Γερμανία Ιταλία Μιλάνο ή Βερολινο τον Αύγουστο?

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Έχω πάει Μιλάνο και Βερολίνο.

Αν συγκρίνω τις πόλεις και μόνο, το Βερολίνο είναι μπροστά για εμένα με τεράστια διαφορά.
Για μουσεία εννοείται Βερολίνο.
Για βόλτες πάλι Βερολίνο θα προτιμούσα.
Το Μιλάνο δεν θα το σύγκρινα καν προσωπικά αν δεν υπήρχε η λίμνη του κόμο που το ανεβάζει πάρα πολύ σαν επιλογή αλλά και πάλι Βερολίνο ψηφίζω :)
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Δεν συγκρίνονται οι δυο πόλεις εννοειται! Βερολίνο by far! Έχει απίστευτα πολλά πράγματα να δείτε και να κάνετε μέσα σε 5 μέρες και δε θα χρειασττεί να μετακινηθείτε και σε άλλη πόλη, οπως ενδεχομένως στο Μιλάνο, αφού απο μόνο του τις 5 μέρες δεν μπορει να τις εξαντλήσει.
Λίγο υπερβολικό το ποσό μου φαίνεται, εγώ θα επένδυα τέτοιο ποσό σε ταξίδι εκτός Ευρώπης, αλλά αν τα πράγματα είναι τόσο πιεσμένα και δεν μπορείς να εχεις άλλη άδεια, πάτε Berlin με κλειστά μάτια και ευχαριστηθείτε το!
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Μείνετε 1-2 μέρες Μιλάνο κ ανεβείτε στις λίμνες Κόμο (νοικιάστε αυτοκίνητο)
Πάρτε κ μαγιό μαζί --- Επίσης δείτε Μπέργκαμο κ αν έχετε χρόνο πεταχτείτε απέναντι στο Λουγκάνο
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Δεν συγκρίνονται οι δυο πόλεις εννοειται! Βερολίνο by far! Έχει απίστευτα πολλά πράγματα να δείτε και να κάνετε μέσα σε 5 μέρες και δε θα χρειασττεί να μετακινηθείτε και σε άλλη πόλη, οπως ενδεχομένως στο Μιλάνο, αφού απο μόνο του τις 5 μέρες δεν μπορει να τις εξαντλήσει.
Λίγο υπερβολικό το ποσό μου φαίνεται, εγώ θα επένδυα τέτοιο ποσό σε ταξίδι εκτός Ευρώπης, αλλά αν τα πράγματα είναι τόσο πιεσμένα και δεν μπορείς να εχεις άλλη άδεια, πάτε Berlin με κλειστά μάτια και ευχαριστηθείτε το!
Ευχαριστω για την απαντηση!
Ενταηει, και λιγοτερα να φαμε δεν θα στεναχωρεθω...απλα το ποσο ειναι το ταβανι μας!
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Μιλανο......δεν εχω παει!!!βερολινο.....το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο ολο προγραμματισμενο απο εδω μεσα.3 ημερες απο τις 09:00 το πρωι μεχρι τις 21:00 το βραδυ στην γυρα και πιστεψε με προλαβα να δω λιγα πραγματα σχτικα με αυτα που εχει και μαλιστα επι τροχαδην.Απίστευτη πολη αξιζει μεχρι και το τελευταιο ευρω που θα δαπνησεις, μεχρι και το τελευταιο λεπτο της αδειας σου.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Nομιζω πως κλεινουμε προς το Βερολινο....ποτε νομιζετε πρεπει να κλεισουμε αεροπορικα και ξενοδοχειο?
Δεν θα το μετανιώσεις πίστεψέ με.....
Αν μιλάμε για πόλη (αν δεν σκοπεύετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο και να πάτε στην ύπαιθρο ) ειναι καλύτερη επιλογή απο το Μιλάνο!
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Για το Μιλανο το σκεφτομασταν για κομο...αλλα και παλι κολλουσαμε λογω μην εξοικιωσης στις πολλες μετακινησεις..
Τωρα για Βερολινο δεν εχουμε στο μυαλο μας για να βγουμε εκτος πολης...
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Τωρα για Βερολινο δεν εχουμε στο μυαλο μας για να βγουμε εκτος πολης...
Πολύ χαίρομαι που κλείνετε προς Berlin. Eίναι η αγαπημένη που πόλη απο αυτές που έχω δει, όχι γιατί ήταν η πιο όμορφη, αλλά γιατί εχει μια ποιότητα που με γέμισε απ'όλες τις πλευρές.
Λοιπον, μπορείς από τώρα να κοιτάς εννοείται τι παίζει με εισητήρια και hotels αλλά μέχρι το Πάσχα πιστεύω καλό θα ήταν να έχετε κλείσει.
Και τέλος, αν θέλετε να δειτε και κάτι παραπέρα βρε αδερφέ, πολύ εύκολα παίρνετε το χάρτη του μετρό και κοιτάτε πια γραμμή πάει Potsdam, η οποία είναι μια μικρή πόλη 25 χιλ. έξω απο Berlin, πας πανεύκολα σε μισή ωρίτσα και κάνεις πολύ ωραίες βολτίτσες στο Sancoussi Park, όπου φθάνεις είτε με τα πόδια είτε με το χαριτωμένο τραμ.:clap:
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Για το Μιλανο το σκεφτομασταν για κομο...αλλα και παλι κολλουσαμε λογω μην εξοικιωσης στις πολλες μετακινησεις..
Τωρα για Βερολινο δεν εχουμε στο μυαλο μας για να βγουμε εκτος πολης...
Πάντως το Μιλάνο, αρχές Αυγούστου που είχα πάει, ήταν έρημο, είχαν φύγει όλοι διακοπές. Μόνο σαν βάση για τις λίμνες νομίζω αξίζει αυτή την περίοδο. Οι μετακινήσεις είναι εύκολες, με αυτοκίνητο φυσικά...
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Για το Μιλανο το σκεφτομασταν για κομο...αλλα και παλι κολλουσαμε λογω μην εξοικιωσης στις πολλες μετακινησεις..
Τωρα για Βερολινο δεν εχουμε στο μυαλο μας για να βγουμε εκτος πολης...
Αξιζει απο το Βερολινο να αφιερωσεις ενα πρωινο να πας στο Potsdam. Παει το S7 αν δεν κανω λαθος το οποιο περναει απο Zoo. Και απο οτι καρτα διαδρομων βγαλετε, για ζωνες ΑΒ εννοειται, πληρωνετε εξτρα νομιζω 1,5€ ο καθενας για να πατε εκει επειδη ειναι εκτος Βερολινου κι αρα ζωνη C

Nομιζω πως κλεινουμε προς το Βερολινο....ποτε νομιζετε πρεπει να κλεισουμε αεροπορικα και ξενοδοχειο?
Μην κολλας στην EasyJet. Ναι μεν παει απευθειας αλλα μπορεις να βρεις μεχρι 200€ με LH μεσω Μοναχου που κατα την αποψη μου εχεις καλυτερο ταξιδι, δικαιουσαι αποσκευες και σε παει TXL που ειναι αρκετα καλυτερα απο θεμα συγκοινωνιων απο οτι το SXF
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Εγώ πάντως όταν πήγα 5 ημέρες Βερολίνο προτίμησα να μην βγω καθόλου εκτός.
Είναι τόσα πολλά αυτά που είναι ενδιαφέροντα εντός αν την ψάξεις που δεν σου μένει χρόνος για έξω.
Πολύ καλή επιλογή.Αν μπορούσα θα πήγαινα και πάλι.
Δεν θέλω βέβαια να σε αποθαρρύνω για το Potsdam γιατί δεν έχω πάει για να έχω γνώμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom