Ιταλία Μπέργκαμο, Τορίνο, Άστι....μερικές ερωτήσεις.

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα σε όλους. Είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω, γενικώς προσπαθώ να βρίσκω ότι χρειάζομαι σε προηγούμενα θέματα για να μην επαναλαμβάνουμε συνέχεια τα ίδια αλλά τώρα λόγω έλλειψης χρόνου και λόγω της πληθώρας θεμάτων για την Ιταλία που δεν προλαβαίνω να διαβάσω θα ήθελα να ρωτήσω λίγα πράγματα.
Κλείσαμε πριν λίγες μέρες το ταξίδι, φεύγουμε την Τετάρτη 12 του μήνα από Θεσσαλονίκη για Μπέργκαμο με την αγαπητή Ryanair. Το πρώτο που θέλω να διευκρινίσω είναι αν το αεροδρόμιο Milan (Bergamo) που γράφει η Ryanair είναι το ίδιο με το Orio al serio που βρίσκω ως αεροδρόμιο της πόλης. Ξέρω, χαζή ερώτηση αλλά με μπερδεύει η Ryanair που δε γράφει πουθενά τις ονομασίες των αεροδρομίων. Μην κάνουμε καμιά γκάφα και ψαχνόμαστε. Αν είναι το ίδιο είναι πολύ κοντά στην πόλη απ' ότι είδα.
Το πρόγραμμα έχει ως εξής: άφιξη 12 το μεσημέρι στο Μπέργκαμο, παραλαβή αυτοκινήτου και αναχώρηση για το Asti (περίπου 190 χλμ.). Εκεί θα μείνουμε μέχρι Σάββατο πρωί (15 του μήνα) με μια εκδρομή στο Τορίνο και εξορμήσεις στα γύρω χωριά (του Άστι). Σάββατο πρωί επιστροφή στο Μπέργκαμο όπου θα έχουμε ουσιαστικά μέχρι Κυριακή βράδυ (η πτήση επιστροφής είναι Δευτέρα πρωί).
Πώς σας φαίνεται το πρόγραμμα; Επισκέφθηκε κανείς πρόσφατα τα συγκεκριμένα μέρη και τί γνώμη έχει;
Βασικά θα ήθελα κάποιες προτάσεις για ωραία εστιατόρια ή κάποιο χωριό που πρέπει να δούμε οπωσδήποτε.
Και τελευταία θα ήθελα λίγο κουράγιο και ενθάρρυνση γιατί ταξιδεύω έγκυος και όπως καταλαβαίνεται με έχει αγχώσει πάρα πολύ η οικογένεια και οι γύρω.
Αυτά τα ολίγα προς το παρόν, όποιος είναι πρόθυμος ας βοηθήσει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.734
Likes
15.040
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
στο μόνο που μπορώ να βοηθήσω είναι στο να σε βεβαιώσω ότι το αεροδρόμιο του Μπέργκαμο είναι το Orio al serio όπως ανέφερες και εσύ.
 

vaskosgr

Member
Μηνύματα
33
Likes
9
Το Μπεργκαμο σαν πολη ειναι πολυ ωραια αλλα πραγματικα δεν ειναι για πανω απο μια μερα ... Αυτο εχω να σου πω μονο... Περσι ειχα παει για ενδιαμεση σταση σε πτηση για βαρκελωνη ... Η Citta alta αξιζει παρα πολυ , την ανεβαινεις με τελεφερικ και εχεις μια πολυ ωραια πανοραμικη θεα της πολης . Τωρα για εστιατορια δεν πολυ θυμαμε να σου πω την αληθεια ονοματα αλλα να ξερεις οτι μετα τις 3.30 4 το μεσημερι ερημια κλεινουν ολα και ξανανοιγουν κατα τις 6.30 το απογευμα μεχρι τις 10 το πολυ 11 δεν ξερω αν εγινε αυτο επειδη πηγα καθημερινη αλλα μου ειχε κανει εντυπωση!! Οπως οτι ολοι ηταν καλοντυμενει ειδικα οι ανδρες στις δυο ηταν ολοι για εσπρεσακι και παγωτο μετα την δουλεια , το μεσημερι ερημια και το απογευμα καναν παρα πολυ τζοκιν και γενικα γυμναστικη σε υπαιθριους χωρους. Eχα μεινε στο home sweet home . Πραγματικα ηταν τελειο και ειχε τα παντα μεσα.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτό για τα εστιατόρια είναι αναμενόμενο, το έχω συναντήσει στις περισσότερες ευρωπαϊκές πόλεις. Το ξενοδοχείο φαίνεται ωραίο, ήταν κεντρικό;
Λοιποί ιταλόφιλοι κανένα ωραίο εστιατόριο;
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

vaskosgr

Member
Μηνύματα
33
Likes
9
Αυτό για τα εστιατόρια είναι αναμενόμενο, το έχω συναντήσει στις περισσότερες ευρωπαϊκές πόλεις. Το ξενοδοχείο φαίνεται ωραίο, ήταν κεντρικό;
Λοιποί ιταλόφιλοι κανένα ωραίο εστιατόριο;
Διαμερισμα ειναι δεν ειναι ξενοδοχειο.. Ναι κεντρικο ηταν 5 λεπτα απο κεντρο και περιπου 10 απο το τελεφερικ που σε παει στην citta alta αλλα με ωραια διαδρομη...
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παιδιά καμιά last minute πληροφορία;
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Και τελευταία θα ήθελα λίγο κουράγιο και ενθάρρυνση γιατί ταξιδεύω έγκυος και όπως καταλαβαίνεται με έχει αγχώσει πάρα πολύ η οικογένεια και οι γύρω.
Αυτά τα ολίγα προς το παρόν, όποιος είναι πρόθυμος ας βοηθήσει.
Καταρχήν καλά να περάσεις! Καλέ γιατί αγχώνεσαι που ταξιδεύεις έγκυος; Φαντάζομαι θα έχεις το οκέι του γιατρού σου, οπότε πού είναι το πρόβλημα; Το αεροπλάνο δεν είναι μόνο το ασφαλέστερο μέσο μετακίνησης γενικά - είναι και το ασφαλέστερο για εγκύους, καθώς συνεπάγεται σημαντικά λιγότερη ταλαιπωρία για την εγκυμονούσα. Κι εγώ είχα ταξιδέψει πολλές φορές με αεροπλάνο όταν ήμουν έγκυος, σε όλα τα τρίμηνα της εγκυμοσύνης, πάντα με τη σύμφωνη γνώμη της γιατρού μου και χωρίς πρόβλημα. 'Αντε να βάλεις ένα σφιχτό καλσόν τύπου push up ή κάλτσες αντίστοιχες (η δική μου η γιατρός θεωρούσε τις αντιθρομβωτικές κάλτσες υπερβολή) , για να μην πρηστούν τα πόδια σου. Και απόλαυσε το ταξίδι, θα μείνει αποτυπωμένο στις αναμνήσεις σου με ιδιαίτερο τρόπο, αν είναι το τελευταίο ταξίδι πριν κάνετε παιδιά (δεν ξέρω αν υπάρχουν ήδη μεγαλύτερα παιδιά).
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστώ πολύ. :)
Αγχώνομαι γιατί είναι η πρώτη εγκυμοσύνη και συνεπώς το πρώτο ταξίδι εξωτερικό. Εννοείται ότι έχω το οκ του γιατρού, πώς αλλιώς; Κι εμείς είπαμε να πάμε γιατί απ'το καλοκαίρι και μετά προβλέπεται δύσκολη περίοδος, οπότε ας χαρούμε τώρα ένα τελευταίο ταξιδάκι ελεύθεροι! :clap:
 

Gotz

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Kαταρχάς, να περάσεις τέλεια και να το ευχαριστηθείς όσο μπορείς ;)
Απλα για Τορίνο να προσθέσω κάτι: Αν προλάβετε και σας ενδιαφέρει να πάτε στο μουσείο σινεμά. Είναι ιδιαίτερο και κάτι διαφορετικό. Εχει και θέα πανω αν θυμάμαι καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.119
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom