Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
α!κατι βαθυτερο για ιταλια.για το teatro alla scala εμαθα οτι εχει ξεναγηση με 5 ? και αν μπορεσουν σε βαζουν να δεισ και λιγο απο παρασταση αν γινεται καποια προβα εκεινη την ωρα.διαβασα ομωσ οτι αν κλεισεισ να πασ σε μια παρασταση δεν επιτρεπεται να εχεισ μαζι σου τσαντα και ποσο μαλλον φωτογραφικη.ειναι συγουρο αυτο?
γιατι δεν γινεται να πας και να μην βγαλεισ μια φωτο,εστω και στα κλεφτα!
εγω ειχα πετυχει προβα.δεν ψαχνουν αν εχεις φωτογραφικη.
εγω δεν ειχα βγαλει, γενικα οπου μου το απαγορευουν το θεωρω ασεβεια να βγαζω, αλλα απο την παρεα μου εβγαλε ενα ατομο στα κλεφτα οπως λες και χωρις φλας.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
δεν ξερω αν εχει οργανωμενη ξεναγηση..με 5 ευρω εμεις μονοι μας περιηγηθηκαμε στο χωρο του μουσειου και τα θεωρεια..δεν εγινε φυσικα ελεγχος στα μπουφαν μας αν ειχαμε μηχανη..φυσικα και ειχα μαζι μου τη μηχανη και εβγαλα 2 φωτο χωρις φλας.δεν γινοταν καμια προβα.κατι εργατες εκαναν κατι εργασιες..

δεν ημουν σε εκκλησια να το θεωρησω ασεβεια ουτε εβγαζα φωτο κανεναν πινακα..

παντως η αληθεια ειναι οτι ειχε πολλες μικροκαμερες παντου.ο χωρος βιντεοσκοπειται σε ολα τα σημεια.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
εμεις πετυχαμε προβες παραστασης, αλλα η αληθεια ειναι πως απο ενα θεωρειο τοσο ψηλα , μια φωτογραφια χωρις φλας δεν νομιζω να τους πειραξε..

γενικοτερα ομως, το θεωρω δικαιωμα καθε..χωρου να σου απαγορευει να βγαλεις φωτογραφιες...

απο εκει και περα ειναι στην κριση του καθενα...

παντως για τη Scalla , πραγματικα μετανιωσα που δεν προγραμματισα να δω μια παρασταση.ειναι εξοχη η αισθηση του χωρου:/
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ε ναι σε τετοια περιπτωση δεν προσβαλεις κανεναν..
φυσικα και πρεπει να σεβομαστε τους χωρους..βεβαια το πιο περιεργο ειναι που δεν απαγορευουν σε θρησκευτικους χωρους αλλα στα μουσεια απαγορευουν..

και αντε στα μουσεια το καταλαβαινω.εκθετουν πανακριβα και ανεκτιμιτης αξιας εργα..

σε χωρους οπως ενα θεατρο ενα παλατι μια αιθουσα γενικα γιατι να την απαγορευσουν?

στο παλατι ντολμαμπαξε στην κωνσταντινουπολη απαγορευεται αυστηρα.εχει τοσα ατομα μεσα ασφαλεια,ξεναγους κτλ που δεν τιθεται θεμα να προσπαθησεις να βγαλεις φωτο.ενας που πηγε να το κανει τον εκαναν παρατηρηση αμεσως.

off topic sorry
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Θα μπορούσε να μας διαφωτίσει ίσως κάποιος συντηρητής έργων τέχνης (έχουμε κανέναν στο φόρουμ;;).. Για πίνακες ξέρω ότι επηρρεάζει το φλας (φως και θερμότητα) το μουσαμά , στα παλάτια κλπ όμως δε γνωρίζω γιατί απαγορεύεται. Μήπως είχε κάποιες τοιχογραφίες εκεί που πήγες;
Πάντως δεν είναι και πολύ κόπος να σεβόμαστε το "απαγορεύεται" στους πολιτιστικούς χώρους..Κάποιο λόγο θα έχουν οι άνθρωποι και δεν το επαφίουν στην κρίση μας..Αλλιώς θα έλεγαν "αν κρίνετε ότι ενοχλεί, μη φωτογραφίζετε"..
 

stefanosx

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
San Siro Hotels Milan - Hotels near San Siro Milan

Τσέκαρε αυτό και για ξενοδοχείο κοντά στο γήπεδο αλλά και για μετάβαση προς/από αυτό.
Από το Malpensa θα πάρεις το Malpensa Express για Cadorna Milano, απόσταση περί τα 30 λεπτά κι από με μετρό σε μια στάση είσαι στο Duomo.
Αναλόγως το πόσες ημέρες θα είσαι στην πόλη εξαρτάται και τι θα προλάβεις να δεις. Τα βασικά αξιοθέατα έχω την εντύπωση πως ναι, είναι όλα σε μικρή εμβέλεια(γύρω από το Duomo), δεν ξέρω για ξενάγηση και μουσεία τι μπορείς να προλάβεις.

ευχαριστω πολυ, βασικα μια μερα θα κατσουμε στην πολη, να ρωτησω και κατι αλλο απο νυχτερινη ζωη εχει τπτ? και αν εχει σε ποια περιοχη ειναι, αν μεινω κοντα στο σαν σιρο θα χρειαστω ταξι μετα για να γυρισω? και τα ταξι απο τιμες εκει πως ειναι? επισης μιλανε αγγλικα γενικα οι ιταλοι?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εισιτήριο για το ματς βασικά ψάξε να βρεις πρώτα. Εκτός αν τόχεις ήδη κάνει. :)
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
13 Οκτωβρίου θα βρίσκομε στο μιλάνο για 3 μέρες και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια περιοχή-πεζόδρομος που να έχει μπαράκια μαζεμένα..
και σε ποια σημεία υπάρχουν εμπορικά κέντρα....
 

Rockaholic

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
28-29-30 οκτωβρίου . Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για να θαυμάσω από κοντά αυτό το έργο? Τιμές? σάιτ? κτλ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

Rockaholic

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Στα ξενοδοχεία κάνουν ευκολία να κρατήσουν την βαλίτσα μέχρι το βράδυ,αν έκανες check out το μεσημέρι ? γενικά δηλαδή? επειδή πετάμε πρωί πρωί :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.420
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom