Ιταλία Μιλάνο-Βενετία-Φλωρεντία

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.275
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Απο αυτά που γράφεις καλό είναι να έχεις κλείσει εισιτήριο για το Duomo, προς αποφυγή ουρών
Από πότε κλείνουν εισιτήρια για το Duomo; Εχω να παω αρκετά χρόνια βέβαια, τότε απλά περιμέναμε στην ουρά (για τον κυρίως ναό).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.469
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Από πότε κλείνουν εισιτήρια για το Duomo; Εχω να παω αρκετά χρόνια βέβαια, τότε απλά περιμέναμε στην ουρά (για τον κυρίως ναό).
Plan Your Visit δεν ξέρω τι γίνεται σε ώρες λειτουργίας.....Το περασμένο φθινόπωρο ζητούσαν να έχεις κάνει κράτηση λόγω covid. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.275
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Plan Your Visit δεν ξέρω τι γίνεται σε ώρες λειτουργίας.....Το περασμένο φθινόπωρο ζητούσαν να έχεις κάνει κράτηση λόγω covid. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.
Μπορεί να ήταν λόγω covid, πράγματι.

Στο link πάντως ειναι ολα συνδυαστικά με κατι αλλο, δεν εχει μονο Cathedral.
 

CharalP

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Μπορεί να ήταν λόγω covid, πράγματι.

Στο link πάντως ειναι ολα συνδυαστικά με κατι αλλο, δεν εχει μονο Cathedral.
Κάπου διάβασα ότι μόνο αν πας σε λειτουργίες είναι δωρεάν αλλιώς έχει εισητηρια. Στο πιο πάνω λινκ το τελευταίο έχει μόνο τον καθεδρικό με εισητηρια 6 ευρώ, αλλά λέει μόνο για τέταρτη;
 

alvadi

Member
Μηνύματα
555
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Τον Ιούνιο που πέρασα από Μιλάνο βρέθηκα στο Duomo και ήθελε εισιτήριο για να μπεις.
Δεν μπήκα στην διαδικασία να βγάλω γιατί είχα πολύ λίγο χρόνο στη διάθεση μου και η ζέστη ήταν αφόρητη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.469
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μπορεί να ήταν λόγω covid, πράγματι.
Ναι, ήθελαν προκράτηση γιατί έμπαινε περιορισμένος αριθμός ατόμων ανα τμ. Αμφιβάλω αν αυτό ισχύει τώρα, αλλά δεν μπήκα στη διαδικασία να διαβάσω το σαιτ πάλι.

Στο link πάντως ειναι ολα συνδυαστικά με κατι αλλο, δεν εχει μονο Cathedral.
Η τελευταία επιλογή (κάτω κάτω) είναι μόνο για το Καθεδρικό. Δεν ξέρω απο πότε έχεις να πας, αλλά το τζάμπα στη Ιταλία έχει πεθάνει προ πολλού.... :lol:
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
2ΟΟ € για τρένο που το είδες αυτο? Εκανα την ίδια διαδρομή Βενετία -Μιλάνο πριν ένα μήνα και μου στοίχισε 40 € με την italotrain καπως ετσι νομιζω,τα εκλεισα μια μερα πριν απο τον σταθμο της Βενετιας.
Εχει ανα μια ωρα πιο το νοημα να τα κλεισεις απο εδω θα βρεις και εκει απλα μην πας αυθημερον γιατι θα εχει παραπανω τιμη,αλλα και παλι high season που εισαι απο 40 ποσο να αυξηθηκαν 200 δυσκολα.


Τα Μιλανο μια χαρα πολη ειναι την λατρεψα και θα ξαναεπιστρεφω για ενα σκ μες το χειμωνα ανετα και μια και 2 φορες.Ναι δεν εχει πληθωρα αξιοθεατων οπως η Φλωρεντια,δεν εχει τα στενακια,την αρχιτεκτονικη και την παλια πολη των περισσοτερων ιταλικων πολεων (πιο πολυ θυμιζει πολη κεντρικης Ευρωπης παρα Ιταλια) αλλα ο λογος που θα ξαναεπιστρεφα ειναι το τρομερο vibe της,το νεο κοσμο της ,τα ωραια εστιατορια ,to ατελειωτο shopping,τα τρομερο nightlife και να πινω το campari μου σε μια ταρατσα και ενα φοβερο duomo που οταν το πρωτοδεις θα το κοιτας και θα το ξανακοιτας.Αξιοθεατα ,μουσεια και κλπ θα δεις στις αλλες πολεις που θα πας Μιλανο θα πας να χαλαρωσεις και για αυτο θα ξαναπαω απλα να χαλαρωσω και να περασω καλα.
Παρολα αυτα ναι δεν ειναι τοσο καλη εποχη οσο να ναι λογω ζεστης σαν Αθηνα περιπου το χειμωνα αξιζει πιο πολυ ,αλλα εχεις διπλα το Κομο που ναι τελεια εποχη.

Duomo διπλα στην εκκλησια εχει ενα κτιριο που επιλεγεις εισητηριο για να μπεις,εγω πρωι νωρις που πηγα δεν ειχε τρομερη ουρα αν πας ωρα αιχμης ναι εχει ουρα αλλα και παλι παλευεται η αναμονη αξιζει να μπεις μεσα ομως
 

CharalP

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Τα 200 φίλε ήταν για 7 άτομα. Αυτά τα έχω κλείσει ήδη. Μόνο Κόμο θα κλείσω την ίδια ώρα που θα πάω εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom