Τουρκία Μικρά Ασία,καλοκαίρι, ιδέες

anassot

Member
Μηνύματα
26
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφόρνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Γεια σας παιδιά. Κλείσαμε για μια εβδομάδα τον Αύγουστο αεροπορικά εισιτήρια για Σμύρνη και νοικιάσαμε αυτοκίνητο. Λέμε να πάμε 2 μέρες Αϊβαλί, 3Σμύρνη και 2 στο Sirince. Πιστεύετε αξίζει να πάμε και στο Bodrum?Σ'αυτά τα μέρη τι αξίζει να δειςκαι τι πρέπει να προσέξεις?Κάθε άλλη ιδέα ευπρόσδεκτη.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Aίβαλί τρώγεται.
Σμύρνη στο κατακαλόκαιρο, μακρυά.
Σιρίντζε, tourist trap. Καλό ίσως μόνο το βράδυ που φεύγουν οι ορδές.
Πουθενά δεν θα βρεις τις ονειρεμένες παραλίες των νησιών μας.
Θα βρεις καταπληκτικές αρχαιότητες και μουσεία όμως.
 

anassot

Member
Μηνύματα
26
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφόρνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Aίβαλί τρώγεται.
Σμύρνη στο κατακαλόκαιρο, μακρυά.
Σιρίντζε, tourist trap. Καλό ίσως μόνο το βράδυ που φεύγουν οι ορδές.
Πουθενά δεν θα βρεις τις ονειρεμένες παραλίες των νησιών μας.
Θα βρεις καταπληκτικές αρχαιότητες και μουσεία όμως.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Από αυτά που διάβασα και εγώ κάτι τέτοιο περιμένω. Για λόγους καταγωγής θα το τιμήσουμε το Αϊβαλί(πατρίδα του παππού)και απ'όσα είδα σου δίνει μια γεύση της Μ.Ασίας πριν την καταστροφή).Το Sirince νομίζω είναι προτιμότερο από το Κουσάντασι και το Μπόντρουμ και δίπλα στην Έφεσο. Για τη Σμύρνη, με βάζεις σε σκέψεις,αλλά Μ.Ασία χωρίς Σμύρνη είναι φαγητό χωρίς αλάτι!Πιστεύω πως πρέπει να της αφιερώσουμε 2 μέρες.Με τους αρχαιολογικούς χώρους μπερδεύτηκα!Είναι τόσοι πολλοί και μεγάλοι σε εκτάση που δε ξέρω που να πάω.(τείνω προς Πέργαμο,Έφεσο, ίσως και Μίλητο)Αλλά η ζέστη του καλοκαιριού με κάνει να το σκεφτώ διπλά...
 

guess who!!!

Member
Μηνύματα
58
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Κοντά στη Σμύρνη όμορφα είναι τα Αλάτσατα, αλλά μόνο για πολύ πρωινή ή καλύτερα απογευματινή βόλτα, το μεσημέρι έχει πολύ ζέστη.

Επίσης πιο πάνω από το Αιβαλί, αν βρεθείτε προς τα εκεί, όμορφα είναι στην Άσσο (σήμερα Behramkale), με τα αρχαία τείχη και την ακρόπολη, και με ένα πολύ μικρό ωραίο γραφικό λιμανάκι και πέτρινους ξενώνες, ξεφεύγει από τα κλασσικά τουριστικά παραλιακά μέρη της Τουρκίας, που συνήθως δεν λένε και πολλά...
 
Last edited by a moderator:

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
να ρωτήσω κάτι μήπως μπορει κάποιος να βοηθήσει....με δεδομένο ότι έχουμε μια διανυκτερευση στο Αιβαλι ,είναι προτιμοτερο να μεινουμε μεσα στην πόλη ή στο Μοσχονησι? η αρχική μου σκέψη είναι να μεινουμε στην πολη και αργά το απογευμα να παμε στο Μοσχονησι ,αλλά απο οτι καταλαβα ,αυτο είναι το ωραιοτερο μέρος,οποτε ίσως αξιζει να μεινουμε εκει και να κάνουμε το αντιθετο ,δηλαδη προς το μεσημερι να παμε στην πολη και μετα να γυρισουμε το απογευμα και να περάσουμε εκει το βράδυ....ομως επειδη είναι λιγο νωρις(θα πάμε την περιοδο του πασχα) μήπως δεν έχει πολύ ζωή εκει ακομα? οσοι εχετε επισκεφθει το μέρος ...ξενοδοχεια έχω βρει και στα δυο μέρη ,στις τιμες που θέλω,αρκετά καλά ....
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
βοηθεια γειτονοι........μολις επεσε ιδεα για 4 διανυκτερευσεις στις Αλησμόνητες Πατρίδες για τελος αυγουστου. Επειδη θα περασουμε απεναντι απο το Λιμανι της μυτιληνης το ενα βραδυ θα το φαμε στο Αιβαλι. Ριξτε ρε παιδια και καμια ιδεα για τα υπολοιπα τρια. teşekkür ederim!!!!!!
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
βοηθεια γειτονοι........μολις επεσε ιδεα για 4 διανυκτερευσεις στις Αλησμόνητες Πατρίδες για τελος αυγουστου. Επειδη θα περασουμε απεναντι απο το Λιμανι της μυτιληνης το ενα βραδυ θα το φαμε στο Αιβαλι. Ριξτε ρε παιδια και καμια ιδεα για τα υπολοιπα τρια. teşekkür ederim!!!!!!
Αν πάρετε πρωινό καραβάκι από Μυτιλήνη δεν είναι απαραίτητη η διανυκτέρευση στο Αιβαλί, εκτός αν το θέλετε και σε αυτή την περίπτωση να μείνετε Μοσχονήσια. Πρότασή μου αφού έχετε 4 ημέρες να πάτε Παμούκαλε, είναι καταπληκτικά αλλά για 1 το πολύ 2 διανυκτερεύσεις. Επίσης, οπωσδήποτε επίσκεψη στην Ακρόπολη και στο Ασκληπιείο στην Πέργαμο. Εγώ θα έβαζα και λίγο Σμύρνη, αλλά είναι καθαρά προσωπική μου άποψη. Αν πάρετε μαζί σας αμάξι, κλείστε το αρκετά νωρίς γιατί είναι πολύ δύσκολο να βρεις θέση στο καραβάκι.
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Τρεχουν τα σαλια μου απο τωρα.!!.. Οταν παω λοιπον τον Ιουλιο θα το ζητησω στο μαγαζι στο Σιρκεσι...μαζι με μια καφεδαρα!!! :) μια και ολο μπακλαβάδες τρωω εκει.. Αν και ακομη εχω επιφυλάξεις οτι φτιαχνουν κιουνεφε..στη αλυσίδα των Hafiz.. :) :) οχι οτι εχει σημασια για αλλους..περισσότερο για μενα...γιατι μ αρεσει πολυ το κιουνεφε και αν ηταν δυνατον θα ετρωγα μονο αυτο το γλυκο ever!!! :haha:
Ρε παιδια μηπως εχει παει κανεις παμμουκαλε??? (Ασχετο)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για πες μας echo2011?? Εντυπωσεις?? Αξιζει??
Θα σου πει και η echo, αλλά μέχρι τότε κάνε μια αναζήτηση στο forum (πάνω δεξιά) και θα βρεις αρκετά σχετικά μηνύματα.
Συμβουλή: Κάνε αναζήτηση με όλες τις δυνατές ορθογραφίες (δυο μ, δυο κ, δυο λ) με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες. :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για πες μας echo2011?? Εντυπωσεις?? Αξιζει??
Aξίζει με χίλια! Είναι πανέμορφα.. Σίγουρα θα ξαναπάμε! Από Σμύρνη με τρένο είναι γύρω στις 4 ώρες. Πήγαμε με τρένο και γυρίσαμε με πούλμαν, το τρένο είναι μακράν η καλύτερη, γρηγορότερη και πιο άνετη επιλογή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom