Μονοήμερη από Θεσσαλονική - Έλλειψη ιδέας - βοήθεια τελευταίας στιγμής

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Λοιπόν,

μάλλον υπάρχει σχετικό θέμα, αλλά μου διαφέυγει.
Θέλω βοήθεια τελευταίας στιγμής για μια σύντομη, ωραία, μονοήμερη από Θεσσαλονίκη (έως 200 χμ OW το πολύ).
Είναι η μαμά μου και η αδελφή μου εδώ και δεν ξερω που να τους πάω (τους έχω ήδη πάει σε πολλά μέρη).
Μάλιστα, και εγώ θα θελα να μην εχω πάει αυτήν τη φορά.
Αν δεν βρεθει τίποτα πάλι θα καταντήσουμε στα Πόζαρ.

Ευχαριστώ πολύ

Έχω πάει: Φλώρινα, Καστορία, Ζαγοροχώρια (είναι και μακριά), Νυμφαίο, Καϊακτσαλαν, Εδεσσα, Πόζαρ, Πέλλα, Βεργινα, Βέροια, Νάουσσα, Σέρρες, Δράμα, Αλιστράτη, Κερκίνη, Λιβαδίτης, Καβάλα, Παγγαίο, Θάσο, Ξάνθη κλπ(και αυτά μακριά είναι), Χαλκιδική όλη, Κατερίνη - Όλυμπος, Δίον, Παλιός Παντελέημονας, Πήλιο και Βόλος, Γρεβενα, Μέτσοβο κλπ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Λοιπόν,

μάλλον υπάρχει σχετικό θέμα, αλλά μου διαφέυγει.
Θέλω βοήθεια τελευταίας στιγμής για μια σύντομη, ωραία, μονοήμερη από Θεσσαλονίκη (έως 200 χμ OW το πολύ).
Είναι η μαμά μου και η αδελφή μου εδώ και δεν ξερω που να τους πάω (τους έχω ήδη πάει σε πολλά μέρη).
Μάλιστα, και εγώ θα θελα να μην εχω πάει αυτήν τη φορά.
Αν δεν βρεθει τίποτα πάλι θα καταντήσουμε στα Πόζαρ.

Ευχαριστώ πολύ

Έχω πάει: Φλώρινα, Καστορία, Ζαγοροχώρια (είναι και μακριά), Νυμφαίο, Καϊακτσαλαν, Εδεσσα, Πόζαρ, Πέλλα, Βεργινα, Βέροια, Νάουσσα, Σέρρες, Δράμα, Αλιστράτη, Κερκίνη, Λιβαδίτης, Καβάλα, Παγγαίο, Θάσο, Ξάνθη κλπ(και αυτά μακριά είναι), Χαλκιδική όλη, Κατερίνη - Όλυμπος, Δίον, Παλιός Παντελέημονας, Πήλιο και Βόλος, Γρεβενα, Μέτσοβο κλπ.
Μην ψαχνεις αλλο!
Ακου διαδρομη, οπως πας για παλαιο παντελεημονα δεν σταματας εκει αλλα τον προσπερνας και συνεχιζεις
μεσα απο μια καταπληκτικη διαδρομη πευκοδασους και οξυας και φτανεις ατο χωριο Καλλιπευκη, δεν υπαρχει αλλο ενδιαμεσα, στα 1100 μετρα υψομετρο με τον ολυμπο στο πιατο σου. Εκει μπορεις να αραξεις να απολαυσεις τη φυση,εχει και ειδικο χωρο αν μπορω να το πω στη θεση "πατωμενη" και για φαγητο στην πλατεια του χωριου.

Επειτα κατεβαινεις προς Λαρισα και ειτε πας για βολτα στην πρωτευουσα του καφε ειτε κατεβαινεις στους γοννους και περνας απεναντι στον κισσαβο και πας στα Αμπελακια.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
τέλειο!! ευχαριστώ! περιμένω τον οδηγό να ξυπνήσει να το εγκρίνει!!!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
δεν έχω πάει αλλά έχω ακούσει ότι ωραία είναι και στην Ραψάνη.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Μην ψαχνεις αλλο!
Ακου διαδρομη, οπως πας για παλαιο παντελεημονα δεν σταματας εκει αλλα τον προσπερνας και συνεχιζεις
μεσα απο μια καταπληκτικη διαδρομη πευκοδασους και οξυας και φτανεις ατο χωριο Καλλιπευκη, δεν υπαρχει αλλο ενδιαμεσα, στα 1100 μετρα υψομετρο με τον ολυμπο στο πιατο σου. Εκει μπορεις να αραξεις να απολαυσεις τη φυση,εχει και ειδικο χωρο αν μπορω να το πω στη θεση "πατωμενη" και για φαγητο στην πλατεια του χωριου.

Επειτα κατεβαινεις προς Λαρισα και ειτε πας για βολτα στην πρωτευουσα του καφε ειτε κατεβαινεις στους γοννους και περνας απεναντι στον κισσαβο και πας στα Αμπελακια.
Επίσης, τα χωριά Σκοτίνα και Π. Πόροι πάνω στο βουνό είναι πανέμορφα και με λιγότερο κόσμο από τον Παντελεήμωνα.

Βαγγέλη μπράβο σου για τις λεπτομέρειες που δίνεις για τις τιμές εισιτηρίων και αξιοθέατων.
Εγώ λέω για Βουδαπέστη στις 21/6 οδικώς από Αλεξανδρούπολη.
Θα φτάσω απόγευμα της 21/6 στην Βουδαπέστη, θα κάτσω όλη την επόμενη ημέρα και την μεθεπόμενη (23/6) θα αναχωρήσω για Βιέννη.
Θα ήθελα την γνώμη σου εάν θα προλάβουμε να δούμε έστω και τα περισσότερα, αν όχι όλα από αυτά που είδες εσύ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υ.Γ Ποιά επιλογή προτείνεις για τα ΜΜΜ?
Η αλήθεια είναι ότι 1μιση μέρα είναι λίγο, αλλά μπορείς να δεις κάποια πράγματα άμα το οργανώσεις σωστά! Πριν σου πω όμως το σχέδιο μου θέλω να σε ρωτήσω πως θα πας εκεί? Οδικώς με αμάξι ή με μηχανή? Αν πας με αμάξι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τα ΜΜΜ (προτείνω το 24ωρο εισιτήριο των 1650HUF που είναι για όλα τα μέσα). Αν πας με μηχανή θα σε βολέψει πιο πολύ να κινηθείς με αυτήν!

Βαγγέλη μπράβο σου για τις λεπτομέρειες που δίνεις για τις τιμές εισιτηρίων και αξιοθέατων.
Εγώ λέω για Βουδαπέστη στις 21/6 οδικώς από Αλεξανδρούπολη.
Θα φτάσω απόγευμα της 21/6 στην Βουδαπέστη, θα κάτσω όλη την επόμενη ημέρα και την μεθεπόμενη (23/6) θα αναχωρήσω για Βιέννη.
Θα ήθελα την γνώμη σου εάν θα προλάβουμε να δούμε έστω και τα περισσότερα, αν όχι όλα από αυτά που είδες εσύ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υ.Γ Ποιά επιλογή προτείνεις για τα ΜΜΜ?
Απόγευμα τι ώρα περίπου υπολογίζεις να φτάσεις?

Τί να πω..θα δείξει..
Έβαλα 2Δ/Ν Βουδαπέστη, 2Δ/Ν Βιέννη, 3Δ/Ν Πράγα και στο τέλος 1Δ/Ν Βελιγράδι. Σύνολο 8Δ/Ν και αναχώρηση κ άφιξη Αλεξανδρούπολη. (Όλο αυτό οδικός. )
Βιέννη είχα μείνει 6 βράδια. Έχει πάρα πολλά να δεις! Για την Πράγα είχα μείνει 4 γεμάτες μέρες και έχω γράψει και ιστορία. Αν θες ρίξε και μια ματιά εδώ: http://www.travelstories.gr/communi...άρλοβυ-Βάρυ-Κούτνα-Χόρα-Δεκέμβρης-2014.50946/
Επειδή φεύγω τώρα,αύριο θα σου πω την ιδέα μου για το πως να δεις όσα πιο πολλά μπορείς στη Βουδαπέστη!
 
Last edited by a moderator:

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
1.- Αγ. Παντελεήμωνας Φλώρινας --> Δίπλα στην Λίμνη Βεγορίτιδα
2.- Λ. Κερκίνη & Άγκιστο Σιδηροκάστρου (έχει και θερμά λουτρά)
3.- Παραθαλάσιος Κίσσαβος --> Ξεκινάς από τη στροφή πριν τα Τέμπη για Αγιόκαμπο, θα επισκεφτείς την Αγιά, το Κόκκινο Νερό (με το σιδηρονερο), καφέ στη Βελίκα ή τον Αγιόκαμπο και στο γυρισμό βόλτα στα Αμπελάκια και τα Τέμπη. Πριν τη Σαλονίκη καφεδάκι στο Πλαταμώνα.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Ευχαριστώ όλους εσάς για τις προτάσεις...παρά την θέλησή μου να δοκιμάσω τη διαδρομή που προτεινε jimp στην Καλλιπευκη όπου δεν εχω παει, η πηλοψηφία δεν ηταν για τοσο μακρυα οποτε ακολουθησαμε μια απο τις, για μας πολύ, γνωστες και για την οικογένειά μου άγνωστες διαδρομές Αρναία - Στάγειρα - Ολυμπιάδα -Βόλβες.
Η αλήθεια είναι πως περάσαμε καλά και φάγαμε ακόμα καλύτερα.


Θα μου επιτρέψει ο φίλος μας tol_pap τον οποίο επίσης ευχαριστώ πολύ να παρατηρήσω πως το Άγκιστρο (για τα δικά μου γούστα) πλην των λουτρών, δεν αξίζει και τόσο δρόμο.
Αντίθετα η διαδρομή παραθαλάσσια προς Λάρισα είναι τέλεια και εκείνη.
Δεν έχω επισκεφυεί τον Αγ.Παντελέημωνα στη Βεγοριτιδα και πιστέυωπως θα μου αρεζε (αντιθετως μην πατε ποτε στην Αρνισσα, δεν εχει απολυτως τιποτα, δυστυχως)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ευχαριστώ όλους εσάς για τις προτάσεις...παρά την θέλησή μου να δοκιμάσω τη διαδρομή που προτεινε jimp στην Καλλιπευκη όπου δεν εχω παει
Να πας όμως, καλοκαιράκι θα έχει και δροσούλα, θα φας και τα ωραία ντόπια κρέατα κάτω από τα πλατάνια και θα είναι κομπλέ;)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ευχαριστώ όλους εσάς για τις προτάσεις...παρά την θέλησή μου να δοκιμάσω τη διαδρομή που προτεινε jimp στην Καλλιπευκη όπου δεν εχω παει, η πηλοψηφία δεν ηταν για τοσο μακρυα οποτε ακολουθησαμε μια απο τις, για μας πολύ, γνωστες και για την οικογένειά μου άγνωστες διαδρομές Αρναία - Στάγειρα - Ολυμπιάδα -Βόλβες.
Η αλήθεια είναι πως περάσαμε καλά και φάγαμε ακόμα καλύτερα.


Θα μου επιτρέψει ο φίλος μας tol_pap τον οποίο επίσης ευχαριστώ πολύ να παρατηρήσω πως το Άγκιστρο (για τα δικά μου γούστα) πλην των λουτρών, δεν αξίζει και τόσο δρόμο.
Αντίθετα η διαδρομή παραθαλάσσια προς Λάρισα είναι τέλεια και εκείνη.
Δεν έχω επισκεφυεί τον Αγ.Παντελέημωνα στη Βεγοριτιδα και πιστέυωπως θα μου αρεζε (αντιθετως μην πατε ποτε στην Αρνισσα, δεν εχει απολυτως τιποτα, δυστυχως)
Αφού δεν σου άρεσε η Άρνισσα (και σωστά) ούτε ο Άγιος Παντελεήμονας θα σε αρέσει και ειδικά για να κάνεις τόσο δρόμο σε μονοήμερη. Έχει πλάκα που ο Σεφέρης που περνούσε με το τρένο όταν ήταν πρόξενος στη Κορυτσά δεν βρήκε να γράψει ένα καλό λόγο για τον τόπο, τόσο εντύπωση τον είχε κάνει η αγριίλα του τοπίου.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
μόνο τα μήλα αξίζουν στην Άρνισσα ....αυτά τα κίτρινα λέω....

Καστοριά η Νυμφαίο η Γουμένισσα με το Πάϊκο τίγκα στις καστανιές επίσης είναι καλά για μονοήμερη..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom