Μάλτα Μια χαρά είναι η Μάλτα!

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Κλεισαμε εισιτιρια τον Μαρτιο για ενα γεματο 3ημερο στη Μαλτα...τι προτεινετε να επισκεφτουμε εσεις που εχετε ξαναπαει...?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Κλεισαμε εισιτιρια τον Μαρτιο για ενα γεματο 3ημερο στη Μαλτα...τι προτεινετε να επισκεφτουμε εσεις που εχετε ξαναπαει...?
Βαλέτα, Mdna-Ραμπάτ, Τρεις Πόλεις. Αυτά πρέπει οπωσδήποτε να τα δεις. Μετά αν θες να κάνεις ένα βαρύ πρόγραμμα κοίτα και για Σλιέμα (εκτός κι αν μένετε εκεί), έναν μεγαλιθικό ναό (Tarxien που είναι κοντά),
Marsaxlokk (αν και πολλοί είναι χλιαροί με το μέρος) και άλλα πολλά. Καλοκαιρινά αξιοθέατα όπως Blue Lagoon παρέλειψε τα λόγω εποχής. Δες και την ιστορία του @giannismits για φορτωμένο πρόγραμμα :) https://www.travelstories.gr/commun...ακοπές-για-πάντα…-σε-Μάλτα-και-Σικελία.57371/
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Ωραια και γω αυτα ειχα στο μυαλο μου με αυτα που εψαξα και διαβασα σε καποια ποστ και εδω.
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!
Θα διαβασω και την ιστορια του @giannismits !
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Επίλογος

Η επόμενη μέρα, μετά την επίσκεψη στο Υπόγειο, ήταν η μέρα επιστροφής. Ξυπνήσαμε πολύ νωρίς και βγήκαμε στο μπαλκονάκι μας για μια τελευταία ματιά στην πόλη. Από την κάτω σειρά κτιρίων, από τους ψηλούς ορόφους, είδαμε να ρίχνουν πανέρια και σακούλες με σχοινί και μετά από λίγο να τα ανεβάζουν. Ψωμί, γάλα;

Φύγαμε όπως ήρθαμε, με το λεωφορείο.
Η εισαγωγή μας στην ελληνική πραγματικότητα συνέβη πολύ απότομα, πριν μπούμε καν στο αεροδρόμιο. Εκεί που γίνεται το τελευταίο τσιγάρο, πέσαμε σε μια οικογένεια σε υστερία. Μαντέψτε την εθνικότητα και που κάθισαν στο αεροπλάνο. Πίσω μας...

Και ο απολογισμός.
Περάσαμε ένα όμορφο, χαλαρό τετραήμερο σε μια πόλη-στολίδι, κάνοντας πολύ λίγες εξορμήσεις σε ωραίες πόλεις και ικανοποιήσαμε το αρχαιολογικό μας ενδιαφέρον με πρωτόγνωρα για μας μνημεία. Η εποχή ήταν ιδανική. Η Μάλτα μου άφησε την αίσθηση ηπιότητας και ηρεμίας. Σίγουρα δεν τη γυρίσαμε, αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μας. Δεν μας γέννησε καμιά αγωνία να τα δούμε όλα, ούτε και κανά μαράζι που δεν τα είδαμε.

Με λίγα λόγια. Μια χαρά είναι η Μάλτα!


IMG_0295.JPG IMG_0453.JPG IMG_0503.JPG
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
212
Likes
1.228
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αργεντινή
Παιδιά καλησπέρα!!!! Έκλεισα κι εγώ με δύο φίλες μου για Μάλτα στα μέσα του Φλεβάρη για πέντε μερουλες. Διάβασα όσα γράφτηκαν και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα αρκετά! Απλά θέλω να ρωτήσω αυτούς που πήγαν για τον καιρό.Θα έχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας με Ελλάδα;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Παιδιά καλησπέρα!!!! Έκλεισα κι εγώ με δύο φίλες μου για Μάλτα στα μέσα του Φλεβάρη για πέντε μερουλες. Διάβασα όσα γράφτηκαν και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα αρκετά! Απλά θέλω να ρωτήσω αυτούς που πήγαν για τον καιρό.Θα έχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας με Ελλάδα;
Καλημέρα. Με τον καιρό ποτέ δεν ξέρεις. Σε γενικές γραμμές περιμένεις να μην κάνει πολύ κρύο. Τις ημέρες του ταξιδιού σου έλεγξε μετεορολογικά σάιτ για να ξέρεις σίγουρα.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
212
Likes
1.228
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλημέρα. Με τον καιρό ποτέ δεν ξέρεις. Σε γενικές γραμμές περιμένεις να μην κάνει πολύ κρύο. Τις ημέρες του ταξιδιού σου έλεγξε μετεορολογικά σάιτ για να ξέρεις σίγουρα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Κι εγώ ελπίζω ο καιρός να είναι λίγο καλύτερος εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom