Μπιρες του κοσμου

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Όταν ζούσα Ελλάδα δεν υπήρχαν Ελληνικές. Προς το τέλος του '90 βγήκε o Mύθος και η Βεργίνα,αλλά
μου ήταν αδιάφορες. Η πλειοψηφία έπινε Amstel -Heineken.
Είχα προτίμηση στην Kaiser pilsner, την Bitburger και Krombacher.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Και για να έχουμε μια γνώμη από τους δικούς, ποιες Pilsener και ποιες Lager ξεχωρίζετε από τις Ελληνικές?? ή τέλος πάντων ποια μπύρα σας αρέσει περισσότερο.
Lager; 😱 Καμία! Αν έπρεπε να διαλέξω όμως,υποφερτές είναι πρώτα η Johnnies', όχι γιατί είναι Δραμινή, αλλά πίνεται ευχάριστα! Μετά η Αλφα και η Fix αλλά όλες αυτές είναι χάλια μπύρες.....μα Lager;;; :haha:

Απο pilsner η Septem είναι κορυφή!!!
Cheers με τη Septem :)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Μπύρα χωρίς αλκοόλ = Μπριζόλα wangu χωρίς λίπος! (Οκ, γυναίκα χωρίς στήθος ήθελα να γράψω, αλλά θα με έκοβε η λογοκρισία!)
λες ε ?
παντως στην γυναικα το τελευταιο που κοιταω εινα ιτο στηθος ισως για αυτο δεν εχω προβλημα με μπυρα χωρις αλκοολ...

χαχαχα
 

Mantaralena

Member
Μηνύματα
45
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Και για να έχουμε μια γνώμη από τους δικούς, ποιες Pilsener και ποιες Lager ξεχωρίζετε από τις Ελληνικές?? ή τέλος πάντων ποια μπύρα σας αρέσει περισσότερο.
η Νήσος πίλσνερ (Τήνος) είναι από τις αγαπημένες μου και με συνοδεία φαγητού η Ζεος πιλσνερ (Αργος).
Γενικά από Ελληνικές οι σκούρες της Voreia (Σέρρες) είναι πολύ καλές, τόσο η στάουτ όσο και η πόρτερ. Επίσης μου αρέσουν πολύ η φρέσκια pale ale και η καπνιστή της Χίου και η ipa 8ης ημέρας της Septem (Εύβοια). : ))
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Γενικά από Ελληνικές οι σκούρες της Voreia (Σέρρες) είναι πολύ καλές, τόσο η στάουτ όσο και η πόρτερ. Επίσης μου αρέσουν πολύ η φρέσκια pale ale και η καπνιστή της Χίου και η ipa 8ης ημέρας της Septem (Εύβοια). : ))
Οι Ale είναι άλλη κατηγορία και ειδικά οι σκούρες είναι μακράν καλύτερες απο κάθε Lager (μπλιάχ) και pilsner (είδος lager είναι και αυτή)!!! Συμφωνώ για την Σερραια και πιο πολύ για την 8η μέρα (πολύ καλές όλες οι Septem!) αλλά η Αλη red Ale Craft (Θεσσαλονίκη) είναι πάρα πολύ καλή, όπως και η Marmita (Καβάλα)!!!
 

Mantaralena

Member
Μηνύματα
45
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Οι Ale είναι άλλη κατηγορία και ειδικά οι σκούρες είναι μακράν καλύτερες απο κάθε Lager (μπλιάχ) και pilsner (είδος lager είναι και αυτή)!!! Συμφωνώ για την Σερραια και πιο πολύ για την 8η μέρα (πολύ καλές όλες οι Septem!) αλλά η Αλη red Ale Craft (Θεσσαλονίκη) είναι πάρα πολύ καλή, όπως και η Marmita (Καβάλα)!!!
Από την Αλη έχω δοκιμάσει μόνο στάουτ, σημειώνω την ale λοιπόν! Συμφωνώ και με Μαρμίτα, όλες ωραίες, ειδικά η american pale ale.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αν και έχω λίγο καιρό που "ψάχνομαι" με τις μπύρες, έχω ξεχωρίσει από τις ελληνικές την κόκκινη Βεργίνα.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
λες ε ?
παντως στην γυναικα το τελευταιο που κοιταω εινα ιτο στηθος ισως για αυτο δεν εχω προβλημα με μπυρα χωρις αλκοολ...

χαχαχα
Μη νομίζεις και εγώ τη καρδιά της κοιτάω πρώτα. Απλά υπάρχει αυτό το ...φυσικό εμπόδιο, δεν είναι δικό μου το φταίξιμο :eek:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
η Αλφα και η Fix αλλά όλες αυτές είναι χάλια μπύρες.
Όλες οι μπίρες είναι καλές. Κάποιες είναι πιο καλές και κάποιες άριστες. Ακούς εκεί "χάλια μπίρες". :) :) :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Όλες οι μπίρες είναι καλές. Κάποιες είναι πιο καλές και κάποιες άριστες. Ακούς εκεί "χάλια μπίρες". :) :) :)
Είδες τι κακιά είμαι; Ντροπή μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom