Υεμένη Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια χώρα που τη λέγαν Υεμένη

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Θερμα συγχαρητηρια και ενα μεγαλο ευχαριστω απο καρδιας :):):)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Νάστε καλά με αυτά που είδα και διάβασα!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!! Τίποτα άλλο.
Υ.Γ. Χθες όλη μέρα σε κανάλια και ιντερνετ έπαιζε η εικόνα εκείνου του παιδιού που εκτέλεσε τον σχεδόν έφηβο αραβοϊσραηλινό. Τι αντίθεση με τα υπέροχα χαμόγελα στο βίντεο του snapper. Πως γίνεται αυτά τα χαμόγελα να δίνουν τη θέση τους σε βλέμματα γεμάτα μίσος;
Aυτές οι εικόνες στοιχειώνουν κι εμένα Δήμο μου κι αναρωτιέμαι πώς σκοτώνουν τα παιδικά χαμόγελα δημιουργώντας δήμιους

Ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Χάρηκα που είδα ένα άλλο πρόσωπο του μπαρμπα Πάνου από αυτό που ξέρω.
Και πάνω απ' όλα χαίρομαι που μέσα από την παραμυθένια ιστορία σου, γνώρισα μια παραμυθένια χώρα που δυστυχώς δεν υπάρχει πια!
Σαν ανακαλείς ταξιδιωτικές μνήμες ανακαλύπτεις ότι κάποιες χώρες αλλάζουν τόσο που ποτέ ίσως να μην είναι ίδιες όπως τις γνώρισες. Χαίρομαι που κάποιοι αναγνώστες μέσα από τις εικόνες κυρίως και το κείμενο γνώρισαν αυτή τη μοναδική χώρα. Το χρωστούσα στους ανθρώπους και κυρίως τα παιδιά της Υεμένης.
 
Last edited by a moderator:

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Υπέροχη διήγηση για μια παραμυθένια χώρα... Να είσαι πάντα γερός, Παναγιώτη μας, και να ταξιδεύεις... Και ύστερα να τα μοιράζεσαι μαζί μας με τον δικό σου μοναδικό τρόπο...
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Μπράβο !!!!!!!Και μένα με συγκίνησες.Ευτυχώς που υπάρχεις εσύ και κάποιοι ακόμα ,που μέσα απο σας βλέπουμε αυτά τα υπέροχα μέρη που μας τα έχουν αποκλείσει .
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Εεεε τι να πω τώρα???
Ακρως συγκινητικός ο πρόλογος και ο επίλογος αυτού του παραμυθιού κι ας μην έχεις γεράσει....είναι φαίνεται τα χρόνια που πέρασαν για την χώρα που άλλαξε "εικόνα" και κατάσταση.....
...άκρως ενδιαφέρουσα ολάκερη η ταξ. σου ιστορία...

ναι είναι παραμύθι γιατί εμείς δεν θα μπορέσουμε να το ζήσουμε με εκείνες τις συνθήκες.... και συγκινηθήκαμε διαβάζοντας την ιστορία σου, ίσως γιατί είναι όνειρο άπιαστο, που δεν μπορεί να γίνει στόχος (για την ώρα...)...
Ξέρεις έδειχνα την ιστορία σου στην ανιψιά μου και κοιτώντας τις φωτος, μου είπε και αυτή "μα είναι αληθινές? τα σπιτάκια μοιάζουν σαν τα χριστουγεννιάτικα μπισκότα με γλάσο..."

Να σαι καλά φιλαράκι, που μας κατέθεσες τις εικόνες και αναμνήσεις σου !!!!!...
να είναι καλά και ο snapper μας (καλά, γνωστή και βραβευμένη η τρέλα του με τις φωτο!!..)
Και στις επόμενες ιστορίες σου !!!.....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Με συγκίνησε η ιστορία σου πραγματικά. Και σε ένα ταξίδι τα έντονα, ανθρώπινα συναισθήματα είναι αυτά που μένουν. Το δικό σου ήταν πολύ ανθρώπινο. Για μια χώρα αυθεντική που μακάρι να επιστρέψει κάποτε στην ειρήνη, μακριά από άρρωστα, γεμάτα μίσος μυαλά . Να είσαι καλά.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Υ.Γ. Χθες όλη μέρα σε κανάλια και ιντερνετ έπαιζε η εικόνα εκείνου του παιδιού που εκτέλεσε τον σχεδόν έφηβο αραβοϊσραηλινό. Τι αντίθεση με τα υπέροχα χαμόγελα στο βίντεο του snapper. Πως γίνεται αυτά τα χαμόγελα να δίνουν τη θέση τους σε βλέμματα γεμάτα μίσος;
Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κοιτώντας τα αθώα βλέμματα και τα χαμογελαστά πρόσωπα των παιδιών...πώς είναι δυνατόν να μετατρέπονται σε στυγερούς φονιάδες;;;Ποια μετάλλαξη συμβαίνει;;;Με ποιο τρόπο;;;

Hydronetta ότι και να πω είναι πολύ λίγο...
Νιώθω σα να περπάτησα κι εγώ μέσα σ'αυτά τα στενά,έκλεισα τα μάτια κι ένιωσα ακόμη και τη σκόνη στα ρουθούνια μου.Ευχαριστούμε...
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Κατι παραπανω απο ταξιδιωτικη ιστορια..Μας μαγεψες,μας προβληματισες,μας ταξιδεψες,μας συγκινησες..Ενα μεγαλο ευχαριστω,αν και ειναι πολυ λιγο για οτι μας χαρισες..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom