ύπνο υγρά.
Αραχτοί στις ξαπλώστρες του μπαλκονιού μας,δροσεροί χυμούληδες και χαλαρή reggae από το κινητό μου:
''I'm going to go to an irie place
Where I can forget all sorrows and haste
I'm going to go to an irie place
Where I can slow down and set a new pace...''

Το πρόγραμμα για σήμερα έχει παραλία,παραλία και....... ΠΑΡΑΛΙΑ!!! Γεμάτοι θετική ενέργεια και good vibes (only), πήραμε τα μηχανάκια και κινήσαμε για το κέντρο του νησιού Thong Sala για μια δόση καφείνης. Εκεί φροντίσαμε να προμηθευτούμε κι έναν χάρτη.Διαβάζοντας λοιπόν το χάρτη,πέφτει το μάτι μου σε μια παραλία με το όνομα Bottle beach.
-Εδώ θα πάμε!Μου αρέσει η ονομασία!!
Κράνη,μηχανάκια και ΦΥΓΑΜΕ!!


H παραλία Μπουκάλι βρίσκεται βόρεια του νησιού και για να φτάσεις εκεί πρέπει να πάρεις taxi boat.



Και σε 10'...Voilà !!!



Τι να πω εγώ τώρα για αυτό το νησί...Τι να πω για αυτή την παραλία...Οk!Ίσως το μόνο αρνητικό που βρήκα οι πολλές πολλές κοφτερές πετρούλες μέσα στη θάλασσα αλλά δεν βαριέσαι! Παίρνουμε γάιδαρο και θα τον κοιτάμε στα δόντια..??!! :D
Η παραμονή μας εδώ περίπου 3 ώρες.Και πώς τις περάσαμε?Χωριστά!!Ο κάθε άνθρωπος άλλωστε είναι ξεχωριστός και αντιλαμβάνεται διαφορετικά την έννοια ''χαλαρώνω''. Ένα πράγμα που ζητάω αλλά και δίνω στον άλλον είναι η απόλυτη ελευθερία έκφρασης και σεβασμός στα ''θέλω''...
Οι συνταξιδιώτες Σπύρος και Νάνσυ χαμένοι σε κάτι αιώρες αγκαλιά με τα κοκτέιλ τους,ο αγαπημένος μου σε μια γωνιά αγκαλιά με το βιβλίο του και εγώ σε μία άλλη ακρούλα αγκαλιά με την αναπνοή μου κάνοντας την πρακτική μου.

Η ώρα κόντευε 3 και το ραντεβού με τον ταξιτζή-καπετάνιο μας περίμενε!Γυρίσαμε πίσω,πήραμε τα μηχανάκια μας και που πήγαμε??Σε άλλη παραλία!!:playball:
Haad Sadet,η πρώτη παραλία που είδαμε στην χθεσινή μας εκδρομή αλλά δεν προλάβαμε να ευχαριστηθούμε.Τώρα όμως δεν μας βιάζει κανείς.Θα μείνουμε μέχρι ο ήλιος να δύσει!


Εντάξει! Νομίζω το παραξηλώσατε με τις θάλασσες και τα coctails. Μήπως πρέπει να φάτε και κάτι?Όχι!! Πρώτα Μασάζ!!!

Αυτή τη φορά και οι 4 επιλέξαμε traditional thai massage.Και το αποτέλεσμα....??? Συγκινητικό!Τι εννοώ ε?
Εν περιλήψει,το Ταυλανδέζικο μασάζ έχει να κάνει με πιέσεις σε σημεία που η ζωτική μας ενέργεια είναι μπλοκαρισμένη.Οι τεχνικές βέβαια που χρησιμοποιούνται ποικίλουν αλλά ο απώτερος στόχος είναι η ισορροπία σε σωματικό,διανοητικό αλλά και συναισθηματικό επίπεδο.
Το μασάζ που δεχθήκαμε σήμερα προφανώς έγινε με πολύ αγάπη με αποτέλεσμα να μας δημιουργήσει πολλά feelings.Ελευθερώθηκαν πολλές σκέψεις και συναισθήματα.Και όχι,μην αναρωτιέστε...Δεν είχαμε πάρει κανένα ''μαγικό'' χαπάκι! Φυσικές λειτουργίες του σώματος και της ψυχής που το μόνο που χρειάζεται είναι... να τις νιώσεις!

Όλα αυτά τα όμορφα γεγονότα πήραν μέρος (μετά το μασάζ) σε ένα εστιατόριο στην περιοχή Baan Khai με συναρπαστική θέα!


Σήμερα αισθανθήκαμε και οι 2 ένα ''βήμα'' πιο κοντά στους συνταξιδιώτες μας.Πιστεύω πως μέσα από ένα ταξίδι δοκιμάζεις τις σχέσεις με τους συνανθρώπους σου.Είναι ένας τρόπος να τους γνωρίσεις καλύτερα...Τις συνήθειες και τις παραξενιές τους.Να ζήσετε παρέα μια καθημερινότητα,έστω και για λίγο...Έτσι, ή που θα έρθετε πιο κοντά ή όχι...
Εμείς ,με σιγουριά μπορώ να πω, πετύχαμε το πρώτο!!
Να έχετε ένα όμορφο βράδυ:kissing2:
 
Last edited:

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Καταπληκτικά! Μου έφτιαξες τη μέρα πρωι πρωι με τις υπέροχες παραλιοφωτο σου!!!!

Υ.Γ: Περιμένουμε ιστορια για Ινδία και εντυπώσεις από το yoga retreat!
Όταν πήγα εγω υπήρχε και ένα στο Πανγκαν. Μήπως το επισκεύθηκες?

Να περνάτε τέλεια!!!!!
Σε ευχαριστώ πολύ!!!!Στο Koh Phangan γίνονται καθημερινά πια σχεδόν retreats. Όχι δεν επισκέφθηκα κάποιο. Μάζευα δυνάμεις για Ινδία!!:haha::haha::clap::clap:
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Πίστα 9 : Εξερευνήστε τις πιο απόκρυφες παραλίες!

Για να κερδίσουμε αυτή την πίστα του ταξιδιωτικού μας παιχνιδιού, πρέπει να πάμε σε όσες περισσότερες αμμουδερές κοκοφοινικιασμένες παραλίες μπορούμε.Και ναι!! Βγήκαμε πάλι νικητές:xalara:

Οι επόμενες δύο μέρες στο νησί κύλησαν μέσα στα πλαίσια του ''πρωτότυπου'' πλάνου μας : ΠΑΡΑΛΙΑ, ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ..... ΠΑΡΑΛΙΑ !!!

Thong Nai Pan Yai, Salad Beach, Koh Ma και Secret Beach ήταν οι παραλίες στων οποίων τις ακτές παραδώσαμε τα υπέροχα κορμιά μας...:minion dancing:



Οι επιλογές των παραλιών ήταν εντελώς αυθόρμητες που έγιναν ξεσκονίζοντας κυριολεκτικά τον χάρτη του νησιού. Αλλά κάπου εκεί, κατά το ξεσκόνισμα, το εξυπνοπούλι-αγαπημένος μου :
-Παιδιά, έχω την εντύπωση πως σε αυτή την παραλία δεν πήγαμε...
-Μα εδώ δεν υπάρχει δρόμος αγάπη μου.Πας μόνο με taxi boat.
-Δεν ξέρω τώρα εγώ?!Θα πάμε από αυτόν τον δρόμο....και μετά θα στρίψουμε αριστερά....και μετά...Εντάξει! Μπορεί να συναντήσουμε λίγο χωματόδρομο αλλά θα ΠΑΜΕ!

Και η κατάληξη.....?????!!!!!



Ναι ναι!! Καλά βλέπετε!!! Ξεμείναμε μέσα στην μέση της ζούγκλας με την ελπίδα και το όνειρο πως θα φτάσουμε στην πολυπόθητη αυτή παραλία (της οποίας το όνομα ούτε φυσικά και το θυμάμαι!)
Να μην γίνομαι αχάριστη όμως και γκρινιάρα...η θέα μας αντάμειψε και με το παραπάνω...



Εκείνο το απόγευμα ολοκληρώθηκε με μια δροσερή τροπική βροχούλα και ένα μάθημα aerobic!!! :haha::haha::haha:
Στον δρόμο για την επιστροφή,αφού τα στομαχάκια μας είχαν αρχίσει να διαμαρτύρονται και ζήταγαν απελπισμένα φαγητό,κόσμος,τραγούδια και χαρά!!
-Τι έχουμε εδώ ρε παιδιά??Πάρτυ???
-Έχω την εντύπωση πως είναι..... η Πετρουλάκη της Ταυλάνδης!!!
-Αυτά είναι!!
Χωρίς δεύτερη σκέψη και με τον ενθουσιασμό μικρών παιδιών γίναμε αμέσως ένα με τους ντόπιους! Μάθημα aerobic με μουσική υπόκρουση δεκαετίας '80s!!



Είπαμε! Οι διακοπές διακοπές αλλά και το fitness fitness!!:minion kungfu:

Νομίζω πως τώρα το κερδίσαμε το γεύμα μας και με το παραπάνω!Απόψε έχει και ΓΛΥΚΟ!!Banana pancake που τόσες μέρες λιγουρευόμουν και δεν έπεφτα στον πειρασμό.Κράταγα χαρακτήρα :confused: Τώρα όμως θα υποκύψω!! Ένα pancake με μπανάνα και νουτέλα παρακαλώ!!!



Το τελευταίο μας βράδυ στο υπέροχο αυτό νησί είπαμε να το ρίξουμε έξω σαν νεολαίοι και εμείς και να πάρουμε μια γεύση από τη νύχτα του.
Καταλήξαμε λοιπόν στο Lighthouse Bungalows να περνάμε το βράδυ μας παραδομένοι στους ''χαμένους'' ρυθμούς των αγαπημένων μας μουσικών προτιμήσεων...

Ετοιμάστε βαλίτσες!! Αύριο σαλπάρουμε για Koh Samui !!!:3519:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λιώσατε στην κυριολεξία στις παραλίες :) Μου θύμισες το δικό μου παραλιο-τουρ στο Koh Phangan! Τι όμορφο νησί αλήθεια..
Περιμένω και το Σαμούι αφού πάνε χρόνια από το δικό μου ταξίδι και φυσικά φωτογραφίες για να δω τις αλλαγές!
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Λιώσατε στην κυριολεξία στις παραλίες :) Μου θύμισες το δικό μου παραλιο-τουρ στο Koh Phangan! Τι όμορφο νησί αλήθεια..
Περιμένω και το Σαμούι αφού πάνε χρόνια από το δικό μου ταξίδι και φυσικά φωτογραφίες για να δω τις αλλαγές!
Όπως το είπες... Λιώσαμε:clap::clap: Δεν ξέρω αν είναι επειδή πρώτη φορά ταξιδεύω σε μέρος ''εξωτικό'' ,αλλά νομίζω η ομορφιά του είναι συγκλονιστική!
Αν έχει περάσει καιρός από το ταξίδι σου στο Σαμούι , τότε θα δεις σίγουρα αλλαγές.....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πήγα πριν από 15 χρόνια και ήταν κι εμένα το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό, οπότε εντυπωσιάστηκα με το Σαμούι, όπως εσύ τώρα με το Koh Phangan. Ήταν ένα παραδεισένιο ήσυχο νησάκι στη σκιά του Πουκέτ τότε.
Στην Ταυλάνδη πήγα και ξαναπήγα, και τελευταίο ταξίδι ήταν στα νησιά του κόλπου, αλλά αφού διάβασα ότι το Σαμούι δεν είναι ο μικρός παράδεισος που είχα δει τότε, το απέφυγα και πήγα στο Koh Phangan, το οποίο βρήκα να είναι όπως το Σαμούι που θυμόμουν πριν χρόνια.
Τώρα, κάτι τα full moon party, κάτι το αεροδρόμιο που ετοιμάζουν για απευθείας πτήσεις, ίσως και να το προλάβαμε στο τσακ το νησί πριν το κανιβαλίσουν κι αυτό..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.456
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom