Υεμένη Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια χώρα που τη λέγαν Υεμένη

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Πάντως δεν υπονόησα κάτι για photoshop.
Μα δεν θυμίζουν ζαχαρόσπιτα τα κτίριά τους;
(ή μόνο εγώ η κοιλιόδουλη έκανα τον συνειρμό; )

 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πάντως δεν υπονόησα κάτι για photoshop.
Μα δεν θυμίζουν ζαχαρόσπιτα τα κτίριά τους;
(ή μόνο εγώ η κοιλιόδουλη έκανα τον συνειρμό; )

:haha::haha::haha:
αμέ, αμέ, στο πιο...πολυόροφό τους!!! :eek:
(και δεν έχω σοκολάτα στο ψυγείο...φτου)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.960
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μπάρμπα Πάνο, μην αργήσεις να γράψεις τη συνέχεια της ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΣΟΥ.
Κρεμόμαστε από τα χείλη σου... (το πληκτρολόγιό σου ήθελα να πω).
ΥΓ. Οι φωτογραφίες σας τέλειες.
 

snapper

Member
Μηνύματα
29
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
?
Παναγιώτη ένα διπλό ευχαριστώ, γιατί αποφάσισες να γράψεις - και να ξαναθυμηθούμε έτσι - την ιστορία του ταξιδιού μας σε αυτή την πραγματικά μοναδική χώρα αλλά κυρίως γιατί χάρη σε εσένα έκανα την πρώτη μου βουτιά στα βαθιά όταν μιλάμε για ''εξωτικούς'' προορισμούς.
ΥΓ : Όντως ένιωθα άβολα, για να μην πω τρομοκρατημένος, στο χαοτικό παζάρι της Beit al-Faqih, χε χε. Ε απο τα ταξίδια στην Ευρώπη, άντε βάλε και μια μικρή δόση απο την Πόλη που είχα μέχρι τότε, του να βρεθείς στην Arabia Felix είναι μεγάλη η απόσταση.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ο Παναγιώτης είναι γνωστός για τα κείμενά του (αν και μου φαίνεται πως εδώ ξεπέρασε και τον εαυτό του), αλλά κι εσύ snapper μας έδωσες ανεπανάληπτες φωτογραφίες! Τι να πω και για τους δύο. Έχω μείνει άφωνος!! Περιμένω απλά τη συνέχεια (αλλά μάλλον μετά από την επιστροφή μου από τη χώρα των "Αλί")
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Είδαμε και πάθαμε να επιβιώσουμε λαβωμένοι από τη Zabid και την Taiz, να'σου απανωτό το χτύπημα με την Jibla και το Bir Ali. Και σαν να μην έφτανε αυτό, δεχόμαστε και απειλές για συνέχεια, προφανώς με Wadi Doan και στο τέλος με Hadramaut. Μπα, δεν τη βγάζω τη βδομάδα...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Είδαμε και πάθαμε να επιβιώσουμε λαβωμένοι από τη Zabid και την Taiz, να'σου απανωτό το χτύπημα με την Jibla και το Bir Ali. Και σαν να μην έφτανε αυτό, δεχόμαστε και απειλές για συνέχεια, προφανώς με Wadi Doan και στο τέλος με Hadramaut. Μπα, δεν τη βγάζω τη βδομάδα...
Κοίτα που ψαχνόμουνα πώς το λέγανε το wadi πριν το Hadramaut. Να'σαι καλά. Θα σε βασανίσω λιγάκι (πολύ πολύ :D:D) ακόμα.
Ξέρεις μωρέ εκείνο το αδιάφορο Shibam...το Μανχάτταν της ερήμου ντε...
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Κοίτα που ψαχνόμουνα πώς το λέγανε το wadi πριν το Hadramaut. Να'σαι καλά. Θα σε βασανίσω λιγάκι (πολύ πολύ :D:D) ακόμα.
Δεν μου φτάνει ο πόνος μου, με κάνεις και σκονάκι από πάνω. Θα' χεις πολύ κακό τέλος γουρουνάκι στα χέρια μου, να μου το θυμηθείς!
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Απλα μας τρελανες !!!! Περιμενουμε με αγωνια την συνεχεια !!!
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Και μια ερωτηση....υπαρχει περιπτωση σημερα να κανει καποιος ταξιδι σε αυτη την χωρα ????
Ειναι το μεγαλο μου ονειρο.......
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Και μια ερωτηση....υπαρχει περιπτωση σημερα να κανει καποιος ταξιδι σε αυτη την χωρα ????
Ειναι το μεγαλο μου ονειρο.......
Πολύ φοβάμαι πως είναι δύσκολο έως αδύνατο.
Η χώρα έχει ουσιαστικά τριχοτομηθεί. Στη Σαναά και δυτικά έχουν κάνει κατάληψη Σιίτες του βορρά. Στον νότο είναι οι παλιοί κυβερνητικοί Σουννίτες, ενώ διάσπαρτα αλλά κυρίως στο εξίσου τουριστικό Wadi Hadramawt επικρατεί η Αλ Κάιντα (έχουν αναφερθεί και θάνατοι τουριστών πριν χρόνια). Η Σοκότρα μόνο δείχνει ήσυχη και ίσως ασφαλής.
Όλες οι πρεσβείες εκκενώθηκαν. Δεν ξέρω πόσο ασφαλής θα αισθάνεσαι ή αν θα σου επιτρέψουν να κινηθείς εκτός της πρωτευούσης αν επιμείνεις να πας.
Πάντως το 2006 που πήγαμε έβγαζες βίζα στο αεροδρόμιο, μετά από μερικά χρόνια που ξαναπήγαμε χρειάστηκε βίζα εκ των προτέρω. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται και αν χορηγούνται τουριστικές βίζες
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.967
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom