Γενικά Μικρές Κυκλάδες free camping

MAROUSO

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα σε όλους ,

Θα ηθελα πληροφορίες σχετικά με το ελευθερο camping σε αυτα τα 3 νησια..
Καταρχήν φαντάζόμαι, παίζει ακόμα η φάση ελευθερο camping στις μικρές Κυκλάδες....οπότε :
Που μπορώ να στήσω και να υπάρχει πολιτισμός εκει κοντά ???? ( δεν εχω ι.χ.....μόνο πόδια για αυτό μην με τσακίσετε στον ποδαρόδρομο)
Οι παραλίες έχουν σκιά ή θα πρέπει να φροντισω να εχώ κάποιο τεντάκι μαζί μου ?
Τι περίοδο μου προτείνετε να πάω ( σιγουρα δεν πάω Αυγουστο..)

Και ότι άλλο χρήσιμο σκεφτητε να μοιραστείτε μαζί μου..

Καλό καλοκαίρι και με χαμογελα αισιοδοξίας
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δονούσα -> Κέρδος
Πολύ ωραία παραλία. Χρειάζεσαι 10 με 15 λεπτά περπάτημα για να φτάσεις από το λιμάνι. Έχει καφέ - μπαρ που προσφέρει και φαγητό και ουσιαστικά θα κατασκηνώσεις στο χωράφι πίσω του και δίπλα του. Έχει δεντράκια για ίσκιο, τα οποία γρήγορα καταλαμβάνονται (να πας Ιούλιο, μέσα, το πολύ)
Για πιο πρωτόγονες καταστάσεις υπάρχει το Λιβάδι.
Ηρακλειά -> Λιβάδι
Ακατοίκητη παραλία (εκτός από κάτι δωμάτια). Με τα πόδια θα κάνεις περίπου 20 λεπτά για να φτάσεις. Το ελεύθερο γίνεται στο τέρμα της παραλίας, γι' αυτό για να φτάσεις θα πρέπει να περπατήσεις σε άμμο. Δεν έχει τους άπειρους ίσκιους και έχω δει να στήνουν και σε πολύ κατσάβραχα. Όταν είχα πάει λειτουργούσε στην παραλία ένα υποτυπώδες μπαρ για νερά αναψυκτικά καφέ (μόνο). Πριν φτάσεις στην παραλία υπάρχει καφέ - μπαρ που προσφέρει και φαΐ και είναι ότι πρέπει για αυτούς που κάνουν φρι.

Να ξέρεις ότι στην Ηρακλειά γίνονται πεσίματα, στη Δονούσα ποτέ.

Για Σχοινούσα δεν ξέρω τίποτα και ούτε έχω ακούσει κάτι.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Δονούσα -> Κέρδος
Έχει δεντράκια για ίσκιο, τα οποία γρήγορα καταλαμβάνονται (να πας Ιούλιο, μέσα, το πολύ)
quote]

Πού;;;;; :shock::shock::shock: Πού είναι αυτά τα δεντράκια; Εγώ πέρσι μέσα Ιουλίου ούτε θάμνο, τι θάμνο, ούτε ραπανάκι δεν είδα στην κατά τα άλλα μαγευτική αυτή παραλία! Αν δεν ήταν το σωτήριο beach bar θα είχαμε λιποθυμήσει από ηλίαση!...Να πάτε πάντως..αξίζει..ομπρέλες, καπέλα, αντηλιακά (σωρευτικά όλα αυτά όχι διαζευκτικά!:bleh:)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχει κάποια στο χωράφι από πίσω (ελιές?). Δεν τα πρόσεξες γιατί είναι λίγα και μικρά αλλά κάποιον ίσκιο παρέχουν. Όταν αυτά εξαντλούνται στήνουν μπροστά (χωρίς σκιά), ακόμα και πάνω στην παραλία (δυστυχώς).
 

dimmi

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Στη Δονούσα στον Κέδρο όπου υπάρχει και μια καντίνα για πρόχειρο φαγητό κ άλλες παροχές. Αν θέλεις κάτι ακόμη πιο χύμα υπάρχει το Λιβάδι, το απόλυτο τπτ κ σε 10 λεπτά υπάρχει πηγή για νερό και 2 ταβέρνες στο Μερσήνι.
 

sisi91

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας και απο μενα !ειμαι νεο μελος και χαιρομαι πολυ που μπηκα σε τοσο ομορφη παρεα!
Μιας και που μπηκαμε σιγα σιγα στο καλοκαιρακι θελω τη γνωμη και την εμπειρια σας.
Εμαστε ζευγαρι που αγαπα πολυ το καμπιγκ κι εστι σχεδιαζουμε 2 βδομαδουλες στις κυκλαδες για φετος. λεμε για αμοργο , κουφονησι,δονουσα και αστυπαλαια ή μηλο!τα ερωτηματα ομως ειναι τα εξης :
δονουσα ακουσαμε πως αφηνουν ελευθερο σε μια παραλια αλλα δεν ειναι και σιγουρο ,οπως και για το κατω κουφονησι που ειναι ακατοικητο και ακουσαμε πως η μονδικη ταβερνα που εχει, αφηνει να στησεις διπλα της και δινει νερο και τουαλετα .ξερετε κατι για αυτο?και τελος τι λετε μηλο η αστυπαλαια?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σας και απο μενα !ειμαι νεο μελος και χαιρομαι πολυ που μπηκα σε τοσο ομορφη παρεα!
Μιας και που μπηκαμε σιγα σιγα στο καλοκαιρακι θελω τη γνωμη και την εμπειρια σας.
Εμαστε ζευγαρι που αγαπα πολυ το καμπιγκ κι εστι σχεδιαζουμε 2 βδομαδουλες στις κυκλαδες για φετος. λεμε για αμοργο , κουφονησι,δονουσα και αστυπαλαια ή μηλο!τα ερωτηματα ομως ειναι τα εξης :
δονουσα ακουσαμε πως αφηνουν ελευθερο σε μια παραλια αλλα δεν ειναι και σιγουρο ,οπως και για το κατω κουφονησι που ειναι ακατοικητο και ακουσαμε πως η μονδικη ταβερνα που εχει, αφηνει να στησεις διπλα της και δινει νερο και τουαλετα .ξερετε κατι για αυτο?και τελος τι λετε μηλο η αστυπαλαια?
Καλώς ήρθες. Το μήνυμα σου μεταφέρθηκε σε αυτό το σχετικό θέμα, στο οποίο μπορείς να βρεις και κάποιες πληροφορίες για αυτά που ρωτάς.
Εκτός από αυτά που αναφέρω πιο πάνω για free στις μικρές Κυκλάδες, να σου πω ότι στη Μήλο δεν νομίζω ότι αφήνουν κάπου. Αστυπάλαια δεν είχα δει κάπου να γίνεται ελεύθερο. Να ξέρεις ότι το ελεύθερο κάμπινγκ είναι παράνομο και ότι το που αφήνουν και που δεν αφήνουν είναι κάτι που αλλάζει χρόνο με το χρόνο.
Δες και αυτό το θέμα http://www.travelstories.gr/community/threads/Ελεύθερο-camping.19835/page-3
 

Raniarania

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα. Σος! Την εβδομαδα που ερχεται φευγω για διακοπες και δουλρια μαζι,(εχω ενα μικρο παγκο με χειροποιητα) και δεν ξερω ακομα που. Δυστυχως εχω σοβαρο προβλημα με το χερι μου , οποτε δεν ειμαι για πολλες περιπετεις και επισης χωρις μεταφορικο. Σκεφτομαι για Ηρακλεια στο λιβαδι και θα ηθελα μερικες πληροφοριες. Εχω ακουσει για αερα πολυ, υσχυει? Το κλιμα; φουλαρει απο οικογενιες ρακετες και δηθεν καμπερς(ξερετε τους γνωστους!!!) . Η μουσικη απο τα μαγαζια δυνατη; Νομιζετε οτι θα με αφηναν να βγαλω το παγκακι σε καποιο απο τα μαγαζια. Απο νερο για μπανιο? . Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom