Γαλλία Μονπελιέ,Μαρσέιγ ή ...

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παρασκευή και Σάββατο μείνετε Αβινιόν, άλλα ένα βράδυ (Κυριακή;) μείνετε στο Apt ή κάπου εκεί, τα χωριά θέλουν χρόνο.

Πινέζες (πάρτε ένα οδηγό για τις λεπτομέρειες, προτείνω https://www.amazon.com/Michelin-Green-Guide-Provence-Travel/dp/2067216090 ...):

- Orance (στο δρόμο από Γενεύη)
- Pont-du-Gard
- Nimes
- Avignon
- Les Baux-de-Provence
- Saint-Rémy-de-Provence (αν είστε φαν του Van Gogh).
- Tarascon & Beaucaire
- L'Isle-sur-la-Sorgue
- Fontaine-de-Vaucluse
- Gordes
- Abbaye Notre-Dame de Sénanque
- Roussillon
- Saint-Saturnin-lès-Apt
- Saignon
- Caseneuve
- Bonnieux
- Lacoste

Προφανώς είναι πολλά, δες τα στον οδηγό ή έστω στο internet και αποφάσισε τι θα αφήσεις απ' έξω.

Κράτηση για φαγητό (αν θέλετε κάτι καλό) κάντε στο http://www.sanglierparesseux.com/ ή/και στο http://restaurant-lacuisinedolivier.fr/ (αλλά ψάξου κιόλας γιατί πάνε κάτι χρόνια από τότε που τα δοκίμασα).
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Θεός!! :clap:
Ωωωω είναι αρκετά τα χωριά ναι!! Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!!
Επειδή κανονίστηκε τελευταία στιγμή και τα ξενοδοχεία δεν είναι αρκετά, έχουμε βρει ένα μέσω airbnb στην Avignon σε πολύ καλή τιμή για όλες τις 3 μέρες αλλά ακόμη δεν το έχουμε κλείσει.
Κοίταξα και την επιλογή που προτείνεις (και προσπαθώ να πείσω και τους υπόλοιπους), για ένα βράδυ προς εκείνη την περιοχή. Βρήκα αυτό το Ibis:

https://www.booking.com/hotel/fr/et...rpvid=fdcc33aae85a0176;type=total&#map_closed

Ουσιαστικά θα ήταν καλύτερο να πάμε προς απόγευμα Κυριακής εκεί για διανυκτεύρηση ώστε να δούμε ίσως και κάποια από τα χωριά πριν τη διαμονή και κάποια τη Δευτέρα πριν τον γυρισμό?
Επίσης για το γυρισμό προς Γενεύη αν είμαστε προς τα εκεί, θα πάρουμε τον Α51-Α41 για να μη "γυρνάμε προς τα πίσω"?
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ αυτό το Apt πως κ δε το διάβασα πουθενά πριν πάω??? Εεε??? Ορίστε, τώρα έχω εκκρεμότητες, πρέπει να ξαναπάω :bleh:

@panagiotis.k Ελπίζω να σου άρεσαν η Αρλ και το Μονπελιέ! Για μένα ήταν οι top πόλεις από αυτές που επισκέφθηκα.. (τονίζω το "πόλεις", τα χωριά κ οι μικρές πόλεις τύπου Καρκασόν δε συμπεριλαμβάνονται χαχα)
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220
Γιατι δεν πατε και Τουλον; Ειχε σπουδασει εκει, στον μεσοπολεμο, ο Μ. Καραγατσης και υπαρχει σχετικο μερος που ενδιαφερει καθε θαυμαστη του.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Εγώ αυτό το Apt πως κ δε το διάβασα πουθενά πριν πάω??? Εεε??? Ορίστε, τώρα έχω εκκρεμότητες, πρέπει να ξαναπάω :bleh:

@panagiotis.k Ελπίζω να σου άρεσαν η Αρλ και το Μονπελιέ! Για μένα ήταν οι top πόλεις από αυτές που επισκέφθηκα.. (τονίζω το "πόλεις", τα χωριά κ οι μικρές πόλεις τύπου Καρκασόν δε συμπεριλαμβάνονται χαχα)
Ναι ήταν ένα πολύ καλό τριήμερο!Ο καιρός ήταν σούπερ! Το Μονπελιέ πανέμορφο, φουλ από ζωή και η Αρλ ήταν ότι πρέπει για την ημέρα της επιστροφής!Για να θέλουμε να ξαναπάμε προς τα εκεί ήταν πολύ καλά ναι χεχεχε :lol::lol:

Γιατι δεν πατε και Τουλον; Ειχε σπουδασει εκει, στον μεσοπολεμο, ο Μ. Καραγατσης και υπαρχει σχετικο μερος που ενδιαφερει καθε θαυμαστη του.
Δε νομίζω πως θα μας φτάσει ο χρόνος για εκεί. :oops::oops: Έχουμε στο μυαλό μας να δούμε σίγουρα Avignon ,Pont-du-Gard,Nimes,Orange και κάποια από τα χωριά που προτείνει ο taver παραπάνω και ήδη είμαστε πίσω την οργάνωση για το πως είναι καλύτερο να τα ομαδοποιήσουμε κτλ. ίσως κάποια άλλη στιγμή να μπορέσουμε να πάμε και στη Τουλόν!:)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γιατι δεν πατε και Τουλον; Ειχε σπουδασει εκει, στον μεσοπολεμο, ο Μ. Καραγατσης και υπαρχει σχετικο μερος που ενδιαφερει καθε θαυμαστη του.
Η Τουλόν είναι πολύ εκτός σε σχέση με τα υπόλοιπα μέρη.
Όταν είχα επισκεφθεί την περιοχή κοντά της, δεν είχα πειστεί ότι αξίζει επίσκεψη.

edit1 Είσαι σίγουρος ότι σπούδασε στη Τουλόν. Δεν το βρίσκω πουθενά.
edit2 Το πανεπιστήμιο της άνοιξε το '68
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατι δεν πατε και Τουλον; Ειχε σπουδασει εκει, στον μεσοπολεμο, ο Μ. Καραγατσης και υπαρχει σχετικο μερος που ενδιαφερει καθε θαυμαστη του.
1. Γιατί είναι πολύ μακριά
2. Γιατί η Τουλόν είναι αδιάφορη κατά τα άλλα
3. Γιατί αν πάει κανείς στην περιοχή της Κυανής Ακτής, υπάρχουν πλήθος άλλα μνημεία Ελληνικού ενδιαφέροντος (π.χ. Σπίτι Καζαντζάκη, προτομή Βενιζέλου, Βίλα Κύρηλλος) που μάλλον έχουν προτεραιότητα.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220
Η Τουλόν είναι πολύ εκτός σε σχέση με τα υπόλοιπα μέρη.
Όταν είχα επισκεφθεί την περιοχή κοντά της, δεν είχα πειστεί ότι αξίζει επίσκεψη.

edit1 Είσαι σίγουρος ότι σπούδασε στη Τουλόν. Δεν το βρίσκω πουθενά.
edit2 Το πανεπιστήμιο της άνοιξε το '68
Λες να ειναι γκρενομπλ; Δεν μπορω να το γκουγκλαρω εδω που ειμαι! Παντως βασει του 2 εδιτ, καταληγω οτι ναι απιθανο να ειναι σωστο το περι τουλον! Ευχαριστω! [Ανοιξε δε στα 1968 (μηπως τον Μαϊο αυτου; ) ακομα κι αν δεν υπηρχε γκαπ 40 π.χ. ετων, δεν νομιζω να πληρουσε τις προϋποθεσεις του ουλτρα δεξιου ΤΙΤΑΝΑ Μ. Καραγατση)]

εδιτ: Προσπαθω να θυμηθω πῶς ειχα ταυτισει το "Τουλον" με τον Μ.Κ.. Οι καλλιεργημενοι να μας πουν· δεν υπαρχει ενα ποιημα του Μικρουτσικειου κεφαλλονιτου ποιητου (κολλητου αλλωστε φιλου με τον Μ.Κ.) αφιερωμενο στον πεζογραφο; Ισως εκει, στο ποιημα αυτο, να εκανε ριμα Τουλον με Γκρενομπλ, να με μπερδεψε, με αποτελεσμα τωρα να εχω εκτεθει σε ολο το φόρουμ, cazzo!
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λες να ειναι γκρενομπλ; Δεν μπορω να το γκουγκλαρω εδω που ειμαι! Παντως βασει του 2 εδιτ, καταληγω οτι ναι απιθανο να ειναι σωστο το περι τουλον! Ευχαριστω! [Ανοιξε δε στα 1968 (μηπως τον Μαϊο αυτου; ) ακομα κι αν δεν υπηρχε γκαπ 40 π.χ. ετων, δεν νομιζω να πληρουσε τις προϋποθεσεις του ουλτρα δεξιου ΤΙΤΑΝΑ Μ. Καραγατση)]
Ναι. Γκρενόμπλ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
εδιτ: Προσπαθω να θυμηθω πῶς ειχα ταυτισει το "Τουλον" με τον Μ.Κ.. Οι καλλιεργημενοι να μας πουν· δεν υπαρχει ενα ποιημα του Μικρουτσικειου κεφαλλονιτου ποιητου (κολλητου αλλωστε φιλου με τον Μ.Κ.) αφιερωμενο στον πεζογραφο; Ισως εκει, στο ποιημα αυτο, να εκανε ριμα Τουλον με Γκρενομπλ, να με μπερδεψε, με αποτελεσμα τωρα να εχω εκτεθει σε ολο το φόρουμ, cazzo!
BLACK AND WHITE
Στον Μ. Καραγάτση

Του Άλµπορ το φανάρι πότε θα φανεί;
Οι µαθήτριες σχόλασαν του ωδείου.
Φωτεινές ρεκλάµες στην οδού Σταδίου.
Γέφυρα βρεγµένη σκοτεινή.

Μάτι ταραγµένο µάταια σε κρατώ
στον καιρό απάνω του Σιρόκου.
∆ούλευε το φτυάρι, µαύρε του Μαρόκου
που µασάς βοτάνια για τον πυρετό.

Φεµινά!... Χορός των κεφαλών.
Κ’ οι Ναγκό χορεύουν στην Ασία.
Σε πειράζει –µου ‘πες– η υγρασία
κ' η παλιά σου αρρώστια της Τουλών.

Τζίντζερ, που κοιτάς µε το γυαλί,
το φανάρι του Άλµπορ δεν εφάνη.
Βλέπω στο Λονδίνο εγώ τη Fanny

Nicos Cavadías. Poesía Completa (PDF Download Available). Available from: https://www.researchgate.net/publication/33397932_Nicos_Cavadias_Poesia_Completa [accessed May 18 2018].
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220
πώπω ἔχω μείνει ἐνεός ἔνεκα ποὺ θυμόμανε τό ποίημα, διότι πλέον, φεύγοντας από τό σαλόνι μέ ἄδειο ποτήρι ἵνα πρός κουζίνι τό γιομίσω, ξεχνιέμαι κἄπου στό μέσου τοῦ διαδρόμου· κυττῶ τό ποτήρι καί τί θές ἐσύ ἐδῶ;
Σᾶς μερσῶ κατκάτς!
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Συγνώμη που θα γίνω "πεζός" και θα χαλάσω τον εκπληκτικό ποιητικό σας διάλογο! :xalara:

Τελικά κλείσαμε διαμονή 2 μέρες Αβινιόν και 1 μέρα στο Apt!

Πιστεύω πως Σάββατο και Κυριακή θα μπορέσουμε να δούμε μόνο Avignon, Pont-du-Gard και Nimes. Πως είναι ο καλύτερος τρόπος να τα συδνυάσουμε? Σάββατο Nimes και Κυριακή Avignon και Pont-du-Gard ? Προλαβαίνουμε κάτι άλλο από το πρώτο κομμάτι της λίστας που έβαλε ο taver?

Και τη Δευτέρα πριν την επιστροφή θα δούμε κάποια από τα χωριά του 2ου σκέλους της λίστας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom