Γενικά Μικρή πόλη στην Ευρώπη!

Dreamer...

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Καλησπέρα σας!
Χρειάζομαι την βοήθεια σας για επιλογή προορισμού!
Πριν λίγο καιρό η... φανταστική γιαγιά μου ξεπέρασε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας κι έτσι της έταξα ταξίδι!
Το θέμα είναι πως ψάχνω μια μικρή πόλη που:
α.Να είναι σχετικά κοντά γιατί δεν θέλω να περάσει πολλές ώρες στο αεροπλάνο.
β.Να έχει απευθείας πτήση.
γ.Να περπατιέται!

Είχα στο μυαλό μου τη Σαλαμάνκα στην Ισπανία για να είμαι ειλικρινής μιας και την επισκέφτηκα και πρόσφατα, αλλά το αεροπλάνο είναι περίπου τρεις ώρες και λόγω ηλικίας δεν μου επιτρέπεται η ενοικίαση αυτοκινήτου!

Κάτι είχα διαβάσει για Λουκέρνη...;
Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
δεν ξέρω με ποια εταιρία θα πετάξεις και αν θα σταματήσεις Ζυρίχη έχε υπόψιν ότι με το τρένο η Λουκέρνη είναι περίπου 1 ώρα από τη Ζυρίχη. Είναι πράγματι μικρή πόλη αλλά πανέμορφη, 2 μέρες είναι αρκετές για να τη δεις. Εξαρτάται βέβαια και η εποχή που θα πας. Το χειμώνα θα συναντήσεις σίγουρα πολλά χιόνια και κρύο. Αν πας τώρα θα είναι θαύμα, η καλύτερη εποχή ζέστη και πρωί και δροσούλα το βραδάκι!!!
 

Dreamer...

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για Λουκέρνη! Το αεροδρόμιο της Ζυρίχης είναι πολύ μακριά από τον σιδηροδρομικό σταθμό που θα πάω Λουκέρνη;
Εκτός κι αν βρω κάαααποιον να μου νοικιάσει αυτοκίνητο!

Κάποια άλλη πρόταση;
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
είναι πολύ κοντά το αεροδρόμιο από τον σιδηροδρομικό σταθμό περίπου 15 λεπτά. Μέσα από το αεροδρόμιο παίρνεις το τρένο που σε πάει κατευθείαν στο σταθμό. Οπότε δεν έχει ταλαιπωρία!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Προτείνω Μπριζ ή Γάνδη τις οποίες επισκέφθηκα πρόσφατα. Από το αεροδρόμιο των Βρυξελλών παίρνεις κατευθείαν τρένο για τις πόλεις αυτές. Για τη Μπριζ θα χρειαστείτε 1 ώρα και κάτι, ενώ για τη Γάνδη πολύ λιγότερο. Επιπλέον είναι επίπεδες και πανέμορφες. Μόνο που μπορεί να ψιχαλίσει λίγο o_O

Επίσης Aix en Provence από Μασσαλία, πολύ κοντά με λεωφορείο και γιατί δεν σκέφτεσαι και για Βιέννη που ναι μεν είναι μεγάλη πόλη, αλλά πάρα πολύ εύκολη και ενδιαφέρουσα.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλησπέρα!
Εγώ θα πρότεινα το Σάλτσμουργκ ή και το Ίνσμπρουκ, όμορφες πόλεις και οι δύο που βρίσκονται σε μαγευτικές τοποθεσίες.
Επίσης η Γενεύη είναι μία "μεγάλη μικρή" πόλη, αρκετά ενδιαφέρουσα, ενώ η Βενετία δεν εξαντλείται ποτέ και είναι πάντα ένα ευχάριστο ταξίδι. Οι πόλεις που προανέφερα είναι σχετικά κοντά με το αεροπλάνο και για όσες δεν υπάρχει απευθείας πτήση υπάρχει καλό σύστημα μεταφοράς από το κοντινότερο αεροδρόμιο (Ίνσμπρουκ, Σάλτσμπουργκ).
 
Last edited by a moderator:

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Πράγα;Είναι όμορφη, περπατιέται, έχει απευθείας πτήση και δεν θυμάμαι να ήταν πολύωρη η πτήση...
 

Dreamer...

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Για να είμαι ειλικρινής την Πράγα και το Βελιγράδι τα είχα κατά νου απλά δεν ξέρω αν είναι όντως τόσες μικρές πόλεις γιατί δεν έχω πάει!
Ελπίζω να μην καταλήξω Ζαγοροχώρια!
Θα τα ψάξω!
Όσο για το Colmar-Γαλλία, δύσκολη πρόσβαση.
 

Lia-Kostas

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού,Βραζιλία
και γω με την σειρα μου την Πραγα θα σου πρότεινα μικρή και όμορφη πόλη..την περπατάς εύκολα..
τυχερούλα η γιαγιά σου..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.301
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κρακοβία;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom