Μοναστήρι/Εκκλησία για Ανάσταση στη Θεσσαλονίκη

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.443
Likes
4.445
Καλησπέρα σε όλους
Ψάχνουμε για κάποιο μοναστήρι ή εκκλησία για το βράδυ της Ανάστασης στα πέριξ της Θεσσλονίκης είτε κοντά στα Μουδανιά. Εξαιρείται το μοναστήρι στο Μελισσοχώρι, στο οποίο έχω πάει και το θεωρώ πολύ "τουριστικο". Γενικά αναζητούμε κάποιο μέρος να είναι αρκετά κατανυκτικά και να μην έχει βαβούρα/πανικό από κόσμο.
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οταν λες να μην εχει πολυ κοσμο, τι ενοοεις;
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Το μοναστήρι της Αγίας Αναστασίας στα Βασιλικά νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή για Ανάσταση αλλά ίσως είναι λίγο μακριά...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.443
Likes
4.445
Οταν λες να μην εχει πολυ κοσμο, τι ενοοεις;
Το ξέρω ότι είναι λίγο οξύμωρο και ουτοπικό...
Απλά δε γουστάρω τη νοοτροπία του νεοέλληνα που θα πάει στην εκκλησία για να "δείξει", το μαλλί θα είναι από κοφίνι και πάνω, τραβολογάει και τα μωρά μαζί γιατί "Πάσχα είναι..." και εννοείται ότι 12.05 θα έχει φύγει από την εκκλησία για τον πόλεμο της μαγειρίτσας...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στο χωριο μου πχ εχει γυρω στα 2000-3000 ατομα (αναλογα τον καιρο και τα κεφια) που παρακολουθουν την Ανασταση. Μετα για τη Δευτερανασταση μενουν καμια 100 πανω κατω και λεν πως ειναι πολυ ωραια (δεν το 'χω κανει).

Βεβαια τη Μ.Παρασκευη ειναι πιο ομορφα τα πραγματα.

Κι εχει κι αλλα χωρια που ειναι παρομοια η κατασταση και με πολυ λιγοτερο κοσμο. Στα μοναστηρια δεν ξερω τι παιζει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.395
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom