Μεξικό Μπελίζ Μπελίζε-Μεξικό: Ταξίδι όνειρο

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ήσουν τυχερός που απόλαυσες αυτό το τοπίο μόνος σου.
Οι διαδρομές με τα τοπικά λεωφορεία είναι αξιοθέατο από μόνες τους!
 

kate.th

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"
Ευχαριστούμε για την ιστορία σου! Πρέπει να ήταν καταπληκτική εμπειρία! Μου θύμησες τα τοπικά λεωφορεία στην Ινδία... Νόμιζα ότι δεν υπήρχαν αλλού...
Θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν το έχεις ψάξει με εισιτήρια από Θεσσαλονίκη, γιατί διάβασα ότι είσαι από εκεί. Ενδιαφέρομαι για Μεξικό γενικά, τον Αύγουστο, αλλά τα εισιτήρια είναι πολύ ακριβά. Μήπως θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιες εταιρίες ή sites;
 

vasilis84

Member
Μηνύματα
25
Likes
123
Ήταν όντως καταπληκτική εμπειρία. Τώρα για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω, η οικογένειά μου μένει στο Μαιάμι οπότε πήγα από εκεί. Αν σε διαφέρει να το συνδυάσεις με Μαιάμι εγώ βρήκα 420 για Μαιάμι από Κων/πολη με Air France + 8ωρο λεωφορείο για Κων/πολη(65 ευρώ)+165 για Μεξικό=650. Αλλά λογικά θα μπορέσεις μέσω κάποιας άλλης πόλης(Αμερική ή Ευρώπη) να βρεις φθηνότερα χωρίς τόση ταλαιπωρία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.305
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ ενδιαφέρον ταξίδι. Κάνε ένα κόπο να βάζεις παραγράφους, για να διαβάζεται πιο εύκολα, αν θες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ήταν όντως καταπληκτική εμπειρία. Τώρα για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω, η οικογένειά μου μένει στο Μαιάμι οπότε πήγα από εκεί. Αν σε διαφέρει να το συνδυάσεις με Μαιάμι εγώ βρήκα 420 για Μαιάμι από Κων/πολη με Air France + 8ωρο λεωφορείο για Κων/πολη(65 ευρώ)+165 για Μεξικό=650. Αλλά λογικά θα μπορέσεις μέσω κάποιας άλλης πόλης(Αμερική ή Ευρώπη) να βρεις φθηνότερα χωρίς τόση ταλαιπωρία.
Συνήθως η Turkish δίνει καλύτερες τιμές για τις πτήσεις της από τα "περιφερειακά" αεροδρόμια των Βαλκανίων (Θεσσαλονίκη, Σόφια, Βουκουρέστι, Βελιγράδι) απ'ό,τι απ' το Ataturk για τους προορισμούς της σε Ασία, Αφρική ή Αμερική. Οπότε, κατά κανόνα, πιο φτηνά βγαίνει να κάνει και το SKG-IST με το αεροπλάνο (ως τμήμα της πτήσης) αντί να πάει με το λεωφορείο (εννοείται, φυσικά, αν πετάει με Turkish και όχι με άλλη εταιρία).
 

kate.th

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι η πιο συμφέρουσα λύση είναι από Κωνσταντινούπολη. Μόνο από εκεί δίνει καλύτερες τιμές. Το ψάχνω από εκεί... Αλλά ακόμη και η δική σου διαδρομή βγαίνει αρκετά οικονομικά..Για να δω και Μαϊάμι λοιπόν...Σε ευχαριστώ και πάλι..Καλή συνέχεια!
 

kate.th

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"
Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια...Αν καταλήξουμε από Κωνσταντινούπολη έχεις δίκιο..Πιο οικονομικό βγαίνει το SKG-IST.
 

vasilis84

Member
Μηνύματα
25
Likes
123
Είχα βάλει ξυπνητήρι για το πρωινό σήκωμα, αλλά όπως αποδείχτηκε δεν χρειάστηκε μιας και κάποιοι στην γειτονιά είχαν την φαεινή ιδέα να βάλουν τέρμα ραπ μουσική έξω στο δρόμο στις 6 το πρωί(!), με αποτέλεσμα να ξυπνήσω νωρίτερα. Μετά από κάποια ώρα πέρασε το βανάκι που θα μας πήγαινε στη ζούγκλα. Ήμασταν 4 άτομα, ένα ζευγάρι Γάλλων, ένας 30ρης Καναδός και εγώ. Οδηγός ένας ντόπιος με καταγωγή από τα ιθαγενή χωριά της περιοχής, εξαιρετικός τύπος. Μετά από καμιά ώρα ασφάλτου, πιάσαμε έναν χωματόδρομο(χωρίς πολλές λακκούβες, ευτυχώς), ενώ και τα χωριά που περνούσαμε έμοιαζαν ολοένα και πιο απομακρυσμένα από τον πολιτισμό. Τελικά, φτάσαμε στην άκρη του χωριού Blue Creek, αφήσαμε το όχημα και αφού προχωρήσαμε για λίγο φτάσαμε σε ένα καταγάλανο ποτάμι(creek), περιτριγυρισμένο από πυκνή ζούγκλα. Το χρώμα του ποταμιού σε συνδυασμό με το πράσινο της ζούγκλας είναι κάτι που θα μείνει, μαγικό πραγματικά. Στη συνέχεια, περπατήσαμε(ο θεός να το κάνει περπάτημα) για κανένα μισάωρο σκαρφαλώνοντας βράχια και ενίοτε μπαίνοντας μέχρι και το γόνατο μες το νερό και μετά από αρκετές γλίστρες φτάσαμε στην έναρξη της σπηλιάς. Σε εκείνο το σημείο, σχηματίζονταν πανέμορφες φυσικές πισίνες, καθώς λίγο παραδίπλα έσκαγαν μικροί καταρράκτες ενώ το ποτάμι συνέχιζε μέσα στην σπηλιά. Θα είχαμε παραπάνω χρόνο να απολαύσουμε το τοπίο στην επιστροφή. Για την ώρα, το πρόγραμμα είχε εξερεύνηση της σπηλιάς.

Αφού βάλαμε τον κατάλληλο εξοπλισμό(πρέπει να είχα πολύ πλάκα με το καπέλο ανθρακωρύχου) βουτήξαμε με σκοπό να μπούμε στην σπηλιά, όπου φυσικά κυριαρχούσε το υγρό στοιχείο. Όπως κατάλαβα αργότερα, είναι αδύνατο να επισκεφτείς το μέρος μόνος, πρώτον γιατί είναι εξαιρετικά δύσκολο να το βρεις και δεύτερο είναι πολύ επικίνδυνο. Μέχρι και ρουφήχτρες έχει, όπως είπε ο οδηγός. Μας έδειξε και το σημείο μάλιστα, για να το αποφύγουμε. Σε κάποια σημεία η ορμή του ποταμιού ήταν αρκετά μεγάλη, οπότε ο οδηγός κολυμπούσε στον κοντινότερο βράχο(μόνο αυτός μπορούσε) και στη συνέχει μας τραβούσε έναν έναν με ένα σκοινί, γιατί αν προσπαθούσαμε μόνοι μας να περάσουμε τα ορμητικά σημεία, ακόμα εκεί θα ήμασταν(καλά, υπερβολές).

Μετά από κάποια ώρα, και ενώ το σώμα μας είχε πάρει φωτιά από το κολύμπι κόντρα στο ρεύμα, φτάσαμε σε έναν καταρράκτη. Με τα χίλια ζόρια, ανεβήκαμε ένας ένας πάνω στην κορυφή του βράχου και καθίσαμε να ξεκουραστούμε και να απολαύσουμε τον καταρράχτη δίπλα μας. Φυσικά δεν γινόταν να συνεχίσουμε παραπέρα, θα ήταν εξαιρετικά επικίνδυνο, αλλά ο οδηγός μας πληροφόρησε ότι άλλες φορές όταν το ποτάμι έχει λιγότερο νερό, μπορείς να πας μέχρι έναν δεύτερο καταρράκτη.

Σε κάποια στιγμή, μας ζήτησε να κλείσουμε τα φωτάκια από τα κράνη μας, οπότε δεν βλέπαμε κυριολεκτικά τίποτε, παρά μόνο απόλυτο σκοτάδι. Δε θυμάμαι άλλη φορά στη ζωή μου να έχω βρεθεί σε κατάσταση που να βλέπω απλώς έναν μαύρο φόντο. Ταυτόχρονα, ακούς τον καταρράκτη να σκάει δίπλα σου, απλά μαγική στιγμή. Την ίδια άποψη είχαν και οι άλλοι, μιας και δεν μπορούσαν να κρύψουν τον ενθουσιασμό τους, όταν ανοίξαμε τα φώτα.

Η επιστροφή φυσικά, πολύ πιο εύκολη, μιας και ο ποταμός σε βγάζει μόνος του στην έξοδο. Στη συνέχεια, μείναμε για κάποια ώρα στο σημείο με τις γαλάζιες πισίνες και απολαύσαμε το μπάνιο μας. Μάλιστα υπήρχε ένα σκοινί στην πλαγιά, που το έπιανες και μετά από μια πτήση πάνω από τους κοφτερούς βράχους σε έριχνε μέσα στις πισίνες. Δεν φαινόταν και το ασφαλέστερο πράγμα του κόσμου, για να είμαι ειλικρινής, οπότε άφησα τους άλλους πρώτα και ήμουν λίγο διστακτικός. Αρχικά δεν είχα σκοπό να το κάνω, αλλά μόλις είδα και τη Γαλλίδα να το κάνει κι αυτή(χωρίς να υπονοώ τίποτα), σκέφτηκα ότι απλώς δε γίνεται να το χάσω. Ε, λοιπόν ήταν τόσο υπέροχο που το έκανα άλλες 2-3 φορές πριν φύγουμε. Κατά τα άλλα, όσο το ζευγάρι ζούσε τη στιγμή της ζωής του μέσα στις πισίνες και ο Καναδός είχε ‘’χαθεί’’ κάπου μέσα στη ζούγκλα, εγώ απλώς κάθισα στους βράχους και απόλαυσα από ψηλά το μαγικό τοπίο με το ποτάμι, τους καταρράκτες και την άγρια και παρθένα ζούγκλα που περιέβαλλε τα πάντα. Θα μπορούσα να κάτσω για ώρες εκεί πέρα ,αλήθεια. Κάποτε όμως, όλα τα ωραία τελειώνουν, έτσι κι αυτό, οπότε μαζέψαμε τα πράγματα μας και πήραμε το δρόμο της επιστροφής για την Punta Gorda. Δυστυχώς δεν έχω φώτο από το μαγικό αυτό μέρος, μιας και ξέχασα το κινητό στο βανάκι.

Η υπόλοιπη μέρα δεν είχε κανένα ιδιαίτερο event, πέρα από το γεγονός ότι ξύπνησα από το μεσημεριανό ύπνο μου, αφού άκουσα πυροβολισμούς(!) Στη Σομαλία είμαστε, θεέ μου; Βγήκα τρομαγμένος στο διάδρομο, όπου ήταν ένα κορίτσι του ξενοδοχείου-καθαρίστρια και έστεκε να μην συνέβαινε τίποτα. Την ρώτησα τι συμβαίνει και μου απάντησε με φυσικότητα Pump Guns. Δεν γνώριζα ακριβώς τι σημαίνει, αλλά μετά που έκανα την έρευνά μου αποδείχτηκε ότι είναι είδος όπλου. Η υπόθεση μου είναι ότι θα έπαιζαν κάποιοι ρίχνοντας άσφαιρες, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.

Βραδινή βόλτα στην πόλη, φαγητό στο γνωστό εστιατόριο και συνάντηση για χιλιοστή φορά με τους ίδιους ζητιάνους που με παρακαλούσαν για λίγα λεφτά. Ένας τύπος μάλιστα, γομάρι κανονικό, έφτασε μέχρι έξω από το ATM όπου πήγα να βγάλω λεφτά. Πραγματικά αμήχανη στιγμή, δεν ήξερα πώς να τον ξεφορτωθώ και μετά συνέχισε να περπατάει μαζί μου στους έρημους-τη νύχτα- δρόμους της πόλης γνωρίζοντας καλά ότι έχω στην τσέπη αρκετά δολάρια. Εξαιρετικά αφελές αυτό που έκανα, θα μπορούσε να με είχε ληστέψει άνετα αν το ήθελε, αλλά έχω πολύ μικρή έως ελάχιστη εμπειρία σε χώρες του Τρίτου Κόσμου, και λίγο έλλειψε να την πατήσω.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
καμμια φωτο?????????
 

vasilis84

Member
Μηνύματα
25
Likes
123
Φωτο για τα προηγούμενα έχω ανεβάσει. Δυστυχώς για τη σημερινή μέρα δεν έχω τίποτα, μιας και άφησα τη φωτογραφία στο βανάκι. Και ήταν κρίμα με τέτοια τοπία.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Φωτο για τα προηγούμενα έχω ανεβάσει. Δυστυχώς για τη σημερινή μέρα δεν έχω τίποτα, μιας και άφησα τη φωτογραφία στο βανάκι. Και ήταν κρίμα με τέτοια τοπία.
κριμααααααααααααααααααααα τις αλλες τις εχω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom