Γενικά Μοναχικό ταξίδι στην Ασία!

Μηνύματα
14
Likes
5
Δες πρώτα απ' όλα το πού θα είσαι πότε, εκτός από το να αποφύγεις μουσώνες κλπ να προσπαθήσεις να είναι συμβατά και τα κλίματα, δεν έχει φάση να κουβαλάς στο σάκο σου το παλτό των Ιμαλαϊων επί ένα μήνα στο Βιετνάμ πχ. Επίσης το πού θα βγάζεις τις βίζες και αν γίνεται να τις έχεις βγάλει όλες από πριν και φυσικά υπολογισέ τες στο μπάτζετ σου, ορισμένες κοστίζουν όσο δυο ημερήσιοι προϋπολογισμοί.

Γενικά για ταξίδι μηνών η διαδικασία που ακολουθώ εγώ είναι η εξής:
- διάβασμα για να δω τι μου αρέσει σε κάθε χώρα και χωρίζω σε προτεραιότητες (1,2,3) τι θέλω να δω οπωσδήποτε, τι θα μου άρεσε και τι θα δω αν τυχόν περνάω από εκεί
- υπολογίζεις διανυκτερεύσεις στο περίπου, αφήνοντας καβάτζα γιατί πάντα θα σου πουν πράγματα στο δρόμο, καπου θα κολλήσεις, κάπου είχε κατολίσθηση κλπ κλπ
- υπολογίζεις ημερήσιο μπάτζετ, αφού πρώτα έχεις λύσει το αεροπορικό

Οι μέρες που λες είναι λίγες βέβαια. ΘΑ πρέπει να κάνεις πολλές επιλογές. Εγώ για τις χώρες που λες, θα χρειαζόμουν τις ακόλουθες ημέρες:
- Ινδία: 350-400. Πλάκα κάνω, αλλά θες ΠΟΛΛΕΣ. ΘΑ πρέπει να επιλέξεις περιοχές, ανάλογα με τα γούστα σου και φυσικά το κλίμα. Για πρωτάρη στην Ινδία εγώ θα έκανα 15 μέρες τα βασικά (βαρανάσι, Ταζ ΜΑχάλ, Δελχί, μια τζούρα Ρατζασάτν κλπ), οπωσδήποτε την περιοχή γύρω από το Hampi και από εκεί και πέρα διαλέγεις ανάμεσα σε Ιμαλάια (αρκετοί περιορισμοί χειμωνιάτικα) και το νότο, που εγώ τον αγαπώ (Κεράλα). Ας πούμε 30 μέρες.
- Νεπάλ: 15 μέρες είναι αρκετές, έχει πολλά η χώρα αλλά είναι συμπαγής. Βέβαια όσο πιο γρήγορα ταξιδεύεις τόσο πιο πολλά ξοδεύεις
- Καμπότζη: 12 μέρες (έχει τρομερά αρχαία εκτός Άγκορ Βατ, μπορείς να κάνεις τη Λάρα Κροφτ επί μέρες, πολλή περιπέτεια, μυστήριο και με χαμηλό κόστος)
- Λάος: 13 μέρες
- Βιετνάμ 20 μέρες

Έφτασες ήδη τις 90 μέρες και δεν πήγες Μπαλί, που το αεροπορικό θα σου είναι μεγάλο βάρος. Θα κοιτούσα πόσο θα σου έρθουν τα αεροπορικά για όλα αυτά και μετά βλέπεις τι κόβεις από πού. Εννοείται πως αν ταξιδεύεις με παρέα γλιτώνεις κάποιο κόστος. Αλλά ό,τι υπολογισμό κάνεις, κάντον πάντα προς τα πάνω. ΜΕτά τα αεροπορικά και τις βίζες, εγώ θα έβαζα μπατζετ 50 ευρώ ημερησίως. Ακούγονται πολλά αλλά καλύτερα να σου περισσεύουν παρά να ψαχνεσαι. Με 50 χοντρικά έχεις 15€/μερα για κατάλυμα (απολύτως εφικτό για τέτοιες χώρες), 10€ για μεταφορικά (θα τα χρειαστείς τα 5€ σίγουρα, κατά περιπτώσεις και παραπάνω), 10€ για φαγητό (α τρως στο δρόμο γίνεται και χαλαρά), 5€ για νερά και εισόδους κι έχεις και 10€ τη μέρα για καβάτζα, που μπορεί να μην είναι καν αρκετά.

Επίσης:
  • Τα βραδινά τραίνα και λεωφορεία σου κερδίζουν χρόνο και χρήμα (δεν πληρώνεις διανυκτέρευση).
  • Μια καλή ταξιδιωτική ασφάλιση θα σε γλιτώσει από πολλά άγχη πριν και ίσως και πολλά τρεχάματα μετά.
  • Πολύ διάβασμα σε οδηγούς για το τι θες να δεις. Αν μάθεις να διαβάζεις ανάμεσα στις γραμμές, σύντομα θα καταλάβεις τι είναι για σένα και τι όχι.
  • Πάντα άκου τους συνταξιδιώτες σου και κρίνε ανάλογα με το πώς τους κόβεις. Μαθαίνεις φοβερά πράγματα on the run.
  • Μην υποτιμάς το πόσο χρήσιμο είναι ένα καλό βιβλίο σε τέτοιο ταξίδι. Και δυο και τρία δηλαδή θα χρειαστείς, αλλά συνήθως στα χόστελ εύκολα βρίσκεις να ανταλλάξεις ή να αγοράσεις για 1-2€.
  • Είθισται στο πρώτο μεγάλο να νομίζομε ότι κατακτησαμε τον κόσμο. Τρίχες. Για κάθε έναν σαν κι εσένα που κάνει 100-200 μέρες ταξίδι υπάρχουν μερικοί που ταξιδεύουν για 2 χρόνια στην ινδία και έχουν μάθει, δει και ζήσει πολλά παραπάνω από όσα κατάλαβες σε 3 μήνες. Εκμεταλλεύσου τους, είναι πηγές θησαυρού, το υφάκι κάνει κακό (ξέρω τι σου λέω, από υφάκι άλλο τίποτε εγώ από τα 17 μου κι ακόμη δεν το ξεφορτώθηκα...), έχει άπειρους που ξερουν καλύτερα από σενα
  • Κάπου-κάπου θα χρειαστείς μια μέρα ξεκούρασης γιατί έμεινες σε ένα χωριουδάκι που το λάτρεψες, για να λιώσεις μια μέρα στο ίντερνετ, για να φύγουν οι φουσκάλες από τα πόδια σου για να φασωθείς με τον Νεοζηλανδό με τους κοιλιακούς για έγκλημα. Κρίμα να μην έχεις μέρες καβάτζα
  • Για πρώτο ταξίδι ξέρω πως δε θα με ακούσεις αλλά θα το πω εγώ: όσο περισσότερο καιρό κάτσεις σε ΜΙΑ χώρα, τόσα περισσότερα θα καταλάβεις. 5 χώρες σε 100 μέρες = τίποτε σε σχέση με 3 χώρες σε 100 μέρες
  • Υπάρχει, ειδικά στις χώρες που λες, το λεγόμενο backpacker's trail. Είναι απείρως λιγότερο αυθεντικό από όλα αυτά τα μέρη που είναι εκτός των χωριών του Λάος που πάνε οι Αυστραλοί να κάνουν μπανάνα κλπ. Θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο σε λίγα χρόνια αν δεν πας τώρα που έχεις το χρόνο και που υπάρχουν ΑΚΟΜΗ τέτοια ανεξερεύνητα μέρη.
  • Γράφε ημερολόγιο.ΚΑΘΕ βράδυ. Μισή ώρα δουλειά είναι, με την κάμερα δίπλα, βλέποντας φωτό. Είναι τόσες οι εικόνες που θα ζήσεις που δε θα τις θυμάσαι μετά και είναι ΚΡΙΜΑ. Επίσης βγάζε φωτό και για ημερολογιακούς λόγους, όχι ΄μόνο ό,τι είναι όμορφο, αλλά ότι σε βοηθάει να θυμάσαι κάτι που συνεβη, κατι που έφαγες, κάτι που ενιωσες κάποιον που γνώρισες, κι ας είναι και μάπα η φωτό. Η ανάμνηση δεν είναι.
ΚΑι τέλος, ρώτα εδώ μέσα συνέχεια, για κάθε προορισμό ξεχωριστά, όχι τουρλού-τουρλού. ΘΑ πάρεις απίστευτες πληροφορίες, είμαστε πολλοί κι έχουμε πάει παντού. Μέχρι και στα Σβάλμπαρντ, Σπιτσμπεργκ όπως διάολο τα λένε...
Γιώργο είσαι αλήθεια φοβερός! Σε υπέρευχαριστω για τις αναλυτικές και εμπνευσμένες συμβουλές σου! Αυτό που ΣΙΓΟΥΡΑ κατάλαβα γενικότερα πως είναι αδύνατον να επισκευθώ τόσες χώρες σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Δεν ξέρω γιατί στάθηκα τόσο αφελής και το θεωρούσα απόλυτα λογικό (!!!!). Λόψω έλλειψης πείρας υποθέτω.. (Δυσκολεύομαι τόσο να αποφασίσω.. νομίζω πως ίσως αφαιρέσω λαός και Νεπάλ.)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο είσαι αλήθεια φοβερός! Σε υπέρευχαριστω για τις αναλυτικές και εμπνευσμένες συμβουλές σου! Αυτό που ΣΙΓΟΥΡΑ κατάλαβα γενικότερα πως είναι αδύνατον να επισκευθώ τόσες χώρες σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Δεν ξέρω γιατί στάθηκα τόσο αφελής και το θεωρούσα απόλυτα λογικό (!!!!). Λόψω έλλειψης πείρας υποθέτω.. (Δυσκολεύομαι τόσο να αποφασίσω.. νομίζω πως ίσως αφαιρέσω λαός και Νεπάλ.)
Αν μας πεις τι ακριβώς σε ενδιαφέρει, θα σε βοηθήσουν πολλοί εδώ μέσα. Προφανώς η yoga και τα σχετικά είναι ένα, στα υπόλοιπα οι προτεραιοτητες ποιες είναι; Φύση, τρεκ κάνεις; (το Νεπάλ είναι από τους κορυφαίους προορισμούς στον κόσμο γι' αυτό). Αρχαία, πόλεις, οι θρησκείες, παραλίες, πολιτική ιστορία, αυθεντικά χωριουδάκια, πόλεις με κίνηση και ρυθμό; Πώς το φαντάζεσαι;
 
Μηνύματα
14
Likes
5
Αν μας πεις τι ακριβώς σε ενδιαφέρει, θα σε βοηθήσουν πολλοί εδώ μέσα. Προφανώς η yoga και τα σχετικά είναι ένα, στα υπόλοιπα οι προτεραιοτητες ποιες είναι; Φύση, τρεκ κάνεις; (το Νεπάλ είναι από τους κορυφαίους προορισμούς στον κόσμο γι' αυτό). Αρχαία, πόλεις, οι θρησκείες, παραλίες, πολιτική ιστορία, αυθεντικά χωριουδάκια, πόλεις με κίνηση και ρυθμό; Πώς το φαντάζεσαι;
Λοιπόν η προταιρεότητα είναι σίγουρα η yoga, η φιλοσοφία της Ασίας γενικότερα ώστε να γνωρίσω όλο το εύρος της (yoga) ακόμη καλύτερα (οπότε Ινδία θα πάω 100%) . Θέλω ναούς και αρχαίες πόλεις,χωριουδάκια σίγουρα, πράσινο και παραλίες.. δλδ φύση. Τρεκ δεν κάνω και δεν με ενδιαφέρει. Τέλος δεν θέλω καθόλου κίνηση και θόρυβο. Από τις μεγάλες πόλεις θα φύγω σίγουρα πολύ γρήγορα.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
κανε αυτα που σου ειπαν, εχει βγαλει κοσμακης εδω ιστοριες και παρακολουθησετα ολα σιγα σιγα, ωστε να βγαλει συπερασματα, το καλυτερο για σενα ειναι να πας σε 2 χωρες και του χρονου πηγαινε σε αλλες 2 που εχεις πει θες να πας, απλα πραγματα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν η προταιρεότητα είναι σίγουρα η yoga, η φιλοσοφία της Ασίας γενικότερα ώστε να γνωρίσω όλο το εύρος της (yoga) ακόμη καλύτερα (οπότε Ινδία θα πάω 100%) . Θέλω ναούς και αρχαίες πόλεις,χωριουδάκια σίγουρα, πράσινο και παραλίες.. δλδ φύση. Τρεκ δεν κάνω και δεν με ενδιαφέρει. Τέλος δεν θέλω καθόλου κίνηση και θόρυβο. Από τις μεγάλες πόλεις θα φύγω σίγουρα πολύ γρήγορα.
Στη θέση σου θα έκανα πολλή Ινδία, 15 μέρες Νεπάλ και για αρχαία ένα γερό 12ήμερο στην Καμπότζη. Θα σου βγουν και πολύ εντός μπάτζετ έτσι τα έξοδα.
 
Μηνύματα
14
Likes
5
Στη θέση σου θα έκανα πολλή Ινδία, 15 μέρες Νεπάλ και για αρχαία ένα γερό 12ήμερο στην Καμπότζη. Θα σου βγουν και πολύ εντός μπάτζετ έτσι τα έξοδα.
Σίγουρα θα μειώσω τους προορισμούς. Αυτό κατέστη σαφές! Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Με τα χρήματα τι κάνουμε; Εννοώ έχουμε κάποια μαζί μας και τα υπόλοιπα ανάληψη από atm?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σίγουρα θα μειώσω τους προορισμούς. Αυτό κατέστη σαφές! Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Με τα χρήματα τι κάνουμε; Εννοώ έχουμε κάποια μαζί μας και τα υπόλοιπα ανάληψη από atm?
Αν έχεις εθνοcash, οι ισοτιμίες που σου δίνει είναι τόσο καλές που δεν έχεις λόγο να πηγαίνεις σε ανταλλακτήρια. Βέβαια χάρη στον κύριο Μπαρούφα υπάρχει όριο στο πόσα μπορείς να σηκώνεις μηνιαίως. ΚΑλό είναι πάντως να έχεις κι ένα γερό κομπόδεμα ευρώ στην άκρη για πάσα νόσο και ατυχία.
 
Μηνύματα
14
Likes
5
Αν έχεις εθνοcash, οι ισοτιμίες που σου δίνει είναι τόσο καλές που δεν έχεις λόγο να πηγαίνεις σε ανταλλακτήρια. Βέβαια χάρη στον κύριο Μπαρούφα υπάρχει όριο στο πόσα μπορείς να σηκώνεις μηνιαίως. ΚΑλό είναι πάντως να έχεις κι ένα γερό κομπόδεμα ευρώ στην άκρη για πάσα νόσο και ατυχία.
Απλά σκέφτομαι ότι είναι επίφοβο να κουβαλάω τόσα μετρητά (για ταξίδι 3 μηνών) μαζί μου.. Γιαυτό ρώτησα..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με αυτά που θα μπορείς να σηκώνεις, δεν είναι και τόσο τρομερό να έχεις μια καβάτζα πάνω σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom