Ταϊλάνδη Μπανγκογκ - Κο σαμουι

Μηνύματα
7
Likes
3
καλημέρα σε όλους τους ταξιδιώτες.
θα ήθελα μερικές συμβουλές για ένα γαμήλιο ταξίδι που θέλουμε να κάνουμε με τα της γυναικός . το κανονίζουμε για Χριστούγεννα για πουκέτ ή κο σαμούι και να το συνδυάσουμε με Μπανγκόγκ και αν μας βγει και με Κουάλα Λουμπούρ. μέρες διαθέσιμες περίπου 12 και στις πόλεις να αφιερώσουμε από δυο διανυκτερεύσεις ίσα να πάρουμε μια εικόνα . κατά κύριο λόγο μας ενδιαφέρει το νησί .. θέλουμε ένα ξενοδοχείο μέσα στην άμμο χωρίς να χρηζόμαστε μετακινήσεις για μπάνιο . ήθελα να μάθω είναι καλή η εποχή που θα πάμε ή θα κάνουμε μπανάκια απ’τις βροχές ? για ποιο όμορφες παραλίες να πάμε σαμούι η πουκετ ? αυτές οι βόλτες με τους ελέφαντες ισχύουν ή είναι παραμύθι ?έχει κάποιος να προτείνει κάτι που δεν πρέπει να χάσουμε? ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.
 
Last edited by a moderator:

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Καλώς ήρθες!
Γαμήλιο ταξίδι πας, συνήθως, με την γυναίκα σου! :p
Η εποχή είναι πολύ καλή, λίγο αργότερα θα ήταν ακόμη καλύτερη, υποθέτω όμως ότι είναι στη μέση οι διακοπές των Χριστουγένων.
Για 12 μέρες θα έλεγα να αφήσετε την Κουάλα Λουμπούρ για άλλη μια άλλη φορά!
Ξενοδοχεία υπάρχουν πολλά δίπλα στην άμμο!Και τα δυό είναι κοσμοπολίτικα με πολύ νυχτερινή ζωή και θα έλεγα περίπου τα ίδια!

Βιο ανθόσπαρτο!!! :surf2:
 
Μηνύματα
7
Likes
3
Σπύρο 007, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου..μάλλον για να μειώσουμε το κόστος θα πάμε μόνο σε ένα απο τα δύο νησιά και 2 νύχτες στην μπανκόνκ..δεν ξέρουμε όμως σε ποι απο τα δύο...εχει πάει κανείς και στα δύο να προτεινει?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σπύρο 007, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου..μάλλον για να μειώσουμε το κόστος θα πάμε μόνο σε ένα απο τα δύο νησιά και 2 νύχτες στην μπανκόνκ..δεν ξέρουμε όμως σε ποι απο τα δύο...εχει πάει κανείς και στα δύο να προτεινει?
Το Πούκετ είναι μεγαλύτερο, διπλάσιο και πλέον σε έκταση από το Σαμούι και με επταπλάσιο πληθυσμό. Σε επίπεδο παροχών κλπ. δε διαφέρουν ουσιαστικά - για μένα, σχεδόν τα ίδια πράγματα θα βρεις και στα δύο. Περισσότερους τουρίστες στο πρώτο. Η βασική τους διαφορά είναι στο θέμα του καιρού. Ψάξε να δεις τι καιρό έχει (στατιστικά) την εποχή που θα πας και διάλεξε ανάλογα, σε σχέση πάντα και με το ξενοδοχείο που θα σου κάνει κλικ. Υπάρχουν για όλα τα βαλάντια, είτε σε περιοχές με περισσότερο κόσμο, είτε σε πιο ήσυχες.

ΥΓ. Βόλτα με ελέφαντες βρίσκεις να κάνεις παντού στην Ταϋλάνδη. Και παντού έχει και κάτι σε "βόλτα στη ζούγκλα" (λέμε, τώρα) για να πάρεις μια ιδέα από πυκνή τροπική βλάστηση.
 
Μηνύματα
7
Likes
3
babaduma ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.πράγματι ξενοδοχεία υπάρχουν πολλά 4 και 5 αστέρων σχετικά οικονομικά αλλά οι τιμές που μου δείνουν τα εδώ πρακτορία είναι πολυ ακριβές..στην αρχή σχεδίαζα να συνδιάσουμε και τα δύο ,πουκετ - κο σαμούι, με 2 διανυκτερευσεις στην μπανκονγκ αλλά μαλλον θα κλείσουμε κο σαμουι μπανκονγκ οπότε πρέπει να βρώ ξενοδοχειάκι στην άμμο...προτάσεις δεκτές!
 
Μηνύματα
7
Likes
3
πολύ κατατοπιστικά τα site σου!έχω πέσει με τα μούτρα στην έρευνα..
και πραγματι βρήκα και ελέφαντες όπως είπε ο babaduma
 
Μηνύματα
7
Likes
3
μπανκόνκ - κο σαμούι

μετά από πολύ μεγάλη ζαλάδα όπως αποδείχθηκε η επιλογή ξενοδοχείου την πήραμε την απόφαση και το ταξιδάκι κλείστηκε..ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που μου στείλατε! 6νύχτες κατευθείαν κο σαμούι και 2 στην επισσροφή μπανκόνκ.η μόνη εκκρεμότητα που απομένει είναι η αλλαγή ξενοδοχείου στην μπανκόνκ γιατι το πρακτορείο που εκανα την κράτηση μου έστηλε την επόμενη μέρα ένα μέιλ και μου συνέστησε την αλλαγή του ως τελείως ακατάλληλο. το΄όνομα αυτού montien riverside .
έχει να κάποιος να προτείνει συγκεκριμένη περιοχή που πρέπει να αναζητήσω ξεν/χείο?
κάπου σχετικά κεντρικά κοντά στα αξιοθέτα που θα αναζητήσουμε να δούμε?(και κυρίως ... τι δεν πρέπει να παραλήψουμε να δούμε στην μπανκόνκ?):D
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Καλό ταξίδι, λοιπόν, να περάσετε καλά! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom