Μνημεία ή έργα τέχνης που μας έμειναν αξέχαστα (φωτογραφία)

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.392
Ένα ταξίδι, εκατομμύρια εικόνες στο μυαλό του ταξιδευτή...Νέες γεύσεις, αρωματα και κουλτούρες που οι αναμνήσεις τους μας συντροφεύουν για χρόνια.Δεν ξέρω αν υπήρχε παρόμοιο θέμα στο παρελθόν αλλά ας θυμηθούμε εδώ αυτό το "έργο τέχνης " ή μνημείο που μας εντυπωσίασε, κάπου σε κάποιο ταξίδι..εδώ ένα υπέροχο τρίπτυχο σε μια εκκλησία της Brugge, Δεκέμβριος του 2012
IMG223.jpg
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Portonaccio sarcophagus Roma - Palazzo Massimo alle Terme (Museo Nazionale)
1.JPG


Μαρμάρινη σαρκοφάγος με επιρροές απο τη γνωστή Στήλη του Μάρκου Αυρήλιου. Το καπάκι είναι διακοσμημένο με βιβλιογραφική ζωφόρο, που γιορτάζει τη γέννηση και τον γάμο του νεκρού στρατηγού που φιλοξενούσε η σαρκοφάγος. Το μπροστινό μέρος της απεικονίζει σκηνή μάχης σε διάφορα πεδία και επικεντρώνεται στην προέλαση ενός Ρωμαίου ιππότη που απεικονίζεται με την ιδιότητα του παγκόσμιου νικητή. Οι σκηνές μάχης πλαισιώνονται από δύο ζευγάρια αιχμαλώτων βαρβάρων.
2.JPG

Τα ανάγλυφα στις πλευρές της σαρκοφάγου δείχνουν γεγονότα που ακολούθησαν τη σύγκρουση: από τη μια πλευρά, βάρβαροι αιχμάλωτοι διασχίζουν ένα ποτάμι με επικεφαλής Ρωμαίους στρατιώτες κατά μήκος μιας γέφυρας βαρκών, από την άλλη πλευρά οι οπλαρχηγοί που υποτάσσονται στους Ρωμαίους αξιωματούχους.

Όταν την είδα έμεινα άφωνη!!! Ένα καταπληκτικό έργο τέχνης!!! Η λεπτομέρεια του σε καθηλώνει....
3.JPG
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Portonaccio sarcophagus Roma - Palazzo Massimo alle Terme (Museo Nazionale)
View attachment 383730

Μαρμάρινη σαρκοφάγος με επιρροές απο τη γνωστή Στήλη του Μάρκου Αυρήλιου. Το καπάκι είναι διακοσμημένο με βιβλιογραφική ζωφόρο, που γιορτάζει τη γέννηση και τον γάμο του νεκρού στρατηγού που φιλοξενούσε η σαρκοφάγος. Το μπροστινό μέρος της απεικονίζει σκηνή μάχης σε διάφορα πεδία και επικεντρώνεται στην προέλαση ενός Ρωμαίου ιππότη που απεικονίζεται με την ιδιότητα του παγκόσμιου νικητή. Οι σκηνές μάχης πλαισιώνονται από δύο ζευγάρια αιχμαλώτων βαρβάρων.
View attachment 383731
Τα ανάγλυφα στις πλευρές της σαρκοφάγου δείχνουν γεγονότα που ακολούθησαν τη σύγκρουση: από τη μια πλευρά, βάρβαροι αιχμάλωτοι διασχίζουν ένα ποτάμι με επικεφαλής Ρωμαίους στρατιώτες κατά μήκος μιας γέφυρας βαρκών, από την άλλη πλευρά οι οπλαρχηγοί που υποτάσσονται στους Ρωμαίους αξιωματούχους.

Όταν την είδα έμεινα άφωνη!!! Ένα καταπληκτικό έργο τέχνης!!! Η λεπτομέρεια του σε καθηλώνει....
View attachment 383732
Μπράβο @Sassenach77 next time οπωσδήποτε.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Φωτο απο Ίντερνετ προφανώς.Στο κάτω κάτω απαγορεύεται η φωτογράφηση στο Reina Sofia και το σεβάστηκα.
Guernica του Picasso λοιπόν ..
Ενας πίνακας που πάντοτε με εντυπωσίαζε, τον έχω επισκεφτεί 2 φορές και αν με βγάλει ο δρόμος Μαδρίτη θα ξαναπήγαινα άνετα..
PicassoGuernica.jpg
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Έργο τέχνης που θα μου μείνει αρνητικά αξέχαστο από το μουσείο σύγχρονης τέχνης Ζωρζ Πομπιντού.
Χαρακτηρίστε με όπως θέλετε αλλά δεν είδα καμία μορφή τέχνης στον εν λόγω πίνακα, αν και θα το έλεγα έργο ενός στιλβωτή και όχι ενός ζωγράφου. Τα στίγματα που φαίνονται είναι απλά ατέλειες της λήψης.
20180815_122332.jpg
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Έργο τέχνης που θα μου μείνει αρνητικά αξέχαστο από το μουσείο σύγχρονης τέχνης Ζωρζ Πομπιντού.
Χαρακτηρίστε με όπως θέλετε αλλά δεν είδα καμία μορφή τέχνης στον εν λόγω πίνακα, αν και θα το έλεγα έργο ενός στιλβωτή και όχι ενός ζωγράφου. Τα στίγματα που φαίνονται είναι απλά ατέλειες της λήψης.
View attachment 383739
Ε μου θυμιζει το red bird του Agnes Martin στο ΜoΜΑ.. Ενας λευκος πινακας που προσπαθείς να καταλάβεις γτ και πως.. Abstract αφου..
 

Attachments

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Έργο τέχνης που θα μου μείνει αρνητικά αξέχαστο από το μουσείο σύγχρονης τέχνης Ζωρζ Πομπιντού.
Χαρακτηρίστε με όπως θέλετε αλλά δεν είδα καμία μορφή τέχνης στον εν λόγω πίνακα, αν και θα το έλεγα έργο ενός στιλβωτή και όχι ενός ζωγράφου. Τα στίγματα που φαίνονται είναι απλά ατέλειες της λήψης.
View attachment 383739
Χαχαχα έβγαλα φωτογραφία κι εγώ ένα παρόμοιο στο εν λόγω μουσείο, έχοντας την ίδια αίσθηση με εσένα
IMG_20211006_112836.jpg
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ε μου θυμιζει το red bird του Agnes Martin στο ΜoΜΑ.. Ενας λευκος πινακας που προσπαθείς να καταλάβεις γτ και πως.. Abstract αφου..
Ο τίτλος που θα έβαζα σε αυτά τα έργα θα ήταν "χρωματολόγιο vivechrom"
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ο τίτλος που θα έβαζα σε αυτά τα έργα θα ήταν "χρωματολόγιο vivechrom"
Συζητώντας αυτό το θέμα με φίλη από τη Σχολή Καλών Τεχνών μου εξήγησε ότι η δυσκολία είναι να πετυχαίνεις ακριβώς το ίδιο χρώμα κάθε φορά που το φτιάχνεις στην παλέτα μέχρι να τελειώσεις τον πίνακα.

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα δηλαδή που έχουν και οι μπογιατζήδες που χρησιμοποιούν το χρωματολογιο της Βιβεχρώμ. Χαχαχα!
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Μιλώντας σοβαρά, μου έχει μείνει αξέχαστος ο πίνακας του Βερμεέρ που είδα στο μουσείο Mauritshuis στη Χάγη. Δεν ξέρω γιατι, ίσως γιατί μέχρι τότε δεν είχα δει πολλούς διάσημους πίνακες από κοντά, ίσως γιατί η προσωπογραφία δεν αφορούσε ακόμη ένα καλοζωισμένο αριστοκράτη θείο...
girl-with-a-pearl-earring-1.jpg

Παρεμπιπτόντως, πολύ ωραίο θέμα. Συγχαρητήρια για την ιδέα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom