Γερμανία Ιταλία Μονιμη εγκατασταση

tvatik

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
καταρχην να ευχαριστησω για αλλη μια φορα για τις απαντησεις.
τελικα απο οτι φαινεται πιθανοτερη ειναι η ρωμη οποτε θα ηθελα την βοηθεια σας για καποιο καλο ξενοδοχειο για καποιες μερες μεχρι να βρω σπιτι (κοντα σε μετρο) . θα δουλευω στην περιοχη parioli αλλα για εκει σπιτι δεν με βλεπω λογω των τιμών. παντως σκεφτομουν κατι κοντα στο βορειο τμημα της πολης μιας και θα εχω και αυτοκινητο οποτε θα πρεπει να βρω και παρκιν. επισης θα ηθελα να μου συστησετε κατα την γνωμη σας μερικα οικονομικα μαγαζια για φαγητο σε καθημερινη βαση και αν ξερετε αν εχει ικεα και πολυκαταστηματα με ηλεκτρικες συσκευες για τις προμηθειες επιπλων και συσκευων.

Τελος θα ηθελα να ρωτησω για το κοστος ζωης σε σχεση με αθηνα . Ειναι το ιδιο ? φθηνοτερα ή ακριβοτερα? Λογικα σε σχεση με το βερολινο ειναι ακριβοτερα σε καθημερινη βαση. εννοω φαγητο, ρουχισμος, λογαριασμοι, δαπανες γενικα καθημερινοτητας.

ευχαριστω
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Σχετικά με ξενοδοχείο...εγώ είχα μείνει στο Serendipity Hotel in Roma - Prenota la tua vacanza on line. που είναι κοντά στον κεντρικό σταθμό των τρένων και ο ιδιοκτήτης του τα έχει με μια Ελληνίδα της Ιταλίας που μέχρι και της τηλεφώνησε να μας φέρει σε επαφή για ότι χρειαστούμε.

Στην γύρω περιοχή μπορείς να βρεις επίσης αρκετά εστιατόρια που προσφέρουν γεύματα σε καλές τιμές...αν το ψάξεις θα μπορέσεις να καταλήξεις σε αυτό ή αυτά που σε εξυπηρετούν περισσότερο.

Το κόστος ζωής είναι πιο υψηλό σε σχέση με του Βερολίνου.

Σε σχέση με την Αθήνα υπάρχουν αρκετά πράγματα (για σούπερμάρκετ μιλάω) που είναι ακριβότερα, αλλά και πάρα πολλά που θα τα βρεις φθηνότερα...εώς και πολύ φθηνότερα.

Μου έκανε εντύπωση που τα κρεατικά ήταν φθηνότερα απ' ότι εδώ και φαινόταν να είναι σε καλύτερη ποιότητα, ενώ βρήκα ακριβότερες τιμές σε σοκολατοειδή και άλλα σχετικά.

Επίσης βρήκα πολλές ευκαιρίες σε ρουχισμό όπως επίσης και πολύ χαμηλές τιμές σε κάποια φαρμακευτικά είδη όπως υγρό φακών επαφής (καλά..δεν μιλάμε για Depon κλπ. που είναι ακριβότερα).

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως... σχετικά με τα υπόλοιπα, δεν γνωρίζω οπότε θα ήταν περιττό να σου γράψω εγώ, ε; ;)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Αν και δεν έχω και απόλυτη άποψη, αυτό που αντιλήφθηκα (και σε σχέση με αυτά που συζητάγαμε εδώ, γιατί θεώρησα ότι εφόσον είναι στην Γερμανία έτσι θα είναι και στην Ιταλία...στην Ρώμη δηλαδή, αλλά δεν ήταν) είναι ότι τα ενοίκια είναι αρκετά πιο ακριβά στην Ρώμη σε σχέση με το Βερολίνο που λίγο πιο έξω βρίσκεις αρκετά φθηνότερα ενοίκια σε σχέση με αυτά που είδα να παίζουν στην Ρώμη.

Το κόστος στα σούπερμάρκετ...και πάλι είναι σχετικά όλα, δεν μιλάμε για τεράστιες διαφορές. Παντού υπάρχουν ευκαιρίες αλλά φαντάσου απλά ότι και οι δύο πόλεις είναι σε πολλά προϊόντα φθηνότερες και σε σχέση με την Ελλάδα, οπότε μην σε ανησυχεί αυτό! ;)

Κοίτα..κι εγώ προσωπικά, την Ρώμη θα προτιμούσα στην παρούσα φάση! :cool::D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom