Μπιρες του κοσμου

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στην αρχή του δρόμου που οδηγούσε στη «Città Alta», τη παλιά πόλη δηλαδή του Bergamo, υπήρχε μια μπυραρία που εκ πρώτης δε σου προκαλούσε εντύπωση, με το όνομα «Pozzo Bianco», την οποία και αγνοούσαμε επιδεικτικά. Ευτυχώς τη τελευταία μέρα νωρίς το μεσημέρι είπαμε να την επισκεφτούμε καταλαβαίνοντας πόσο λάθος κάναμε...
Ο χώρος ήταν υπέροχος και τα διαθέσιμα βαρέλια πολλά και διάφορα, όπως τα βλέπαμε από το μπαρ:

b1.jpg


Τη καρδιά μας έκλεψε αμέσως η τοπική μπύρα «Otus» που παράγεται σε Milano & Bergamo, δοκιμάζοντας τη Pils εκδοχή της:

b2.jpg
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.081
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Αντε
να σας κεράσω και εγώ βαυαρέζικη μπύρα,
απο την μεγαλύτερη γιορτή μπύρας παγκοσμίως,
που αυτές τις μέρες γίνεται στο Μόναχο,
στο γνωστό Οκτόμπερφεστ!!!
View attachment 20847
:cool::clap::cool:

http://www.oktoberfest.de/
εκείνο που ξέρω είναι ότι στην Πράγα, στο Μόναχο, στη Στοκχόλμη και στο ΄Αμστερνταμ, ντάλα μεσημέρι κατέβαζα τις μπύρες σα νεράκι και μετά έριχνα κι ένα 10άρι χιλιόμετρα με τα πόδια και αισθανόμουνα πουλάκι. Εδώ στην Ελλάδα γιατί μόλις πιώ ένα ποτήρι κουτουλάω, μπορεί κανείς να μου το εξηγήσει? Παρεπιπτόντως εδώ μ΄αρέσει ιδιαίτερα η μπύρα Νήσος, ένας φίλος μου Βαυαρός τη βρίσκει πολύ πικρή. Τι γνώμη έχετε?
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
εκείνο που ξέρω είναι ότι στην Πράγα, στο Μόναχο, στη Στοκχόλμη και στο ΄Αμστερνταμ, ντάλα μεσημέρι κατέβαζα τις μπύρες σα νεράκι και μετά έριχνα κι ένα 10άρι χιλιόμετρα με τα πόδια και αισθανόμουνα πουλάκι. Εδώ στην Ελλάδα γιατί μόλις πιώ ένα ποτήρι κουτουλάω, μπορεί κανείς να μου το εξηγήσει?
Την ίδια αίσθηση είχα κι εγώ για αρκετό καιρό, ότι στο εξωτερικό δεν μεθάω τόσο εύκολα. Ένας παράγοντας βέβαια ήταν ότι στο Η.Β. οι μπίρες έχουν συνήθως χαμηλότερο αλκοόλ από ηπειρωτική Ευρώπη. Αλλα και στην Γερμανία το ίδιο. Ίσως καλύτερη ποιότητα μπίρας, το κρύο που σε ξυπνάει, η ανεμελιά του ταξιδιού... ποιός ξέρει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Παρεπιπτόντως εδώ μ΄αρέσει ιδιαίτερα η μπύρα Νήσος, ένας φίλος μου Βαυαρός τη βρίσκει πολύ πικρή. Τι γνώμη έχετε?
Εξαιρετική ποιότητα, κι εγώ τη βρίσκω πολύ ιδιαίτερη και γευστική καθώς και άψογα συνδυαζόμενη με φαγητό. Δεν είναι τυχαία τα βραβεία που έχει αποσπάσει για Ελληνική ετικέτα μυκροζυθοποιείας μάλιστα. Έχω κάνει αντίστοιχο ποστ λίγες σελίδες πριν.
Η αλήθεια είναι ότι η γεύση της μπορεί να κάτσει σε αρκετό κόσμο λίγο βαριά. Σίγουρα δεν είναι για πολλές. ;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Προσυπογράφω για την μπύρα "Νήσος". Γενικά οι μικροζυθοποιίες στη χώρα κάνουν πολύ καλή δουλειά τα τελευταία χρόνια. Και γενικά στη μπύρα προτιμώ πάντα ποιότητα και μικρή ποσότητα. Ποτέ δεν ήταν του γούστου μου το πολύ και φτηνό αλκοόλ.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.069
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Συμφωνώ και εγώ για την Νήσος. Πολύ καλή αλλά λίγο βαριά. Η αγαπημένη μου ίσως από τις Ελληνικές μικροζυθοποιίες είναι η Kefalonian Beer - Red ale.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.069
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ωπ αυτή δεν την έχω δοκιμάσει μάλλον.... Μπας και ξέρεις που μπορούμε να τη βρούμε στην Αθήνα;
Τους είχα ρωτήσει αλλά δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια γιατί μου την φέρνουν συγγενείς απο την Κεφαλονιά όποτε έρχονται Αθήνα ή την φέρνω εγώ όταν πάω εκεί.
Αν θες όμως μπορείς να τους ρωτήσεις κ εσύ https://www.kefalonianbeer.com/
Έχει 2 μπύρες, η ξανθιά δεν μ'αρέσει και πολύ. Η κόκκινη είναι φοβερή!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.725
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Έχει 2 μπύρες, η ξανθιά δεν μ'αρέσει και πολύ.
Γούστα είναι αυτά. Εμένα μου αρέσει μόνο η ξανθιά.
Δύσκολα να βρεθεί στην Αθήνα πάντως. Μόνο παραγγελία από κανένα eshop ίσως.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Γούστα είναι αυτά. Εμένα μου αρέσει μόνο η ξανθιά.
Δύσκολα να βρεθεί στην Αθήνα πάντως. Μόνο παραγγελία από κανένα eshop ίσως.
Και οι δύο έχουν τις χάρες τους. Η Lager είναι πιο ελαφριά και δροσιστική και συνοδεύει υπέροχα ελαφριά πιάτα. Με σαλάτες ψάρι ή και κοτόπουλο πάει μια χαρά. Η Red Ale με την καραμελένια γεύση της και υψηλότερη σε αλκοόλ ταιριάζει καλύτερα με κόκκινα κρέατα και πιο πλούσια πιάτα.
Δυστυχώς δεν κατάφερα να την βρω στην Αθήνα αλλά μου έχουν στείλει φίλοι με το ΚΤΕΛ προ covid-19. Αν την βρει κάποιος Αθήνα ας μας ενημερώσει.
 

themischar

Member
Μηνύματα
490
Likes
4.574
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Μπίρα VOREIA, από την SIRIS MicroBrewery. Στο τραπέζι οι τρεις από τις οκτώ συνολικά μπίρες και από αριστερά,
  1. Pilsner Beer, Alc. 5%. Μια χρυσή pilsner με αρώματα λουλουδιών και εσπεριδοειδών.
  2. India Pale Ale. Alc. 7%. Με προσθήκη Αμερικάνικου λυκίσκου, με τρία είδη βύνης & κεχριμπαρένιο χρώμα .
  3. Stout Beer, Alc. 6%. Αφιλτράριστη, καβουρδισμένη, απαστερίωτη με έξι διαφορετικά είδη βύνης και ατόφιου Ελληνικού κριθαριού

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom