Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Rockaholic

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Πρόγραμμα και ακούω γνώμες παρακαλώ :p
--------------------------------------------
Παρασκευή 12:30 - Φτάνω Μπεργκάμο από Θεσσαλονίκη
Απόγευμα 28/10 το αφιερώνω στα αξιοθέατα της Θεσσαλονίκης με το τουριστικό bus μάλλον. Βράδυ φαγητό,βόλτα τι προτείνεται?
Σάββατο 29/10 : Πρωινό για ψώνια (Που μου προτείνεται?) ,Απόγευμα-βράδυ San Siro Inter vs Juventus
Κυριακή: Πρωί μέχρι βράδυ μονοήμερη Βενετία με τραίνο
Κυριακή Βράδυ πάω αεροδρόμειο, μέχρι το πρωί 07:30 που θα επιστρέψω θεσσαλονίκη
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Πρόγραμμα και ακούω γνώμες παρακαλώ :p
--------------------------------------------
Παρασκευή 12:30 - Φτάνω Μπεργκάμο από Θεσσαλονίκη
Απόγευμα 28/10 το αφιερώνω στα αξιοθέατα της Θεσσαλονίκης με το τουριστικό bus μάλλον. Βράδυ φαγητό,βόλτα τι προτείνεται?
Σάββατο 29/10 : Πρωινό για ψώνια (Που μου προτείνεται?) ,Απόγευμα-βράδυ San Siro Inter vs Juventus
Κυριακή: Πρωί μέχρι βράδυ μονοήμερη Βενετία με τραίνο
Κυριακή Βράδυ πάω αεροδρόμειο, μέχρι το πρωί 07:30 που θα επιστρέψω θεσσαλονίκη
αμέ, θα δεις την Σκάλα της Θεσαλονίκης, τον μυστικό δείπνο του Δημήτριο Ντα Βίντσι κι στο τέλος θα πας στο Σαν Μπουγάτσα να δεις τον Άρη Μιλάνου :Ρ :Ρ :Ρ :Ρ
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Πρόγραμμα και ακούω γνώμες παρακαλώ :p
--------------------------------------------
Παρασκευή 12:30 - Φτάνω Μπεργκάμο από Θεσσαλονίκη
Απόγευμα 28/10 το αφιερώνω στα αξιοθέατα της Θεσσαλονίκης με το τουριστικό bus μάλλον. Βράδυ φαγητό,βόλτα τι προτείνεται?
Σάββατο 29/10 : Πρωινό για ψώνια (Που μου προτείνεται?) ,Απόγευμα-βράδυ San Siro Inter vs Juventus
Κυριακή: Πρωί μέχρι βράδυ μονοήμερη Βενετία με τραίνο
Κυριακή Βράδυ πάω αεροδρόμειο, μέχρι το πρωί 07:30 που θα επιστρέψω θεσσαλονίκη
Αφου φτανεις Μπεργκαμο 12.30, υπολογισε + 1 ωρα το λεωφορειο για Μιλανο. Βαλε λοιπον οτι φτανεις Μιλανο κατα περιπου 2. Επειτα πας στο ξενοδοχειο βαλε λοιπον αλλη μια ωρα (εξαρταται βεβαια που ειναι το ξενοδοχειο). Δεν χρειαζεται να δωσεις 20 ευρω στο λεωφορειο για μιση μερα. Όσο για Βενετια, στο προτεινω ξανα. Τωρα για εμπορικα καταστηματα θα σε κατατοπισουν όσοι ξερουν καλυτερα, εγω στο μονο μαγαζι που μπηκα ειναι στο Armani, στη Montanapoleone το οποιο ειναι καταπληκτικό.
 

blaky23

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΤΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη - ΠΕΡΟΥ
Τελικά το ταξίδι για Παρίσι έγινε ταξίδι για Μιλάνο. Θα πάμε λοιπόν ένα τριήμερο αρχές Δεκέμβρη. Επειδή για λίμνες δεν είναι κατάλληλη εποχή τι έχετε να προτείνετε για ημερήσια;Εκτός από Μπέργκαμο, τι άλλο; Για την Πάβια τι γνώμη έχετε; Άλλες πόλεις σε απόσταση μέχρι 1,30 - 2 ώρες με το τρένο; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

blaky23

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΤΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη - ΠΕΡΟΥ
Αρχές Δεκέμβρη θα είμαι Μιλάνο. Θέλω να μου προτείνετε καφέ με ωραία ατμόσφαιρα, τραττορίες και πιτσαρίες( όχι πανάκριβες ). Έχω διάβάσει τις ιστορίες και τα διάφορα θέματα και έχω σημειώσει κάποια μέρη. Τη βοήθεια σας λοιπόν!
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Για φαγητό, να πας οπωσδήποτε στο Rocking Horse στην Corso Como. Ειναι πολύ ωραία και καλές τιμές!
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Αρχές Δεκέμβρη θα είμαι Μιλάνο. Θέλω να μου προτείνετε καφέ με ωραία ατμόσφαιρα, τραττορίες και πιτσαρίες( όχι πανάκριβες ). Έχω διάβάσει τις ιστορίες και τα διάφορα θέματα και έχω σημειώσει κάποια μέρη. Τη βοήθεια σας λοιπόν!

από εστιατόρια:
- για pizza ασυζητητί στην pizzeria Gemelli di Massimo, χαλαρή καθημερινή πιτσαρία (σαν δική μας ταβέρνα), φοβερή πίτσα, 15-20 ευρώ το πολύ.
Via Gian Galeazzo 2, Piazza XXIV (Ventiquattro) Maggio, +39 028321296 χάρτης
- για τρατορία, Trattoria Toscana, Corso di Porta Ticinese 58, +39 0289406292 το πάει και μέχρι αργά σαν μπαράκι αν θυμάμαι καλά, 25-35 ευρώ μάλλον χάρτης
- για κάτι πιο κυριλέ και δημιουργική κουζίνα, ωραίο περιβάλλον, 40-50 το άτομο, El Brellin, El Brellin Restaurant and Caf? in Milan Vicolo dei Lavandai - Alzaia Naviglio Grande - traditional of Milan cooking

όλα τα παραπάνω είναι στην περιοχή Navigli (τα κανάλια του Da Vinci), ιδανική για υπαίθριο ποτάκι μετά. πολλά μπαράκια τόσο στο Naviglio Grande όσο και στο Naviglio Pavese (εκεί παίζουν και καλά aperitivo)

και αν θέλεις κορυφαίο παγωτό, με έμφαση στη σοκολάτα (θεϊκό το καυτερό με peperoncino), Chocolat
Chocolat Milano | Via Boccaccio 9 Milano | Gelateria, Bar, Caff?, Gelati, Cioccolato, Pralinerie, Torte
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/19208-%EC%E9%EB%DC%ED%EF-%EA%E1%E9-%EB%DF%EC%ED%E7-%EA%FC%EC%EF.html
 

Rockaholic

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
από εστιατόρια:
- για pizza ασυζητητί στην pizzeria Gemelli di Massimo, χαλαρή καθημερινή πιτσαρία (σαν δική μας ταβέρνα), φοβερή πίτσα, 15-20 ευρώ το πολύ.
Via Gian Galeazzo 2, Piazza XXIV (Ventiquattro) Maggio, +39 028321296 χάρτης
- για τρατορία, Trattoria Toscana, Corso di Porta Ticinese 58, +39 0289406292 το πάει και μέχρι αργά σαν μπαράκι αν θυμάμαι καλά, 25-35 ευρώ μάλλον χάρτης
- για κάτι πιο κυριλέ και δημιουργική κουζίνα, ωραίο περιβάλλον, 40-50 το άτομο, El Brellin, El Brellin Restaurant and Caf? in Milan Vicolo dei Lavandai - Alzaia Naviglio Grande - traditional of Milan cooking

όλα τα παραπάνω είναι στην περιοχή Navigli (τα κανάλια του Da Vinci), ιδανική για υπαίθριο ποτάκι μετά. πολλά μπαράκια τόσο στο Naviglio Grande όσο και στο Naviglio Pavese (εκεί παίζουν και καλά aperitivo)


και αν θέλεις κορυφαίο παγωτό, με έμφαση στη σοκολάτα (θεϊκό το καυτερό με peperoncino), Chocolat
Chocolat Milano | Via Boccaccio 9 Milano | Gelateria, Bar, Caff?, Gelati, Cioccolato, Pralinerie, Torte
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...F-%EA%E1%E9-%EB%DF%EC%ED%E7-%EA%FC%EC%EF.html

Πρόσβαση στην περιοχή Navigli από το κέντρο? Πόσο μακριά?
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Πρόσβαση στην περιοχή Navigli από το κέντρο? Πόσο μακριά?

Απο το κέντρο του Μιλάνου είναι εύκολα προσβάσιμη η περιοχή με το αυτοκίνητο ή με το μετρό.Κατεβαίνεις στο σταθμό Porta Genova του μετρό στην περιοχή Navigli :p
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Το κέντρο του Μιλάνου είναι εύκολα προσβάσιμο με το αυτοκίνητο ή με το μετρό, από το σταθμό Porta Genova του μετρό, που απέχει 5 λεπτά με τα πόδια.
Περίπου 2,5-3 χιλιόμετρα με τα πόδια..:p
 
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
σευχελλες
γεια σας,,θα ηθελα κ εγω καποιεσ πληροφοριεσ οσο αφορα το μιλανο... σκεφτομαστε να παμε γαμηλιο ταξιδι βενετια η φλωρεντια κ να το συνδιασουμε με ψωνια καποιεσ μερεσ μιλανο,,,εχω μαθει οτι τα outlet καταστηματα βρισκονται μεσα στο μιλανο ισχυει??κ ποια αξιζουν να επισκεφτω?επισης που να μεινω ετσι ωστε να μπορω να παω σε ολα(μαγαζια ,καταστηματα κ αξιοθεατα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom