Μπιρες του κοσμου

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.957
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Να παινέψουμε και λίγο τις δικιές μας; :cool:
''Νήσος'' από τη μικροζυθοποιεία Τήνου, παραγωγής και εμφιάλωσης 100% στο νησί των Κυκλάδων. Πολυβραβευμένη Pilsner, απαστερίωτη με υπέροχο χρυσό χρώμα.
Τι πιο ωραίο βέβαια απ' το να την απολαμβάνεις στο τόπο της, συνοδεία εξαιρετικών μεζέδων!

νις.jpg
 

Greg_ce

Member
Μηνύματα
165
Likes
3.089
Ονειρεμένο Ταξίδι
U.S. Route 66
Μία ξεχωριστή εμπειρία γεύσης μας έδωσε στο χωριό της Αλσατίας Kaysersberg (Καϊζερσμπέργκ) η ξανθιά Αλασατή Gambrinus. Η L'alsacienne γεννήθηκε το 1995 σε ένα θρυλικό εστιατόριο μπαρ της Μυλούζ, το «Le Gambrinus», από το οποίο πήρε και το όνομά «Bière du Gambrinus».

Αυτή η ξανθιά ήταν αρκετά προκλητική, ενώ είχε ένα φρουτώδες άρωμα από εσπεριδοειδή, κυδώνι, βότανα, και καραμέλα. Ήταν επίσης δελεαστική με το υπέροχο σώμα της, που όταν το γευτήκαμε, αισθανθήκαμε την μεταξένια υφή της. Το γλυκό και ισορροπημένο άρωμά της, μας άφησε μια αναζωογονητική γλυκόπικρη εμπειρία. Γλυκιά για το συνολικό φινίρισμά της και πικρή γιατί δύσκολα θα την ξανασυναντούσαμε.

20170731_181131.jpg
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αφού η συγκεκριμένη βαλενθιανή ζυθοποιία έχει μία από τις αγαπημένες μου τοπικές μπύρες, την "Altura de Vuelo", είπα μα δοκιμάσω το αδερφάκι της, την "Albada".

Φυσικής ζύμωσης, με φλούδες πορτοκαλιού (στη Βαλένθια είμαστε άλλωστε) και όλα τα υλικά βιολογικής προέλευσης. Δε με ενθουσίασε τόσο όσο η πρώτη, αλλά σίγουρα αξίζει μια δοκιμή!

P_20200604_222037.jpg
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Μπύρες στο Μπουτάν-The Land of Thunder Dragon

Druk Premium Lager-Pale Lager, 5%.

Παράγεται από την ζυθοποιία Bhutan Brewery στην πόλη Pasakha.Η ίδια ζυθοποιία παράγει και την μπύρα Druk 1100 (δεν την δοκίμασα).

bhu.JPG


Red Panda Beer-Weissbier – Hefeweizen 5%

Παράγεται από την ζυθοποιία Bumthang Brewery που την έχει ένας Ελβετός στην πόλη Bumthang. Ο ίδιος έχει και ενα τυροκομείο εκεί.

bhutan2.jpg
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το Βέλγιο το αγαπώ για πολλούς λόγους κι οι επισκέπτες του το τιμούν όχι μόνο για την ομορφιά του αλλά και για τις μπυρες του. Είναι κατ’εμέ η χώρα που παράγει την καλύτερη μπυρα. Είναι επίσης η χώρα που πήρε τον αγαπημένο μου ξάδερφο εδώ και κάποια χρόνια. Με παρηγορεί το γεγονός ότι έχει καλή ποιότητα ζωής εκεί, τουλάχιστον. Το χειμώνα μου έφερε μια μπυρα και μου είπε να την πιω σε κάποια ιδιαίτερη περίσταση. Η μπυρα αυτή έχει τη δική της ιστορία και να τι μου αφηγήθηκε:

« Ητανε απριλης του 2018, μια καινουρια σελιδα στη ζωη μου, ενας νεος τοπος να εξερευνησω, μια νεα χωρα, Βελγιο. Οσο και αν ηταν κοντα στα προηγουμενα στανταρ της ζωης μου οντας προσωρινος κατοικος Ολλανδιας για 2 χρονια, το Βελγιο και ιδιατερα η Αμβερσα μυριζε Μεσογειο. Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι το αποκαλουνε Μεσογειο του Βορρα. Ετσι λοιπον οχυρωθηκα σε ένα σπιτι με θεα στο φλαμανδικο πλακαστρωτο και αρχισα τις αναζητησεις...
Δεν πηρε πολυ ωσπου να δω τη διαφορα στη φλαμανδικη γαστρονομια...μπυρες μπυρες μπυρες...μπυρες σαν γευματα, μπυρες ιδιαιτερες, μπυρες παλαιωμενες σε βαρελια βελανιδιας που πριν ειχαν καθε λογης αλκοολ απο ρουμι μεχρι ουισκι... ητανε λοιπον ενας Βελγος συναδελφος, Φλαμανδος για να λεμε και ολη την αληθεια που με μυησε στα βαθη αυτου του καινουριου κοσμου...
Ετσι λοιπον εμαθα για τη βυνη και καπου εκει δοκιμασα και την πρωτη μοναστηριακη μου μπυρα, την ηξερα αλλωστε απτην ελλαδα αλλα οχι ετσι...
Ηταν μια Chimay του 2011 φτιαγμενη σε βαρελι απο ρουμι...μα τη γευση...
Και ξαφνου ο φιλος μου χαμογελασε...μα αυτο δεν ειναι τιποτα ψελισε στα φλαμανδικα...δεν καταλαβα τι ειπε μιας και τοτε δεν μιλουσα τοσο καλα...μου συστησε τοτε τη Westvleteren...
Μου εξηγησε πως ηταν μια απτις μοναστηριακες μπυρες και τι ειναι οι abbey kαι τι οι trapist...που να ξερα ο δυσμοιρος τη διαφορα...
8 λοιπον trapist επισημα υπαρχουν στον κοσμο ενω για την ενατη ακομα ειναι υπο συζητηση μιας και δεν παραγεται στα στενα ορια των μοναστηριακων τειχων, μαλιστα οπως ακουσατε...

Ποιος να ξερε οτι
1. Η μπύρα πρέπει να παράγεται μέσα στα όρια του μοναστηριού Trappist, απο τους μοναχούς ή είτε υπό την εποπτεία αυτών.
2. Το ζυθοποιείο πρέπει να είναι δευτερευούσης σημασίας εντός της μονής και οι επιχειρηματικότητα οφείλει να εναρμονίζεται με τον ορθό μοναστικό τρόπο ζωής
3. Η ζυθοποιία δεν προορίζεται να είναι ένα κερδοσκοπικό εγχείρημα. Το εισόδημα καλύπτει τα έξοδα διαβίωσης των μοναχών, τη συντήρηση των κτιρίων και την αναβάθμιση των εγκαταστάσεων. Το υπόλοιπο «κέρδος» οφείλει να χρησιμοποιείται για φιλανθρωπικό σκοπό, για την κοινωνική εργασία και για να στηρίζει άτομα που έχουν ανάγκη

Ετσι μου εξηγησε πως η συγκεκριμενη μπυρα και μαλιστα η Westvleteren 12 βρισκεται στο ομονυμο χωριουδακι του Βελγιου και παραγει σε μικρη παραγωγη μια απτις καλυτερες μπυρες του κοσμου επι σειρα ετων συμφωνα με τους ειδικους γευσιγνωστες...
Για να την προμηθευτει κανεις οφειλε ως το 2018 να περιμενει στη γραμμη (oldschoolia) μια συγκεκριμενη μερα του μηνα για να πιασει, ετσι ωστε να δωσει το ονομα του, και τις πινακιδες του αυτοκινητου του...οι γραμμες ηταν κατειλλημενες για ωρες...επρεπε να σαι κατι σαν μενταλιστ για να σε συνδεσουν...και αφου γινοταν αυτο, δηλωνες τις κασες μπυρας, 1 ή 2 ανα αυτοκινητο και τον τυπο της ετσι ωστε μια συγκεκριμενη μερα τον επομενο μηνα να μπορεσεις να κανεις το ταξιδι σου στο μοναστηρι για να παρεις αυτο το πολυτιμο αγαθο κατι σαν το my preeeecious.

Για κακη μου τυχη παροτρυνθηκα τοσο που ξεκινησα να ψαχνω για το τηλεφωνο του μοναστηριου...για καλη μου τυχη απ’την αλλη το site ειχε ανανεωθει και μπορουσες να θεσεις την παραγγελια σου, τις πινακιδες και την πληρωμη σε μια πλατφορμα που ανοιγε για λιγες ωρες...να σου που ομως δεν ειχα αυτοκινητο και το ενδεχομενο του να νοικιασουμε ενα δεν ηταν εφικτο μιας και δεν ηξερα εκ των προτερων τις πινακιδες και οι πορτες του μοναστηριου θα ανοιγαν μονο στα επιλεκτα τυχερα αυτοκινητα τον αλλο μηνα...
Ετσι εψαξα εναλλακτικες, η μπυρα σε αντιθεση με τις 1.000.000 μπυρες που θα βρεις στις γραφικες παμπ δεν πωλειται πουθενα...και αν την βρεις στη μαυρη αγορα η τιμη της ειναι δυσαναλογη με τη τιμη του μπουκαλιου 40απλασια...
Και σαν απο μηχανης θεος η κοπελα ενος φιλικου ζευγαριου βρηκε δουλεια εξω απτην Αμβερσα και ταλαιπωρουνταν καθημερινά με τα μεσα...
Ετσι αποφάσισαν να παρουν ενα μεταχειρισμενο αυτοκινητο και ο Πιπης (ναι εγω ειμαι!) γεμισε με δολαρια στα ματια σαν αλλο καρτουν...οχι γιατι ηθελε να το δανειζεται αλλα γιατι ηταν το σωτηριο μεσο για τον (αυτο)σκοπο του...
Η προταση καλομελετηθηκε και στηθηκε ετσι ωστε να ναι σχεδον εξασφαλισμενη...
Διπλα στο χωριουδακι με το μοναστηρι ειναι το Υπρ...ενα από τα μεγαλυτερα κοιμητηρια του παγκοσμιου πολεμου, μια πολη όπου νιωθεις την ανατριχιλα των πεσοντων...ετσι και παρουσιαστηκε σαν ημερησια εκδρομη με ενδιαμεση σταση που αλλου στο μοναστήρι.

Ετσι λοιπον μια κρυα σαββατιατικη μερα, θα τανε πολυ νωρις τα 2 ζευγαρια ξεκινησαν για το ονειρο, για τον Πιπη τουλαχιστον! Και να που την εκανα δικη μου...»

D47F8807-0347-4322-9398-D3C1154532AF.jpeg

FD157A0C-AADE-4904-B84B-AAACF23D3150.jpeg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.957
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@fenia42 Καταπληκτική ιστορία - μάθημα για τη παρασκευή και τη φιλοσοφία των μοναστηριακών μπυρών.

Όσο για το
Είναι κατ’εμέ η χώρα που παράγει την καλύτερη μπυρα
νομίζω ότι είναι γενική παραδοχή όλων όσων πίνουν μπύρες.
Φίλος μου που είχα επισκεφτεί στο Άμστερνταμ, Χριστούγεννα του '18, ο οποίος πίνει αυστηρά και μόνο Βέλγικες, μου χε πει την εξής στιχομυθία, για ένα Βέλγο που γνώρισε σε μια παμπ της χώρας τις πρώτες φορές που 'χε πάει και τα έπιναν μαζί:

- Βγάζετε πολύ καλές μπύρες, ότι έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα & στην Ολλανδία όπου μένω μου άρεσε ιδιαίτερα!
- Άμα ήταν καλές δε θα τις είχες δοκιμάσει. Τις καλές τις κρατάμε για 'μας, δε περνάνε τα σύνορα
:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom