Ινδονησία Μπαλί, ταξίδι στο όνειρο...

amantsios

Member
Μηνύματα
13
Likes
83
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Ψάχνοντας απεγνωσμένα στα μέσα Αυγούστου να πάω το πρώτο μου ταξίδι στην Ασία έπεσα σε μια προσφορά που δεν μπορούσα να αντισταθώ! Εισιτήρια για Μπαλί 680€ με Etihad.
Τα εισιτήρια κλείστηκαν άμεσα και ξεκίνησαν οι διαδικασίες ώστε να δω τι θα επισκεφτώ...
Η λίστα μεγάλωνε και είχα φτάσει περίπου τα 50 πράγματα που ήθελα να δω και να κάνω!
Οι μέρες πλησίαζαν, η βαλίτσα μεγάλωνε και ο ενθουσιασμός έφτανε στα ύψη.

Η πτήση στο σύνολο γύρω στις 23 ώρες μου φαινόταν Γολγοθάς αλλά ευτυχώς πέρασαν σχετικά γρήγορα...
Πλησιάζοντας στο αεροδρόμιο του Μπαλί βλέπεις δεξιά αριστερά θάλασσα και ξαφνικά προσγειώνεσαι.
Βλέπεις έξω και τα gates είναι σαν σπιτάκια παραδοσιακά. Βγαίνοντας στο αεροδρόμιο νομίζεις ότι είσαι σε κάποιο βοτανικό κήπο και το όνειρο ξεκινάει...
 

amantsios

Member
Μηνύματα
13
Likes
83
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Το πρόγραμμα ξεκινούσε με 2 διανυκτερέυσεις στην Kuta. Φτάνω στο δωμάτιο, χαλαρώνω 1-2 ωρίτσες, νοικιάζω μηχανάκι (δίπλωμα δεν ζητάνε αλλά καλό είναι να έχετε) και φεύγω κατευθείαν για Tanah Lot όπου είχε το ετήσιο ceremony. Πηγαίνοντας προς τον ναό έπαθα το πρώτο μεγάλο σοκ από το πόσο πράσινο μπορεί να έχει αυτό νησί και το τι θα συναντήσω όσο θα είμαι εκεί. Κοιτούσα σαν χαζός δεξιά αριστερά όλα αυτά που μου προσέφερε η διαδρομή και γέμιζα με εικόνες. Φτάνοντας στον ναό γινόταν ένας πανικός. Φανταστείτε κάτι σαν πανηγύρι με καντίνες, μαγαζάκια και άπειρο κόσμο. Το τοπίο μαγικό με τους ναούς πάνω στα βράχια και το κύμα που ερχόταν από την θάλασσα.





Οι Μπαλινέζοι εκατοντάδες να προσεύχονται και σε διάφορα σημεία να παίζει παραδοσιακή μουσική. Δυστυχώ είχε νυχτώσει και δεν κατάφερα να κάτσω πάρα πολύ ώρα. Στην επιστροφή ανακάλυψα πως το μηχανάκι δεν έχει φώτα και ήμουνα με τον φακό του κινητού στο χέρι και το google maps να με οδηγεί πίσω στο δωμάτιο όπου κοιμήθηκα σαν πουλάκι....
 
Last edited:

amantsios

Member
Μηνύματα
13
Likes
83
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Αν και δεν κοιμήθηκα ιδιαίτερα νωρίς το πρωί ξύπνησα κατά τις 4:30 και δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Σκέφτηκα ευκαιρία είναι ας πάω να δω ένα ηλιοβασίλεμα...
Ψάχνοντας λίγο στο google το κοντινότερο και ποιό ενδιαφέρον μέρος μου φάνηκε η Sanur. Ετοιμάζομαι, παίρνω το μηχανάκι και φεύγω για Sanur. Ευτυχώς ήταν μόνο μισή ώρα μακρυά, οι δρόμοι άδειοι και έτσι έφτασα σχετικά γρήγορα.
Αν και δεν πρόλαβα την ανατολή από την αρχή η εικόνα με έκανε να ξεχάσω την κούραση και την αϋπνία. Μέσα στο νερό υπήρχαν κάποιοι ψαράδες και έξω ελάχιστα άτομα τα οποία είχαν έρθει για τον ίδιο λόγο μάλλον με εμένα.



Η συνέχεια με βρήκε στο δωμάτιο για να κοιμηθώ. Αφού ξύπνησα κατευθύνθηκα προς το Potato Head Beach club για να χαλαρώσω.



Ωραίο μέρος, η θάλασσα βέβαια με πολύ κύμα όπου δεν είχε άνθρωπο μέσα αλλά το όλο σκηνικό ωραίο. Μετά από εκεί μια βόλτα στην παραλία της Kuta, φαγητάκι και ύπνος νωρίς...

 
Last edited:

kwstas33

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
taylandi
Ονειρεμένο Ταξίδι
latiniki ameriki
καλήμερα απο κρήτη χάνια φίλε πόσο σου πείρε όλο το πάκετο ?
 

amantsios

Member
Μηνύματα
13
Likes
83
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
καλήμερα απο κρήτη χάνια φίλε πόσο σου πείρε όλο το πάκετο ?
Καλημέρα!
19 νύχτες, αεροπορικά, πλοία, καράβια, ξενοδοχεία, μηχανάκι κτλ όλα μαζί περίπου 2100€
Υπόψιν ότι ήμουνα μόνος μου
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλα οι φωτογραφιες ειναι καταπληκτικες!!!!θελουμε συνεχειααααα
 

kwstas33

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
taylandi
Ονειρεμένο Ταξίδι
latiniki ameriki
οκ θα το κοιτάξω ευχαρήστω
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
καλήμερα απο κρήτη χάνια φίλε πόσο σου πείρε όλο το πάκετο ?
Χαιρετω τα ομορφα Χανια!! Κωστα εγω το εκλεισα με τουριστικο γραφειο αεροπορικα,ξενοδοχεια,τρανσφερ απο αεροδρομια σε ξενοδοχεια για Μπαλι-Σιγκαπουρη (5+2 νυχτες) συνολο 1190! Κοιτουσα να κλεισω μονη μου αεροπορικα αλλα ειχαν περιπου 800+,ηθελα συγκεκριμενες ημερομηνιες λογω δουλειας..
 

kwstas33

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
taylandi
Ονειρεμένο Ταξίδι
latiniki ameriki
για σου γεώργια είμαι σε δύλημα να κλείσω από γράφειο με γρούπ η μόνος μου ?
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
για σου γεώργια είμαι σε δύλημα να κλείσω από γράφειο με γρούπ η μόνος μου ?
Ψαξου λιγο πρωτα να δεις ποσο ειναι τα αεροπορικα..αν βρεις καμια καλη τιμη 500-600 κλειστα μονος σου.τα ξενοδοχεια εκει ειναι πολυ φθηνα!ρωτα κ σε τουριστικο γραφειο να δεις ποσα θα σου πουν περιπου να ξερεις.παντως τωρα απο 1/11 ξεκιναει η υψηλη περίοδος οποτε σιγουρα θα ανεβουν οι τιμες..εγω θα παω κωνσταντινουπολη με aegean και απο εκει με singapore.απ οτι εχω κοιταξει εχει πτησεις κ μεσω Ντουμπάι.κατι αλλο δεν εχω δει οποτε ψαξ το

Α κ επισης να ξερεις δεν πας με.γκρουπ οπως πας πχ ρωμη 20 ατομα ξεναγήσεις με.λεωφορειο κ τετοια.μονος σου εισαι εκει
 
Last edited by a moderator:

amantsios

Member
Μηνύματα
13
Likes
83
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Πρωινό ξύπνημα και μια γρήγορη βόλτα στην Kuta μέχρι να με πάρει ο οδηγός για Ubud.
Η διαδρομή στην αρχή με πολύ κίνηση αλλά αργότερα έστρωσε κάπως...
Στον δρόμο κοντά στην Ubut υπάρχουν πολλά μαγαζιά στα οποία φτιάχνουν διάφορα από ξύλο και άλλα μαγαζιά με τεράστιους βούδες και άλλα γλυπτά.
Ο οδηγός με ρώτησε αν ήθελα να με πάει να δω πως φτιάχνουν τον καφέ Luwak. Είναι ένας πανάκριβος καφές που φτιάχνεται στην Ασία. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά σας προτρέπω να πάτε από κοντά να το δείτε. Υπάρχουν πολλά τέτοια μέρη. Εγώ πήγα στο Alam Sari - Banjar Kebon Singapadu όπου με ανέλαβε η Putu να με ξεναγήσει. Μια κοπέλα 26 χρόνον με δυο παιδάκια η οποία δουλεύει 9 ώρες την ημέρα και παίρνει 50.000 ρούπια (3.5€). Παράλληλα σπουδάζει Αγγλικά για να πιάσει μια καλύτερη δουλειά, μένει με τα πεθερικά της και ο άντρας της είναι ξυλουργός.
Όλοι αυτοί οι άνθρωποι είναι πάντα με ένα χαμόγελο στο στόμα... Μπορεί να δουλεύουν πολύ και να παλεύουν για να ζήσουν αλλά ποτέ δεν παραπονιούνται. Μάλιστα κάποια στιγμή που είχα μια συζήτηση με έναν ντόπιο μου έλεγε ότι έτσι έχουν μάθει και τους αρκούν ακόμα και τα λίγα.
Εκεί λοιπόν μου έδειξε τι παράγουν από τσάι, καφέ κτλ και στο τέλος μπορείς να δοκιμάσεις άμα θες το οποίο κοστίζει 15.000 ρούπια και άμα θες και τον καφέ Luwak τότε δίνεις σύνολο 50.000 ρούπια. Μιας και το ποσό είναι πολύ μικρό θα έλεγα να δοκιμάσετε αν και εμένα δεν μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο. Επίσης είναι πολύ όμορφο σαν μέρος για να το δείτε.

Συνέχεια λοιπόν προς το δωμάτιο που θα έμενα στο Sandat Bali Ubud το οποίο εκ πρώτης όψεως δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση αλλά αποδείχτηκε καταπληκτικό (περίπου 33€ την ημέρα μαζί με πρωινό). Μέσα στο πράσινο, με φιλόξενους ανθρώπους και το δωμάτιο καταπληκτικό και δίπλα σε όλα όσα θα χρειαστεί κάποιος.

Ξεκούραση και μπανάκι στο δωμάτιο, νοικιάζω μηχανάκι και φύγαμε για να δούμε την Ubud...
Να πω ότι δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την Kuta. Αν την χαρακτήριζα θα έλεγα πως ήταν ένα πολύ γραφικό χωριό??? με αρκετά μαγαζάκια με τουριστικά και εστιατόρια. Πρώτη στάση στο Ubud Palace το οποίο είναι πολύ μικρό (γιατί το υπόλοιπο είναι του βασιλιά και δεν μπορείς να μπεις) και μέσα σε 5-10 λεπτά το έχεις δει. Ξεκινάει μπόρα και πάω στο δωμάτιο....
Ξαναφεύγω μετά από μισή ώρα και επειδή είχε ψιλο βραδιάσει πάω για φαγητό και μετά πίσω για ύπνο.


 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom