Μπιρες του κοσμου

Mexicano

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Mexico-USA-Guatemala
Ονειρεμένο Ταξίδι
America Latina
Εδώ πίνω πολύ Corona αλλά στο Βόρειο Μεξικό και συγκεκτιμένα στο Μοντερέϋ είναι η μπύρα Tecate που δυστυχώς δεν μπορώ να την βρω στην Ελλάδα πουθενά.
Όταν βγήκα στην πρωτεύουσα την πολιτείας Ταμαουλίπας για πρώτη φορά (Ciudad Βικτόρια) πήγα στο μπαράκι και ζήτησα μπύρα Corona και με κοιτούσε καλά-καλά το άτομο και μου λέει μόνο Tecate έχουμε εδώ! Τελικά αυτή η μπύρα είανι καταπληκτική και έχει αρκετές ομοιότητες με την Bud.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Ταιλανδεζικη μπυρα Τσανγκ.
Ειχε δικηο ο mpiftex,ειναι καλυτερη απο τη singa και φθηνοτερη.
Επισης δοκιμαστε κρασι Siam-sato θα το βρειτε στα seven-eleven.
 

Attachments

BabisE

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπελίζ
Παιδιά για μένα η ωραιότερη μπύρα ήταν η Tiger στη Σιγκαπούρη. Απίθανη.
 
Μηνύματα
14
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Kozel στην Πράγα. Μαύρη, φρουτένια και απλά υπέροχη.
Από τις ξανθές πίνω συνήθως Fischer.
Πολυαγαπημένη η Guiness. Στην Αγγλία κατέβαζα για πλάκα τρία τέσσερα πάιντ.
Murphys αν δε βρω Guiness.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Έχω την τύχη να βρίσκομαι σε ένα μικρό παράδεισο της μπύρας!
Το Πόρτλαντ είναι είναι μια από τις πόλεις των ΗΠΑ με τη μεγαλύτερη παραγωγή μπύρας, εξού και τα ονόματα: Beervana, Brewtopia και Beertown που έχουν αποδοθεί στην πόλη. Λέγοντας μπύρα δεν εννοώ το ρόφτημα που ξέρουμε στην Ελλάδα σαν αμερικάνικη μπύρα (Budweiser κτλ) αλλά μπύρες διαφόρων ειδών (lager, ale, pilsner, porter κα) που παράγονται τοπικά και όχι σε μεγάλης παραγωγή. Το Πόρτλαντ λοιπόν έχει 28 τοπικές ζυθοποιίες (microbrewery) που παράγουν εκατοντάδες στην κυριολεξία μπύρες! Κάποια μπαρ φτιάχνουν τις δικές τους μπύρες και κάποια τις προμηθεύονται από τις μικρο-ζυθοποιίες αυτές. Για εμένα που είμαι συνηθισμένος στις ελαφρές μπύρες τις Ελλάδας, μου έχουν πέσει λίγο βαριές (στη γεύση, όχι στο αλκοόλ) αλλά σιγά σιγά τις συνηθίζω και καταλαβαίνω τι σημαίνει πραγματική μπύρα (το ίδιο είχα πάθει όταν έμενα στην Αγγλία). Κάθε φορά που πίνω δοκιμάζω (στην τύχη) και διαφορετική αλλά μου είναι αδύνατον να θυμηθώ ονόματα!!

Μια (ίσως πλήρης) λίστα με τις μπύρες που παράγονται εδώ υπάρχει εδώ:
www.portlandbeer.org [Portland Beer - Portland Breweries]
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εισαι εκει αυτη τη στιγμη? Εχουμε λαιβ ανταποκριση μπιρας? :lol: Καλα να περνας mpiftex στον τοπο με τις 28 ζυθοποιιες και πιες μια μπιρα και για μας!(Μια για τον καθενα μας!)

Υ.Γ.Μεχρι να διαβασω τη λεξη ΗΠΑ μου κοπηκε η αναπνοη γιατι νομιζα οτι εισαι στο Πορτλαντ της Τζαμαικα..αυτο το Πορτλαντ ξερω εγω :haha::haha:
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
αν βρεθειτε Αγγλια, αξιζει να πατε σε παμπ για φαγητο και για μπυρα. Ενημερωτικα η λεξη pub προερχεται απο τα αρχικα των λεξεων public house. Παμε παλι στο θεμα μας. Απο draft μπυρες σας προτεινω guinness extra cold (καμια σχεση με την αντιστοιχη σε μπουκαλι). αλλη καλη μαυρη ειναι η Caffrey's αλλα λιγοτερο πικρη. πολυ καλες επισης η Newcastle και η Foster's απο ξανθιες. Σερβιρονται ολες σε ποτηρια χωρητικοτητας one και half pint (1 pint= 568 ml).
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
raja ampat
beer lao rocks !!!
όπως και η Bia Hoi στο Ανόι βιετνάμ..
μου αρέσει πολύ και η kopparbergs cider - paron ( σουηδική σίντερ με γεύση αχλάδι)
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αλλη μια δημοφιλης μπιρα στο Μεξικο ειναι η Sol. Τη σερβιραν με ενα κομματι λεμονιου στο στομιο του μπουκαλιου.
 

Attachments

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Γουστάρω πάρα πολλές μπύρες.Ιρλανδέζικες,μοναστηριακές μπύρες απο το Βέλγιο ,όμορφες Τσέχες αλλά κυρίως θεικές Γερμανικές ξανθές.

Τουλάχιστον να επενδύουμε τα χιλιάδες μας ευρωπούλα σε καλές μπύρες.Ωστε να κάνουμε και καλή...μπάκα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom