Γιβραλτάρ Ισπανία Μονοήμερη στο Γιβραλτάρ

astry200m

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Καλημέρα σε όλους!

Σε 10 μέρες θα βρεθούμε στη Νότια Ισπανία και κομμάτι του ταξιδιού μας αποτελεί και μία μονοήμερη επίσκεψη στο Γιβραλτάρ.
Θα φτάσουμε με αυτοκίνητο το πρωί και το απόγευμα θα αναχωρήσουμε για Ταρίφα.
Δύο βασικά θέματα με απασχολούν:
1) Παρκάρω στην Ισπανική πλευρά για να γλιτώσω την κίνηση στα σύνορα; Είναι safe για τα πράγματα στο αυτοκίνητο; (βαλίτσες κλπ.)
2) Απ'ότι είδα, υπάρχουν δύο τύποι εισιτηρίου για το cable car. Το απλό που απλά έχει την είσοδο στο cable car, διαδρομή μέχρι την κορυφή του βράχου και πίσω (εκεί κάθεσαι όσο θέλεις και χαζολογάς με τις μαϊμούδες), και το πλήρες που έχει και είσοδο στα Nature reserve attractions.
Έχει κάποιος ιδέα τι αξίζει, ειδικά με δεδομένο ότι πάμε για max 8 ώρες...;

Ευχαριστώ πολύ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1) Παρκάρω στην Ισπανική πλευρά για να γλιτώσω την κίνηση στα σύνορα; 2.Είναι safe για τα πράγματα στο αυτοκίνητο; (βαλίτσες κλπ.)
3. Απ'ότι είδα, υπάρχουν δύο τύποι εισιτηρίου για το cable car. Α.Το απλό που απλά έχει την είσοδο στο cable car, διαδρομή μέχρι την κορυφή του βράχου και πίσω (εκεί κάθεσαι όσο θέλεις και χαζολογάς με τις μαϊμούδες), και Β.το πλήρες που έχει και είσοδο στα Nature reserve attractions.
Έχει κάποιος ιδέα τι αξίζει, ειδικά με δεδομένο ότι πάμε για max 8 ώρες...;
1. ναι
2. ναι. βαλτο καπου δωρεαν με βασει την κοινη λογικη, οπου θα το παρκαρες σε μια μεγαλη πολη. αλλιως αν εχετε πραγματα αξιας πληρωστε τα (αλμυρα) παρκιν.
3. το Α.
 

astry200m

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια Samion!
Επίσης, ξέρει κανείς εάν θα μπορούσα να ανέβω απλά μέχρι το λόφο και ξεχωριστά να πάρω είσοδο μόνο για το St. Michael's Cave; Ξέρουμε από πού και πόσο κοστίζει;
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Τι χρειάζεται για να επισκεφτείς το Γιβραλτάρ με ελληνικό διαβατήριο;
Όρεξη και κανένα ψιλό να ψωνίσεις κάτι. Επίσης τσαντάκι που να είναι σφιχτά δεμένο πάνω σου.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Όταν μπαίνεις κοιτάνε την ταυτότητα ή διαβατήριο.
Όταν βγαίνεις οι Ισπανοί ρωτάνε πόσα τσιγάρα ή αλκοόλ πήρες.Αν κάτι αξίζει
πάνω από κάποιο ποσό(δεν θυμάμαι,νομίζω 550 ευρώ)
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γιατι αυτό;

Και τι έλεγχος γίνεται στα σύνορά;τι ζητάνε;
Για να μη στο πάρουν οι μαϊμούδες.
Όσο για τα σύνορα, απλά επίδειξη του διαβατηρίου, έδαφος της Μεγάλης Βρετανίας είναι, πολλοί μπαινοβγαίνουν για βενζίνη από Ισπανία, τουλάχιστον όταν πήγα εγώ το 2011. Αν έχεις νοικιάσει αμάξι, το καλύτερο είναι να το παρκ΄΄αρεις στην ισπανική πλευρά, να γλιτώσεις την κίνηση. Και περνάς με τα πόδια τα σύνορα - διάδρομο του αεροδρομίου. Υπάρχει και site νομίζω που ενημερώνει για την κίνηση, αλλά εμείς δεν το τσεκάραμε.
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
καλησπερα παιδια! εχω 1-2 αποριες.
Θα παω μονοημερο απο σεβιλλη Γιβραλταρ. διαβασα κατι για βαν (ειναι καλυτερα να κλεισω εισητηρια online η να παρω βαν απο εκει ? κ βρισκω στα σιγουρα ευκολα ??? (εχω περιορισμενο χρονο)
και δευτερο τι αλλο αξιζει στην διαδρομη απο Σεβιλλη για σταση καμιας ωρας ??
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλησπερα παιδια! εχω 1-2 αποριες.
Θα παω μονοημερο απο σεβιλλη Γιβραλταρ. διαβασα κατι για βαν (ειναι καλυτερα να κλεισω εισητηρια online η να παρω βαν απο εκει ? κ βρισκω στα σιγουρα ευκολα ??? (εχω περιορισμενο χρονο)
και δευτερο τι αλλο αξιζει στην διαδρομη απο Σεβιλλη για σταση καμιας ωρας ??
Ποια εποχή θα πας; δε θα έχεις αυτοκίνητο φαντάζομαι;
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
Ποια εποχή θα πας; δε θα έχεις αυτοκίνητο φαντάζομαι;
παω την αλλη τριτη 2/10 ναι θα εχω αυτοκινητο απλα παω για δουλεια 3 μερες Σεβιλλη κ μετα 3 μερες διακοπες ιμπιζα! κ θελω να κανω μια μονοημερη προς Γιβραλταρ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
E αν έχεις αυτοκίνητο πας μέχρι τα σύνορα, παρκάρεις, από κει με αστικό λεωφορείο μέχρι το τελεφερικ του βράχου και τα υπόλοιπα με τα πόδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom