Μικρα tips για Αιγυπτο

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Σχεδιαζοντας το ταξιδι στην Αιγυπτο μεμονωμενα, δεν μπορουσα να βρω απαντησεις σε βασικες αποριες μου και οι λογοι- εκ των υστερων- προφανεις: ολα σε αυτην τη χωρα ειναι σχετικα!

ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ/ΠΡΟΣ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ
Το μετρο του Καιρου δε φτανει ως το αεροδρομιο, το λεωφορειο 356 υποτιθεται πως συνδεει το Terminal 1(διεθνεις πτησεις) με το κεντρο της πολης αλλα δεν το ειδαμε ποτε(!) οποτε οι βασικες επιλογες δυο: συνεννοηση με το ξενοδοχειο για τη μεταφορα η ταξι.
Με την εξοδο απο την αιθουσα αφιξεων οι ταξιτζηδες ερχονται τρεις-τρεις για να παρουν κουρσα. Οι αρχικες τιμες ειναι εως και τρεις-τεσσερις φορες πανω απο την κανονικη χρεωση κι ετσι αρχιζετε τα πρωτα σας παζαρια για να εγκλιματιστειτε κιολας σε αυτο που σας περιμενει. Ενδεικτικα η λογικη χρεωση απο το αεροδρομιο του Καιρου ως το κεντρο, την πλατεια Tahir (Downtown Cairo) που βρισκεται το Αιγυπτιακο Μουσειο κυμαινεται στις 50-80 λιρες. Απο το αεροδρομιο του Ασουαν ως την πολη μπορει να ζητησουν ως και 140 λιρες, βαζετε τα γελια και με 40 ειστε ευχαριστημενοι και οι δυο. Απο το Λουξορ προς το αεροδρομιο μια λογικη χρεωση μπορει να ειναι 50-70 λιρες απο την Ανατολικη οχθη και γυρω στις 5-10 λιρες περισοτερο απο τη Δυτικη. Γενικα ολα παιζουν αναλογα με την ωρα, την κινηση και τη διαθεση σας για παζαρια. Το ιδιο παιζει και ο χρονος που χρειαζεται για να φτασετε απο το αεροδρομιο στο κεντρο του Καιρου και αντιστροφα. Ας πουμε, την Παρασκευη το πρωι μπορει να παρει μολις δεκαπεντα λεπτα, ενω απογευμα με κινηση δε φτανεις σε λιγοτερο απο σαραντα.

ΤΡΑΙΝΑ
Οι τουριστες δεν μπορουν να αγορασουν εισητηρια απο το γκισε για ολες τις αμαξοστοιχιες. Οι υπαλληλοι προτεινουν να ανεβειτε στο τραινο και να βγαλετε εισητηριο οταν γινει ο ελεγχος- ολοι οι ελεγκτες ειναι εξοικειωμενοι με αυτην την πρακτικη. Αν παρουσιαστει προβλημα, η θεση σας, ας πουμε, εχει δοθει σε αλλον που θα ανεβει σε επομενο σταθμο, ο ελεγκτης θα μεταφερει εσας στην πρωτη θεση χωρις επιπλεον χρεωση.
Τα δρομολογια αναγραφονται σε πινακες πανω απο τα γκισε αλλα αυτο δε λεει και τιποτα.. ειναι για διακοσμητικους λογους κυριως. Τσεκαρετε την ιδια ημερα την ακριβη ωρα αναχωρησης. Η β θεση ειναι ανετη, η α θεση ανετοτερη και τα βαγονια ηταν πολυ καθαρα (οταν πρωτομπηκαν στις ραγες..)

ΤΙΜΕΣ
Εδω η θεωρια της σχετικοτητας γνωριζει μεγαλες δοξες! Ετοιμαστειτε για παζαρια ακομα και στο φουρνο η το σουπερμαρκετ. Μετα απο δεκα ημερες εμβριθους παρατηρησης κατεληξα στα εξης:
-Το μεγαλο μπουκαλι νερου κοστιζει 2 λιρες, αντε 3 σε κανα χοστελ. Σε ξενοδοχεια μπορει να το χρεωσουν και 8 λιρες η οσο τους κατεβει. Στην κοιλαδα των Βασιλεων χρεωνουν 10 το μικρο μπουκαλι και 15 το μικρο χυμο..
-Το street food ειναι παμφθηνο αλλα παιρνει καμποσες μερες για να αντιληφθεις ποσο κανει ενα χωνακι με φαλαφελ.. στην αρχη θελουν να στο πουλησουν με 20, στο τελος τα αγοραζεις με 4.
-Ενα πακετο CLEOPATRA κοστιζει 4 λιρες αλλα για MARLBORO θα δωσετε 10 με 12. Ο καπνος ειναι σχεδον αγνωστο ειδος και ολοι κοιτανε καχυποπτα οταν στριβεις. Στο κεντρικο Καιρο υπαρχουν καπνοπωλεια με καπνο (οχι ολα τα brands βεβαια) στο τελος της Talaat Harb, στα δυο σοκακια εκατερωθεν του δρομου πριν την 26th of July.
Εν τελει το μυστικο ειναι να μη ρωτας ποτε "how much"..μαθαινεις απο καποιον ντοπιο (στο ξενοδοχειο ενδεχομενως) το ποσο και απλα το αφηνεις χωρις πολλα πολλα.

ΠΛΑΚΙΤΣΕΣ
Ιδιως στο Καιρο μπορεις ευκολα να την πατησεις στις τουριστικες περιοχες απο ενα καρο κοσμο που θελει να βγαλει λεφτα. Στις πυραμιδες θα πλησιασουν διαφοροι το ταξι λεγοντας πως ειναι κυβερνητικοι υπαλληλοι και α) δεν επιτρεπεται η ανοδος ως τα εκδοτηρια (αλλα αυτοι εχουν μερικα εισητηρια μαζι τους) , β) δεν επιτρεπεται η σταθμευση των οχηματων η χρεωνεται εξτρα, γ) Α, τι κριμα ο δρομος ειναι κλειστος αλλα με την καμηλα μου η το γαιδουρι μου θα σε παω εγω χωρις εισητηριο και αλλα τετοια ωραια. Στην κοιλαδα των Βασιλεων και σε αλλους αρχαιολογικους χωρους μερικοι φυλακες θα προταθουν να κανουν τα στραβα ματια για να βγαλετε φωτογραφιες η θα δεχτουν να ανοιξουν "κλειστες για το κοινο" διοδους αλλα οχι χωρις οφελος. Βεβαια ειναι απλη λογικη πως δεν προκαλουμε ζημια σε μνημεια για ενα ακομα "αποκλειστικο"σουβενιρ. Και ο κανονας λεει να τσεκαρουμε μονοι μας οταν "το μουσειο/τζαμι /σταθμος ειναι κλειστα"

Με αρκετο διαβασμα, συμβουλες απο αλλους ταξιδιωτες και ορεξη μεγαλη η Αιγυπτος ειναι ενας ασφαλης προορισμος για οποιον θελει να κινηθει μεμονωμενα και να χαρει μνημεια πραγματικα ανυπερβλητα.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Αυτές οι πλακίτσες όπως λες κι εσύ,είναι υπαίτιες για τη μοναδικότητά της.
Για τους δρόμους ??σιγή ιχθύος,ή μήπως δεν το πρόσεξες?:haha:
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Αυτές οι πλακίτσες όπως λες κι εσύ,είναι υπαίτιες για τη μοναδικότητά της.
Για τους δρόμους ??σιγή ιχθύος,ή μήπως δεν το πρόσεξες?:haha:
Τι εννοεις για τους δρομους? επειδη σου κοβονται τα γονατα οταν θελεις να περασεις απεναντι..? επειδη νιωθεις σαν τα φαντασματακια στο πακμαν που ολοι θελουν να σε φανε..? επειδη κοντευεις να παθεις ρηξη μηνισκου απο το υψος των πεζοδρομιων που φτανουν τους 25 ποντους..? επειδη ολοι οι οδηγοι θελουν να γινουν Χαμιλτον οταν μεγαλωσουν..? Δε σε καταλαβαινω..:bleh:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Η μεγαλύτερη πίστα του κόσμου με συγκρουόμενα και δεν το διασκέδασες?
Την επόμενη ,οι τσέπες γεμάτες με μάρκες:haha:και θα με θυμηθείς:haha:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ/ΠΡΟΣ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ
Το μετρο του Καιρου δε φτανει ως το αεροδρομιο, το λεωφορειο 356 υποτιθεται πως συνδεει το Terminal 1(διεθνεις πτησεις) με το κεντρο της πολης αλλα δεν το ειδαμε ποτε(!) οποτε οι βασικες επιλογες δυο: συνεννοηση με το ξενοδοχειο για τη μεταφορα η ταξι.
Υπάρχει και άλλος τρόπος να φτάσετε από το αεροδρόμιο της πρωτεύουσας σε οποιοδήποτε σημείο του Καϊρου, και μάλιστα χωρίς να εξαντληθείτε από παζάρια με τους ταξιτζήδες.
Πηγαίνετε στην ιστοσελίδα cairoshuttlebus.com
Την ψάχνετε λίγο, κλικάρετε μετά πάνω στο online reservation και κλείνετε το αυτοκίνητο που θα σας μεταφέρει από το αεροδρόμιο στο κέντρο ή αλλού. Πληρώνετε στο αεροδρόμιο. Η τιμή για 2-8 άτομα είναι περίπου 80 αιγυπτιακές λίρες αλλά έχετε το βανάκι για πάρτη σας. Εμείς αυτό είχαμε χρησιμοποιήσει και είχαμε πραγματικά μια διαστημική πτήση.
Η εταιρεία διαθέτει ένα στημένο στο πόδι γραφείο έξω από την αίθουσα αφίξεων του terninal 2, αφού βγείτε από τις πόρτες που είναι ακριβώς απέναντι από τις μπαγκαζιέρες.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Ευχαριστούμε!
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Μια χαρά μου κάθησαν τα tips, καθώς αυτές τις ημέρες δεν ξέρω πώς αλλά όλο κατά Αίγυπτο μεριά πιάνω τον εαυτό μου να κοιτάει
Ευχαριστώ!
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Tα φαναρια ειναι διακοσμητικα!!!ΠΟΤΕ δεν σταματανε στο κοκκινο,συνεχεια κορναρουν εμεις πηραμε ταξι να παμε στο ξενοδοχειο και ο ταξιτζης παταγε κορνα χωρις να υπαρχει αυτοκινητο μπροστα του η κοσμος η καρα η δεν ξερω εγω τι και οταν τον ρωτησα γιατι πατας κορνα μου λεει απο συνηθεια(ηξερε αγγλικα)χαχχα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.377
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom