Ινδονησία Μπαλι τελος νοεμβρη-αρχες δεκεμβρη ??

violator

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κοστα ρικα-αργεντινη
καλησπερα

σκεφτομαστε με τη γυναικα μου να παμε μπαλι για 8-9 μερες τελος νοεμβρη-αρχες δεκεμβρη.
η σκεψη ειναι να χωρισουμε τη διαμονη 4-5 μερες seminyak (ή οπου αλλου εχετε να προτεινεται παραλιακα. ειμαι ανοιχτος στις προτασεις) και 3 στο ubud. θελουμε και κανενα μπανιο και βεβαια οσο μπορεσουμε να γυρισουμε και την ενδοχωρα. ειναι καθυστερημενο γαμηλιο οποτε οπως καταλαβαινετε κι ενα μπανακι και λιγη ξεκουραση ειναι μεσα στο προγραμμα αφου φετος το καλοκαιρι δεν προλαβαμε να παμε αρκετες διακοπες.

οι ερωτησεις που εχω εχουν κυριως να κανουν με τον καιρο.
διαβαζω οτι εχει αρχισει η βροχινη περιοδος (τον οκτωβριο).
δηλαδη θα βρεχει πολυ? εχει κρυο? μπορεις να κανεις μπανιο? εχει παει κανεις τετοια εποχη να μας δωσει τα φωτα του?

ειχαμε σκεφτει και για ταυλανδη ή για μαλδιβες λογω καιρου εκεινη την εποχη.(ξερω δεν εχουν σχεση -ειδικα οι μαλδιβες- απλα σαν εναλλακτικες)

γενικοτερα βεβαια οποιες πληροφοριες-γνωμες ειναι κατι παραπανω απο ευπροσδεκτες. διαβαζω τις σχετικες ταξιδιωτικες ιστοριες βεβαια κι ελπιζω να λυσω πολλες αποριες μου απο τα κειμενα των παιδιων που εχουν ηδη παει.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κι εγώ που υποτίθεται πήγα στην "ξηρά" περίοδο, τις 2 μέρες γίναμε παπιά από τη βροχή. Γιατί όταν βρέχει στο Μπαλί, βρέχει, δεν αστειεύεται. Εξ΄ου και διατηρείται σχετικά καθαρό, να'ναι καλά το ξέπλυμα εξ'ουρανών.
Οκτώβρης Νοέμβρης είναι όντως εποχή βροχών αν και όπως μας είπαν οι ντόπιοι δεν βρέχει νυχθημερόν (όρκο όμως δεν παίρνω).

Προσωπικά δεν ανήκω στους θιασώτες του Μπαλί. Καταπράσινο ναι, υπηρεσίες καλές ναι, αλλά και πολλή αγυρτία. Για διακοπές παραλίας δε βρίσκω το λόγο να τρέχεις εκεί όταν προερχόμαστε από μια χώρα που τις παραλίες μας θα τις ζήλευαν πολλές άλλες. Και που έκανα μπάνιο κόντεψε να με πνίξει το κύμα που έσκαγε στη παραλία. Δεν το ξανατόλμησα. Πάντως μας έλεγαν ότι οι παραλίες κατά Κούτα μεριά ενδείκνυνται περισσότερο για σέρφινγκ.
Οι τουριστικές περιοχές επίσης είναι πηγμένες στην κίνηση. Γενικά για να απολαύσεις κάτι όμορφο και αυθεντικότερο(?) πρέπει να πάρεις τα όρη και τα βουνά, εκτός αν αυτό που ζητάτε είναι η χαλάρωση ενός καλού ξενοδοχείου οπότε εκεί πάω πάσο.
Όσο κι αν ακουστεί περίεργο δεν πρόλαβα να δω ούτε Νούσα Ντούα ούτε Κούτα κλπ!! (έμενα Ουμπούντ)

Εν κατακλείδι, το πώς θα περάσεις στο Μπαλί εξαρτάται σε τι χέρια θα πέσεις στις ξεναγήσεις.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Εν κατακλείδι, το πώς θα περάσεις στο Μπαλί εξαρτάται σε τι χέρια θα πέσεις στις ξεναγήσεις.
Ειναι δυσκολο να δεις αυτα που πρεπει χωρις ξεναγο?
Σκοπευω να εξερευνησω το νησι οδηγοντας οπως εκανα και στην Ινδια.
Ειναι εφικτο κατι τετοιο στο Μπαλι?

Ας ελπισω τουλαχιστον την περιοδο των βροχων να μην εχει πολλους τουριστες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.538
Ειναι δυσκολο να δεις αυτα που πρεπει χωρις ξεναγο?
Σκοπευω να εξερευνησω το νησι οδηγοντας οπως εκανα και στην Ινδια.
Ειναι εφικτο κατι τετοιο στο Μπαλι?

Ας ελπισω τουλαχιστον την περιοδο των βροχων να μην εχει πολλους τουριστες.
Καθόλου δύσκολο φίλε....άλλωστε, το ξέρεις γιατί τα έχουμε πει, ότι η μαγεία του Μπαλί είναι ακριβώς (λίιγο) γύρω από το Ubud, εκεί που η πλειοψηφία δε πατάει γιατί δε ξέρει. Εγώ που γύρναγα στα απίθανα τοπία που δείχνουν οι φωτό που έχω ανεβάσει, δε έβλεπα παρά ελάχιστους τουρίστες, σε μια εποχή όπου στο χωριό γινόταν το αδιαχώρητο.

Όποιος θέλει και μπορεί βρίσκει...


Εννοείται όμως ότι με μηχανάκι είναι απόλαυση να γυρνάς στις επαρχίες του νησιού, μακριά από τη κόλαση του νότου και τη πολλή κίνηση στους δρόμους εκεί. Απλά θέλει λίγο προσοχή στο δρόμο...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Moναδικές φωτογραφίες Γιώργο!!
Η πλακα ειναι οτι το Μπαλί το προβάλουν σαν ξενοδοχεία στην kuta και την Nusa Dua..καμμία σχέση!!
Το πραγματικό Μπαλί ειναι απο το Ubud και πανω..ειναι τα χωριά του,οι ορυζώνες του,η απίθανη φύση του,οι επαρχιακοί δρόμοι μέσα στο πράσινο,οι φυτείες του ανανά,της μπανάνας,τα απέραντα δάση με μπαμπού,τα ποτάμια που τρέχουν μέσα σε ζούγκλες,τα rafting και τα παιδιά που κολυμπάνε αμέριμνα,το βουνό στα βόρεια με τους ναούς,τα σπιτοκάλυβα που απ έξω οι καλλιτέχνες πελεκάνε τα handicrafts,οι χαμογελαστοί άνθρωποι που σου προσφέρουν λιχουδιές και τηγανιτές μπανάνες...
Ολα αυτά δεν στα προσφέρει κανένα πρακτορείο..καμμία ξενάγηση.
Θέλει χρόνο και τσαμπουκά να οδηγήσεις μόνος σου για να τα απολαύσεις!
εσύ το έζησες..
Αυτο ειναι το άλλο ταξίδι που βάζει ψηλά τον πήχυ για το νησί..
Τώρα στον νότο πετάγεσαι για μια φορά έτσι να δείς αλλα γρήγορα θέλεις να επιστρέψεις στην φωλιά σου..
Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί πάνε στου διαολου την μάννα μόνο και μόνο για να περάσουν τον καιρό τους στην nusa dua και στην kuta!!:shock:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αγαπητή Renata, ας μου επιτραπεί μια ένσταση:

Συμφωνώ μ' αυτά που λες για το Ubud και τις "άλλες" περιοχές, τους ανθρώπους, κλπ. αλλά τι πάει να πεί "πραγματικό" Μπαλί; Τα άλλα μέρη δεν είναι στο Μπαλί; Δεν κατοικούνται από Μπαλινέζους; Είναι σα να λέμε ότι Ελλάδα δεν είναι η Αθήνα ή η Μύκονος ή η Ρόδος (τυχαίες αναφορές) αλλά η πραγματική Ελλάδα είναι η Κρήτη, τα Ζαγοροχώρια, ο καταρράκτης του Λειβαδίτη.

Όλα Μπαλί είναι, όπως όλα Ελλάδα είναι. Κι όταν επισκέπτεσαι έναν τόπο προσπαθείς να τον γνωρίσεις όσο μπορείς καλύτερα' και τις όμορφες αλλά και τις άσχημες πλευρές του. Από κει και πέρα, το αν θα τον ξαναεπισκεφθείς αλλά θα επικεντρωθείς εκεί που για τους χ,ψ,ω λόγους σου έκανε πιο πολύ "κλικ" είναι μια άλλη ιστορία.

... όσον αφορά εμένα τουλάχιστον...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί πάνε στου διαολου την μάννα μόνο και μόνο για να περάσουν τον καιρό τους στην nusa dua και στην kuta!!:shock:
οι αυστραλοί γείτονές μου εκεί ήταν σαφείς: για φτηνό ήλιο, φτηνό αλκοόλ. στην Κρήτη κατι επρεπε να σου θυμίζει αυτό. ή οι Σκανδιναβοί στα Μαλια έρχονται για τα μουσεια?:haha:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Αγαπητέ violator,

μιας και εγώ βρέθηκα στο Μπαλί τον Ιούλη, θα συμφωνήσω με hydronetta & babaduma....

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να κολυμπήσεις στο Μπαλί?? :shock:
.... χλωμό ...τουλάχιστον από όσα είδα (ρηχές θάλασσες, δυνατά κύμματα) .... εξαιρουμένης της παραλίας Padang-padang που έδειχνε να έχει ένα αξιοσέξαστο βάθος για κολύμπι και λόγω του "κλειστού" κόλπου τα κύμματα δεν κατέληγαν με ένταση στη παραλία ...

Tώρα αν σε πιάσει η βροχή (που μάλλον σίγουρο θα είναι μιας και θα είσαι σε περίοδο βροχών),.... βράχηκες και κόλλησες σε ένα μέρος .... εκτός κι αν τρελλαίνεστε για βροχή (όπως εγώ) και εξοπλιστείτε καταλλήλως....

Οτι κι αν αποφασίσετε, πολύ ωραία να περάσετε....:clap:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Ειναι δυσκολο να δεις αυτα που πρεπει χωρις ξεναγο?
Σκοπευω να εξερευνησω το νησι οδηγοντας οπως εκανα και στην Ινδια.
Ειναι εφικτο κατι τετοιο στο Μπαλι?

Ας ελπισω τουλαχιστον την περιοδο των βροχων να μην εχει πολλους τουριστες.
Ααα γεια σου Στέλιο :clap::clap:
.... μόνο με μοτό αξίζει.....
να ακους, να μυρίζεις και να δροσίζεσαι από τις διαδρομές που κάνεις.... αρκεί να τα καταφέρνεις με την δεξιά οδήγηση :(

Αλλιώς με το αυτοκίνητο και τον οδηγό, ειδικά όταν λόγω ζέστης λειτουργεί το a/c και τα παράθυρα είναι κλειστά, μια "αποστείρωση" την νοιώθεις... :haha:
 

violator

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κοστα ρικα-αργεντινη
μυνημα εληφθη ... μπανιο και μπαλι πανε μαζι μονο στις πισινες. χεχε

σιγουρα θελουμε να δουμε το ubud και τα γυρω μερη γι΄αυτο και σχεδον η μιση διαμονη εχω υπολογισει να ειναι εκει. αλλα οπως και να το κανουμε λιγο μαυρισμα μεσα στο νοεμβρη ειναι ευπροσδεκτο για καθε κοπελα.και δεν αποτελει εξαιρεση η γυναικα μου.χεχε

δυστυχως οδηγηση δεν προβλεπεται στο προγραμμα. ο σκοπος ειναι να βρουμε καποιον οδηγο ή οδηγους να μας πανε στα μερη που θελουμε.
και επειδη δε θα εχουμε πολυ χρονο (ουσιαστικα ειναι 7 ολοκληρες μερες ετσι οπως τα υπολογισα) δεν υπαρχει δυνατοτητα για πολυ ψαξιμο οσο κι αν μου αρεσει αυτο.

παραλιακα εκτος απο nusa dua kai kuta οπου εκει δε θελω να μεινω, εχω διαβασει για το seminyak. ειναι στην ιδια πλευρα αλλα πιο ησυχο οπως διαβασα. εχετε καποιο αλλο μερος να προτεινετε?

το να εχεις ως βαση το ubud και να κανεις καποιες ημερησιες εκδρομες σε παραλιακα μερη ειναι καλο ή θεωρειτε πως ειναι κουραστικο?

@malysa η αληθεια ειναι οτι τη βροχη δεν την πολυγουσταρω γαιτι μου μειωνει την δυνατοτητα να γυρισω το μερος οπως θελω. αλλα δεν ειμαστε απο ζαχαρη.:bleh: αλλα αν μαζι με τη βροχη ερχεται και κρυο ειδικα στο ubud τοτε με απασχολει. αφου εκει γυρω ειναι τα μερη που θελω περισσοτερο να δουμε.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.538
Δε γίνεται σε ένα μέρος, σε μια χώρα, παντού να είναι καλά, ιδίως σε πολύ τουριστικά μέρη. Εδώ είμαστε, όσοι γνωρίζουμε, να ενημερώνουμε τους ταξιδιώτες με τις εμπειρίες μας για το τι να αποφύγουν και τι να προτιμήσουν. Το Μπαλί έχει και τα αίσχη του, έχει και τη μαγεία του. Στο χέρι και στο μυαλό του καθενός είναι τι θα αποφασίσει να πράξει. Συλλήβδην καταδίκες με μόνο γνώμονα προσωπικές άτυχες στιγμές, είναι ατυχείς. Αν πας π.χ. στο Μπαλί κυρίως για να κάνεις μπάνια σε εξωτικές-καρτ ποστάλ παραλίες, πρέπει να σου απαγορευτεί η έξοδος από τη χώρα λόγω ασχετοσύνης (βάζω και :haha: για να μη παρεξηγηθεί κανένας μικρόνοος από το χιούμορ).

Αν πας στη Ρώμη και τρως πίτσες με το μέτρο και μπέργκερ, δε σου φταίει η Ρώμη, αλλά κάτι άλλο.
 

violator

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κοστα ρικα-αργεντινη
Δε γίνεται σε ένα μέρος, σε μια χώρα, παντού να είναι καλά, ιδίως σε πολύ τουριστικά μέρη. Εδώ είμαστε, όσοι γνωρίζουμε, να ενημερώνουμε τους ταξιδιώτες με τις εμπειρίες μας για το τι να αποφύγουν και τι να προτιμήσουν. Το Μπαλί έχει και τα αίσχη του, έχει και τη μαγεία του. Στο χέρι και στο μυαλό του καθενός είναι τι θα αποφασίσει να πράξει. Συλλήβδην καταδίκες με μόνο γνώμονα προσωπικές άτυχες στιγμές, είναι ατυχείς. Αν πας π.χ. στο Μπαλί κυρίως για να κάνεις μπάνια σε εξωτικές-καρτ ποστάλ παραλίες, πρέπει να σου απαγορευτεί η έξοδος από τη χώρα λόγω ασχετοσύνης (βάζω και :haha: για να μη παρεξηγηθεί κανένας μικρόνοος από το χιούμορ).

Αν πας στη Ρώμη και τρως πίτσες με το μέτρο και μπέργκερ, δε σου φταίει η Ρώμη, αλλά κάτι άλλο.
μαζι σου 100% .. αν υπηρχε τετοιο τελειο μερος θα ειχε βουλιαξει απο τους τουριστες. :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom