"Μπορείς να πάς οπουδήποτε, για οτιδήποτε, και για όσο θελήσεις"

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.562
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε ευχαριστώ πολύ @dim kyr , κατατοπιστικότατoi και οι δύο σας ! Έχω επισκεφτεί Υπερδνειστερια και Ναγκορνο Καραμπαχ (άρα δεν παίρνω βίζα για Σουμκαιτ ). Τα πρώην Σοβιετικά θα με δυσκολέψουν, χρειαζομαι έξτρα ιστορικό homework μιας και πρόκειται για απομεινάρια πολλών δεκαετιών. Για Τσερνόμπιλ έχω ασχοληθεί σε κάποιο βαθμό αλλά δεν με κεντρίζει.

Για Κασμίρ επίσης δύσκολη η ερευνητική άδεια - πολύ χαρτούρα. Ο συνδυασμός οικολογίας/συρραξης/αμφισβητουμενο εδαφος, θετει μεγάλα ερωτηματικά στο τι εστί αναπτυξη.

@Yorgos περιπτωσάρα το Βανουάτου. Με πολλά ερωτήματα για το ρόλο της διεθνούς κοινότητας στην "βιώσιμη" ανάπτυξη. Εκτός μπάτζετ .

Ποιες περιοχές σε μεταπολεμικό ή μετακαταστροφικό στάδιο έχουν ενδιαφέρον για εσάς, και για πιο λόγο?
H Κούβα, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι είναι στο μετακαταστροφικό στάδιο...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η θέση των Κούρδων μέσα σε τέσσερα διαφορετικά κράτη, οι εξωτερικοί παράγοντες, η ανάπτυξη κοινής εθνικής συνείδησης, η πιθανή δημιουργία κράτους στο μέλλον. Αν επιζήσεις θα βοηθήσεις πολύ να καταλάβουμε κάποια πράγματα και τι να περιμένουμε.
 
Μηνύματα
8
Likes
12
Η θέση των Κούρδων μέσα σε τέσσερα διαφορετικά κράτη, οι εξωτερικοί παράγοντες, η ανάπτυξη κοινής εθνικής συνείδησης, η πιθανή δημιουργία κράτους στο μέλλον. Αν επιζήσεις θα βοηθήσεις πολύ να καταλάβουμε κάποια πράγματα και τι να περιμένουμε.
Ευχαριστώ! Έχω σπουδάσει (προπτυχιακά) στην τουρκία. Το κουρδικό δεν το αγγίζεις ως ερευνητής, θα μπλέξεις νομικά..Οι Κούρδοι συμφοιτητές μου είχαν δύσκολη αντιμετώπιση.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ευχαριστώ! Έχω σπουδάσει (προπτυχιακά) στην τουρκία. Το κουρδικό δεν το αγγίζεις ως ερευνητής, θα μπλέξεις νομικά..Οι Κούρδοι συμφοιτητές μου είχαν δύσκολη αντιμετώπιση.
Αν δεν ξεφεύγουμε από το θέμα και θέλεις εξήγησε μας λίγο τι εννοείς με το νομικό μπλέξιμο και τα προβλήματα μελέτης του κουρδικού
 
Μηνύματα
8
Likes
12
Αν δεν ξεφεύγουμε από το θέμα και θέλεις εξήγησε μας λίγο τι εννοείς με το νομικό μπλέξιμο και τα προβλήματα μελέτης του κουρδικού
Δεν έχω ερευνήσει το κουρδικό, έχω συνυπάρξει όμως με κούρδους ως φοιτήτρια. Αυτά προ-πραξικοπήματος κλπ γεγονότων, να σε τοποθετήσω χρονικά (δεν έχουν αλλάξει και πολλά φαντάζομαι). Πρόκειται για ένα ιδιαίτερα ευαισθητο θέμα που δεν ξέρεις σε ποιον θα πέσεις. Κούρδοι συμφοιτητές δέχτηκαν απειλές από το ίδιο το Πανεπιστήμιο (ιδιωτικό ίδρυμα!), τόσο με αφορμή αναφορά στην ταυτότητά τους, όσο και χωρίς ιδιαίτερο λόγο..Τα ιδρύματα φοβούνται, μην ξεχνάμε ότι διώχτηκαν πολλοί ακαδημαικοί. Η ελευθερία του λόγου είναι σπάνιο φαινόμενο, ξερεις τι γίνεται με τους δημοσιογράφουν, πόσο μάλλον ανατολικά.. Από την άλλη, στο πρακτικό, για βίζα/'άδεια έρευνας (δεν πας ως τουρίστας για μεταπτυχιακή εργασία, ισχύουν άλλες διαδικασίες), δηλώνεις τις προθέσεις σου. Το κουρδικό αμφιβάλλω να το εγκρίνουν και σίγουρα θα ζείς με της δυσκολίες του "ποιον προσεγγίζω για συνεντευξη, τι ρωτάω, πώς χτίζω εμπιστοσύνη, ποιον καταγράφω, ποιος με καταγράφει..". Αυτά χωρίς ιδία πειρα στο θέμα, ξαναλέω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.217
Μηνύματα
883.961
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom