Αυστρία Ουγγαρία Σλοβακία Μπρατισλάβα - Βιέννη - Βουδαπέστη σε 8 μέρες

Μηνύματα
5
Likes
61
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
ΚΑΝΑΠΕΣ ΚΑΦΕΣ ΚΑΙ LAPTOP
Είμαι ένα ωραίο απόγευμα του Νοέμβρη στον καναπέ και χαζεύω skyscanner! Πάντα ήθελα να κάνω ένα τριπ στην κεντρική Ευρώπη άλλα ποτέ δεν έβγαινε...Σχεδόν μηχανικά έκλεισα τα εισιτήρια μας με Ryanair για 26/1 με προορισμό Μπρατισλάβα και επιστροφή 3/2 από Βουδαπέστη. Κόστος εισιτηρίου κατά άτομο (Αθήνα Μπρατισλάβα, Βουδαπέστη Αθήνα) 65 μόλις ευρώ... Μετά έπρεπε να δω τα δρομολόγια και το κόστος των λεωφορείων από Μπρατισλάβα για Βουδαπέστη... Ακόμα η Βιέννη ήταν εκτός πλάνου, μέχρι πού έκανα αναζήτηση και είδα ότι απέχει μία ώρα και μόλις 5 ευρώ... Έκλεισα λοιπόν με RegioJet, για 29/1 να πάμε ένα διήμερο σφήνα στη Βιέννη, και από κει στις 31/1 για Βουδαπέστη σε 2 ωρίτσες με κόστος 10 ευρώ κατ'άτομο. Μετά ακολουθεί υπολογισμός να δούμε που βρισκόμαστε αφού το ταξίδι δεν ήθελα να πάει πάνω από 1000 ευρώ. 130 λοιπόν αεροπορικά, 30 λεωφορεία, 30 πάρκινγκ αεροδρομίου 200 ευρώ μαζί με τα διόδια...
Κάπου εκεί κάνω και την ανακοίνωση με ένα σχετικό άγχος στο αμόρε για το τι πρόκειται να κάνουμε... Αφού το δέχτηκε με περίσσια χαρά, και ευτυχώς, μπαίνω booking να κλείσω δωμάτια, πάντα με δωρεάν ακύρωση, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται... Και για τις τρεις πόλεις δώσαμε 350 ευρώ, με δωρεάν ακύρωση, σχεδόν στο κέντρο της κάθε πόλης, off season βλέπετε παίζει το ρόλο του... Κάπως έτσι σε 2 ωρίτσες είχαμε ήδη προγραμματίσει ένα ταξίδι που χρόνια ονειρευόμουν και πλέον έμενε να το οργανώσω αφού η αγάπη μου τα βαριέται αυτά, ή όπως λέει εκείνη, μου έχει τυφλή εμπιστοσύνη..
Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ
Τους μήνες που ακολούθησαν η αλήθεια είναι έριξα πολύ διάβασμα, και εδώ μέσα και γενικά σε πολλά πολλά site. Όπως όταν πήγαμε Ολλανδία εμπιστεύτηκα με κλειστά μάτια τον giannismits, το ίδιο έκανα και τώρα, και η αλήθεια είναι ότι και πάλι δεν με απογοήτευσε καθόλου... Σημαντική σημείωση ότι σε όλα τα ως τώρα ταξίδια μας, η είσοδος σε μουσεία είναι αρκετά σπάνια, αφού πέρα του ότι δεν έχουμε πολυτέλεια χρόνου, προτιμούμε να δίνουμε αυτά τα χρήματα είτε σε φαγητό, αφού και αυτό είναι πάντα μια εμπειρία, είτε σε κάποια βραδινή έξοδο... Οπότε για τέτοια θέματα δεν θα μπορώ να βοηθήσω...
Αρχικά να πω ότι θα μέναμε 2.5 μέρες Μπρατισλάβα, 2 μέρες Βιέννη και 3 μέρες Βουδαπέστη οπότε το πρόγραμμα μας θα ήταν σίγουρα σφικτό και θα περιείχε πολύ περπάτημα καιρού επιτρέποντος...
Αυτό που κάνω πάντα είτε ταξιδεύουμε Ελλάδα είτε εξωτερικό είναι να προετοιμάζω κάθε μέρα εντελώς ξεχωριστά και να είναι όσο το δυνατόν πιο συγκεκριμένη στους χρόνους που θα χρειαστούμε αλλά και στα δρομολόγια που θα ακολουθήσουμε. Ετοιμάζω λοιπόν τις διαδρομές στο gps από πρίν, με γνώμονα τις αποστάσεις του κάθε αξιοθέατου από το άλλο, κοιτάω κάθε διαδρομη να μην ξεπερνάει τα 4-5 χλμ περπάτημα και ανάμεσα να υπάρχει διάλειμμα για φαγητό η καφέ, σε μέρος που ταιριάζει στο δρομολόγιο μας, αλλά και έχω ψάξει εκεί που θα κάτσουμε οι κριτικές να είναι όσο το δυνατόν καλύτερες. Ξέρω ότι σε πολλούς δεν αρέσει να χάνεται η έκπληξη στο ταξίδι, ή οι αυθόρμητες αποφάσεις, όμως τις πληρώσαμε ακριβά αυτές τις αποφάσεις πριν λίγα χρόνια στη Ρώμη, οπότε πλέον επιλέγω να είμαι όσο το δυνατόν προετοιμασμένος γίνεται.
Μέχρι τον Γενάρη όλα ήταν έτοιμα, και ευτυχώς το πρόγραμμα έδειχνε να βγαίνει χρονικά και για τις τρεις πόλεις παρόλο που η παραμονή μας θα ήταν σύντομη. Να πω εδώ ότι για όποιον θέλει το πλάνο κάθε πόλης το έχω κρατήσει και μπορώ να το στείλω σαν έξτρα βοήθεια αφού δούλεψε μια χαρά. Το μόνο που απέμενε πλέον ήταν να μας κάνει το κέφι και ο καιρός, αφού μες στο καταχείμωνο πολλά μπορούσαν να πάνε στραβά...
ΨΩΝΙΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ
Μικρές βαλίτσες για το αεροπλάνο είχαμε, όπως επίσης και τσάντες πλάτης, οπότε πήραμε ρούχα για το κρύο που δεν είχαμε... Σκούφους, γάντια, ισοθερμικά, μάλλινες μπλούζες, μποτάκια και φυσικά ένα μικρό φαρμακείο για κάθε αναποδιά... Δυστυχώς δεν πήραμε μαζί καταλληλα παπούτσια για περπάτημα, κάτι που αργότερα θα το μετανιώναμε, αλλά οκ, κάθε φορά θα είμαστε και καλύτερα...

26/1 Σάββατο βράδυ άφιξη Μπρατισλάβα
Η πτήση μας ήταν αρκετά καλή αν και η κυρία δίπλα μας, μας ανησύχησε λίγο αφού μας προειδοποίησε για πολύ χιόνι κατά την προσγείωση... 19.40 πατούσαμε Μπρατισλάβα, χιόνι 10 πόντοι, θερμοκρασία -3, ήταν όμως πανέμορφα, και ενθουσιαστήκαμε στη θέα του χιονιού... Η στάση του λεωφορείου είναι ακριβώς απέναντι και δεξιά από την έξοδο του αεροδρομίου, ενώ εισιτήρια θα πάρετε από τον αυτόματο πωλητή πριν την έξοδο... Για 2 ζώνες (100+101) 30 λεπτών κοστίζει 0,90€ και για 3 ζώνες 60 λεπτών κοστίζει 1,20€. Πήραμε αυτά με το 1.20 και σε 20-25 λεπτά ήμασταν στο κέντρο της πόλης και δίπλα στο ξενοδοχείο μας...
IMG_20190126_193138.jpg


Θεωρώ περιττό να σας πω βήμα βήμα τι κάναμε και τι είδαμε,αφού υπάρχουν καλύτερες περιγραφές και πιο αναλυτικές από την δική μου ιστορία, γι'αυτό και θα προτιμήσω να σταθώ σε όσα μας άρεσαν ή μας κάναν εντύπωση ή είναι τέλοσπάντων χρήσιμα...
Το δωμάτιο μας (downtown bratislava hotel) εκτός από σχετικά οικονομικό 40 ευρώ την βραδιά, ήταν αρκετά μεγάλο και σε πολύ καλό σημείο. Από την πρώτη βραδινή βόλτα καταλάβαμε δύο πράγματα...
Πρώτον δεν θα ξαναμπούμε σε λεωφορείο μέχρι να φύγουμε, αφού όλη η παλιά πόλη και όλα τα σημεία ενδιαφέροντος περπατιούνται για πλάκα, και δεύτερον ότι την Κυριακή ειδικά μάλλον πάνε νωρίς νωρίς στα κρεβάτια τους...
IMG_20190126_210407.jpg


IMG_20190127_184739.jpg


Κατά τις 9.30 βρεθήκαμε στο Divny Janko, που πραγματικά το συνιστώ ανεπιφύλακτα αν θέλετε ένα οικονομικό και χορταστικό γεύμα, σε αδιάφορο μεν, αλλά ήσυχο δε περιβάλλον... Για το προσωπικό δεν θα πω κάτι αφού γενικότερα δεν τους λές πρόσχαρους ή εξυπηρετικούς, νομίζω η κατάλληλη λέξη είναι τυπικούς...
IMG_20190127_141123.jpg


Το σίγουρο είναι ότι με μόλις 18 ευρώ χορτάσαμε, και μείναμε και αρκετά ικανοποιημένοι από την πρώτη μας επαφή με την Σλοβακική κουζίνα... Πήραμε τον δρόμο για το δωμάτιο λοιπόν και από το επόμενο πρωί ξεκίνησε η εξερεύνηση της Μπρατισλάβας...
ΤΙ ΞΕΧΩΡΙΣΑΜΕ...
Όλη η βόλτα στην παλιά πόλη είναι και πολύ εύκολη και πολύ σύντομη αλλά και πολύ ρομαντική...
IMG_20190127_095212.jpg


Τα αμέτρητα μικρά και μεγάλα αγάλματα σε όλη την πόλη που πραγματικά δίνουν μια ευχάριστη νότα σε όλη την πόλη, και κάθε ένα κρύβει μια ιστορία που αξίζει να ανακαλύψετε...
IMG_20190127_094841.jpg


Το κάστρο φυσικά, και η όμορφη βόλτα που κάνεις μέχρι να φτάσεις σε αυτό... Μπορείς να μπεις και μέσα, όπως επίσης μπορείς να το προσεγγίσεις από δύο διαφορετικές διαδρομές, κάντε το, αξίζει τον κόπο...
IMG_20190127_155418.jpg


Το UFO φυσικά, βρίσκεται στην κεντρική γέφυρα σε ύψος 100 μέτρων, που αν και δώσαμε απο 7.50 ευρώ ο καθένας για να ανέβουμε, πραγματικά άξιζε τα λεφτά του, γιατί εκτός από την θέα στην ταράτσα, κάτσαμε και στο cafe - bar - restaurant που έχει, και ήπιαμε το πιο παράξενο και πρωτότυπο καφεδάκι της ζωής μας με κανονική χρέωση, νομίζω 3.70 ο capuccino... Η καλύτερη θέα της πόλης!!!
IMG_20190201_165205.jpg


Ξεχωρίσαμε επίσης το ολοκαίνουργιο πολύκεντρο της πόλης, το EUROVEA, που εκτός από τεράστιο και πανέμορφο, είχε εκπτώσεις πραγματικές, και πάθαμε σοκ με αυτά που είδαμε και δεν μπορούσαμε να αγοράσουμε αφού δεν χωρούσαν στις βαλίτσες μας... Εκτός από τα παραπάνω, και εδώ θα βρείτε εννοείται πολλά τσαχπίνικα αγαλματάκια! Αν πάτε, προτιμήστε να γυρίσετε από το ποτάμι, αφού η διαδρομή είναι πάρα πάρα πολύ όμορφη...
IMG_20190128_153050.jpg


Εκπλαγήκαμε με το πόσους Έλληνες συναντήσαμε ή ακούσαμε στο δρόμο και στα Super Market... Εκτός αυτού στην κεντρική πλατεία υπάρχει και η Ελληνική πρεσβεία, και γενικά νιώθεις συνεχώς πως δεν είσαι μόνος σε μια ξένη χώρα...
IMG_20190127_094945.jpg


Κάτι άλλο που μας άρεσε ήταν οι τιμές στους φούρνους, περίπου μισή τιμή με εδώ αλλά και οι τιμές στα SM, που και αυτές ήταν αρκετά καλές... Εκτός από το μαγαζί που προανέφερα, από όλα τα άλλα που προλάβαμε να πάμε θα πρότεινα δύο... Το ZEPPELIN CAFE
IMG_20190127_185535.jpg

που αν με το καλό πάτε θα δείτε πόσο περίεργο στυλ έχει σαν μαγαζί, και κυρίως πάρτε από αυτήν την καταπληκτική μηλόπιτα που φτιάχνουν και θα με θυμηθείτε...
Θα πρότεινα επίσης και μια τσαγερί που βρήκαμε τυχαία, με ιδιαίτερα φιλικό προσωπικό και πολύ πολύ περίεργη ατμόσφαιρα... Την λένε underground, και φυσικά είναι underground...
IMG_20190128_174503.jpg


Μας άρεσε επίσης η ασφάλεια που εμπνέει η πόλη, η πολύ καλή οργάνωση που είχαν παρά το πολύ χιόνι, οι γεύσεις σε ότι δοκιμάσαμε ήταν μια χαρά, όχι κάτι ουάου πλην της μηλόπιτας αλλά μια χαρά, οι τιμές στα πολλά μουσεία και ας μην μπήκαμε λόγο χρόνου, και το πολύ φθηνό αλκοόλ... Σαν αρνητικό θα πω την τιμή του νερού, please μην την πατήσετε όπως εγώ, που συνεχώς ξεχνιόμουν και δεν κρατούσα από το SM, και έφτασα να το πληρώσω στην καφετέρια του UFO 3.80 το ένα ποτήρι...

ΓΕΝΙΚΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ
Εκτός από πολύ όμορφη και συμπυκνωμένη, είχε αυτό το μεσαιωνικό άρωμα που θέλαμε... Είχε και τον Δούναβη, είχε και τα χιόνια της που τόσο θέλαμε να δούμε, ήταν σχετικά οικονομική και με πολλά πολλά ωραία καφέ και μπαράκια... Οι 2.5 μέρες που κάτσαμε ήταν αρκετές για να τα δούμε σχεδόν όλα πλην το κάστρο του Ντέβιν που και αυτό απέχει 20 λεπτά, απλά ο καιρός δεν μας επέτρεψε να το δούμε... Αν θα ξαναπήγαινα? Εύκολα και με χαρά η απάντηση...

ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ - ΒΙΕΝΝΗ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ

Είχε ξημερώσει 29/1 και θα αφήναμε την όμορφη Μπρατισλάβα για να πάμε Βιέννη, με λεωφορείο της εταιρίας RegioJet... Μας την πρότεινε φίλη που σπούδαζε Τσεχία σαν καλύτερη από flixbus... Δεν έχω ταξιδέψει με flixbus, οπότε γνώμη για τη σύγκριση δεν έχω, μόνο για αυτή που πήρα.. 5 ευρώ το άτομο, στην ώρα της, κανένα παράπονο, όλα καλά και άνετα... Τα εισιτήρια τα είχα κλείσει online και τα είχα εκτυπώσει καλού κακού, οπότε απλά έδειξα το χαρτάκι, βάλαμε τις βαλίτσες κάτω και φύγαμε...

Άφιξη και πρώτες εντυπώσεις από Βιέννη

48 ώρες λοιπόν στην πρωτεύουσα της Αυστρίας και ο χρόνος ήδη έτρεχε αντίστροφα... Από τις σημειώσεις μου και κυρίως τις πληροφορίες που μάζεψα από τον giannismits έβγαλα επί τόπου 2 ημερήσια εισιτήρια με κόστος 8 ευρώ το ένα για όλα τα μέσα... Αν ήξερα πόσο πολύ θα χρησιμοποιούσα τα ΜΜΜ θα είχα βγάλει 48 ωρών σίγουρα... Απλά πάντα προτιμώ το περπάτημα, όμως στη Βιέννη δεν είναι και τόσο εύκολο αφού είναι αρκετά μεγάλη και τα σημεία ενδιαφέροντος απέχουν αρκετά το ένα από το άλλο... Εκτός των άλλων πάθαμε σοκ με την ακρίβεια, αλλά και την συχνότητα των δρομολογιών όλων των μέσων, που πραγματικά σου έλυναν τα χέρια στη μετακίνηση... Ότι καλύτερο έχω δει με την μικρή μου εμπειρία...
Σε μισή ωρίτσα ήμασταν στο Hotel Atlanta, αφού πήραμε ένα μετρό και ένα τραμ από τον σταθμό Wien HBF, που είναι κεντρικός σταθμός και μας άφησε εκεί η Regio Jet. Το ξενοδοχείο δεν το πολυέψαξα, είδα ότι εκεί έμεινε ο giannismits, και αφού λίγο πολύ το πρόγραμμα του θα ακολουθούσα, μου φάνηκε καλή ιδέα να έχω κοινό σημείο εκκίνησης με εκείνον. 98 ευρώ για 2 βράδια σε κεντρικό σημείο μου φάνηκαν πολύ καλά, διάολε στη Βιέννη είμαστε σκέφτηκα, και όταν είδαμε το δωμάτιο έμεινα απολύτος ικανοποιημένος, αφού εκτός από Βιεννέζικο στυλ, είχε και άπλα... Πολύ άπλα... Είναι η αδυναμία μου τα μεγάλα δωμάτια...
IMG_20190129_150205.jpg


Πρώτη μέρα
Να'μαστε λοιπόν 12 το μεσημέρι στον δρόμο έτοιμοι να προλάβουμε να πάρουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη τζούρα μπορούμε από αυτήν την υπέροχη πόλη! Θερμοκρασία στο 0, κρύο τσουχτερό αλλά ήλιος!!
IMG_20190129_150238.jpg


Την πρώτη μέρα καταφέραμε με πολύ περπάτημα αλλά και πολλά τραμ ή μετρό, να δούμε τα παρακάτω...
Δημαρχείο της Βιέννης... Ένα πανέμορφο κτίριο, που ακριβώς μπροστά του είχαν φτιάξει ένα τεράστιο και πολυεπίπεδο παγοδρόμιο και το βράδυ γινόταν χαμούλης... Πρωί η βράδυ η εικόνα του μαγική...
IMG_20190129_150359.jpg

IMG_20190129_194656.jpg


Τον Κήπο του Λαού και το Κοινοβούλιο
Τι να πρωτοπείς πάλι για εδώ? Για το κοινοβούλιο που λες μπααααααα, Ελλάδα είμαι! Ένα κομψοτέχνημα, από την Αθήνα τώρα και στη Βιέννη... Στον κήπο του λαού δεν είδαμε τις διάσημες τριανταφυλλιές του αφού με τέτοιο κρύο, τις είχαν σκεπασμένες για να μην καούν, είδαμε όμως το ναο του Ηφαίστου, αλλά και το άγαλμα της αυτοκράτειρας Σίσσυ!
IMG_20190129_181501.jpg
IMG_20190129_131922.jpg


Το Παλάτι Hofburg
Αφού αφήσαμε τον κήπο του λαού, πήγαμε στο δεύτερο σημαντικότερο παλάτι της πόλης! Πανέμορφο και αυτό με έναν ωραίο κήπο μπροστά του, που σίγουρα την άνοιξη θα είναι σούπερ!
IMG_20190129_145704.jpg

BURGGARDEN
Ένας κήπος - πάρκο αφιερωμένος στον Μότσαρντ, μικρός και αξίζει τον χρόνο σας!!

Συνοικία των Μουσείων-Museumsquartier
Για εσάς που σας αρέσουν τα μουσεία εδώ θα βρείτε πολλά και μαζεμένα, σε έναν πολύ ωραίο χώρο... Ήρθαμε, είδαμε το μέρος, δεν μπήκαμε κάπου, αφού ο χρόνος δεν έβγαινε με τίποτα, πήρα σαν σουβενίρ αυτήν την πολύ ωραία φωτογραφία με το εξαιρετικό νόημα...
IMG_20190130_132942.jpg


Naschmarkt
Η κεντρική αγορά με τους ατελείωτους πάγκους, τα αμέτρητα προιόντα από όλο τον κόσμο και τον λίγο κόσμο, παραδόξως, αφού το κρύο είχε πάει το θερμόμετρο στους -3, και οι τουρίστες είχαν μπει στα καφέ να ζεσταθούν... Εμεις πάλι ήρθαμε σχεδόν τρέχοντας, αφού η αγάπη μου λιμοκτονούσε και πολύ σύντομα βρέθηκε με ένα τεράστιο φαλάφελ στο χέρι, χορτοφάγος αφού, ενώ εγώ με ένα καταπληκτικό λουκάνικο, γεμιστό με τυρί.. Δεν καταφέραμε να συμφωνήσουμε στο τι ήταν πιο νόστιμο, πάντως τα χαμόγελα μας έδειχναν την ικανοποίηση και των 2...
IMG_20190201_170220.jpg


Stephansplatz με τον καθεδρικό ναό του Αγίου Στεφάνου

Μετά το φαγητό ακολούθησε ένα γρήγορο καφεδάκι ώστε να ξεκουραστούν λίγο τα πόδια μας, και κατευθυνθήκαμε προς το ναό του Αγίου Στεφάνου μέσω της εμπορικής οδού Grabben, που πραγματικά γινόταν ένας μικρός χαμούλης... Πολύ ωραίος δρόμος, όλα τα γνωστά μαγαζιά που μπορείς να φανταστείς, πολλά αγάλματα, όμορφα κτίρια, κόσμος πολύς, υπέροχα...
IMG_20190202_234118.jpg


Σε κάποιο σημείο πέσαμε πάνω στον Άγιο Στέφανο... Η λέξη δέος για αυτήν την εκκλησία είναι νομίζω αρκετή για να περιγράψει τις πρώτες αντιδράσεις, μπήκαμε και μέσα, κάτσαμε λίγο, άξιζε κάθε του λεπτό την προσοχή μας...
IMG_20190202_234204.jpg


Νύχτωνε σιγά σιγά, μπήκαμε σε ένα SM, αγοράσαμε τα περίφημα σοκολατάκια, αγοράσαμε και άλλες σοκολάτες, για να φάνε περίπου 8 άνθρωποι και είπαμε να επιστρέψουμε στο δωμάτιο για λίγο πριν την βραδινή μας βόλτα...
Το βραδάκι πήγαμε στο Δημαρχείο στο παγοδρόμιο, ήταν σαν Χριστούγεννα, φώτα κόσμος χαμός, αγοράσαμε ζεστό κρασί και ξηρούς καρπούς και χαζεύαμε ανθρώπους κάθε λογής ηλικίας και εθνικότητας να σουλατσάρουν πάνω στον πάγο...
IMG_20190201_171908.jpg


ΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΗ
STADPARK
η μέρα μας θα ξεκινούσε από εδώ, πρέπει να ήταν η μέρα που περπατήσαμε πιο πολύ από όλες... Στο πάρκο αυτό θα βρείτε τα εξής...
''Είναι 28 στρεμμάτων και περιλαμβάνει πολλά αγάλματα διασήμων καλλιτεχνών, συνθετών και συγγραφέων. Επίσης έχει γέφυρες, παιδικές χαρές, καφέ και κτίρια συναυλιών.Το επιχρυσωμένο μπρούντζινο μνημείο του Γιόχαν Στράους ΙΙ, μιας ακόμη εμβληματικής μορφής της Βιέννης είναι ένα από τα πιο γνωστά και πιο συχνά φωτογραφημένα μνημεία."
IMG_20190202_234413.jpg


Χούντερτβασερ Χάους
Είδαμε αυτό το υπέροχο κτίριο, που βρίσκεται σε αυτήν την πολύ όμορφη γειτονιά, το φωτογραφήσαμε, μπήκαμε στις σημειώσεις μου και μάθαμε την ιστορία και τον δημιουργό του και βουρ στον επόμενο προορισμο...
IMG_20190130_120627.jpg


Πάρκο Prater
Ένα τεράστιο, αλλά τεράστιο πάρκο, που μέσα έχει ένα επίσης τεράστιο λούνα παρκ, που εκεί βρίσκεται και η περίφημη ρόδα της Βιέννης! Σχεδόν όλα τα παιχνίδια ήταν κλειστά, Ω τι έκπληξη με -2 και 10 το πρωί, αλλά πραγματικά άξιζε την επίσκεψη μας, πόσο μάλλον αν πάτε περίοδο που θα σφύζει από ζωή..
IMG_20190130_214633.jpg


Πήγαμε και το βράδυ... Είχα μια ελπίδα αλλά όπως βλέπεται δεν το λες και πανικό...

Μουσείο Μαντάμ Τισό
Ξαναγυρνάμε στο πρωί και στο πάρκο πράτερ, όπου δίπλα στην ρόδα υπάρχει το εν λόγω μουσείο... Καλώς η κακώς πάντα ήθελα να μπω σε μουσείο με κέρινα ομοιόματα, και το είχα στο πλάνο μας... Κόστος 35 ευρώ και οι 2, διάρκεια επίσκεψης 40 λεπτά... Συναισθήματα κομψί κομψά... Ήταν όντως απίστευτα τα εκθέματα, όμως με τα ίδια χρήματα θα μπορούσαμε να κάνουμε σίγουρα πολύ καλύτερα πράγματα... Πάντως την φωτογραφία με τον αγαπημένο μου επιστήμονα την έβγαλα οπότε όλα καλά....
IMG_20190130_111608_HHT.jpg


SCHONBRUN PALACE
Το μεγαλύτερο και σημαντικότερο παλάτι της Βιέννης... Απομακρυσμένο σχετικά, όμως αξίζει κάθε του λεπτό όταν φτάσεις με το καλό... Είναι γενικά τεράστιο, από όποια μεριά και αν το προσεγγίσεις, ο κήπος του είναι αντάξιος του οικοδομήματος, και ούτε λίγο ούτε πολύ φάγαμε 2 ώρες για φωτογραφίες και περπάτημα...
IMG_20190130_151319.jpg
IMG_20190130_151725.jpg
PANO_20190130_123941.jpg

Κάπου εκεί, γύρω στις 3.00, άρχισε ο οργανισμός να βαράει κόκκινα και η ελαφρά μουρμούρα της συντρόφου ήταν αισθητή πλέον, περισσότερο και από το γουργούρισμα της κοιλιάς μου.. Φαγητό στο δρόμο λοιπόν, λουκάνικα και φαλάφελ πάλι αφού μείναμε και οι 2 ευχαριστημένοι την προηγούμενη φορά, και μετά καφεδάκι στη Bäckerstraße 9! Ωραία ήταν και εκεί, τόσο ωραία που η ώρα έφτασε 6 και νύχτωσε... Αφού ρώτησα την πολύ ήρεμη - πλέον - αγάπη μου για το τι είχε όρεξη να κάνουμε το τελευταίο μας βράδυ εδώ, ήθελε να ξαναπάμε στον εμπορικό δρόμο Grabben και την εκκλησία του Αγίου Στεφάνου... Δίκιο είχε αφού εκεί ήταν μαγικά, ενώ η επόμενη ιδέα που ήταν δικιά μου, το πάρκο πράτερ δλδ, ήταν κωμικοτραγική...
IMG_20190130_214802.jpg
IMG_20190130_214844.jpg


Αφού κάναμε 30 ευρώ φιορίνι Ουγγαρίας για παν ενδεχόμενο σε ένα ανταλλακτήριο συναλλάγματος, ξαναπεράσαμε από το παγοδρόμιο που τόσο μας άρεσε, ξαναήπιαμε ένα ζεστό κρασάκι, και κατά τις 11 ολοκληρώθηκε η σύντομη παρουσία μας στη Βιέννη...

ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
Τώρα να πω ότι 2 μέρες ήταν αρκετές θα πέσει φωτιά να με κάψει... Σίγουρα 5+ θα χρειαζόμουν... Κάναμε το 70% όσων είχα σημειώσει και αυτά στο τρέξιμο...
Ένα πράγμα που θα ήθελα να σημειώσω είναι το οικονομικό... Γενικά ο κόσμος όπως εγώ, πιστεύει ότι πρόκειται για μια πολύ ακριβή πόλη.. Δεν είναι ακριβώς αλήθεια, αφού σε όλους τους τομείς υπάρχουν επιλογές! Δεν θα σας φύγει μια περιουσία αν δεν θέλετε να σας φύγει...
Επίσης χρησιμοποιήστε τα μέσα άφοβα... Είναι τόσο μα τόσο βολικά, που αν ζούσα εκεί σίγουρα δεν θα είχα αυτοκίνητο...
Γενικά ήταν ένα πολύ όμορφο διήμερο, μια πανέμορφη πόλη, ζωντανή πόλη, με υπέροχα καφέ, πλατείες, κτίρια, που σίγουρα αξίζει μία ακόμη επίσκεψη από μας, γιατί δεν τη χορτάσαμε...


ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ....ΠΕΣΤΗ
Είχε ξημερώσει ένα ωραίο ηλιόλουστο πρωινό στη Βιέννη, και νωρίς νωρίς πήραμε τις βαλίτσες μας και κατευθυνθήκαμε στον σταθμό από όπου είχε ξεκινήσει η παρουσία μας εδώ. 9.15 πήραμε το πούλμαν της RegioJet, και αυτή τη φορά ήταν πολύ καλύτερο το ταξίδι μας... Αν και μεγαλύτερο, αφού θα κάναμε 2,5 ώρες, εκτός από καφέ και wifi, είχαμε ο καθένας μπροστά στο κάθισμά του οθόνη που μπορούσες είτε να μπείς να χαζέψεις στο διαδίκτυο, είτε να δεις μια ταινία του 18' από τις πολλές που είχε μέσα, είτε να ακούσεις μουσική με τα συσκευασμένα ακουστικά που σου έδιναν... Οι 2,5 ώρες πέρασαν νερό, και τα 10 ευρώ που πληρώσαμε ο καθένας μας φάνηκαν μιααααα χαρά!

ΠΡΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ (απαραίτητος)
Επειδή η Βουδαπέστη έμελλε να είναι αυτή που κέρδισε σε αυτόν τον άτυπο διαγωνισμό μεταξύ των τριών πόλεων, και με διαφορά θα έλεγα, πρέπει νομίζω να εξηγήσω το γιατί εκ των προτέρων...
Είναι γεγονός ότι σε κάθε ταξίδι εκτός της οργάνωσης και της διάθεσης που απαραίτητα χρειάζεσαι, πρέπει να έχεις και τύχη.. Εδώ μάλλον είχαμε, αφού παρά τα όσα είχαμε ακούσει για συμπεριφορές Ούγγρων από φίλους που είχαν πάει, εμείς, αυτές τις 3,5 μέρες που κάτσαμε δεν συναντήσαμε κάτι άλλο από χαμόγελα, αρκετά ζεστούς ανθρώπους, προσοχή, όχι σαν και μας, αλλά αρκετά κοντά σε μας, και γενικά μια ευχάριστη διάθεση σε κάθε συναναστροφή μας... Εκτός αυτού σταθήκαμε τυχεροί και με τον καιρό, αφού αφήσαμε το 0 της παγωμένης Βιέννης και πήγαμε στο +8 της Βουδαπέστης, πράγμα που λειτούργησε πολύ θετικά και στους περιπάτους μας... Η τύχη συνεχίστηκε και στο δωμάτιο, αφού μας δώσανε ένα σπίτι 80 τμ, με τα πάντα μέσα, κυριολεκτικά τα πάντα, με μόλις 36 ευρώ την βραδιά, 30 μέτρα από την πλατεία Deák Ferenc (Deak Ferenc Ter) τον βασικό συγκοινωνιακό κόμβο. Για την ιστορία λεγόταν Alice apts!
Αφού λοιπόν σε 3-4 πράγματα νομίζω σταθήκαμε τυχεροί, ας πάμε και στα δεδομένα καλά της πόλης...
Μας ταίριαξε πολύ, που σε αντίθεση με την Βιέννη, μπορούσαμε πανεύκολα να μετακινούμαστε με τα πόδια σε κάθε σημείο ενδιαφέροντος... Αρκετά πιο μαζεμένη πόλη, που όμως είχε αμέτρητα πράγματα να δεις... Μας άρεσε πολύ ο τρόπος που είχαν εκμεταλλευτεί τον Δούναβη... Δύο μεγαλοπρεπείς γέφυρες, καλοφωτισμένες το βράδυ, που από μόνες τους ήταν αξιοθέατο... Πάρα μα πάρα πολλά από τα σημαντικά τους κτίρια ήταν φάτσα με το ποτάμι, και το βράδυ η αντανάκλαση με τον έντονο κίτρινο φωτισμό έκανε την ατμόσφαιρα παραμυθένια.. Μας άρεσαν επίσης και οι τιμές πολύ, αφού την βρήκαμε αρκετά φθηνή, τόσο στα SM, όσο και στους καφέδες, φαγητά, ποτά souvenirs, αρκετά φθηνότερη και από την Μπρατισλάβα.. Μας άρεσαν όμως και τα λουτρά, που πήγα με το ζόρι και δεν έλεγα να φύγω... Πάνω από όλα όμως μας άρεσε ο αέρας που αποπνέει η πόλη με τα αναρίθμητα όμορφα κτίρια και αγάλματα, με τον πολύ ωραίο φωτισμό το βράδυ, αλλά και την ζωντάνια της, που αν και αρχές Φλεβάρη ο τουρισμός ήταν σε υψηλά επίπεδα και συμπλήρωνε την όλη εικόνα της..
ΑΦΙΞΗ...
IMG_20190203_112450.jpg

Ένα τέτοιο μικρούλι τραμ έπρεπε να πάρουμε από κει που μας άφησε το πούλμαν, για να βρεθούμε στην κεντρική πλατεία, όπου δίπλα ήταν το δωμάτιο μας... Αν θυμάστε χθες, σημείωσα ότι έκανα λίγα φιορίνια στην Αυστρία για παν ενδεχόμενο... Μπορεί η καλή κυρία στην Βιέννη να μας μάσησε 5 ευρώ στα 30 σαν προμήθεια, είχε έρθει η ώρα όμως να δικαιωθώ... Ήμασταν οι μόνοι που μπήκαν στο τραμ, αφού ήμασταν και οι μόνοι που είχαν φιορίνια πάνω τους και μόνο τέτοια δεχόταν ο οδηγός... Αυτόματος πωλητής δεν υπήρχε κάπου κοντά, οπότε μια μικρή νίκη είχε ήδη επιτευχθεί με το καλημέρα...
Η Deak Ferenc Ter που προανέφερα ήταν ουσιαστικά η βάση μας...
IMG_20190131_200118.jpg

Αν και συγκοινωνιακός κόμβος, αρκετά καθαρή, σχετικά ήσυχη, με μια μικρή αγορά δίπλα που είχαν στήσει εκείνες τις μέρες, το ανταλλακτήριο συναλλάγματος IBLA απέναντι, και 2-3 καφέ που θα αρχίσω την ιστορία με ένα από αυτά...
Ακριβώς από κάτω από το σπίτι μας λοιπόν ήταν το Cserpes Tejivo... Δίπλα του είχε 2 επώνυμα καφέ, αλλά εμείς προτιμήσαμε αυτό... Αφού αφήσαμε τα πράγματα μας πάνω, είπαμε να πάρουμε δυνάμεις, διαλέξαμε ένα τραπεζάκι να βλέπει τζάμι και πήγα να παραγγείλω...
IMG_20190201_161531.jpg
Ξεκίνησα από εδώ την ιστορία γιατί ήταν και η πρώτη γλυκιά γεύση που πήραμε, και κυριολεκτικά αλλά και μεταφορικά... Όλα τα παραπάνω, εκτός από πεντανόστιμα και ολόφρεσκα στοίχισαν μόλις 7.5 ευρώ... Κάπως έτσι έγινε το μαγαζί αφετηρία για τις εξορμήσεις μας, και αν πάτε και εσείς από την πλατεία, μην παραλείψετε μια επίσκεψη, θα αποζημιωθείτε...
Πάμε τώρα στο τι είδαμε και το τι ξεχωρίσαμε... Δεν θα τα βάλω σε σειρά που τα κάναμε, αφού κυρίως με νοιάζει να σας περιγράψω ότι μου έκανε εντύπωση..
Οι γέφυρες Liberty Bridge και η Αλυσιδωτή γέφυρα
IMG_20190131_195644.jpg
IMG_20190201_160604.jpg

Κάθε μία είχε την δικιά της χάρη, είτε πρωί είτε βράδυ, ενώνουν την Βούδα με την Πέστη, θα την περάσετε και εσείς αρκετές φορές, και κάθε φορά θα σας αρέσει το ίδιο!!

Βασιλική του Αγίου Στεφάνου
IMG_20190201_161420.jpg
IMG_20190201_161137.jpg

Τι να πεις για αυτόν τον ναό των σχεδόν 100 μέτρων? Επιβλητικός, μπροστά από μια μεγάλη πλατεία που από τις 10.00 το πρωί μπορείς να ανέβεις και πάνω με ένα πολύ μικρό αντίτιμο και να έχεις όλη την Βουδαπέστη πιάτο...

Λεωφόρος Andrassy
IMG_20190202_144629.jpg
Σε μια πολύ ωραία διαδρομή, σχεδόν 40 λεπτών μέχρι την πλατεία Ηρώων με τα φοβερά αγάλματα, συναντήσαμε όλα τα γνωστά μαγαζιά που μπορείς να φανταστείς, υπέροχα κτίρια, μερικούς ναούς με ξεχωριστό ενδιαφέρον και πολλά πολλά όμορφα σημεία για φωτογραφίες...

Το κάστρο Vajdahunyad
IMG_20190203_111414.jpg
IMG_20190202_111405.jpg

Μετά από την πλατεία Ηρώων θα συναντήσετε το παραπάνω κάστρο... Μέσα υπάρχουν κτίσματα από διάφορες χρονικές περιόδους, όπως και πολλά αγάλματα με ξεχωριστό χαρακτήρα το κάθε ένα... Νομίζω μόνο εκεί πρέπει να βγάλαμε και 100 φώτος....

Τα λουτρά Széchenyi
IMG_20190202_135432.jpg

Θα μπορούσα να σας μιλάω κάνα μισάωρο για εκείνη την μέρα και κυρίως εκείνη την εμπειρία... Κόστος επίσκεψης με μία καμπίνα και ένα ντουλάπι 36 ευρώ... Τα άξιζε? Και λίγα ήταν... Ψάξτε το πριν πάτε, μάθετε όλα τα μυστικά, τις σάουνες, τα σπα, αλλά και τίποτα να μην έχετε κοιτάξει, όταν από το 8 βρεθείτε στο 28 του νερού και χαλαρώσετε θα το ευχαριστηθείτε σαν μικρά παιδιά... Παίξαμε, κάναμε βόλτες, μπήκαμε και στις 6 σάουνες, χαλαρώσαμε ξεκουραστήκαμε και υποσχεθήκαμε ο ένας στον άλλο ότι όταν ξαναέρθουμε θα δοκιμάσουμε και τα άλλα Λουτρά, αφού η πόλη έχει πολλά και κάθε ένα το δικό του στυλ!
CENTRAL MARKET HALL
IMG_20190131_195713.jpg

Η αλήθεια είναι ότι δεν ενθουσιαστήκαμε ιδιαίτερα.... Αξίζει μια επίσκεψη, πολλά πολλά φρούτα λαχανικά, κρέατα, ψάρια, σουβενίρ... Κόσμος πολύς, πάνω που έχει καντίνες με φαγητό σε ακριβές όμως τιμές, ακόμη περισσότερος, και γενικά μια ωραία μεγάλη αγορά που όμως σε αποκόβει από το έξω, που για τα δικά μας τα μάτια ήταν το κάτι άλλο...

Προμαχώνας των Ψαράδων
IMG_20190201_155818.jpg

Αν ανεβείτε με τα πόδια στο κάστρο της Βούδας και όχι με το τελεφερίκ, υπάρχει μια πολύ ωραία διαδρομή που μπορείτε να φτιάξετε εσείς περνώντας από την Batthyány tér γνωστή για την μοναδική θέα προς το Κοινοβούλιο, να συνεχίσετε με τη Becsi Kapu και να ανεβείτε προς την Szentharomsag ter την κεντρική πλατεία που δεσπόζει η εκκλησία του Matyas του 13ου αιώνα. Πολύ πολύ όμορφη διαδρομή με πολύ ωραία σοκάκια και λίγα σκαλάκια!

Το κάστρο της Βούδας
IMG_20190202_195447.jpg

Θες να το δεις μέρα? Θες νύχτα? Το ίδιο εντυπωσιακό θα σου φανεί, ειδικά όταν θα είσαι εκεί ψηλά και θα θαυμάζεις την θέα που σου προσφέρει...
IMG_20190201_155701.jpg


Το Κοινοβούλιο και τα Παπούτσια του Δούναβη
IMG_20190201_204919.jpg
IMG_20190201_160302.jpg


Δίπλα σχεδόν στο τεράστιο και εξωπραγματικό κοινοβούλιο της Ουγγαρίας, βρήκαμε το πιο συγκινητικό ιστορικό μνημείο, αφιερωμένο στη μνήμη των 550.000 Ούγγρων Εβραίων που έχασαν τη ζωή τους από τους Ναζί το 1944-45... χιλιάδες από αυτούς πυροβολήθηκαν δίπλα στην όχθη από συμπατριώτες τους συνεργάτες των Ναζί, οι οποίοι πριν τους εκτελέσουν τους ανάγκασαν να βγάλουν το πολυτιμότερο αγαθό που διέθεταν: τα παπούτσια τους.

Θα μπορούσα να συνεχίσω να σας λέω για την Μεγάλη συναγωγή, το Σπίτι του Τρόμου, αυτό το συγκλονιστικό μουσείο, τη συνοικία Szentendre, και άλλα πολλά αλλά δεν θα τελείωνε η ιστορία μου.... Τόσα πολλά αξιοθέατα που χάνεις τη σειρά που τα είδες... Γι'αυτό θα σταματήσω εδώ, άλλωστε η γενική ιδέα είναι να πάρετε μια γεύση για να πάτε και σεις, και θέλω να πιστεύω ότι είμαι σε καλό δρόμο....

ΚΑΦΕ - ΦΑΓΗΤΟ - ΠΟΤΟ
Ε, εντάξει για καφέ σας είπα που ξεκινούσε η μέρα μας... Ήπιαμε ένα ακόμη πολύ ωραίο καφεδάκι μαζί με δύο φοβερά γλυκά στο Ruszwurm Confectionery, δίπλα στον προμαχώνα των ψαράδων. Εκτός από Λάγκος, το παραδοσιακό τους fast food, φάγαμε και σε 2-3 ακόμη μαγαζιά με καλύτερο όλων το Drum cafe... Μενού με πρώτο πιάτο, κυρίως, συν γλυκό στο τελός με 7.50 ευρώ δεν βρίσκεις εύκολα. Μεγάλα πιάτα, χορταστικά και πολύ νόστιμα! Για Λάγκος που είπα πριν τα καλύτερα από όσα φάγαμε ήταν ta Retro Langos, μια καντίνα, αν το βάλετε στο gps σας το βγάζει... Πάρτε και γλυκό με μπανάνες και nutella ε??
Τώρα για ποτό, πήγαμε πρώτη φορά σε ruin bar... Συγκεκριμένα στο Szimpla Kert..
IMG_20190201_204455.jpg

Πραγματικά τρελό μαγαζί, με πολλά δωμάτια, και πολύ κόσμο... Διακόσμηση που μάλλον δεν έχετε ξαναδεί και γενικά ένα σύστημα παραγγελίας που πάλι δεν έχετε δει... Σερβιτόρους εμείς δεν είδαμε πουθενά... 1.5 ευρώ το κρασί, 2 η μπύρα, 3 το ποτό... Η επίσκεψη ακόμη και τίποτα να μην πάρεις, είναι μια εμπειρία...

Σαν Επίλογος...
Αρχικά τελειώνοντας να σας χαιρετίσω σαν καινούριος στην παρέα σας, και να πω ότι χάρηκα πάρα πολύ που σας ανακάλυψα και ταξιδεύω μαζί σας σχεδόν κάθε μέρα σε όλη την γη... Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός, γιατί συνήθως στις περιγραφές μου δεν τα καταφέρνω..
Το ταξίδι που κάναμε με την Μαρίνα μου, το σκεφτόμουν πολλά πολλά χρόνια, και χάρηκα πάρα πολύ που επιτέλους το καταφέραμε...
Αυτό που μου έμεινε καθώς σκεφτόμουν πως περάσαμε στο αεροπλάνο, είναι ότι ίσως το πόσο μας άρεσε η Βουδαπέστη είχε να κάνει και με το μεταξύ μας... Όπως θα έχετε παρατηρήσει και εσείς οι χρόνοι που περνάμε ο ένας με τον άλλον, είτε φίλος είναι, είτε σύντροφος είτε ακόμα και κοντινός συγγενής, είναι πολύ λίγος... Σε ένα ταξίδι ζεις τον άλλο 24/24... Καθώς περνούσε ο καιρός και αλλάζαν οι πόλεις, κάθε μέρα είχαμε και μεγαλύτερη διάθεση!Νομίζω ότι μέσα από αυτό το ταξίδι ξαναγνωριστήκαμε, ξαναεκτιμήσαμε ο ένας τα κακά και τα καλά του άλλου, και ίσως τελικά, από κάθε ταξίδι αυτό να είναι και το μεγαλύτερο κέρδος μας! Ακόμη και αν το κάνεις μόνος σου, και πάλι θα τα βρεις με τον εαυτό σου, με τον πραγματικό εαυτό σου...
 

Attachments

Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Όπως όταν πήγαμε Κρακοβία εμπιστεύτηκα με κλειστά μάτια τον giannismits, το ίδιο έκανα και τώρα, και η αλήθεια είναι ότι και πάλι δεν με απογοήτευσε καθόλου...
Λογικά δεν θα ήμουν εγώ γιατί δεν έχω πάει Κρακοβία :D
Ελπίζω τουλάχιστον η ιστορία που διάβασες και σε βοήθησε να οργανώσεις αυτό το ταξίδι όντως να ήταν η δική μου:p

Ευχάριστη η Μπρατισλάβα όντως, κι εγώ θα ξαναπήγαινα μια βόλτα!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Λογικά δεν θα ήμουν εγώ γιατί δεν έχω πάει Κρακοβία :D
Ελπίζω τουλάχιστον η ιστορία που διάβασες και σε βοήθησε να οργανώσεις αυτό το ταξίδι όντως να ήταν η δική μου:p

Ευχάριστη η Μπρατισλάβα όντως, κι εγώ θα ξαναπήγαινα μια βόλτα!
Χαχα @giannismits
 
Μηνύματα
5
Likes
61
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Λογικά δεν θα ήμουν εγώ γιατί δεν έχω πάει Κρακοβία :D
Ελπίζω τουλάχιστον η ιστορία που διάβασες και σε βοήθησε να οργανώσεις αυτό το ταξίδι όντως να ήταν η δική μου:p

Ευχάριστη η Μπρατισλάβα όντως, κι εγώ θα ξαναπήγαινα μια βόλτα!
Αυτά συμβαίνουν όταν γράφεις μεσάνυχτα μετά τη δουλειά.... Τι Κρακοβία τι Ολλανδία.... Χαχαχαχα... Όντως μας βοήθησες πολύ όπως και η κοπέλα με τον "πλήρη ταξιδιωτικό΄οδηγό για την Βουδαπέστη''... Στην Βιέννη κιόλας όπως θα δεις παρακάτω έμεινα και στο ίδιο ξενοδοχείο΄με σας για να μου είναι ακόμη πιο εύκολο να κατατοπιστώ...
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
5
Likes
61
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ε όχι και κοπέλα ρε συ Γιωργο θα μου βγει και το όνομα από το πουθενα :)
Αχαχαχαχαχα..... Το καλό είναι ότι συγκράτησα καλά την ιστορία... Καλημέρες!!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Γιωργο, κατ' αρχην :welcome: στη μεγαλη παρεα! Ξεκινησες δυναμικα και με ανετο χιουμορ!
Περιμενω την συνεχεια της ιστοριας σου :)
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
Μπραβο Γιωργο πολυ ωραια η ιστορια σου, θα κανω σχεδον ακριβως το ιδιο ταξιδι τελη Μαρτη και απ οτι εχω ψαξει μεχρι τωρα πιστευω κι εγω οτι θα λατρεψω τη Βουδαπεστη σε σχεση με τις αλλες 2.
Αν μπορεις να μου στειλεις το πλανο που ειχες βγαλει για τις 3 πολεις θα σου ειμαι υποχρεος!
 

Katerinaki82

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γιώργο, έκανα πρόσφατα με τον άντρα μου το ίδιο ταξίδι με το δικό σας και οι περιγραφές σου μας βοήθησαν αφάνταστα! Σ' ευχαριστώ! Εύχομαι πάντα όμορφα ταξίδια με τη Μαρίνα σου!
 
Μηνύματα
5
Likes
61
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Γιώργο, έκανα πρόσφατα με τον άντρα μου το ίδιο ταξίδι με το δικό σας και οι περιγραφές σου μας βοήθησαν αφάνταστα! Σ' ευχαριστώ! Εύχομαι πάντα όμορφα ταξίδια με τη Μαρίνα σου!
Να είσαι καλά φίλη Κατερίνα!! Χαίρομαι πολυ και που βοήθησα, μα που πήγατε πάνω απ'όλα!! Είμαι σίγουρος ότι περάσατε και εσείς υπέροχα, και γεμίσατε μπαταρίες για τα καλά! Ευχομαι και εγώ πολλα πολλά ταξίδια με τον αντρα σου και να περνάτε ΣΟΥΠΕΡ!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Γιώργο θα επισκεφτώ κι εγώ την Μπρατισλάβα Ιανουάριο. Αναρωτιόμουν πόσο άνετη θα είναι η πόλη με το κρύο και το χιόνι κι εσύ μου έλυσες την απορία. Σε ευχαριστώ .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom