Ιταλία Μπέργκαμο- Κόμο

elmina

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Aφού έχεις κλείσει ξενοδοχείο στο Μιλάνο,ή θα μείνεις τις δύο μέρες στο Μιλάνο και θα πας μια μέρα Κόμο-Λουγκάνο (είναι εφικτό)ή θα πας κάπου αλλού κοντά στο Μιλάνο όπου επιλέξεις εσύ.Αν δεν πας Λουγκάνο αλλά μόνο Κόμο θα σου πρότεινα να πας΄με καραβάκι (15ευρώ/άτομο στο ταχύπλοο) από το Κόμο στο Bellagio (είναι εκπληκτικό) και για να δεις και τα άλλα χωριά από μέσα,να γυρίσεις με το λεωφορείο στο Κόμο (έχει δρομολόγια και είναι μια ώρα η διαδρομή και είναι και πολύ οικονομικά 3,5 ευρώ/ατομο) .Επίσης αφού θα είσαι Κόμο να ανεβείς και στο Brunatti με το οδοντωτό τελεφερίκ.Απίστευτη θέα!!(5,5 ευρώ/άτομο)Από το Μιλάνο μπορείς να πας στο Κόμο από το σταθμό Cadorna στο σταθμό Como Lago του Como, ή από το σταθμό Centrale στο σταθμό St.Giovanni στο Como. Αν μένεις κοντά στο Duomo σε συμφέρει να πας από τον Cadorna.Eίναι 15' με τα πόδια από το Duomo..και στο Κόμο,ο σταθμός Como Lago είναι κεντρικότατος δίπλα στη λίμνη.Αν θες και άλλες πληροφορίες σχετικά με δρομολόγια Μιλάνο,Κόμο,Λουγκάνο,πες μου γιατί τα έχω πολύ πρόσφατα και καταγεγραμμένα....Αν δεν τα ξαναπούμε,καλά να περάσετε!!!!
Τέλειες και αναλυτικές πληροφορίες για μετάβαση στο Κόμο από Μιλάνο. Για Λουγκάνο; Κάτι που πρέπει να κάνω ή να δω σίγουρα;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Νομίζω πως η ομορφιά της λίμνης Κόμο επισκιάζει αυτή του Λουγκάνο, καλύτερα να εστιάσετε στην πρώτη και για οικονομία χρόνου.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οπότε @filippia προτείνεις μία μέρα Μιλάνο; Αρκεί;
Δεν είπα αυτό. Εμείς Μιλάνο είχαμε μείνει παραπάνω (νομίζω 3 μέρες) και μια μέρα είχαμε πάει στο Κόμο. Εκ των υστέρων θα ήθελα να μείνω ένα βράδυ στο Κόμο για να πάω και στα χωριά γύρω στη λίμνη, γιατί εμείς κάναμε βόλτα με τη βάρκα αλλά δεν είδαμε τα χωριά, δεν προλάβαμε. Ίσως αν ξεκινήσεις νωρίς να προλαβαίνεις, δε θυμάμαι ακριβώς το πρόγραμμά μας. Επειδή είπες ότι θα έχεις βάση το ΜΙλάνο και θέλεις εκδρομή και την 3η μέρα σου πρότεινα το Μπέργκαμο που είναι κοντά, είναι πολύ όμορφο και σε μια μέρα το γυρνάς άνετα. Αλλά αυτό μπορείτε να το αποφασίσετε κι εκεί. Δηλαδή αφού θα μένετε Μιλάνο μπορείς να δεις πως θα πάει η 1η μέρα, αν σας αρέσει η πόλη, αν είδατε όσα θέλατε και αναλόγως να αποφασίσετε για τις εκδρομές. Δρομολόγια υπάρχουν πολλά οπότε δε χρειάζεται να αγχώνεσαι. Μπορείς να μαζέψεις πληροφορίες από εδώ για 2-3 κοντινές επιλογές-πόλεις και να αποφασίσετε εκεί.
Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου. Ό,τι κι αν κάνετε καλά να περάσετε.:)
 

elmina

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Νομίζω πως η ομορφιά της λίμνης Κόμο επισκιάζει αυτή του Λουγκάνο, καλύτερα να εστιάσετε στην πρώτη και για οικονομία χρόνου.
Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά! Όλα θα εξαρτηθούν από τον καιρό! Δεν έχω σκοπό να βρέχει κ εγώ να παίρνω τρένα και βαπόρια. Ευχαριστώ!

Δεν είπα αυτό. Εμείς Μιλάνο είχαμε μείνει παραπάνω (νομίζω 3 μέρες) και μια μέρα είχαμε πάει στο Κόμο. Εκ των υστέρων θα ήθελα να μείνω ένα βράδυ στο Κόμο για να πάω και στα χωριά γύρω στη λίμνη, γιατί εμείς κάναμε βόλτα με τη βάρκα αλλά δεν είδαμε τα χωριά, δεν προλάβαμε. Ίσως αν ξεκινήσεις νωρίς να προλαβαίνεις, δε θυμάμαι ακριβώς το πρόγραμμά μας. Επειδή είπες ότι θα έχεις βάση το ΜΙλάνο και θέλεις εκδρομή και την 3η μέρα σου πρότεινα το Μπέργκαμο που είναι κοντά, είναι πολύ όμορφο και σε μια μέρα το γυρνάς άνετα. Αλλά αυτό μπορείτε να το αποφασίσετε κι εκεί. Δηλαδή αφού θα μένετε Μιλάνο μπορείς να δεις πως θα πάει η 1η μέρα, αν σας αρέσει η πόλη, αν είδατε όσα θέλατε και αναλόγως να αποφασίσετε για τις εκδρομές. Δρομολόγια υπάρχουν πολλά οπότε δε χρειάζεται να αγχώνεσαι. Μπορείς να μαζέψεις πληροφορίες από εδώ για 2-3 κοντινές επιλογές-πόλεις και να αποφασίσετε εκεί.
Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου. Ό,τι κι αν κάνετε καλά να περάσετε.:)
Βοήθησες και μάλιστα αρκετά. Μπορεί όντως τελικά για το Μιλάνο να μας πάρει περισσότερο από μία μέρα, μπορεί και όχι οπότε θα πιάσω τις λίμνες και τα περίχωρα. Όλα βέβαια θα εξαρτηθούν και από τον καιρό, αν θα βρέχει ή όχι δηλαδή. Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις πληροφορίες - οδηγίες. Ελπίζω να μην έχω θέμα με τις μετακινήσεις και να μην απαιτούν αυτά τα μέρη αποκλειστικά δικό σου μέσο.
 
Last edited by a moderator:

sosi

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικό ταξίδι στην Τοσκάνη
Τέλειες και αναλυτικές πληροφορίες για μετάβαση στο Κόμο από Μιλάνο. Για Λουγκάνο; Κάτι που πρέπει να κάνω ή να δω σίγουρα;
To Λουγκάνο είναι μια όμορφη πολυτελής πόλη δίπλα στην ομώνυμη λίμνη.Εγώ δεν πήγα κάπου συγκεκριμένα.Μόνο τριγύρισα μέσα στους δρόμους του και το θαύμασα.
Από τον σταθμό για να πας στο κέντρο,αρκεί να πάρεις την κατηφόρα ίσια κάτω απέναντι απο την είσοδο του σταθμού. Θα σε βγάλει σε κεντρικότατο σημείο.Με τον ίδιο τρόπο θα γυρίσεις κιόλας.Χρειάζονται ταυτότητες ή διαβατήρια επειδή περνάς τα σύνορα και μπαίνεις Ελβετία.Εκεί δέχονται ευρώ αλλά τα ρέστα σου τα δίνουν σε ελβετικά φράγκα.Επίσης να σου πω πως οι μετακινήσεις με τα τρένα είναι τόσο εύκολες και γρήγορες που δεν χρειάζεται να έχεις αυτοκίνητο.Εμείς ούτε ταξί χρειάστηκε να πάρουμε.Αποστάσεις των 15-30 λεπτών τις κάναμε με τα πόδια και έτσι γνωρίζαμε και τα μέρη καλύτερα.Οι ιταλοί είναι πολύ εξυπηρετικοί και θα σας βοηθήσουν σε ό,τι ρωτήσετε.Και αν δεν ξέρουν αγγλικά;Σε παίρνουν από το χέρι και σε πάνε παρακάτω για να σου δείξουν το δρόμο...Οι δικές μου εντυπώσεις από αυτό το ταξίδι είναι υπέροχες!!Να δεις θα περάσετε τέλεια!!!
 

elmina

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Η επίσκεψη στις λίμνες προϋποθέτει να φανταστώ και ηλιόλουστες μέρες; Απ' ότι ενημερώνομαι καθημερινά 22-25/3 βλέπω μπορες κ συννεφια στο Μιλάνο κ στις γύρω περιοχές. Λετε να μην το τολμήσω για εκεί; Να κοιτάξω για αλλού ημερήσια εκδρομή; Δε βλέπω να στρώνει ο καιρός. .
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αν πρόβλεπονται βροχές καλύτερα να μην πάει κάποιος και να μείνει σε πόλη.
 

sosi

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικό ταξίδι στην Τοσκάνη
Η επίσκεψη στις λίμνες προϋποθέτει να φανταστώ και ηλιόλουστες μέρες; Απ' ότι ενημερώνομαι καθημερινά 22-25/3 βλέπω μπορες κ συννεφια στο Μιλάνο κ στις γύρω περιοχές. Λετε να μην το τολμήσω για εκεί; Να κοιτάξω για αλλού ημερήσια εκδρομή; Δε βλέπω να στρώνει ο καιρός. .
Aν έχει βροχές δεν θα μπορέσετε να κάνετε και πολλά πράγματα,οπότε μείνετε
στο Μιλάνο και μην ταλαιπωρείστε....αν πλησιάζοντας ο καιρός δείτε ότι αλλάζουν τα δεδομένα,πηγαίνετε.Η συννεφιά δεν σας πειράζει.Ακόμα και το ψιλόβροχο πού και πού.Η ομίχλη και η μπόρα όμως είναι αποτρεπτικά για εκείνα τα μέρη.....
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Από βροχές στις λίμνες αστα να πάνε, τέλη Ιουνίου 2014 πήγαμε και κάθε μέρα εβρεχε....
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Aν έχει βροχές δεν θα μπορέσετε να κάνετε και πολλά πράγματα,οπότε μείνετε
στο Μιλάνο και μην ταλαιπωρείστε....αν πλησιάζοντας ο καιρός δείτε ότι αλλάζουν τα δεδομένα,πηγαίνετε.Η συννεφιά δεν σας πειράζει.Ακόμα και το ψιλόβροχο πού και πού.Η ομίχλη και η μπόρα όμως είναι αποτρεπτικά για εκείνα τα μέρη.....
Λάθος. Και η συννεφιά πειράζει - δεν θα βγάλουν καμία φωτογραφία της προκοπής - και ακόμα περισσότερο η βροχή.

Η φωτογράφηση σε συννεφιά βέβαια έχει και τα καλά της αλλά αυτό ειναι θέμα άλλης συζήτησης, στη βροχή βέβαια ειναι αστα να πάνε.
 
Last edited by a moderator:

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ελπίζω να μην έχω θέμα με τις μετακινήσεις και να μην απαιτούν αυτά τα μέρη αποκλειστικά δικό σου μέσο.
Στο Κομο και στο Μπέργκαμο που έχω πάει δε χρειάζεται δικό σου μεταφορικό μέσο, μια χαρά συγκοινωνίες έχει. Καλά να περάσετε, πολύ σας ζηλεύω κι ας έχω "βαρεθεί" να πηγαίνω στην Ιταλία. :lol:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom