Ιταλία Μιλάνο - Βερόνα - Βενετία

dkarv

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Καλησπέρα παιδιά

Αν και διαβάζω τακτικά το forum αυτή είναι η πρώτη μου ανάρτηση....

Προγραμματίζω 4 μέρες για επίσκεψη σε Μιλάνο, Βερόνα και Βενετία. Δηλαδή άφιξη Πέμπτη πρωί Μιλάνο μέχρι την Παρασκευή το μεσημέρι, τρένο για Βερόνα για μισή μέρα και διανυκτέρευση και αναχώρηση Σάββατο πρωί πάλι με τρένο για Βενετία όπου θα μείνω έως Κυριακή μεσημέρι που είναι η πτήση.

Το ερώτημα είναι... είναι βαρύ; θα προλάβω να δω τίποτα ή να κάνω skip την Βερόνα και να μείνω δύο βράδια στην Βενετία;

Θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας...
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

dkarv

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Την διάβασα την Ιστορία σου... αλλά είναι περισσότερες μέρες.

Το Μιλάνο αντί την Βερόνα θα έσφαζες; Το Μιλάνο δεν λέει κάτι δηλαδή; Η Βερόνα είδα ότι έχει στάση μεταξύ Μιλάνου - Βενετίας και άρχισα να το σκέφτομαι μήπως με παίρνει να τη βάλω στο πρόγραμμα.

Τον Φεβρουάριο το προγραμματίζω...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Την διάβασα την Ιστορία σου... αλλά είναι περισσότερες μέρες.

Το Μιλάνο αντί την Βερόνα θα έσφαζες; Το Μιλάνο δεν λέει κάτι δηλαδή; Η Βερόνα είδα ότι έχει στάση μεταξύ Μιλάνου - Βενετίας και άρχισα να το σκέφτομαι μήπως με παίρνει να τη βάλω στο πρόγραμμα.

Τον Φεβρουάριο το προγραμματίζω...
Μιλανο-Βενετια και εισαι κομπλε!εχει αρκετα πραγματα το Μιλανο,βεβαια μπορεις να κανεις ενα search να δεις τι αξιοθεατα προσφερει η καθε μια πολη και τοτε να διαλεξεις
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα παιδιά

Αν και διαβάζω τακτικά το forum αυτή είναι η πρώτη μου ανάρτηση....

Προγραμματίζω 4 μέρες για επίσκεψη σε Μιλάνο, Βερόνα και Βενετία. Δηλαδή άφιξη Πέμπτη πρωί Μιλάνο μέχρι την Παρασκευή το μεσημέρι, τρένο για Βερόνα για μισή μέρα και διανυκτέρευση και αναχώρηση Σάββατο πρωί πάλι με τρένο για Βενετία όπου θα μείνω έως Κυριακή μεσημέρι που είναι η πτήση.

Το ερώτημα είναι... είναι βαρύ; θα προλάβω να δω τίποτα ή να κάνω skip την Βερόνα και να μείνω δύο βράδια στην Βενετία;

Θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας...
Πολύ βαρύ πρόγραμμα για 4 μέρες. Αφού φτάνεις Μιλάνο προτείνω 1 διανυκτέρευση την Πέμπτη το βράδυ και Παρασκευή πρωί-πρωί αναχώρηση για Βενετία. Δηλ. δίνεις ουσιαστικά 2 μέρες στη Βενετία.

Είναι προτιμότερο να αποφύγεις την Βερόνα μόνο και μόνο γιατί θα σου φάει χρόνο απο τη Βενετία, αλλοιώς προσωπικά προτιμώ τη Βερόνα απο το Μιλάνο.

Και στη Βενετία να μείνεις κάπου κεντρικά, όχι στο Μέστρε.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Σε κάθε πόλη από μισή ημέρα το χειμώνα δεν προλαβαίνεις ούτε πίτσα να φας... Διάλεξε να πας όλες τις ημέρες με βάση σε 1 πόλη Μιλάνο η Βενετία και κάνε μια ημερησια στη Βερόνα.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.326
Likes
17.506
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικές
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Καλησπέρα παιδιά

Αν και διαβάζω τακτικά το forum αυτή είναι η πρώτη μου ανάρτηση....

Προγραμματίζω 4 μέρες για επίσκεψη σε Μιλάνο, Βερόνα και Βενετία. Δηλαδή άφιξη Πέμπτη πρωί Μιλάνο μέχρι την Παρασκευή το μεσημέρι, τρένο για Βερόνα για μισή μέρα και διανυκτέρευση και αναχώρηση Σάββατο πρωί πάλι με τρένο για Βενετία όπου θα μείνω έως Κυριακή μεσημέρι που είναι η πτήση.

Το ερώτημα είναι... είναι βαρύ; θα προλάβω να δω τίποτα ή να κάνω skip την Βερόνα και να μείνω δύο βράδια στην Βενετία;

Θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας...

Βαρύ είναι, αλλά εμένα που μου αρέσουν τα βαριά... θα το τολμούσα. :rolleyes:

Φτάνεις Πέμπτη πρωί. Πας μια πινακοθήκη Brera, φαγητό στην ίδια γειτονιά, μετά συνεχίζεις με Duomo (ανεβαίνεις και στην κορυφή να θαυμάσεις τη θέα και τα τόξα), μετά βόλτα στη Galleria και πας αν θέλεις και στο μουσείο της La Scala που είναι στην έξοδό της (αν είσαι τυχερός μπορεί να πετύχεις και πρόβα της βραδινής παράστασης), μετά μπορείς να πας να δεις το "Μυστικό Δείπνο" του Da Vinci (αν έχεις προνοήσει και έχεις κλείσει θέση) και το βράδυ θα πας για φαγητό ή μπαρότσαρκα ή και τα δύο στην περιοχή Navigli. Την άλλη μέρα το πρωί μπορείς να πας στο Castello Sforzesco και μια βόλτα στο πάρκο Sempione για ένα καφεδάκι.
Προφανώς υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος στο Μιλάνο. Μία πρόταση είναι η παραπάνω με την οποία μπορείς να γνωρίσεις αρκετά χαρακτηριστικά μέρη της πόλης και να πάρεις μια καλή ιδέα της. Το Μιλάνο έχει αρκετά συγκεντρωμένο κέντρο (αν εξαιρέσεις τον Da Vinci). Σε ένα διήμερο έχω πραγματοποιήσει το παραπάνω πρόγραμμα με επιπλέον και μια βραδινή παράσταση στη La Scala.

Στη Βερόνα μπορείς να κάνεις μια βόλτα γύρω από την αρένα, στην piazza Bra, να περπατήσεις μέχρι το σπίτι της Ιουλιέττας και την Piazza Erbe και να φτάσεις μέχρι την Ponte Scaligero. Αυτή η βόλτα (με αργό και χαλαρό περπάτημα) διαρκεί καμιά ώρα. Αν φτάσεις μεσημέρι και την προλάβεις μέρα μπορείς να κάνεις πιο άνετα τη βόλτα αυτή ... με ποδήλατο. Εγώ το είχα κάνει με ποδήλατο που μου παρείχε το ξενοδοχείο που έμεινα (κάτι που συνηθίζεται σε πολλά ξενοδοχεία στην πόλη).

Στη Βενετία φτάνεις Σάββατο πρωί. Σου προτείνω να μην μείνεις στο Mestre. Εξάλλου έχεις γλυτώσει τη δεύτερη ακριβή διανυκτέρευση αφού έμεινες στη Βερόνα το προηγούμενο βράδυ (που υποτίθεται είναι πιο οικονομική από τη Βενετία). Όλη την ημέρα θα γυρνάς στα στενά και τα κανάλια της πόλης. Το ίδιο θα κάνεις και όταν νυχτώσει. Μη φοβηθείς να χωθείς και σε πιο μακρινές γειτονιές. Δεν είναι μόνο η καταπληκτική πλατεία του Αγίου Μάρκου. Είναι και οι γειτονιές Dosorduro, Cannaregio κ.α. Οι San Polo, campo Santa Margherita και Zaterre είναι οι αγαπημένες μου. Αν είσαι τυχερός μπορεί να πετύχεις και καμιά συναυλία του Vivaldi μέσα σε καμιά εκκλησία. Να μπαίνεις μέσα στις εκκλησιές. οι περισσότερες έχουν έργα μεγάλων Βενετσιάνων ζωγράφων. Σε μουσεία στη Βενετία μάλλον δεν προλαβαίνεις. Άστα για άλλη φορά.

Ότι και να επιλέξεις... είτε βαρύ ... είτε ελαφρύ πρόγραμμα... να περάσεις καλά!
Και πιες και ένα aperitivo στην υγειά μας :lol:
 

dkarv

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Ακόμα προσπαθώ να αποφασίσω.....Grerena σε ευχαριστώ πολύ. Βέβαια μόνο για να τα διαβάσω μου πήρε κάμποσο χρόνο... αλλά θα το επεξεργαστώ. Το ποδήλατο ακούγεται καλή ιδέα. Απλά σκέφτομαι ότι αν δεν δω τώρα και λίγο Βερόνα μάλλον δεν θα ξαναέχω την ευκαιρία... Γι' αυτό μου έχει μπει ο διάολος . Αν και το αρχικό πλάνο ήταν 1 μέρα γεμάτη Μιλάνο και 2,5 μέρες περίπου Βενετία.

Το μόνο σίγουρο είναι κλεισμένα αεροπορικά για μιλάνο Πέμπτη πρωί και αναχώρηση από Βενετία Κυριακή μεσημέρι...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ακόμα προσπαθώ να αποφασίσω.....Grerena σε ευχαριστώ πολύ. Βέβαια μόνο για να τα διαβάσω μου πήρε κάμποσο χρόνο... αλλά θα το επεξεργαστώ. Το ποδήλατο ακούγεται καλή ιδέα. Απλά σκέφτομαι ότι αν δεν δω τώρα και λίγο Βερόνα μάλλον δεν θα ξαναέχω την ευκαιρία... Γι' αυτό μου έχει μπει ο διάολος . Αν και το αρχικό πλάνο ήταν 1 μέρα γεμάτη Μιλάνο και 2,5 μέρες περίπου Βενετία.

Το μόνο σίγουρο είναι κλεισμένα αεροπορικά για μιλάνο Πέμπτη πρωί και αναχώρηση από Βενετία Κυριακή μεσημέρι...
Κι εγώ θα έβγαζα κάτι. Και νωρίς να φτάσετε Μιλάνο, μέχρι να πάτε στην πόλη κλπ. θα πάει μεσημέρι. Και οι μέρες είναι μικρές το χειμώνα, και ο καιρός απρόβλετος. Πχ. αν κάνει πολύ κρύο και βροχή δε νομίζω να μπορείτε να είστε όλη την ώρα έξω, και θα χρειαστεί να κάνετε αρκετές στάσεις. Λόγω των πτήσεων σας για μένα η Βερόνα θα ήταν εκτός.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Ακόμα προσπαθώ να αποφασίσω.....Grerena σε ευχαριστώ πολύ. Βέβαια μόνο για να τα διαβάσω μου πήρε κάμποσο χρόνο... αλλά θα το επεξεργαστώ. Το ποδήλατο ακούγεται καλή ιδέα. Απλά σκέφτομαι ότι αν δεν δω τώρα και λίγο Βερόνα μάλλον δεν θα ξαναέχω την ευκαιρία... Γι' αυτό μου έχει μπει ο διάολος . Αν και το αρχικό πλάνο ήταν 1 μέρα γεμάτη Μιλάνο και 2,5 μέρες περίπου Βενετία.

Το μόνο σίγουρο είναι κλεισμένα αεροπορικά για μιλάνο Πέμπτη πρωί και αναχώρηση από Βενετία Κυριακή μεσημέρι...
Αν εχεις τοσο καημο να δεις την Βερονα τοτε γιατι δε πας απευθειας εκει και μερα Βενετια και μπαινεις σε διλημμα?ασε το Μιλανο για τριπ μοναχο του
 

alice~

Member
Μηνύματα
716
Likes
1.169
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ακόμα προσπαθώ να αποφασίσω.....Grerena σε ευχαριστώ πολύ. Βέβαια μόνο για να τα διαβάσω μου πήρε κάμποσο χρόνο... αλλά θα το επεξεργαστώ. Το ποδήλατο ακούγεται καλή ιδέα. Απλά σκέφτομαι ότι αν δεν δω τώρα και λίγο Βερόνα μάλλον δεν θα ξαναέχω την ευκαιρία... Γι' αυτό μου έχει μπει ο διάολος . Αν και το αρχικό πλάνο ήταν 1 μέρα γεμάτη Μιλάνο και 2,5 μέρες περίπου Βενετία.

Το μόνο σίγουρο είναι κλεισμένα αεροπορικά για μιλάνο Πέμπτη πρωί και αναχώρηση από Βενετία Κυριακή μεσημέρι...
Ανάμεσα σε Μιλανο και Βερονα θα επέλεγα το Μιλανο πάντως, όπως και επίσης ανάμεσα σε Βερονα και βενετια εννοείται βενετια με τα χίλια. Αν έχεις σκοπό να ξαναπάς μπορείς να αφήσεις πχ το Μιλανο για άλλο ταξίδι. Αλλά εγώ θα έβγαζα την Βερονα πάντως.
 

dkarv

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές.... Σκέφτομαι και το άλλο σενάριο. Μήπως κάνω μια ολιγόωρη στάση στη Βερόνα να περπατήσουμε λίγο την πόλη αφήνοντας τα μπαγκάζια στον σταθμό (3 το μεσημέρι με 6 το απόγευμα ή με 8 το βράδυ περίπου) και το βράδυ διαμονή Βενετία. Αντί για τις 4 που θα ήμασταν Βενετία θα φτάσουμε έτσι ή στις 7 ή στις 9 το βράδυ της δεύτερης μέρας. Οπότε θα έχουμε όλο το Σαββάτο και την Κυριακή το πρωί για Βενετία.

Τι λέτε; Αξίζουν 2 ή 4 ώρες στάση στη Βερόνα; Καμιά συμβουλή από κάποιον που την έχει επισκεφτεί; Προλαβαίνεις να πάρεις μια μικρή γεύση;

Και συγνώμη αν σας ζάλισα... απλά καμιά φορά αλλιώς τα σχεδιάζεις και αλλιώς βγαίνουν στην πράξη αν δεν έχεις την εμπειρία οπότε θεώρησα καλό να πάρω την γνώμη και κάποιων που έχουν επισκεφτεί τις πόλεις...

Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.327
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom