Μονοήμερη με τρένο στην Ελλάδα

taxidiotikos

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα σας. Υπάρχει κάποιο μέρος κοντινό στην Αθήνα που θα μπορούσε να πάει κάποιος με τρενο για μια μονοήμερη εξορμήση; Κοιτούσα στο χάρτη για Λιβαδειά προκειμένου να επισκεφθώ τις Πηγές Κρύας αλλά είδα ότι χρειάζεσαι μεταφορικο μέσο για να πας από το σταθμό Λειβαδιας ως τις Πηγές.
Όποτε έχετε να προτείνετε καποιο παρόμοιο μέρος που να έχει να δεις ένα αξιοθέατο και να είναι σχετικά κοντά σε σταθμό τρένου; Η Τιθορέα για παράδειγμα, αξίζει;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Καλησπέρα σας. Υπάρχει κάποιο μέρος κοντινό στην Αθήνα που θα μπορούσε να πάει κάποιος με τρενο για μια μονοήμερη εξορμήση; Κοιτούσα στο χάρτη για Λιβαδειά προκειμένου να επισκεφθώ τις Πηγές Κρύας αλλά είδα ότι χρειάζεσαι μεταφορικο μέσο για να πας από το σταθμό Λειβαδιας ως τις Πηγές.
Όποτε έχετε να προτείνετε καποιο παρόμοιο μέρος που να έχει να δεις ένα αξιοθέατο και να είναι σχετικά κοντά σε σταθμό τρένου; Η Τιθορέα για παράδειγμα, αξίζει;
Πηγαινε με το κτελ,πιο γρηγορο και απο το τερμα ειναι ενα 10λεπτο με τα ποδια οι πηγες!και στο σταθμο κτελ εχει τα πιο καλα σουβλακια!
 

taxidiotikos

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
@maria91 Θα την έχω στα υπόψιν την πρόταση σου για το ΚΤΕΛ, αλλά προτιμώ παραπάνω το τρένο για την ομορφιά του ταξιδιού και του τοπίου.
@paefstra Η συγκεκριμένη πρόταση μου φαίνεται δελεαστική. Ωστόσο είδα πως για να φτάσεις από σταθμό Λαρίσης στο Διακοφτό, πρέπει να πάρεις δύο τρένα. Και από Διακοφτό τον οδοντοτο για Καλάβρυτα. Υποθέτω πως δεν υπάρχει απευθείας τρένο για Διακοφτό από Αθήνα. Σωστά;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
@maria91 Θα την έχω στα υπόψιν την πρόταση σου για το ΚΤΕΛ, αλλά προτιμώ παραπάνω το τρένο για την ομορφιά του ταξιδιού και του τοπίου.
@paefstra Η συγκεκριμένη πρόταση μου φαίνεται δελεαστική. Ωστόσο είδα πως για να φτάσεις από σταθμό Λαρίσης στο Διακοφτό, πρέπει να πάρεις δύο τρένα. Και από Διακοφτό τον οδοντοτο για Καλάβρυτα. Υποθέτω πως δεν υπάρχει απευθείας τρένο για Διακοφτό από Αθήνα. Σωστά;
Οχι απ ευθειας αλλα τα σαββατοκυριακα ειναι στημενο ετσι το προγραμμα που φευγεις πρωι απο Αθηνα και επιστρεφεις βραδακι.
Κλεινεις Αθηνα Καλαβρυτα στην ιστοσελιδα του ΟΣΕ (υπηρχε εκπτωση 10% απο την εφαρμογη και εξτρα εκπτωση για εισιτηριο με επιστροφη) και θα δεις οτι οι αλλαγες ειναι οργανωμενες η μια μετα την αλλη ακριβως για να γινει μονοημερη. Αν πειραξεις λιγο τις αλλαγες κανεις και βουτια στο Διακοφτο η τρως σε ταβερνα εκει.
Για μενα ειναι το καλυτερο ταξιδι με τρενο σε ολη τη χωρα
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom