Ζιμπάμπουε Μποτσουάνα Μποτσουάνα - Ζιμπαμπουε. Στην Ελβετια και τη Κουβα της Αφρικης.

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τόσα χρόνια διαβαζοντας ιστοριες που δεν τις ειχαν τελειωσει σκεφτομουν γιατί άραγε και νευριαζα ενίοτε . Τελικά οτι κοροιδευω το λουζομαι.
Σημερα ομως αποφασισα να τελειωσω την ιστοριουλα μου.
Τωρα το τι θυμάμαι ,αφου δεν κραταω σημειωσεις , είναι άλλη ιστορία!

18.11 Francistown to Johanneburg

Ξυπνησαμε μαυρη νυχτα , φαγαμε πρωινό με την Πιλαρ και πέντε η ωρα ξεκινησαμε αφου είχαμε να κανουμε πολλά χιλιομετρα .
Ευτυχως σηκωσαμε επανασταση στον ξεναγο και καναμε σταση κανονικά για φαγητο.
Περασαμε ευκολα και γρηγορα τα συνορα για Νοτια Αφρική και αργά το απογευμα φτασαμε στο ωραιο ξενοδοχειο που ειχαμε μεινει στο ξεκινημα του ταξιδιου.
Το βραδυ φαγαμε οι πεντε μας για να αποχαιρετιστουμε κιόλας . Ειχε μπουφε με εννεα ευρω το ατομο, όλα ηταν νοστιμα .
Ο καιρος πολυ κουραστικος για τα γουστα μου . Μεχρι το επομενο απογευμα που εφυγα ειχε κανει κρυο το βραδυ , ζεστη την ημερα , λιακάδα, μετα συννεφιά , ψιλοβροχο . Μικροκλιμα που οπου το εχω ζησει δεν μου αρεσει καθόλου.

19.11 Αναχωρηση
Το πρωι πηγα μια βολτα με ενα βανακι του ξενοδοχειου σε μια συνοικια της πολης και το απογευμα ειχα τη μεταφορά προς το αεροδρομιο .
Μου αρεσε παρα πολυ το αεροδρομιο . Ισως πιο πολυ απο όλα οσα εχω βρεθει.
Πολυ ωραια εστιατορεια , τέλεια ζαχαροπλαστεια και καλές τιμες για να αγορασεις σουβενιρ καλοφτειαγμενα και ξεχωριστα .
Η πτηση με την Αλιταλια μια χαρά για το κόστος της . Το φαγητο μαγειρεμενο στην Νοτια Αφρική πολυ νοστιμο εν αντιθεσει με το πηγαινε! Μπραβο στους Αφρικανους βάλανε τα γυαλια τους Ιταλους. Το πρωινο ανεκδιηγητο , ενα κρουασαν σε σελοφάν!
Στη Ρωμη ελαχιστος χρόνος για την ανταπόκριση. Δεν είναι κακό αυτό , αλλά μιση ωρίτσα την ηθελα για ενα παγωτακι και ενα σαντουιτς με προσουτο .
Δεν ειχα φαει και το κρουασαν και πεινουσα!
Ε μετά εφτασα στην Αθήνα .

Ηταν ενα απο τα πιο ενδιαφεροντα ταξιδια που εχω κανει. Τωρα ονειρευομαι Ναμιμπια αλλά οι τιμές ειναι ακριβές και βαρυεμαι και την διαδικασια εκδοσης βιζας αφου δεν εχει εδω προξενειο.
Που θα παει ομως , θα ελθει και η ωρα της.

Ευχαριστω οσους διαβασετε την ιστορια μου και με ενθαρυνατε με τα σχόλια σας .
Να ειμαστε καλά να πηγαινουμε ταξιδια και να εχουμε ορεξη να τα μεταφερουμε γραπτά στο φορουμ.
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Συγχαρητήρια για την ιστορία σου και την αφήγησή σου! Μας ταξίδεψες έστω και νοητά ! Υπέροχη ιστορία!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Συνεπέστατη(έστω και με μικρή καθυστέρηση).Συγχαρητήρια για την ιστορία σου.Και καλά μελλοντικά ταξίδια !!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τάσο κατω απο αυτο γραψε οτι θελεις ......
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.553
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Τωρα ονειρευομαι Ναμιμπια αλλά οι τιμές ειναι ακριβές και βαρυεμαι και την διαδικασια εκδοσης βιζας αφου δεν εχει εδω προξενειο.
Που θα παει ομως , θα ελθει και η ωρα της.
Δεν ξέρω αν έχεις πάει τελικά στη Ναμίμπια. Τώρα βγάζεις βίζα στο αεροδρόμιο.
Ετοιμάζομαι να πάω με το ίδιο πρακτορείο που πήγες. Είχα φυλάξει την διεύθυνσή του από τότε που έγραψες την ιστορία σου.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δεν ξέρω αν έχεις πάει τελικά στη Ναμίμπια. Τώρα βγάζεις βίζα στο αεροδρόμιο.
Ετοιμάζομαι να πάω με το ίδιο πρακτορείο που πήγες. Είχα φυλάξει την διεύθυνσή του από τότε που έγραψες την ιστορία σου.
Τι ωραίο νέο. Αντε να πάρω την αποφαση για την Ναμίμπια!

Πότε πάτε και ποιό πρόγραμμα θα κάνετε;
Σας εύχομαι να περάσετε πολυ ομορφα. Θα αναμένω νεα και θα χαρώ να γράψεις μια ιστορία για τον ποθητό μου προορισμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom