Μπιρες του κοσμου

Gyristra

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι
Δυο μπιρες μου εμειναν,την μια την ηπια στο λιμανι Lubeck μια γερμανικη καταπληκτικη,τις γερμανικες τις θεωρω τις καλλιτερες,την αλλη την ηπια στην Αμερικη νομιζω την ελεγαν Mickelob.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στο πρόσφατο ταξίδι μας στο Παρίσι καθήσαμε ένα μεσημέρι να φάμε σε κάποιο εστιατόριο και κοιτάζοντας τον κατάλογο για να δούμε τί μπύρες διαθέτουν, με έκπληξη είδαμε ότι εκτός από κάποιες γνωστές, είχαν και ελληνική μπύρα Marathon. :shock:

Ούτε που την είχαμε ακούσει ποτέ. Φυσικά δεν μπήκαμε στον κόπο να τη δοκιμάσουμε. Παρόλα αυτά, ήμουν πολύ περίεργη να μάθω τί ιστορία είναι η συγκεκριμένη μπύρα και αφού γυρίσαμε, θυμήθηκα να την ψάξω στο διαδίκτυο.

Λοιπόν, εμφιαλώνεται από την Αθηναϊκή Ζυθοποιία και προορίζεται μόνο για εξαγωγή.

www.beerexports.gr/brands/brand.php?b=39&lang=en&cat=1

Μήπως κανένας σας την έχει δοκιμάσει, να μας πει εντυπώσεις?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Απο το προσφατο ταξιδι στο Βελγιο
Ιδου οι υπεροχες μπυρες που δοκιμασα και συνιστω !
Brugse zot τοπικη της Brugge !
 

Attachments

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Επομενη delirium nocturnum με σημα τον ελεφαντα.
Καταγεται απο την Γανδη,παρασκευαζεται σε ενα ζυθοποιειο 400 ετων, ειναι αρκετα δυνατη. Η ζυμωση πραγματοποιειται μεσα στο μπουκαλι
 

Attachments

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Δεν ειναι Ινδικη μπυρα αλλα οπου κι`αν πηγαμε στην Ινδια ηταν πρωτη σε καταναλωση.
 

Attachments

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
τρελός fun την μπύρας, και ειδικά της μαύρης (Guinness my love) άλλα δε θα πω και όχι σε μια ξανθιά ή και σε κοκκινομάλλα.

τώρα σαν φοιτιτής της Πολωνίας έχω δοκιμάσει μια μεγάλη γκάμα άπο μπύρες. Μπύρες που η τιμή ξεκινάγατε τα 10 λεπτά (το μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου) μέχρι μπύρες που κάναν 2 ή 3 ευρώ το ποτήρι (το καλύτερο λάθος της ζωής μου)

μεγάλες αγάπες η Zywiec, Tyskie, Harnas άλλα και αλλές μικρές/τοπικές που λίγος κόσμος τις ξέρει όπως η Lezajsk, Tatra, Okocim άλλα και η τοπική της Κρακοβίας CK Browar, την οποία θα την γευτείτε μόνο στο μαγαζί της δίπλα στο θέατρο Bagatela

ωχ εσκασα, παω να πιω κάτι και συνεχίζω την travelpedia για την κρακοβια
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μια μπυρα που λατρεψα (μαυρη φυσικα) ειναι η westmalle.
την συνιστω ανεπιφυλακτα, χωρις την συνοδεια φαγητου( φωτο προσεχως)
WESTMALLE ABBEY - TYPES OF BEER
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν ειναι Ινδικη μπυρα αλλα οπου κι`αν πηγαμε στην Ινδια ηταν πρωτη σε καταναλωση.
Μια χαρά ινδική είναι η Kingfisher. Όπως και η ομώνυμη αεροπορική εταιρία, μια ομάδα στη Formula 1, και πολλά ακόμη, ανήκει στον Dr. Vijay Mallya.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
StaroBrno (παλιά Brno)...από το Μπρνο της Τσεχίας!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
όπως έχω ξαναπεί, λατρεύω τις κόκκινες και τις μαύρες...τις βρίσκω πιο γευστικές από τις ξανθιές...που όλες μου φαίνονται ίδιες. Τώρα τελευταία σε μία μπυραρία που πάω, έχω κολλήσει με μία βαρελίσια καστανοκόκκινη που δε βαράει καθόλου και λέγεται FLENSBURGER.
 

verde

Member
Μηνύματα
38
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αστυπάλαια
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική, Λατινική Αμερική
Καλησπέρα σε όλους!! Αν και έχω καιρό να γράψω λόγω πολλών υποχρεώσεων παρακολουθώ ανελλιπώς το φορουμ κ μαθαίνω τα νέα σας.. Τώρα λοιπόν που χαλαρώνω λίγο κ ετοιμάζομαι για το νέο μου ταξιδάκι θα σας γράφω πιο συχνά.
Λοιπόν στο θέμα μας τώρα..: Για μένα η καλύτερη μπύρα (που δυστυχώς δε βρίσκω στην Αθήνα) είναι η carling. Kλασική english beer. Λιτή κ απέρριτη, ούτε γλυκιά ούτε πικρή, απάλη γεύση, με μια ελαφριά επίγευση του διάσημου british barley (κριθαριού) για την 100% χρήση του οποίου περηφανευεται η εταιρεία. Με μια λέξη είναι ΜΠΥΡΑ.
Όσον αφορά τις ελληνικές (δεν αναφέρω τις 2 γνωστές που ούτε για ποδολουτρο είναι καλές) θεωρώ αξιέπαινο το εγχείρημα της ρεθυμνιακής. Η πειραική όχι κάτι το ιδίαιτερο αλλά μια επίσης αξιόλογη προσπάθεια. Η craft είναι πολυ καλή στο marketing.. στη μπύρα ίδια για να μην πω χειρότερη απο τις 2 γνωστές.
Επίσης κάτι που πολλοί δεν προσέχουν στη μπύρα είναι η ποιότητα συντήρησης της. Στην Αθήνα μου τυχαίνει συχνά να παίρνω την ίδια ετικέτα σε διαφορετικά μαγαζιά κ η γεύση να διαφέρει σα ν τη μερά με τη νύχτα. Δυστυχώς τα μαγαζιά στην Αθήνα που προσέχουν τις συνθήκες αυτές είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom