Γενικά Μικρή πόλη στην Ευρώπη!

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Φλωρεντια,ειναι κοντα,περπατιεται ανετα,καιρος καλος,πολλα να δεις και να κανεις σε σχετικα κοντινες αποστασεις,ενδιαφερουσες πολεις γυρω αν χρειαστει..επιπλεον ειναι για μενα μια απο τις πιο ομορφες πολεις που εχω δει,με μια ιδιαιτερη αυρα!
 

Georgi1964

Member
Μηνύματα
122
Likes
51
Πριν λίγο καιρό η... φανταστική γιαγιά μου ξεπέρασε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας κι έτσι της έταξα ταξίδι!
Ναι ομως δεν ρωτας την γιαγια σου τι προσωπικα θελει η ιδια να δει ;
Ας γραψω και εγω την γνωμη μου.

Μπορεις να δεις πανεμορφες πολεις ομως ολες αυτες ειναι πνευματικα νεκρες.
Η μονη πολη που πνευματικα ειναι ζωντανη ειναι τα Ιεροσολυμα.
Αυτο το γνωριζουν ολοι.Και εκει νιωθεις περηφανος για τους Ελληνες οχι εδω στη Ελλαντα μας...
Αν εχει καμια σχεσει η γιαγια σους με την θρησκεια η αν δεν εχει παει ποτε ,να την πας στα Ιερολυμα.
Καλυτερο δωρο που θα μπορεσεις να της κανεις πιστεψε μου δεν υπαρχει.
Αυτες οι γνωμες δεν ειναι μονο προσωπικα δικες μους.
Οκτωμβριος πρεπει να ειναι ο καλυτερος μηνας αν καποιος αποφασισει να παει στα Ιεροσολυμα
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Εκτός του ότι η Γιαγια χρειάζεται διαβατήριο για το Ισραελ , δε νομίζω ότι η Γιερουσαλαιμ ενδείκνυται για κάποιον που έχει ήδη ταλαιπωρηθεί ... Θέλει κάτι πιο χαλαρό ( ασε που η παλιά πόλη έχει γίνει άκρως τουριστική )
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Κολμαρ ειναι πολύ ωραία απο αυτά που είπατε όπως και Μπριζ. Γανδη δυστυχώς δν έχω παει. Μπορείτε έτσι να δείτε και τις Βρυξέλλες που δν ειναι και καμία τεράστια πόλη.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
μα τι σχεση εχει αυτο.
Ευγγελια κατι ξερω καλυτερα αφου το γραφω. ;)
Τι ξέρεις ; Μπορείς να το μοιραστεις μαζί μας ;
Ο άνθρωπος ζητάει 3 πράγματα ξεκάθαρα .... Ας δίνουμε τουλάχιστον σοβαρές απαντήσεις
 

Dreamer...

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
είναι πολύ κοντά το αεροδρόμιο από τον σιδηροδρομικό σταθμό περίπου 15 λεπτά. Μέσα από το αεροδρόμιο παίρνεις το τρένο που σε πάει κατευθείαν στο σταθμό. Οπότε δεν έχει ταλαιπωρία!

Αααα... Αυτό δεν είναι καθόλου κακό!
 

Dreamer...

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Θα
Προτείνω Μπριζ ή Γάνδη τις οποίες επισκέφθηκα πρόσφατα. Από το αεροδρόμιο των Βρυξελλών παίρνεις κατευθείαν τρένο για τις πόλεις αυτές. Για τη Μπριζ θα χρειαστείτε 1 ώρα και κάτι, ενώ για τη Γάνδη πολύ λιγότερο. Επιπλέον είναι επίπεδες και πανέμορφες. Μόνο που μπορεί να ψιχαλίσει λίγο o_O

Επίσης Aix en Provence από Μασσαλία, πολύ κοντά με λεωφορείο και γιατί δεν σκέφτεσαι και για Βιέννη που ναι μεν είναι μεγάλη πόλη, αλλά πάρα πολύ εύκολη και ενδιαφέρουσα.
Θα ψάξω τα πρώτα...Σ' ευχαριστώ πολύ!
Βιέννη είχε πάει η γιαγιά στα νιάτα της, αλλά επίσης πολύ φοβάμαι πως αν πάω Βιέννη θα αφήνω συνέχεια τη γιαγιά μόνη για να γυρίσω την πόλη οπότε...
 

Dreamer...

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Φλωρεντια,ειναι κοντα,περπατιεται ανετα,καιρος καλος,πολλα να δεις και να κανεις σε σχετικα κοντινες αποστασεις,ενδιαφερουσες πολεις γυρω αν χρειαστει..επιπλεον ειναι για μενα μια απο τις πιο ομορφες πολεις που εχω δει,με μια ιδιαιτερη αυρα!

Μακάρι να ήταν εφικτό... Είναι λίγο περίπλοκη η πρόσβαση απ' όσο έχω ψάξει...
 

Dreamer...

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Ναι ομως δεν ρωτας την γιαγια σου τι προσωπικα θελει η ιδια να δει ;
Ας γραψω και εγω την γνωμη μου.

Μπορεις να δεις πανεμορφες πολεις ομως ολες αυτες ειναι πνευματικα νεκρες.
Η μονη πολη που πνευματικα ειναι ζωντανη ειναι τα Ιεροσολυμα.
Αυτο το γνωριζουν ολοι.Και εκει νιωθεις περηφανος για τους Ελληνες οχι εδω στη Ελλαντα μας...
Αν εχει καμια σχεσει η γιαγια σους με την θρησκεια η αν δεν εχει παει ποτε ,να την πας στα Ιερολυμα.
Καλυτερο δωρο που θα μπορεσεις να της κανεις πιστεψε μου δεν υπαρχει.
Αυτες οι γνωμες δεν ειναι μονο προσωπικα δικες μους.
Οκτωμβριος πρεπει να ειναι ο καλυτερος μηνας αν καποιος αποφασισει να παει στα Ιεροσολυμα

Η γιαγιά προσωπικά θα μου έλεγε να πάμε στη Ραφήνα στο εξοχικό μας οπότε δεν το ρισκάρω να της αφήσω επιλογή.

Εχμ... Μήπως ξέρεις τη γιαγιά μου; Είναι αρκετά θρησκευόμενη (ξέρετε, με τις γνωστές τυπολατρείες) και θα ήθελε να πάει Ιερουσαλήμ κάποτε αλλά...είπαμε να χαλαρώσω κι εγώ λίγο!
Και θα προτιμούσα Ιορδανία που έχει πολλά αρχαία τα οποία λατρεύω.
Ήδη έχω κάνει πολλά βήματα για να ξεπεραστεί ο εθνικισμός της οπότε...κάποια άλλη στιγμή θα νιώσει περήφανη!
Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως για το ενδιαφέρον σου!:)
 

Georgi1964

Member
Μηνύματα
122
Likes
51
Και εγω σε ευχαριστω!
Ομως διαλεξε ποιος θα παει και σε ποιον θα κανεις το δωρο ,στον εαυτο σου η στην γιαγια σου .
Και θα προτιμούσα Ιορδανία που έχει πολλά αρχαία τα οποία λατρεύω.
Στην Ιορδανια καποια στιμη στο μελλον θα πας,αφου τοσο το θελεις.

Εχω δει ηλικιωμενους που για καποιο λογο (δεν μπορω να σας γραψω περισσοτερα και δεν εχω το δικαωμα να τα γραψω ,γιατι δεν ειναι σωστο) δεν νιωθουν καθολου κουρασει και το μονο που λενε μεσα τους ειναι: Σε ευχαριστω Κυριε που με αξιωσες να ερθω εδω.
Αυτα που σου γραφω τα εχω ζησει και τα εχω δει με τα ματια μου.
Προσωπικα ποτε δεν με τραβουσε και δεν ειχα την θελησει να παω στο Ισραηλ.
Ομως απο τοτε που την γνωρισα το μυαλο μου η οι σκεψεις μου ειναι ποτε θα ξαναπαω.(ειδικα τα Ιεροσολυμα).



Τωρα το μονο που πρεπει να μαθεις απο την γιαγια σου ειναι αν την εδιαφρει αυτη η πολη που θα πατε ;
Μπορει να ηθελε καπου να παει εδω και χρονια;
Αυτη καλυτερα γνωριζει.

Αυτα απο μενα και καλο σας ταξιδι οπου κι αν πατε . Η αποφαση ειναι δικια σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom