Γερμανία Ιταλία Μονιμη εγκατασταση

tvatik

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Το καλοκαιρι θα πρεπει να μετακομισω λογω δουλειας ειτε στην Ρωμη ειτε στο Βερολινο! Μαζι μου θα ερθουν και η συζυγος μου με το μικρο μας. θα μπορουσατε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες για τις 2 αυτες πολεις? θα μεινουμε για 1 5ετια και ειμαστε αναποφασιστοι... πληροφοριες οχι τοσο για τα αξιοθεατα αλλα για τον τροπο ζωης τις δυσκολιες που μπορει να βρουμε κλπ. επισης μηπως γνωριζετε ποσο ελληνισμο εχει το βερολινο?? γιατι η ρωμη σιγουρα δεν εχει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το καλοκαιρι θα πρεπει να μετακομισω λογω δουλειας ειτε στην Ρωμη ειτε στο Βερολινο! Μαζι μου θα ερθουν και η συζυγος μου με το μικρο μας. θα μπορουσατε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες για τις 2 αυτες πολεις? θα μεινουμε για 1 5ετια και ειμαστε αναποφασιστοι... πληροφοριες οχι τοσο για τα αξιοθεατα αλλα για τον τροπο ζωης τις δυσκολιες που μπορει να βρουμε κλπ. επισης μηπως γνωριζετε ποσο ελληνισμο εχει το βερολινο?? γιατι η ρωμη σιγουρα δεν εχει.
Η Ρώμη έχει γύρω στους 15000 έλληνες πλην φοιτητών από ότι είχε πει φίλος από ελληνικό προξενείο. ϊσως να έκανε και λάθος. απλά εκεί "απορροφούνται" και δεν φαίνονται όπως στη Γερμανία. Μόνο καναδυό ελληνικά μαγαζιά που δεν πάνε ούτε οι έλληνες φοιτητές. να περιμένετε πολύ υψηλά ενοίκια στη Ρώμη (2-3 φορές πάνω από Ελλάδα), άψογο καιρό και φαγητό, υψηλό βιοτικό επίπεδο σε σχέση με το ελληνικό.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ θα έμενα ευχαρίστως και στους δύο προορισμούς!

Προσωπικά θα προτιμούσα μάλλον την Ρώμη επειδή νομίζω ότι δεν κάνει τόσο κρύο όσο στο Βερολίνο....από την άλλη δε....θα ήμουν κι εγώ σε μεγάλο δίλημμα!

Στο Βερολίνο θα συναντήσεις πιο έντονα το ελληνικό στοιχείο, αφού υπάρχουν αρκετές ελληνικές οικογένειες που ζουν εκεί (δεν γνωρίζω αριθμούς να σου πω συγκεκριμένα).

Το βιοτικό επίπεδο είναι υψηλό και στις δύο πόλεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το καλοκαιρι θα πρεπει να μετακομισω λογω δουλειας ειτε στην Ρωμη ειτε στο Βερολινο! Μαζι μου θα ερθουν και η συζυγος μου με το μικρο μας. θα μπορουσατε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες για τις 2 αυτες πολεις? θα μεινουμε για 1 5ετια και ειμαστε αναποφασιστοι... πληροφοριες οχι τοσο για τα αξιοθεατα αλλα για τον τροπο ζωης τις δυσκολιες που μπορει να βρουμε κλπ. επισης μηπως γνωριζετε ποσο ελληνισμο εχει το βερολινο?? γιατι η ρωμη σιγουρα δεν εχει.
Το Βερολίνο έχει συγκριτικά λίγους Έλληνες σε σχέση με την υπόλοιπη Γερμανία, γιατί λόγω τείχους η μισή πόλη δεν ήταν καθόλου πόλος έλξεως μεταναστών.

Συν για τη Ρώμη:
- Τα Ιταλικά είναι πολύ πιο εύκολα από τα Γερμανικά.
- Είναι πιο κοντά στην Ελλάδα (αν πρόκειται να την επισκέπτεστε)
- Κάνει καλύτερο καιρό.
Συν για το Βερολίνο:
- Πολιτισμένες καταστάσεις παντού, σεβασμός, οργανωμένο κράτος.
- Συγκριτικά περισσότεροι μιλούν Αγγλικά.
- Πιο Μοντέρνα πόλη με έντονη ζωή.
- Πολυπολιτισμικό κοινωνικό περιβάλλον, αποδέχεται πιο εύκολα τους ξένους
- Οργανωμένα, υψηλής ποιότητας μέσα μεταφορών, μηδενική κίνηση
- Κεντρικότερα στην Ευρώπη, ορμητήριο για ταξιδιωτικές εξορμήσεις.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Τα ενοίκια στη Ρώμη δεν νομίζω ότι είναι 2-3 φορές πάνω από Ελλάδα (τουλαχιστον από την Αθήνα, όπου έχουν ξεφύγει τελείως). Σχετικά με τα ενοίκια δε νομίζω ότι οι δύο πόλεις έχουν μεγάλες διαφορές. Η Γερμανία πιστεύω ότι είναι πιο οργανωμένη χώρα σε όλα τα επίπεδα, στην εκπαίδευση, στις παροχές κτλ, αλλά εγώ στη θέση σου θα πήγαινα Ιταλία (λόγω καιρικών συνθυκών και επειδή έχω μια συμπάθεια). Φαντάζομαι ότι η απόφασή σου θα επηρεαστεί από την ηλικία του παίδιού σου, αν πηγαίνει σχολείο κτλ.. τότε αλλάζουν τα δεδομένα..
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
- Πολυπολιτισμικό κοινωνικό περιβάλλον, αποδέχεται πιο εύκολα τους ξένους

επέτρεψε μου να διαφωνήσω.. είναι πολυπολιτισμικό το περιβάλλον αλλά γενικά στο Βερολίνο υπάρχει ρατσισμός και αρκετοί νεοναζί.. το ξέρω από ξαδερφό μου που μένει στη (πρώην Δυτική) Γερμανία και για κάποιο διάστημα έζησε στο Βερολίνο.
Και γενικά πιστεύω ότι οι Γερμανοί είναι ρατσιστές (ξέρω πολλούς που ζουν ή εζησαν εκεί)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πληροφορίες μπορείς να πάρεις από το ΣΑΕ. Όταν πήγα στη Χιλή τους έστειλα απλά ένα μέηλ λέγοντας πως θα μετακομίσω εκεί και θα ήθελα να μου πουν αν υπάρχει ελληνικό στοιχείο. Μου έδωσαν στοιχεία της ελληνικής κοινότητας κι ήταν απίστευτα βοηθητικοί όλοι, πέραν προσδοκιών. Επίσης στο σάιτ τους έχουνκαι πρακτικές πληροφορίες, π.χ σχετικά με ελληνικά σχολεία, ελληνικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς κλπ. Το branch του site για τη Γερμανία είναι εδώ:
Ξ“Ξ•Ξ‘ΞœΞ‘ΞΞ™Ξ‘

ψάξε όλο το σάιτ γενικώς και θα βρεις παραπάνω πηγές με τις οποίε μπορείς να επικοινωνήσεις. Έχω φίλο που εργάζεται ως ακόλουθος στο Βερολίνο και μου έχει πει τα καλύτερα. Φαντάζομαι πως το πιο σημαντικό είναι το σχολείο του παιδιού, από εκεί θα ξεκινούσα.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ένα μείον στο Βερολίνο γιατί έχει πολύ υψηλό ποσοστό ανεργίας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα ενοίκια στη Ρώμη δεν νομίζω ότι είναι 2-3 φορές πάνω από Ελλάδα (τουλαχιστον από την Αθήνα, όπου έχουν ξεφύγει τελείως)

Διαφωνώ, τα αθηναϊκά ενοίκια πρέπει να είναι από τα χαμηλότερα "δυτικής" ευρωπαϊκής πρωτεύουσας.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ναι δίκαιο έχεις, αλλά όχι και τριπλάσια στη Ρώμη...
Άπιστε Θωμά...:D:D
για ρίξε μια ματιά μόνο στην πρώτη σελίδα εδώ. και προσοχή στα τετραγωνικά.
Immobili in Affitto a Roma su Casa.it
μετά πες μου τι νοικιαζεις Αθήνα με 1300-1800 Ε το μήνα που κάνουν τα μέτρια 100τμ στη Ρώμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom