Υεμένη Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια χώρα που τη λέγαν Υεμένη

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Hydronettako μου τι να λέμε τώρα, συγκλονιστικό από την αρχή ως το τέλος!
Και το πιο πικρό απ' όλα είναι ακριβώς αυτό που επισημαίνεις: η χώρα που γνώρισες και αγάπησες, αυτή που ονειρεύτηκα κι εγώ να ταξιδέψω, δεν υπάρχει πια παρά μόνο σαν παραμύθι...

υ.γ. Δεν ξέρω αν το έκανες επίτηδες, αλλά αυτή η ειδική αφιέρωση στο ωραιότερο κεφάλαιο με έκανε να λιώσω σαν παγωτό. Αποτέλεσμα: πάνε ο φθόνος και το μίσος, συγκινησιάρη γαρ εγώ, πάλι το γλίτωσες το σούβλισμα γουρουνάκι!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Hydronettako μου τι να λέμε τώρα, συγκλονιστικό από την αρχή ως το τέλος!
Και το πιο πικρό απ' όλα είναι ακριβώς αυτό που επισημαίνεις: η χώρα που γνώρισες και αγάπησες, αυτή που ονειρεύτηκα κι εγώ να ταξιδέψω, δεν υπάρχει πια παρά μόνο σαν παραμύθι...
υ.γ. Δεν ξέρω αν το έκανες επίτηδες, αλλά αυτή η ειδική αφιέρωση στο ωραιότερο κεφάλαιο με έκανε να λιώσω σαν παγωτό. Αποτέλεσμα: πάνε ο φθόνος και το μίσος, συγκινησιάρη γαρ εγώ, πάλι το γλίτωσες το σούβλισμα γουρουνάκι!
Είδες πολιτικάντης που είμαι; Χα χα όχι ψυχανεμιζόμουν ότι το Wadi Hadramawt ήταν από τα μέρη που πάντα ονειρευόσουn. Η ευχή μου είναι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση τόσο που να μπορέσεις να πατε κι εσείς (και όπως το κόβω ευχή θα μείνει στο άμεσο μέλλον…). Πάντως Sanaa και δυτικά πάνε ακόμα επισκέπτες
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
.... οτι και να γραψω ειναι πολυ λιγο για οσα μας εδωσες, οπου και να μας ταξιδεψες...ευχαριστω για αυτο το συγκλονιστικο παραμυθι....
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος του κοσμου
Ειχα πολυ καιρο να μπω στο φορουμ, κ επεσα σημερα σ'αυτην την ιστορια...
Ευχαριστω για τις εικονες που γεμισαν το πρωινο μου, ευχαριστω για την ευφανταστη αφηγηση, αλλα περισσοτερα ευχαριστω γιατι μου θυμησατε
πως το ταξιδι δεν ειναι μονο ομορφια, περιπετειες και νεες εμπειριες,
ειναι κυριως τροφη για σκεψη.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Ακραδαντα πιστευω οτι οι ιστοριες-εμπειριες σου μπορουν καλλιστα να εκδοθουν σε βιβλιο.Οσο για τη φιλολογικη επιμελεια,ολο και καποιος θα βρεθει:)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ακραδαντα πιστευω οτι οι ιστοριες-εμπειριες σου μπορουν καλλιστα να εκδοθουν σε βιβλιο.Οσο για τη φιλολογικη επιμελεια,ολο και καποιος θα βρεθει:)
Ποιόοοος, ποιόοος ποιός μωρό μου ποιόοοοοος; θέλω να ξέρω ποιόοοος :haha:
(κατά το άσμα) ;)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πολύ στεναχωρήθηκα που τέλειωσε αυτή η θαυμάσια ιστορία.
Ευχαριστώ εσένα αλλά και το φωτογράφο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Πολύ στεναχωρήθηκα που τέλειωσε αυτή η θαυμάσια ιστορία. Ευχαριστώ εσένα αλλά και το φωτογράφο.
Ευχαριστώ κι εγώ εσένα κι όλους που ταξιδέψαμε μαζί μέσα από εικόνες και λέξεις. Γράφοντας ανέσυρα πολύ έντονες μνήμες κι ομολογώ ότι συγκινήθηκα βαθειά. Όπως όταν έγραφα για το Αφγανιστάν. Δεν ήθελα να την αφήσω ημιθανούσα στις ιστορίες υπό εξέλιξη όπως άλλες που έχω σε εκκρεμότητα.
Να μας έχει ο Θεός γερούς, στο νου έχω να ανασύρω από το συρτάρι προηγούμενα ταξίδια σε μέρη που έχουν γραφτεί λίγα ή σίγουρα δεν υπάρχει οπτικό υλικό. Μάλι, Ερυθραία … (ακούς babaduma???). Και πάλι κάποιο παραμύθι θα επινοήσω για πρόλογο...
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
Αγαπημένε Hydronetta υποκλίνομαι... Ένα μεγάλο ευχαριστό για αυτό το όμορφο παραμύθι, που μας έκανε όλους να περιπλανηθούμε σε χρονια, μέρη και αισθήσεις αλλοτινές μέσα από λόγια και εικόνες ...

(επίσης - άσχετο - κλείσαμε για Νεπάλ! Η πόλη που μας έλεγες ήταν η Μπαχταπούρ ή λάθος θυμάμαι;;;) :)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
(επίσης - άσχετο - κλείσαμε για Νεπάλ! Η πόλη που μας έλεγες ήταν η Μπαχταπούρ ή λάθος θυμάμαι;;;) :)
Bakhtapur ναι, είναι μια εκ του τριγώνου Kathmandu, Patan!! παραμύθι κι αυτή αν και είναι λιγάκι τουριστική. Καλύτερα να μείνετε κι εκεί να φύγουνε όλοι οι εκδρομείς της ημέρας. Εγώ την ερωτεύτηκα.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Να προσθέσω καί το δικό μου ευχαριστώ γιά το παραμυθένιο καί τόσο ανθρώπινο ταξίδι πού μας προσέφερες.
Διαβάζοντας τον επίλογο, από κάπου μακριά, έρχονταν στ' αυτιά μου η μουσική τού Μάνου καί τα προφητικά λόγια τού Κεμάλ:
Στης Ανατολής τά μέρη
μιά φορά κι' έναν καρό...
Μέ φωτιά καί με μαχαίρι
πάντα ο κόσμος προχωρεί...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom