Μονοήμερη στη νάπολη!

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Σε λίγες μέρες ταξιδεύω για ρώμη για 5 μέρες και καθώς έχουμε ξαναπάει Ρώμη και οι μέρες είναι αρκετές, αποφασίσαμε την μία μέρα να τη διαθέσουμε σε μία μονοήμερη εκδρομούλα στη νάπολη, να πάρουμε μία γεύση από την πόλη, αφού την έχετε εκθιάσει πολύ στο forum! θα ήθελα βοήθεια, πως μπορούμε να αξιοποιήσουμε καλύτερα τον διαθέσιμο χρόνο μας στην πόλη(περίπου 8-9 ώρες), ώστε να δούμε τα πιο σημαντικά και αντιπροσωπευτικά σημεία της-αξιοθέατα. Τέλος, θα ήθελα να πει όποιος γνωρίζει, για κανέναν βολικό χάρτη της πόλης. Αναμένω τις προτάσεις σας!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η Νάπολι δεν είναι για ημερησία θεωρώ.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Η Νάπολι δεν είναι για ημερησία θεωρώ.
Σίγουρα της αξίζουν περισσότερες μέρες, αλλά εγώ σε αυτήν την επίσκεψη μόνο μία θα έχω! Όποιος μπορεί και έχει διάθεση, ας βοηθήσει να βγάλω το πρόγραμμα!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μην πας μονοήμερη στη Νάπολη,είναι λάθος... υπάρχουν άλλες φοβερές εκδρομές για μονοήμερη από Ρώμη, η Νάπολη θέλει τουλάχιστον 2 ολόκληρες ημέρες...
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Μην πας μονοήμερη στη Νάπολη,είναι λάθος... υπάρχουν άλλες φοβερές εκδρομές για μονοήμερη από Ρώμη, η Νάπολη θέλει τουλάχιστον 2 ολόκληρες ημέρες...
Έχω διαβάσει στο forum αντίστοιχες συζητήσεις κ τις προτάσεις σας για ημερήσιες από Ρώμη. Αλλά εφόσον με το τρένο είναι μόνο 1 ώρα και μπορώ να διαθέσω εκεί μία ολόκληρη μέρα, θα ήθελα να πάω μία βολτίτσα, να χαζέψω τα βασικά στην πόλη κ μελλοντικά να κανονίσω ταξιδάκι αποκλειστικά για νάπολη και τα τριγύρω της (αμάλφι κλπ). Όσοι λοιπόν την έχετε επισκεφτεί, αν είχατε ξανά μία μέρα μόνο στην έν λόγω πόλη, πως θα την περνούσατε?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
taniakar said:
αν είχατε ξανά μία μέρα μόνο στην έν λόγω πόλη, πως θα την περνούσατε?
Θα ξεκιναγα οσο το δυνατον νωριτερα και:
Ερκολανο, Αρχαιολογικο, castel sant Elmo, castel dell Ovo, Vomero με το funicolare, spaccanapoli, galleria, piazza del Gesu, κλπ αξιοθεατα του κεντρου.
Καλο φαι κ καφε παραλια..
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Θα ξεκιναγα οσο το δυνατον νωριτερα και:
Ερκολανο, Αρχαιολογικο, castel sant Elmo, castel dell Ovo, Vomero με το funicolare, spaccanapoli, galleria, piazza del Gesu, κλπ αξιοθεατα του κεντρου.
Καλο φαι κ καφε παραλια..
Ευχαριστώ πολύ, απλά ήλπιζα να μου προτείνετε διαδρομή! Έχω διαβάσει για τα αξιοθέατα, απλά θα ήθελα να μου πείτε με ποια σειρά προτείνετε να τα περπατήσω, ώστε να μη χάσω πολύτιμο χρόνο!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θα ξεκιναγα οσο το δυνατον νωριτερα και:
Ερκολανο, Αρχαιολογικο, castel sant Elmo, castel dell Ovo, Vomero με το funicolare, spaccanapoli, galleria, piazza del Gesu, κλπ αξιοθεατα του κεντρου.
Καλο φαι κ καφε παραλια..
Ξέχασες την Πομπηία, το Αμάλφι και το Κάπρι...αν καταφέρει και τα δει όλα αυτά σε λίγες ώρες το πάει για παγκόσμιο ρεκόρ!!


Ευχαριστώ πολύ, απλά ήλπιζα να μου προτείνετε διαδρομή! Έχω διαβάσει για τα αξιοθέατα, απλά θα ήθελα να μου πείτε με ποια σειρά προτείνετε να τα περπατήσω, ώστε να μη χάσω πολύτιμο χρόνο!
Αγαπητή taniakar όπως σου είπα ημερίσια στη Νάπολη δεν θα πήγαινα ποτέ κι έτσι δεν μπορώ να σου βγάλω πρόγραμμα...

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου υπενθυμίσω όσα σοφά έγραψα πριν από καιρό εδώ... προφανώς τα έχεις δει αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω...

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%E9%E1-hotels-restos-europe-traveller-12.html
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Απο τη στιγμη που θα ξαναπας Ναπολη, και απο τη στιγμη, που απο Ρωμη μπορεις να κανεις πολυ καλλες ημερισιες που μπορει να μην τις ξαναπας, γιατι δεν διαλεγεις τπτ αλλο?
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ξέχασες την Πομπηία, το Αμάλφι και το Κάπρι...αν καταφέρει και τα δει όλα αυτά σε λίγες ώρες το πάει για παγκόσμιο ρεκόρ!!




Αγαπητή taniakar όπως σου είπα ημερίσια στη Νάπολη δεν θα πήγαινα ποτέ κι έτσι δεν μπορώ να σου βγάλω πρόγραμμα...

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου υπενθυμίσω όσα σοφά έγραψα πριν από καιρό εδώ... προφανώς τα έχεις δει αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω...

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%E9%E1-hotels-restos-europe-traveller-12.html
Φυσικά και τα έχω δει κ σίγουρα θα τιμίσω τις προτάσεις σου για φαγητό κ καφέ, καθώς πάντα με βγάζεις ασπροπρόσωπη! Ευχαριστώ πάντως..
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Φυσικά και τα έχω δει κ σίγουρα θα τιμίσω τις προτάσεις σου για φαγητό κ καφέ, καθώς πάντα με βγάζεις ασπροπρόσωπη! Ευχαριστώ πάντως..
Αntonio e antonio οπωσδηποτε!:bleh:
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ρε παιδιά ξέρει κανείς που μπορώ να βρω χάρτη της νάπολης με τα κυριότερα αξιοθέατα? δε βρίσκω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom