Μοζαμβίκη Νότια Αφρική Σουαζιλάνδη Μοζαμβίκη-Σουαζιλάνδη-Ν.Αφρική

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Γεια σας! μέσα Απριλίου θα βρεθώ Μοζαμβίκη για κάποια δουλειά (στο Μαπούτο). Σκέφτομαι να πετάξω από Αθήνα 3-4 μέρες πιο νωρίς για Γιοχάνεσμπουργκ και από κει να φτάσω οδικώς στο Maputo, ώστε στη διαδρομή να επισκεφτώ το Kruger National Park. Επίσης, καιρού επιτρέποντος, και μετά τις δουλειές θα ήθελα να μείνω καμιά βδομάδα για να επισκεφτώ Inhabane και Tofo (Μοζαμβίκη) και στη συνέχεια να επιστρέψω Maputo και από εκεί οδικώς Γιοχάνεσμπουργκ μέσω Σουαζιλάνδης (Manzini, Hlane NP..). Αν χωρέσει στο πρόγραμμα, μπορεί και να πετάξω για Port Elizabeth και να κάνω τη διαδρομή Port Elizabeth-Cape Town (ή έστω να πετάξω για Cape Town) και από εκεί να επιστρέψω Αθήνα.
Καταρχήν θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιον οδηγό (οδηγό αυτοκινήτου εννοώ, όχι ξεναγό) για αυτές τις χώρες (κυρίως για τις δυο διαδρομές μεταξύ Johannesburg-Maputo και Maputo-Johannesburg) και κατά δεύτερον όποιες άλλες πληροφορίες έχετε για μέρη ενδιαφέροντος, ώστε το χρονικό διάστημα που θα έχω να γίνει όσο το δυνατόν πιο περιεκτικό, ευπρόσδεκτες...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Πληροφορίες μπορώ να σου δώσω μόνο για το κομμάτι Port Elizabeth Cape town
Eπισυνάπτω το τότε (2008) πρόγραμμα:

Τετάρτη 18/02 Πτήση Durban (08:00) – Port Elizabeth (09:30) Kulula air
Οδικώς στο Addo Elephant Park. Σαφάρι απογευματινό. Διανυκτέρευση Addo village
Πέμπτη 19/02 Ολοήμερο σαφάρι. Addo village
Παρασκευή 20/02 Επίσκεψη στο Tsitsikamma NP. Knysna
Σάββατο 21/02 Ξενάγηση στη Knysna. Knysna
Κυριακή 22/02 Ξενάγηση στο Outshoorn. Outshoorn
Δευτέρα 23/02 Route 62 προς Cape Town

Επειδή θα πας στο Kruger ξέχνα το υποτονικό Addo ή το ιδιωτικό Schotia που πήγαμε εμείς. Επίσης το Oudtshoorn δεν λέει. Με το Tsitsikama NP δεν ξετρελλάθηκα. Η Knysna ήταν όμορφη όπου αξίζει οπωσδήποτε να πάρεις το township tour με την εκπληκτική Έλλα (η χαρά της ζωής). Ήταν από τις πιο συγκινητικές μου στιγμές στη Νότια Αφρική. Emzini Tours - A Township Tour with a Personal Touch
Μας κάλεσαν δε και πήγαμε σε απογευματινή γκόσπελ προβα στην εκκλησία όπου μας παρακάλεσαν να τραγουδήσουμε κάτι κι εμείς οι άφωνοι. Τσάτρα πάτρα κακοποιήσαμε φωνητικά ολιγον Χατζηδάκι και βέβαια ξεκαρδίστηκαν στα γέλια... μεγαλειώδεις στιγμές!!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Στη Knysna μείναμε σ'αυτό
Affordable Knysna accommodation Bridgewater Bed Breakfast Garden Route Western Cape South Africa
Κεντρικό και εξαιρετικό και φάγαμε σε εστιατόριο που είχε έλληνας
Στο Addo μείναμε εδώ:
http://www.happylands.co.za/ αλλά παρά τους ωραίους χώρους τα δωμάτια δεν έλεγαν πολλά
Στο Cape town επειδή μείναμε 5 μέρες (είχα σεμινάριο) νοικιάσαμε διαμέρισμα διότι ερχόταν οικονομικότερο (αν θυμάμαι καλά περίπου 60 ευρώ τη μέρα με θέα πιάτο το Capetown στη περιοχή Vredehoek)
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Hydronetta ευχαριστώ! Θα ήθελα να συμπιέσω τη διαδρομή σε δυο μέρες (2 μέρες/1 διανυκτέρευση).
Πιστεύεις ότι πρωινή πτήση Johannesburg για Port Elizabeth, και μετά Tsitsikama NP και ξενάγηση στη Knynsa χωράνε σε μια μέρα, ωστε η επόμενη μέρα να αφιερωθεί για οδικό μέχρι Cape Town;
Αν ο χρόνος δε με βγάλει για Port Elizabeth και έχω δυο τρεις μέρες Cape Town τι θα μπορούσα να κάνω εκεί (-και σε απόσταση 2-3 ωρών σε ημερήσιες). Κάτι που θα με ενδιέφερε θα ήταν μια ολιγόωρη... -κρουαζιέρα να το πώ; θαλάσσιο σαφάρι να το πώ; - για λευκούς καρχαρίες.

Τέλος από μετακίνηση πώς τη βολέψατε? (οδηγούσε κάποιος, λεωφορεία, οργανωμένη εκδρομή?)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Hydronetta ευχαριστώ! Θα ήθελα να συμπιέσω τη διαδρομή σε δυο μέρες (2 μέρες/1 διανυκτέρευση).
Πιστεύεις ότι πρωινή πτήση Johannesburg για Port Elizabeth, και μετά Tsitsikama NP και ξενάγηση στη Knynsa χωράνε σε μια μέρα, ωστε η επόμενη μέρα να αφιερωθεί για οδικό μέχρι Cape Town;
Αν ο χρόνος δε με βγάλει για Port Elizabeth και έχω δυο τρεις μέρες Cape Town τι θα μπορούσα να κάνω εκεί (-και σε απόσταση 2-3 ωρών σε ημερήσιες). Κάτι που θα με ενδιέφερε θα ήταν μια ολιγόωρη... -κρουαζιέρα να το πώ; θαλάσσιο σαφάρι να το πώ; - για λευκούς καρχαρίες.
Τέλος από μετακίνηση πώς τη βολέψατε? (οδηγούσε κάποιος, λεωφορεία, οργανωμένη εκδρομή?)
για τους καρχαρίες θα σου πεί ο _antonis_ που το έκανε. Λίγο σκότωμα 2 μέρες για 750 km. To tsitsikama εμένα δεν μου είπε πολλά, λίγη πεζοπορία για να βρεθούμε σε μια κρεμαστη γέφυρα...



αν βρεθείτε το μεσημέρι knysna το τουρ είναι εφικτό ) πάντως η διαμονή είναι εξαιρετική (να μου φιλήσετε τα κορίτσια που το έχουν)

εμείς νοικιάσαμε αμάξι από port elizabeth
παρά την οδήγηση κατ'αγγλικό στυλ πρόβλημα γενικά δεν είχαμε
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Κάτι που θα με ενδιέφερε θα ήταν μια ολιγόωρη... -κρουαζιέρα να το πώ; θαλάσσιο σαφάρι να το πώ; - για λευκούς καρχαρίες.

Τέλος από μετακίνηση πώς τη βολέψατε? (οδηγούσε κάποιος, λεωφορεία, οργανωμένη εκδρομή?)
για τους καρχαρίες θα σου πεί ο _antonis_ που το έκανε. Λίγο σκότωμα 2 μέρες για 750 km. To tsitsikama εμένα δεν μου είπε πολλά, λίγη πεζοπορία για να βρεθούμε σε μια κρεμαστη γέφυρα...
Τους λευκούς αν θες προλαβαίνεις άνετα.
Περνούν και σε παίρνουν απ'το ξενοδοχείο ξημερώματα, οπότε προλαβαίνεις.
Λεπτομέρεις μπορείς να διαβάσεις σ'αυτό το κεφάλαιο της ιστορίας μου
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E1%F6%F1%E9%EA%DE.html?garpg=14#content_start
και αν θες να σου βρώ και το πρακτορείο με το οποίο πήγα.

Εμείς είχαμε κάνει και μια μονοήμερη (την προσφέρουν όλα τα πρακτορεία), που περιλαμβάνει αυτά:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E1%F6%F1%E9%EA%DE.html?garpg=15#content_start

ο κήπος είναι πανέμορφος...

υ.γ. Αν πάς στο Gansbaai, να είσαι καλά ντυμένος. Το κρύο δε θα το ξεχάσω ποτέ!

Αν πάς τελικά CT, μην ξεχάσεις το Mama Africa, να πάς απ'την πρώτη μέρα βασικά. Θα σ'αρέσει τόσο, που θα πάς όσα βράδια κι αν μείνεις.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
... κοβω φλεβες τωρα :( .. τρια χρονια προγραμματιζω Μοζανβικη και ολο αλλου παω...τα χαπια μου!!!!!!!!!!:D:(:(:(:(
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
(Α) Οι βουτιές με λευκούς καρχαρίες είναι το Madame Tussauds της Νότιας Αφρικής. Καλύτερα να πας στο Hermanus και να περάσεις εκεί μια full ημέρα, να δεις 5 πράγματα σαν άνθρωπος, να διανυκτερεύσεις σε ένα από τα υπέροχα guesthouses, να φας στα φοβερά τοπικά εστιατόρια και να πιεις ντόπιο κρασί και να γυρίσεις στο Cape την επόμενη παρά να κάνεις αυτή τη βλακεία...Ή αν δεν έχεις χρόνο τότε αν είναι η περίοδος που είναι εκεί η φάλαινες πήγαινε αυθημερόν.

(Β) Το πρόγραμμα σου παραείναι γεμάτο για τις μέρες που θα είσαι εκεί.

(Γ) [άσχετο] Αν και σπάνια κάνω τέτοιες δηλώσεις και σίγουρα ο Singer θα με κατηγορούσε για speciesism θεωρώ τις βουτιές με καρχαρίες στη Ν. Αφρική ένα απο τα πλέον ανήθικα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος σαν τουρίστας. Οταν ήμουν πιτσιρίκι πηγαίναμε με τους δικούς μου σε ένα φιλικό σπίτι που είχαν σκύλο. Αν χτυπούσες/ακουμπούσες λίγο το λουρί του σκυλιού, η σκυλίτσα τρελαινόταν γιατί νόμιζε ότι θα πάει βόλτα. Εγω το έκανα για πλάκα μια φορά και φυσικά οι δικοί μου μου είπαν να μην βασανίζω το ζωντανό. Ακριβώς έτσι βλέπω και την κατάσταση με τους λευκούς καρχαρίες τώρα. Το να πετάς αίμα (ή ακόμα χειρότερα συκώτι για να γίνουν πιο επιθετικοί) μέσα στο νερό για να προσελκύσεις τους καρχαρίες στο κλουβί, για να σου πει μετά ο τουρίστας ότι έζησε κάτι έντονο για εμένα είναι άσκοπος βασανισμός ενός ζώου και καμία σχέση δεν έχει με "σαφάρι". Υπάρχουν φυσικά μέρη όπου επιτρέπουν τις βουτιές με καρχαρίες αλλά απαγορεύουν την προσέλκυση τους με αίμα/φαγητό όπως η Χαβάη. Και σιγά την έντονη εμπειρία. Στα Galapagos, και στο εντελώς άσχετο μέρος, εμφανίστηκε καρχαρίας κάτω απο τα πόδια μου, και παρότι ήξερα ότι είναι σχετικά ακίνδυνοι, ακόμα φοβάμαι να κάνω snorkeling όπως έκανα κάποτε.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες (και τις απόψεις).

ZephX θεωρώ πως η "τουριστική" εκμετάλλευση θέασης άγριων ειδών στο φυσικό τους περιβάλλον είναι ένας πολύ αποτελεσματικός τρόπος προστασίας τους. Οι κοινότητες που βγάζουν λεφτά (για να το πούμε έτσι) από την τουριστική εκμετάλλευση, προστατεύουν τα είδη από τη λαθροθηρία, ή την "δολοφονία" ειδικά των σαρκοφάγων ειδών (που δημιουργούν προβλήματα στους κτηνοτρόφους αν μιλάμε για τα ζώα της ξηράς ή τους καρχαρίες -ακόμα κια τα δελφίνια- που δημιουργούν πρόβλημα στους ψαράδες όταν μιλάμε για θάλασσα). Πάντως και η άποψή σου είναι food for thought... Το πρόβλημα της αλληλεπίδρασης του είδους μας με τα υπόλοιπα, είναι εξαιρετικά πολύπλοκο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom