Μογγολία Μογγολία: ονειρεμένο και ονειρικό ταξίδι

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.226
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Εξαιρετική ιστορία @travelbreak , αυθεντική και με αρκετές λεπτομέρειες, ελπίζω κάποια στιγμή να πατήσω αυτά τα χώματα με την μπεμπα μου :). Πέρσι καθώς ανέβαινα από Καζακστάν πηγαίνοντας για Ρωσία, στο μυαλό μου ήταν να κάνω μια ''στροφή'' δεξιά αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε χρόνος! Τώρα απλά ονειρεύομαι τα Αλται, την Σιβηρία την Μογγολία και ίσως το τέρμα στο Βλαδιβοστοκ, αν και περνάει και λίγο απ το κουζουλό κρητικό μυαλό μου ο θρυλικός δρόμος των οστών έως το Magadan...:rolleyes-80:. Είμαι καλά γιατρέ μου? :haha:
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Εξαιρετική ιστορία @travelbreak , αυθεντική και με αρκετές λεπτομέρειες, ελπίζω κάποια στιγμή να πατήσω αυτά τα χώματα με την μπεμπα μου :). Πέρσι καθώς ανέβαινα από Καζακστάν πηγαίνοντας για Ρωσία, στο μυαλό μου ήταν να κάνω μια ''στροφή'' δεξιά αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε χρόνος! Τώρα απλά ονειρεύομαι τα Αλται, την Σιβηρία την Μογγολία και ίσως το τέρμα στο Βλαδιβοστοκ, αν και περνάει και λίγο απ το κουζουλό κρητικό μυαλό μου ο θρυλικός δρόμος των οστών έως το Magadan...:rolleyes-80:. Είμαι καλά γιατρέ μου? :haha:
Είσαι πολύ καλά, με εξαιρετική διαύγεια νου, για να επιθυμείς αυτά που αξίζουν. :D
Ειδικά η τελευταία οδός που ανέφερες, έχει δημιουργήσει συνεχόμενους οργασμούς σε κάποιο ροζ γουρούνι. Εεεεε, @hydronetta ??? :xalara::xalara:
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
ελπίζω κάποια στιγμή να πατήσω αυτά τα χώματα με την μπεμπα μου
Σε συμβουλεύω να ενημερωθείς αν το GPS θα σου δείχνει τους «αφανείς» δρόμους στην έρημο Γκόμπι. Μέχρι και οι δικοί μας οδηγοί χάθηκαν, αλλά είχαν κανονισμένα σημεία συνάντησης, αφού το κινητό δεν είχε σήμα.
Είμαι καλά γιατρέ μου?
Αφού κατάφερες και έκανες τέτοιο ταξίδι το περασμένο καλοκαίρι, μια χαρά μου φαίνεσαι.


Έχω δει και κάτι άλλους!!!
https://www.facebook.com/stgogos?fref=pb&hc_location=friends_tab
Τον ξέρεις το τύπο;


Ή ο δικός μας @Basile Metallinos !!! Άπαιχτος και αυτός.

Το καλοκαίρι συνήθως στήνω τσαντίρι στα Νωπήγια. Θα σε ειδοποιήσω για να τα πούμε, αν δε λείπεις.
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.226
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Σε συμβουλεύω να ενημερωθείς αν το GPS θα σου δείχνει τους «αφανείς» δρόμους στην έρημο Γκόμπι. Μέχρι και οι δικοί μας οδηγοί χάθηκαν, αλλά είχαν κανονισμένα σημεία συνάντησης, αφού το κινητό δεν είχε σήμα.

Αφού κατάφερες και έκανες τέτοιο ταξίδι το περασμένο καλοκαίρι, μια χαρά μου φαίνεσαι.


Έχω δει και κάτι άλλους!!!
https://www.facebook.com/stgogos?fref=pb&hc_location=friends_tab
Τον ξέρεις το τύπο;


Ή ο δικός μας @Basile Metallinos !!! Άπαιχτος και αυτός.

Το καλοκαίρι συνήθως στήνω τσαντίρι στα Νωπήγια. Θα σε ειδοποιήσω για να τα πούμε, αν δε λείπεις.
Αλίμονο αν δεν τους ήξερα ! Τον Βασίλη τον διαβάζω χρόνια στα μοτοφόρα, τα έχουμε πει και από κοντά (όσο για την πένα του τι να πω)! Οπώς και με τον Ηλια Βροχιδη, τον Μητσάκη και τον Σιδερή, έχουν ανοίξει δρόμους που μας ωθούν κι εμάς να ονειρευόμαστε! Αλλά και ο Στέργιος τρελοκομείο με την Βεσπάρα του, άπειρα Respect!

Νωπήγια ε? Σουπερ, στείλε όταν κατέβεις να πιούμε μια ρακή, (αν συμπέσουμε ημερολογιακά)! :D
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
με τον Ηλια Βροχιδη, τον Μητσάκη και τον Σιδερή,
Τα παιδιά δεν τα ξέρω.
Τον Βασίλη τον γνώρισα από τα γραφτά του εδώ στο φόρουμ. Έχει σταματήσει όμως και κρίμα!
Τον Στέργιο με την Αλεξάνδρα τους γνώρισα στο Ελ Καλαφάτε τυχαία, δίπλα στη βέσπα τους. Το έχω γράψει στην ιστορία μου για την Παταγονία εδώ.
Εννοείται θα λάβεις μήνυμα όταν κατέβω, μέσα από το travelstories.
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Γνωρίζει κανείς την διαδικασία για έκδοση visa για Μογγολία?
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Λοιπόν, βίζα για Μογγολία, βγάζεις επιτόπου (μετά από αρκετή αναμονή όμως) στο αεροδρόμιο της Μογγολίας, μόλις φτάσεις. Πρέπει να έχεις μαζί σου μία φωτογραφία πρόσφατη διαβατηρίου, τα εισιτήρια της επιστροφής κι εμείς είχαμε και μια επιστολή-πρόσκληση, από το πρακτορείο με το οποίο κανόνισα την εκδρομή εκεί (δεν είμαι σίγουρη ότι χρειάζεται για τους Ελληνες πολίτες αυτή η πρόσκληση, ωστόσο για καλό και για κακό εγώ την είχα ζητήσει). Τέλος πληρώνεις και 45$. Αυτά, γι' αυτούς που πρόκειται να ταξιδέψουν στην μαγευτική Μογγολία!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ωραιο ταξιδι και αυτο travelbreak! πολυ ομορφες εικονες!
 

dbalats

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.240
Εαν πας Μογγολία οδικως (δηλαδή με Υπερσιβηρικο), δεν μπορείς να βγαλεις visa on arrival. Ο ευκολωτερος τροπος ειναι απο την πρεσβεια της Μογγολιας στην Σόφια. Επικοινωνείς με μέιλ και τους στέλνεις με κούριερ το διαβατήριο, καποιο εντυπο συμπληρωμενο, φωτογραφιες κλπ. και φυσικά και την καταθεση των χρηματων στον λογαριασμο τους. Βγαίνει εύκολα και συντομα. Mail: [email protected] και υπεύθυνος του προξενείου Mr. Yachev Peter.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom