Λέσβος Μικρά και σκόρπια tips για τη Λέσβο

lastsupper

Member
Μηνύματα
37
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
unknown
Ταξίδι-Όνειρο
θιβετ-περου
Μιας και τα τελευταια 2 χρονια πηγαινοερχομαι μεταξυ αθηνας και μυτιληνης, θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας καποιες ομορφιες του νησιου οπως τις εχω βιωσει εγω και καθοτι καλοφαγας σε ολη την πορεια της ζωης μου ως τωρα, οριστε μερικα τips...
Α.ΓΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ
1. Το ΣΕΑΛ. (Συλλογος Ερασιτεχνων Αλιεων Λεσβου). Βρισκεται στο τελος της προκυμαιας απο την μερια της νομαρχιας, κυριολεκτικα μεσα στην θαλασσα. Οι θαμωνες του ειναι κυριως ψαραδες και επειδη δεν ειναι καταστημα αλλα συλλογος δεν σερβιρει ψαρια και φαγητα εκτος απο μικρους μεν , ευγεστους δε μεζεγες που συνοδευουν τελεια οποιοδηποτε ουζο απο τα απειρα του εχει στην καβα του. Δεν ειναι μαζαγι και μην το αντιμετωπισετε σαν τετοιο. Δειτε το σαν το στεκι των ψαραδων απο μια αλλη εποχη. Στα θετικα του ειναι οι εξοφρενικα χαμηλες τιμες.
2. Η πολη εχει πολλες αξιοπρεπεις ταβερνες καθως ολες σερβιρουν φρεσκα ψαρια. Αυτην που εχω ξεχωρισει εγω ειναι ο ουρανος στην επανω σκαλα(το παλιο λιμανι της μυτιληνης) σε μια σειρα απο αλλες εξισου ωραιες ταβερνες στην περιοχη.
3. Για κρασακι-ουζακι και μεζεδακια με ντοπιο στυλ αξιζουν πολυ ο ταπας(η καπως ετσι) στην περιοχη καμαρες απεναντι απο την εκκλησια και το καστρο στην πανω σκαλα. Εδω ζητηστε απο τον μαστορα να σας κανει τα κολπα του(θα καταλαβετε...)
Β. ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ.
1.Το καστρο, ενα απο τα μεγαλυτερα των βαλκανιων (αξιζει να κανετε με τα ποδια τον περιφερειακο της πολης που το περιτρυγυριζει).
2.Ο Αγιος θεραποντας και η μητροπολη, οι δυο μεγαλες εκκλησιες του κεντρου
3.Το γενι τζαμι και τα οθωμανικα λουτρα λιγο πιο κατω καθως και τα σοκακια της παλιας πολης.
4.Το αρχαιο θεατρο στο λοφο δυτικα της πολης.
5. Τα αρχοντικα της λεσβου, δειγμα ιδιαιτερης αρχιτεκτονικης στο δρομο προς αεροδρομιο.
Γ. ΠΑΡΑΛΙΕΣ.
Μεσα στην πολη τα πραγματα ειναι δυσκολα. Η πολη παραλια της πολης δεν μου αρεσε ιδιαιτερα. Στον δρομο προς αεροδρομιο υπαρχουν σημεια να κολυμπησεις αλλα αν θες μια ομορφη καλη παραλια θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μεταφορικο μεσο. Πιο κοντινες ειναι η χαραμιδα στα 14 χλμ νοτια της πολης και στην συνεχεια λιγα χλμ πιο κατω ο αγιος ερμογενης. Στις καλυτερες παραλιες του νησιου αλλα και απο αυτες που εχω επισκεφτει γενικοτερα αξιζει οπωσδηποτε η βολτα στην Ερεσσο και τον Χρουσο. Απιστευτες παραλιες και οι δυο. Πιο κοντα βρισκεται η Ταρτι,εξισου πενταμορφη παραλια.
Δ.ΓΕΝΙΚΑ
Συνολικα παντως το νησι χρειαζεται οπωσδηποτε αμαξι η μεγαλου κυβισμου μηχανη. Ιδανικες μερες για να πεις πως ειδες πραγματα ειναι για μενα 6-7. Μια μερα οπωσδηποτε στην πολη της μυτιληνης και μετα μονο εκδρομες. Καποιες απο αυτες που εχω κανει και αξιζουν ειναι
1.Μυτιληνη-πλωμαρι μεσω παπαδου. Πλωμαρι σταση οπωσδηποτε για ουζακι η καφε και μετα ανηφορα προς μεγαλοχωρι. Αξιζει φουλ μια βολτα στο ερηπωμενο χωριο της κουρνελας. Μετα το μεγαλοχωρι εχει καποια χιλιομετρα χωματοδρομο αλλα η διαδρομη ειναι απιστευτη. Μετα απο καποια ωρα ξεκιναν οι καστανιωνες και φτανετε στην αγιασο, ενα απο τα ομορφοτερα χωρια της Ελλαδας. Οπωςδηποτε σταση και βολτα στα σοκακια και μετα επιστροφη στην μυτιληνη..
Θα επανελθω συντομα και με αλλες πληροφοριες.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σ'ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες και αναμένουμε για τις υπόλοιπες.
 

rovespieros

Member
Μηνύματα
68
Likes
34
Για μασα:
1. ΑΓΙΑΣΟΣ , δαγελη στελα στην πλατεια διπλα στο αναγνωστηριο.
2. ΤΑΡΤΗ, το ταρτι, χαζημανωλη.
 
Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
καλησπερα και απο μενα σκεφτομαι για μυτιληνη το καλοκαιρι με την κοπέλα μου .
Πως ειναι τα πραγματα με τους μεταναστες? είναι ασφαλες να πάμε ασ πουμε το ηλιοβασιλεμα σε μια παραλια? η να κυκλοφορησουμε νυχτα?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
καλησπερα και απο μενα σκεφτομαι για μυτιληνη το καλοκαιρι με την κοπέλα μου .
Πως ειναι τα πραγματα με τους μεταναστες? είναι ασφαλες να πάμε ασ πουμε το ηλιοβασιλεμα σε μια παραλια? η να κυκλοφορησουμε νυχτα?
Φίλε μου σε πληροφορώ ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να κυκλοφορήσεις οπουδήποτε στο νησί.
Οι πρόσφυγες είναι συγκεντρωμένοι σε συγκεκριμένα σημεία του νησιού (εκτός πόλεως). Ηλιοβασιλέματα μπορείς να απολαύσεις ελεύθερα. Προτείνω το Κάστρο Μολύβου
 
Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
σπουδαζε η κοπελα εκει οποτε ξερει τα κατατοπια εγω δεν ξερω! αλλα μαλλον για 14 αυγουστου λεω αυτο που θα ήθελα είναι τιμες για αυτοκινητο η μηχανακι
αν και εχουμε γνωστο στο νησι και θα το βολεψουμε
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
σπουδαζε η κοπελα εκει οποτε ξερει τα κατατοπια εγω δεν ξερω! αλλα μαλλον για 14 αυγουστου λεω αυτο που θα ήθελα είναι τιμες για αυτοκινητο η μηχανακι
αν και εχουμε γνωστο στο νησι και θα το βολεψουμε
Ε τότε δε χρειάζεσαι συμβουλές!Καλά να περάσετε
 

despina33

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Να προσθέσω την ταβέρνα "το χταπόδι" στο Μολυβο. Εξαιρετικό φαγητό!

Πήγαμε πέρσι το καλοκαίρι και δεν ειχαμε το παραμικρό προβλημα με τους μετανάστες, όλα ήταν ήρεμα.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Θα ήθελα να σας ρωτήσω από το αεροδρόμιο για την πόλη υπάρχουν λεωφορεία ή πρέπει να πάρεις ταξί?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom