Βουλγαρία Μπαράκια & φαγητό στη Σόφια.

LEMONIAS!!!

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Το ψαχνώ.....
Ταξίδι-Όνειρο
Το ψάχνω..... :)
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,
Τελευταία στιγμή αποφάσισα να επισκεφτώ τη Βουλγαρία και συγκεκριμένα τη Σόφια για πρωτοχρονία. Εχω κλήσει ξενοδοχείο και διαβάζω για τα αξιοθέατα τής.
Εκτός όμως από αυτά, έχει κανείς να με προτήνει κάνα καλό μπαράκι ή να πάω κάπου για καλό φαγητό.
Δε με πειράζει η απόσταση, γιατί θα πάω με αυτοκίνητο.
Ευχαριστώ πολύ..
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,
Τελευταία στιγμή αποφάσισα να επισκεφτώ τη Βουλγαρία και συγκεκριμένα τη Σόφια για πρωτοχρονία. Εχω κλήσει ξενοδοχείο και διαβάζω για τα αξιοθέατα τής.
Εκτός όμως από αυτά, έχει κανείς να με προτήνει κάνα καλό μπαράκι ή να πάω κάπου για καλό φαγητό.
Δε με πειράζει η απόσταση, γιατί θα πάω με αυτοκίνητο.
Ευχαριστώ πολύ..
Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα μια και από τις 2 Ιανουαρίου θα είμαι εκεί!
 

hlias_3

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο 7-9 Σεπτεμβρίου
Ταξίδι-Όνειρο
Ιμαλάϊα, Νότιος Πόλος
Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα μια και από τις 22 Δεκεμβρίου θα είμαι εκεί!

Δύο χρόνια και δεν απάντησε κανείς !!!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Eμεις Σοφια τρωγαμε στο "happy" (ή αλλιως στο σσσεπι , οπως ελεγε ο κρητικος οδηγος του κτελ ηρακλειου, που πηγαμε) . Ειναι σε πολυ κεντρικο σημειο, θα το βρειτε σιγουρα. Ειναι λιγο "αμερικανια" το στυλακι του αλλα αξιζει να πατε εστω και μια φορα! Εχει ευγενεστατες σερβιτορες και πολυ ωραιο περιβαλλον. Το φαγητο ειναι ωραιο αλλα δεν θα το ελεγα παραδοσιακο.... Παρτε κατι πατατουλες στρογγυλες με σκορδο. Ακομα τρωγαμε στο γκριλ διαφορα. Αν θελει καποιος κεντρικο ξενοδοχειο φτηνο (γυρω στα 40ευρω) και πολυ καθαρο ειναι το Hotel Alabin Central. Ειχαμε μεινει εκει και ηταν πολυ καθαρο και ησυχο. Το δωματιο ηταν χωρισμενο σε δυο χωρους (καθηστικο-κρεβατοκαμαρα) αλλα μην περιμενετε πολυτελειες... Ειχε ομως μοντερνα επιπλακια και γενικα ηταν βολικο. Μη ξεχασετε να επισκεφτητε και το mall που εχουν. Εμεις το βρηκαμε τυχαια τελευταια στιγμη σε μια βολτα που καναμε! Μονο εκει ειχε ωραια πραγματακια τυπου ζαρα-μπερσκα κλπ. Απο μαγαζια δεν αξιζει πιστευω να ψωνισετε γιατι δεν εχουν καλη ποιοτητα και ειναι και σχετικα ακριβα. Για παραδειγμα ηθελα να παρω παπουτσια μονο και μονο για να ψωνισω κατι και πηρα καποια με 25ευρω αλλα δεν αξιζαν ουτε 5!!! Με χρυπησαν αμεσως! Δεν πειραζει ομως γιατι οταν μου λενε "τι ωραια παπουτσια" τους απανταω "αααα!ειναι μπουλγκαρι αυθεντικα!!! ;)"
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Όντως πείτε τίποτα ενδιαφέρον(εκτός από τα γνωστά ταχυφαγεία ;) ) για Σόφια. Την έχω κι εγώ στο πρόγραμμα σύντομα...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Να τη βγαλεις... ασαπ
Μπα δε βγαίνει αλλά δε κρατάω και μεγάλο καλάθι...

Τέσσερις μέρες θα κάτσω στην πόλη εκ των οποίων μια Φιλιππούπολη και μία Vitosha...

Και βλέπουμε...
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Να ξεκινησω απο τα μπαρ
το chocolat στην αρχη της rakovska στο υψος του N.D.K. και το КРОС ПОИНТ (ΚΡΟΣΣ ΠΟΙΝΤ) στο τελος της οδου evgeni georgiev που ταυτοχρονα ειναι και ρεστοραντ,για πιο αργα τα πιανο μπαρ με λαιφ μουσικη camino στην οδο neofit rilski 70 oππου στο ισογειο λειτουργει και ρεστoραντ και το silicon στο τελος της οδου rakovska και απο club το sin city και το versai.Ολα τα παραπανω ειναι στο κεντρο και ειναι απο τα καλυτερα.Αυριο θα σας γραψω και και αλλα 2-3 ρεστοραντς που τωρα δεν θυμαμαι τις διευθηνσεις και τα ονοματα.
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Eνα αλλο παρα πολυ καλο παραδοσιακο μαγαζι για φαγητο ειναι το ποντ λιπιτε και βρισκετε Cherni Vrah 67 πισω απο το βενζιναδικο της ΕΚΟ gps:42 39 01 51 / 23 19 05 01.
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Μπα δε βγαίνει αλλά δε κρατάω και μεγάλο καλάθι...

Τέσσερις μέρες θα κάτσω στην πόλη εκ των οποίων μια Φιλιππούπολη και μία Vitosha...

Και βλέπουμε...
Μια και πας Φιλιππουπολη για καφε-μπαρ σου προτεινω τo avenue στη Maria Luiza blv.Eπισης εχει ενα παρα πολυ ωραιο και με πολυ καλο φαγητο σερβικο δεν θυμαμαι πως λεγεται αλλα ειναι ευκολο να το βρεις ειναι φημησμενο.ΣΥΜΒΟΥΛΗ μην παραμυθιαστης και πας να φας στο χιτερ πιτερ ,ειναι κιτς.(κατα τη γνωμη μου).
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Βουλγαρία

Βασικά η Σόφια δεν είναι Πράγα ούτε Βουδαπέστη, είναι κάτι σαν Ελλαδιστάν της ανατολικής Ευρώπης. Από Θεσσαλονίκη πηγαίναμε συχνά με το λεωφορείο, τώρα που είναι στην ΕΕ δεν έχει μεγάλη αναμονή στα σύνορα. Φθηνές τιμές αλλά η Βουλγαρία έχει ωραία περιφέρεια κυρίως και όχι πόλεις: π.χ. Σαντάνσκι ή κάτι χωριά που βγάζουν ροδέλαιο που γίνεται ποτό τριαντάφυλλο.
Αεροπορικώς δεν ξέρω πως συνδέεται η Σόφια αλλά δεν πρέπει να είναι φθηνά από Ελλάδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.509
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom