Μονεμβασια-Nεαπολη-Eλαφοννησος-Kυθηρα

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
παιδια καλησπέρα κ απο εμένα! Σκεφτόμαστε με το φίλο μου να πάμε το καλοακιρι διακοπές Πελοπόννησο σε αυτα τα μέρη. Για 4-5 μερες.να μένουμε μονεμβασια και να πάμε μια μέρα νεαπολη μια μέρα κυθηρα μετα ελαφοννησο κ μπορει και γυθειο..να κάνουμε κατι σαν τουρ. Τι λέτε; Αξίζει να μείνουμε κάπου άλλου και όχι μονεμβασια; Ειναι οκ σαν ιδέα; Δεν εχω ξαναπάει ποτέ προς τα ΚΕι και δεν ξέρω απο αποστάσεις.αν γνωρίζετε κατι....ευχαριστω!!!
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Ωραια ειναι η ιδεαα σου αν θελετε να περασετε ρομαντικες ησυχες διακοπες. Εννοω οτι δεν εχει ιδιαιτερη νυχτερινη ζωη και ουτε φοβερο κοσμο. Νεαπολη θα πας μονο αν εχεις σκοπο να κανεις μπανιο στην Ελαφονησο που αξιζει παρα πολυ, θα χρειαστεις βεβαια καμια ωρα να φτασεις. Γυθειο ειναι λιγο μακρυτερα αλλα γινεται να πας ως μονοημερη. Για παραλιες κοντα στο καστρο ειναι ο Ξιφιας και το καστρακι, απλως να ξερετε οτι δεν ειναι κατι ιδιαιτερο. Τα Κυθηρα ειναι ωραια αλλα θεωρω οτι για ενα τετραημερο θα κουραστειτε να πατε και εκει. Παντως αξιζει να πατε, η Μονεμβασια ειναι πανεμορφη και ρομαντικη και στην Ελαφονησο η παραλια ειναι μοναδικη.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Estet η αλήθεια ειναι οτι δεν είμαστε της νυχτερινής διασκέδασης οπότε θελουμε ήσυχες διακοπές ! Γι αυτο διαλέγουμε αυτα τα μέρη και όχι κατι πιο τρεντυ :p α δηλαδή λες να μην μείνουμε νεαπολη; Ελαφοννησο θα πάμε σίγουρα! Απλα το λεω απο άποψη μήπως ειναι μακριά για ολα αυτα απο μονεμβασια για να πηγαίνουμε πρωί κ να γυρίζουμε το βράδυ!
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Estet η αλήθεια ειναι οτι δεν είμαστε της νυχτερινής διασκέδασης οπότε θελουμε ήσυχες διακοπές ! Γι αυτο διαλέγουμε αυτα τα μέρη και όχι κατι πιο τρεντυ :p α δηλαδή λες να μην μείνουμε νεαπολη; Ελαφοννησο θα πάμε σίγουρα! Απλα το λεω απο άποψη μήπως ειναι μακριά για ολα αυτα απο μονεμβασια για να πηγαίνουμε πρωί κ να γυρίζουμε το βράδυ!
Η Νεαπολη δεν αξιζει, εγω ειχα μεινει Μονεμβασια, ειχε 3 παραλιες συμπαθητικες σε κοντινη αποσταση και εχει και την καστροπολιτεια που ειναι υπεροχη. Απο εκει πηγαιντε μια μονοημερη Ελαφονησο, μια Γυθειο και μια στο λιμανι του Γερακα που ειναι πολυ γραφικο. Τα Κυθηρα αφηστε τα για μια ξεχωριστη εκδρομη.Τα βραδακια θα πηγαινετε και για ενα ποτακι χαλαρα μεσα στο καστρο.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Τι θα έλεγες αν πηγαίναμε και μια μέρα μανη να μείνουμε εκει κα να γυρίσουμε απο ΚΕι αθηνα; Εχω δει οτι εχει πολυ ωραίες παραλιες και στη μανη!
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Κοιτα εχεις μια αποσταση γυρω στη 1,5 ωρα διαδρομη, φανταζομαι εννοεις την Λακωνικη Μανη, η οποια ειναι οντως υπεροχη, αλλα θα την αφηνα και αυτη για μια ξεχωριστη εκδρομη. Εκτος αν πατε τελικως για περισσοτερες μερες, ειδαλλως θεωρω οτι θα κουραστειτε λιγο με τις διαδρομες.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ναι για την λακωνικη μανη λεω! Α ωραια θα κανω πρόταση τότε για περισσότερες μερες!!! Σε ευχαριστω πολυυυυυυ estet!!!
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Ναι για την λακωνικη μανη λεω! Α ωραια θα κανω πρόταση τότε για περισσότερες μερες!!! Σε ευχαριστω πολυυυυυυ estet!!!
Καλες βολτες και καλα να περασετε
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.781
Τα μερη που διαλεξες ειναι ωραια αλλα θα σας φυγει ο τακος στην κουραση.
Σε πρωτη φαση θα ελεγα να αφησεις εξω τα Κυθηρα γιατι και ταλαιπωρια ειναι και εξοδα ειναι και δε θα δειτε και τιποτα.
Μετα θα προτεινα να σπασετε την εκδρομη 2 νυχτες Μονεμβασια και 2 νυχτες Λακωνικη Μανη.
Ετσι με αφετηρια την Μονεμβασια θα πατε Σιμο/Ελαφονησο και με ορμητηριο καποιο χωριο της Λακωνικης Μανης θα δειτε πιο ευκολα την γυρω περιοχη.
Σε διαφορετικη περιπτωση δε νομιζω οτι μπορεις να τα συνδυασεις ολα, δηλ. εχοντας ως αφετηρια την Μονεμβασια. Οι διαδρομες ειναι μεγαλες και κουραστικες.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Να μείνεις όλες τις ημέρες στην Μονεμβασιά ως βάση να κάνεις και μπάνιο δεν αξίζει, αν πηγαίνατε άνοιξη ή φθινόπωρο αξίζει με τα χίλια και περισσίτερες ημέρες μην σου πω έχει πολλά πράγματα να κάνεις.
Άρα,
εγώ προτείνω να πάτε με τη μία Ελαφόνησο να μείνετε δύο νύχτες να το απολαύσετε.... Η παραλία του Σίμου είναι μία από τις καλύτερες στον πλανήτη δεν αξίζει να πεταχτείτε μόνο αυθημερόν για μία φορά και τα χιλιόμετρα είναι αρκετά να το επαναλάβετε και την επόμενη ημέρα. Την ημέρα που θα πηγαίνεται μπορείτε να κάνετε και μία βόλτα στην Νεάπολη αλλά δε λέει και τίποτα.
Αφού φύγεται από την Ελαφόνησο, να πάρετε το δρόμο για Μονεμβασιά από Ελαία, Αρχάγγελο και Πλύτρα είναι οι καλύτερες παραλίες όσο αναφορά την Μονεμβασιά, κάνετε το μπάνιο σας και μετά γυρίζετε Μονεμβασιά στο κατάλυμα σας, έτσι γλυτώνετε τα πήγαινε έλα (από τις τρείς θεωρώ καλύτερη τον Αρχάγγελο).
Την τέταρτη ημέρα μπορείτε να κατευθυνθείτε προς το Λιμένα Ιέρακος και να θαυμάσετε το μοναδικό ηπειρωτικό φιόρδ της Ελλάδος (έχει ένα και στην Κάλυμνο) και για μπάνιο δύο επιλογές:
- Βλυχάδα ή Μπαλογκαίρι --> δύο παραλίες με δρόμο από Ρείχια (λίγο μετά το ΛΙμένα) με τρομερά νέρα και ήσυχη διάθεση.
- Κυπαρίσσι --> Λίγα χιλιόμετρα πιο πάνω από τον Λιμένα, περνόντας από τα στενά του Χάρακα, όπου θα δεις έναν οικισμό βγαλμένο από κυκλάδες......
Δεν αναλόθηκα να μιλάω για αξιόθεατα που έχει πολλά διότι θα χάνεις αρκετές ώρες στο μπάνιο και όσες περισσεύουν θα τις περνάς στην ανακάλυψη του Κάστρου.
Το καλύτερο στο φύλαγα για το τέλος. Την ημέρα που θα φεύγετε θα ξεκινήσετε νωρίς θα πάτε στο χωριό Γεράκι (όχι Λιμάνι Γέρακα), το οποίο είναι πάνω από τον Βλαχιώτη στο δρόμο για Μολάους και θα δείτε το κάστρο του Αγ. Γεωργίου, από εκεί θα πάρετε το δρόμο για το χωριό Κοσμάς (χωριό Κόσμημα - ίσως ένα από τα ομορφότερα της Ελλάδος - προτείνω φαγητό στην πλατεία με το πλάτανο και την επιβλητική εκκλησία) και μετά μέσω της Ι.Μ. Έλωνας θα καταλήξεις στο Λεωνίδιο (έχοντας κάνει μία από τις ομορφότερες ορεινές διαδρομές της Ελλάδος). Εκεί θα θαυμάσεις τον Κοκκινόβραχο στην πλάτη του οικισμού και φουρ για μπάνιο ή στις παραλίες του Λεωνιδιου ή σε κάποια στην διαδρομή προς Ναύπλιο π.χ. Τυρώ, Άστρος κτλ το απόγευμα καφέ στο Ναύπλιο και επιστροφή Αθήνα.

Η Μάνη είναι από τις καλύτερες τοποθεσίες μας αλλά από παραλίες είναι άστο βράχια και πέτρες λίγες αξιόλογες (η Λακωνική η αυθεντική Μάνη). Επίσης έχει τόσα να δεις που δεν φτάνουν μόνο 2 ημέρες άρα θα έχεις πάρει μία γεύση από 2 προορισμούς ενώ με το δικό μου πρόγραμμα θα εξαντλήσεις τον ένα και θα πάρει σειρά ο επόμενος.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αχ παιδιά σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοήθεια...είμαστε απο βόρεια μέρη και εδώ κατω δε τα ξέρουμε καλα ! Σας ευχαριστω παρα πολυ!!!
 

katerinageo

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Έχω κανονίσει με το αγόρι μου να πάμε Μονεμβασιά ,Ελαφόνησο,και Κύθηρα ,4 μέρες.Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι , που να φάμε ,που να πάμε για μπανιο.Ευχαριστώ πολύ❤
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom