Μουσικές και μουσικοί του δρόμου

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Eδώ ξεχάσαμε τους σπουδαιότερους. Τους Κουβανούς των δρόμων και των αλανών. Που κάποιοι απ αυτούς φτάσανε στα διεθνή σαλόνια...
Και κάποιοι άλλοι σήμερα έχουν πάρει τη θέση τους στις κουβανέζικες αλάνες γιατί Κουβάνοι χωρίς σάλσα δε γίνεται. Αν έχετε υλικό φέρτε το
Αν και με τις λέξεις cuba street music θα βρείτε πολλά βίντεο με μουσικές του δρόμου από την Κούβα, εν τούτοις θα αναρτήσω δυο βίντεο, που αν και δεν αποτελούν τυπικά μουσικές του δρόμου αποτυπώνουν πολύ καλά το μουσικό κλίμα από τις γειτονιές της Κούβας. Πρόκειται για αποσπάσματα από την ταινία Cuba Feliz, με θέμα την μουσική της Κούβας, μια ταινία μικρό διαμαντάκι, που εάν είχε την διανομή του Buena Vista Socia Club, θα είχε σίγουρα παγκόσμια επιτυχία.



Και ένα flash mob από την Αβάνα - προς τιμή της UNICEF - με ένα τραγούδι του Raul Paz

 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Cantando en Guantánamo : Γιατί Γκουαντανάμο δεν είναι μόνο το κολαστήριο των Αμερικάνων

Παρά το απαρχαιωμένο βαγόνι, δεν θα θέλατε να ταξιδεύετε μαζί του στο ίδιο τρένο;
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το project "Play me, I'm yours".
Σε 37 μέχρι στιγμής πόλεις, ένα πιάνο (χίλια συνολικά μέχρι σήμερα) περιμένει τους περαστικούς για να παίξουν.
"Touring internationally since 2008, Play Me, I’m Yours is an artwork by British artist Luke Jerram. Reaching over three million people worldwide – more than 1,000 pianos have already been installed in 37 cities across the globe, from New York to London, bearing the simple instruction ‘Play Me, I’m Yours’.
Located in public parks, bus shelters and train stations, markets and even ferries the pianos are available for any member of the public to play and enjoy.
"




 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μια υπέροχη τζαζίστικη διασκευή του "Μίλησε μου, μίλησε μου" του Μάνου Χατζιδάκη από Ρουμάνους μουσικούς στους δρόμους των Βρυξελλών (νομίζω δεν έχω ακούσει καλύτερη εκτέλεση).

 
Last edited:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Από την γειτονική Τουρκία

 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μια υπέροχη τζαζίστικη διασκευή του "Μίλησε μου, μίλησε μου" του Μάνου Χατζιδάκη από Ρουμάνους μουσικούς στους δρόμους των Βρυξελλών (νομίζω δεν έχω ακούσει καλύτερη εκτέλεση).

Πραγματικά υπέροχη διασκευή!! Το ύφος του κοντραμπασίστα είναι όλα τα λεφτά!
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ζορμπάς

1. Birmingham

2. Ottawa

3. Όταν ο Andre Rieu αφήνει το κλασσικό ρεπερτόριο για να ξεσηκώσει το Albert Hall με συρτάκι
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
28 Μαϊου 2014 Τραβιάτα εν πτήσει για τα 15 χρόνια της AEGEAN
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom