Ιταλία Μπολόνια

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Καλύτερα να μην πας Φλωρεντια μονοημερο. Έχει πολλα να δεις και δεν την προλαβαίνεις. Καλύτερα να κάνεις στο μέλλον μια εκδρομη Τοσκανη που να περιλαμβάνει και Πιζα/Σιενα εκτός απο Φλωρεντια

Sent from my iPhone using Travel stories
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
μάλλον μας βλέπω και τις 3 ημέρες εκει!!!!
έχει αξιοθέατα να δούμε???? έχω διαβάσει για τους πύργους κ για την ducati ......
το αεροδρόμιο είναι μακρυά??? κάτι άλλο που μου προτείνεται?????
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Σίγουρα η Φλωρεντία δεν είναι για μερικές ώρες ή καν για μια ημέρα ...
Έχω πάει με γκρούπ αλλά δυστυχώς δεν προλάβαμε να δούμε και πολλά πράγματα λόγο προγράμματος ...
Τι μπορεί να επισκεφθεί κάποιος (κυριότερα αξιοθέατα) ?
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
εχω ψάξει παντού στο internet δεν βρίσκω τπτ για την μπολονια.....
μουσεία δεν έχει????
κατι αξιολογο να πάμε να δουμε....
σε φωτογραφίες βλέπω μονο ανθρώπους που πλάθουν μακαρόνια.....
τουλάχιστον το ξενοδοχείο ειναι καλό αν δεν βρούμε κατι ενδιαφέρον θα την βγάλουμε εκει.....
μας είπαν κάποιοι οτι ειναι βιομηχανική περιοχή ισχύει???
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Στην Bologna δεν υπαρχουν ιδιαιτερα αξιοθεατα και ολα βρισκονται πολυ κοντα το ενα με το αλλο γυρω απο την via dell'indipendenza και την Piazza Maggiore.Θα μπορεσεις να τα δεις σε 1 μονο ημερα.Απο κει κ περα μπορεις μονη σου να αρχιζεις να εξερευνας γειτονιες και παρκα(που εχει παρα πολλα!) και το κυριοτερο να κανεις μια γαστρονομικη εξερευνηση
για να δοκιμασεις τυπικα προιοντα για τα οποια φημιζεται η Bologna οπως tortellini, lasagne,
tagliatelle al ragu,πολυ μεγαλη ποικιλια κρασιων της Emilia Romagna και φυσικα την διασημη
μορταδελα Μπολονιας.
Πριν χρονια που ειχα παει εγω ειχαμε κλεισει σε ενα εστιατοριο, Trattoria Meloncello, το
οποιο ειχε μπολονεζικη κουζινα κ ηταν απιστευτο!
Περα απο αυτα οπως σου ειπαν κ τα παιδια παραπανω μπορεις να κανεις και μια μονοημερη
επιλεγοντας αναμεσα σε Ferrara,Parma,Modena (με αυτην την σειρα) που ειναι πολεις
που εχουν ομορφο centro storico και γυριζονται ανετα σε 1 ημερα.
Καλα να περασεις!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
εχω ψάξει παντού στο internet δεν βρίσκω τπτ για την μπολονια.....
μουσεία δεν έχει????
κατι αξιολογο να πάμε να δουμε....
σε φωτογραφίες βλέπω μονο ανθρώπους που πλάθουν μακαρόνια.....
τουλάχιστον το ξενοδοχείο ειναι καλό αν δεν βρούμε κατι ενδιαφέρον θα την βγάλουμε εκει.....
μας είπαν κάποιοι οτι ειναι βιομηχανική περιοχή ισχύει???
Μάλλον δεν ψάχνεις σωστά. :roll:
Και γενικά στο ιντερνετ και ειδικά μέσα στο travelstories.

Οι παρακάτω ταξιδιωτικές ιστορίες περιλαμβάνουν και τη Bologna.
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...-un-sogno-italiano.html?garpg=2#content_start
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...B%DF%E3%E7-bologna.html?garpg=8#content_start
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F2-%F3%F4%E7%ED-%EC%F0%EF%EB%FC%ED%E9%E1.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...7%ED-%F0%E5%E4%E9%DC%E4%E1.html#content_start

Υπάρχουν και μερικές επιπλέον πληροφορίες μέσα στο forum. Κάνε μια αναζήτηση και θα τις βρεις.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Στα άλλα μέρη που έχω πάει ειναι λίγο ποιο συγκεκριμένα τα αξιοθέατα κατι τετοιο νόμιζα κ για την Μπολόνια αλλα ειναι λίγο μικρη.....
αρα απορρίπτουμε το Φλωρεντια κ παμε για τα υπόλοιπα.........
ευχαριστω πολυ παντως!!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ψάχνεις για Μπολώνια και σου βγάζει μακαρονάδες??

Κοίτα το link της wikipedia που σου έδωσε ο jimp.

Bologna is famous for its cuisine (la cucina Bolognese). It is also viewed as a progressive and well-administered city. It is considered second only to Venice in beauty by many Italians and certainly has one of the largest and best preserved historic centers among Italian cities. Its architecture is noted for its palette of terracotta reds, burnt oranges, and warm yellows, hence the name of Bologna la rossa (Bologna the red). The extensive town center, characterized by miles of attractive covered walkways, known as "porticos," is one of the best-preserved in Europe.
 

blaky23

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΤΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - ΠΕΡΟΥ
Κανονίσαμε κοριτσοπαρέα να πάμε τριήμερο Μπολόνια. Αναχωρούμε το άλλο Σάββατο. Επειδή δεν υπάρχει χρόνος για να ψάξω θέλω να μου πείτε μέρη που δεν πρέπει να χάσω ( μουσεια, πλατείες, εκκλησίες κ.α.).Επίσης δεκτές οι προτάσεις για μέρη για ποτό. Τέλος, αν επιλέγατε μια απο τις παρακάτω σε ποια θα πηγαίνατε: Μοντενα, Πάρμα ή Ραβέννα.:)
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Κανονίσαμε κοριτσοπαρέα να πάμε τριήμερο Μπολόνια. Αναχωρούμε το άλλο Σάββατο. Επειδή δεν υπάρχει χρόνος για να ψάξω θέλω να μου πείτε μέρη που δεν πρέπει να χάσω ( μουσεια, πλατείες, εκκλησίες κ.α.).Επίσης δεκτές οι προτάσεις για μέρη για ποτό. Τέλος, αν επιλέγατε μια απο τις παρακάτω σε ποια θα πηγαίνατε: Μοντενα, Πάρμα ή Ραβέννα.:)
Ραβεννα για τα μοναδικα ψηφιδωτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom