Σλοβακία Τσεχική Δημοκρατία Μπρατισλάβα - Πράγα

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.324
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Μπρατισλάβα - Πράγα με 300 €


Καμιά φορά σκέφτομαι να σας πω ότι και με 300 ευρώ μπορείς να κάνεις ένα αξιοπρεπές ταξίδι 4,5 ημερών στην Ευρώπη. Πολλοί φίλοι μου δεν το κάνουν, γιατί είναι καλομαθημένοι και για ένα τέτοιο ταξίδι θα ήθελαν τουλάχιστον 500 ευρώ. Εγώ το έκανα πέρυσι στην Πολωνία, το έκανα και πριν λίγες μέρες στην πρώην Τσεχοσλοβακία, σήμερα Σλοβακία και Τσεχία.

Ένα άλλο θέμα που προκύπτει είναι πόσο χρόνο θέλετε να αφιερώσετε σε μια ενδιαφέρουσα πόλη. Κι εγώ θα ήθελα να έχω μια εβδομάδα στην Πράγα να την απολαύσω. Να έχω και κάμποσα λεφτά παραπάνω να μείνω σε καλό ξενοδοχείο και να τρώγω σε όμορφα εστιατόρια. Έτσι όμως το κόστος θα ανέβαινε υπερβολικά και δε θα έμεναν χρήματα για άλλα ταξίδια. Επομένως δε θα πήγαινα καν.

Συμπέρασμα: 300 ευρώ τα δίνω για 5 μέρες αλλά να δω και κάποια πράματα. Αν είναι σε 5 μέρες να πάω μόνο σε μια πόλη και να φάω και 500 ευρώ δεν πάω καθόλου.

Όσοι συμφωνείτε ακολουθείστε την ιστορία μου. Οι υπόλοιποι αν έχετε περιέργεια διαβάστε την, αλλιώς.....

Δυο μήνες πριν την αναχώρηση κλείνω δύο εισιτήρια με τη Ryan air για Μπρατισλάβα. Αναχώρηση Πέμπτη απόγεμα και επιστροφή την επόμενη Τρίτη το βράδυ. Κόστος 53 € έκαστον.

Οι δύο πρώτες βραδιές είναι στην πρωτεύουσα της Σλοβακίας, Μπρατισλάβα σε ένα Β&Β με συνολικό κόστος 57 €. Βρίσκεται λίγο έξω από το ιστορικό κέντρο της πόλης, αλλά δεν χρησιμοποιήσαμε καμία συγκοινωνία παρά μόνο όταν μεταφέραμε τα πράγματά μας.

Οι δύο επόμενες βραδιές στην Πράγα με κόστος 117 €. Και αυτό το διαμέρισμα βρίσκεται δέκα λεπτά περπάτημα έξω από κέντρο της πόλης, κοντά στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό.

Όλες τις μέρες δεν πήγαμε ποτέ σε εστιατόριο για φαγητό. Μόνο 2,3 φορές κάτσαμε για μπύρα σε κάποια πλατεία. Αγοράζαμε διάφορα φαγώσιμα και κρασάκι από καταστήματα τροφίμων (πολύ φτηνό φαγητό) και τρώγαμε στο δωμάτιο. Έτσι και φτηνά τη βγάζαμε και δε χάναμε και χρόνο.

Μέρα πρώτη

Βραδινή δίωρη βόλτα στην όμορφη Μπρατισλάβα. Παντού ακούς Ελληνικά από τους αρκετούς (ακόμα) φοιτητές και διάφορους συγγενείς και φίλους τους επισκέπτες. Όμορφη βραδιά και με καλή θερμοκρασία. Γενικά όλη η εκδρομή είχε καλό καιρό.

upload_2016-5-20_12-53-29.jpeg


upload_2016-5-20_12-54-7.jpeg


upload_2016-5-20_12-55-26.jpeg


Μέρα δεύτερη

Το πρωί από τις 08:00 βγήκαμε να δούμε το κάστρο, τις εκκλησίες και τις πλατείες της πόλης.

upload_2016-5-20_12-56-7.jpeg


upload_2016-5-20_12-57-26.jpeg


upload_2016-5-20_12-58-40.jpeg


upload_2016-5-20_13-1-3.jpeg


Στις 13:00 καταλήξαμε για φαγητό στο δωμάτιο και στις 15:00 αναχωρήσαμε με πούλμαν για απογευματινή βόλτα στη Βιέννη. Το κόστος του εισιτηρίου (που κλείστηκε από την Ελλάδα) ήταν κάπου 15 ευρώ. Επιστροφή στις 23:30 από τη Βιέννη (μία ώρα και 20 λεπτά).

upload_2016-5-20_13-2-14.jpeg


upload_2016-5-20_13-3-22.jpeg


upload_2016-5-20_13-4-38.jpeg


Μέρα τρίτη

Η Μπρατισλάβα είναι μικρή πόλη και τα ενδιαφέροντα που έχει τα βλέπεις σε μια μέρα (εμείς δηλαδή). Κάναμε λοιπόν μια μικρή επανάληψη των πιο ωραίων σημείων της πόλης το πρωί γιατί στις 12:00 φεύγαμε με το τρένο για Πράγα. Η διαδρομή ήταν 4 ώρες σε ένα καταπληκτικό τρένο αλλά έκανε πολλές στάσεις. Και εδώ το εισιτήριο ήταν κλεισμένο από το internet. Έτσι δεν είχαμε αναμονές και αμφιβολίες για το αν θα βρούμε θέση, αν και το τρένο δεν ήταν πλήρες.

Αφού τακτοποιηθήκαμε στο δωμάτιο, στις 18:00 βγήκαμε για την πρώτη αναγνωριστική βόλτα στην πόλη: Υπέροχη. Το πιο ενδιαφέρον ήταν το ανέβασμα στον πύργο του αστρονομικού ρολογιού.

upload_2016-5-20_13-5-56.jpeg


upload_2016-5-20_13-7-16.jpeg


upload_2016-5-20_13-8-18.jpeg


Μέρα τέταρτη

Όλη η μέρα αφιερώθηκε στην πόλη. Χωρίς υπερβολή ήμασταν στο δρόμο μέχρι τις 10 το βράδυ από τις 7:30 το πρωί. Κάτσαμε σε 2,3 παγκάκια από 5,10 λεπτά στο καθένα, σε ένα λεωφορείο για μια μετακίνηση μισή ώρα και μια ώρα σε μια πλατεία για μπύρα. Μας έφυγαν τα πόδια. Στο τέλος πόναγαν μηνίσκοι, τένοντες και ώμοι από την τσάντα που κουβαλούσα. Όμως τα είχαμε δει σχεδόν όλα. Μόνο σε μουσεία δεν μπαίναμε. Δε χορταίνεις να κάνεις βόλτα σε αυτή την πόλη.

upload_2016-5-20_13-9-34.jpeg


upload_2016-5-20_13-11-0.jpeg


upload_2016-5-20_13-12-47.jpeg


upload_2016-5-20_13-15-17.jpeg


upload_2016-5-20_13-36-9.jpeg


upload_2016-5-20_13-37-14.jpeg


upload_2016-5-20_13-38-36.jpeg


Πετύχαμε και κάτι ημιμαραθώνιους:
upload_2016-5-20_13-40-37.jpeg


Μέρα πέμπτη

Πρωινή αναχώρηση (07:30) με πούλμαν για το Κάρλοβυ Βάρυ. Διαδρομή χωρίς ενδιαφέρον που διαρκεί 2 ώρες και 15 λεπτά. Όμως η πόλη με τα ιαματικά νερά είναι απίθανη.

upload_2016-5-20_13-42-3.jpeg


upload_2016-5-20_13-43-20.jpeg


upload_2016-5-20_13-44-31.jpeg


Μείναμε 5 ώρες και πιστεύω ότι τη μυρωδιά της την πήραμε. Όλη πάντως την ώρα περπατούσαμε, δεν είχε μπύρα εδώ. Αν πάτε μη χάσετε το ανέβασμα με τελεφερίκ (ή με τα πόδια) στο λόφο Διάνα με πιάτο όλη την περιοχή (και την πόλη) από κάτω.

upload_2016-5-20_13-46-2.jpeg


upload_2016-5-20_13-47-19.jpeg



Το απόγεμα και βράδυ της ίδιας μέρας είχαμε το χρόνο για μια βόλτα 7, 8 χιλιομέτρων ξανά στην Πράγα.

upload_2016-5-20_13-48-41.jpeg


upload_2016-5-20_13-50-3.jpeg



Μέρα έκτη

Έφτασε και η τελευταία μέρα μας. Επειδή η αναχώρηση πάλι με το τρένο ήταν στις 11:52 είχαμε το χρόνο για μια βόλτα ξανά στην πόλη. Δεν τη βαριόμασταν όσες φορές και αν περνούσαμε από τις γέφυρες και τα απίθανα κτίρια.

upload_2016-5-20_13-51-8.jpeg


upload_2016-5-20_13-52-12.jpeg



Φτάσαμε στη Μπρατισλάβα 4 ώρες πριν την αναχώρηση της Ryan οπότε κάναμε μια σύντομη βόλτα στην περιοχή κοντά στο σταθμό. Ευτυχώς γιατί είχε πράγματα να δούμε.

upload_2016-5-20_13-53-29.jpeg


upload_2016-5-20_13-54-37.jpeg


upload_2016-5-20_13-55-58.jpeg


Η Σλοβακία έχει ως νόμισμα το ευρώ και η Τσεχία την κορώνα. Η πρώτη χώρα όμως φαίνεται φτωχότερη (και φτηνότερη) από τη δεύτερη. Το νόμισμα δεν της δίνει κάποια ουσιαστική αίγλη και αναρωτιέμαι ποιος είναι ο πραγματικός λόγος που το καθιέρωσαν. Στους Τσέχους, ως πλουσιότεροι που είναι, θα τους ταίριαζε καλύτερα. Ας προβληματιστούμε λίγο σε αυτό. Μην πιάσουμε όμως τα πολιτικά σε αυτή τη σελίδα.

Και οι δύο χώρες είναι καθαρές και οι οδηγοί των αυτοκινήτων πολιτισμένοι. Στην Τσεχία όμως μου έκανε κακή εντύπωση ότι έχει πολλούς αλκοολικούς (από το πρωί τους έβλεπες να πίνουν). Επειδή ο καιρός ήταν καλός όταν πήγαμε, τα πρωινά στα πάρκα είχε πολλούς, μεθυσμένους προφανώς, που κοιμόταν στα παγκάκια. Επίσης παντού νιώθαμε ασφαλείς και δε φοβόμασταν ότι μπορεί να μας κλέψουν ή οτιδήποτε άλλο. Ασφαλώς θα υπάρχουν και κακόφημες περιοχές, αλλά εμείς ως τουρίστες δεν είχαμε λόγο σε ένα τόσο σύντομο ταξίδι να πάμε από εκεί.

Και αν θέλετε, θα σας αποκαλύψω και το μυστικό: το συνολικό κόστος ανά άτομο ήταν το πολύ 270 ευρώ! Και πάλι το διευκρινίζω: ξέρω πολύ καλά να ξοδεύω πολλά χρήματα. Αν ήταν όμως να κάνω αυτή την εκδρομή με 600 ευρώ το άτομο δε θα πήγαινα καθόλου. Είναι σα να έχω 100 ευρώ στην τσέπη και βλέπω δύο παντελόνια στη βιτρίνα: το ένα κάνει 50 € (καλό) και το άλλο πολύ καλύτερο κάνει 100 €. Θα πάρω το φτηνό ή δε θα πάρω τίποτα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Ωραίες φωτογραφίες και μπράβο που απόλαυσες το ταξίδι.
Και εννοείται πως ένα ταξίδι στο ίδιο μέρος βγαίνει φθηνότερα ή ακριβότερα στον καθένα ανάλογα με το πως επιλέγει να φάει, βγει κλπ....
Βέβαια δεν ξέρω αν οι φίλοι σου είναι "κακομαθημένοι" όπως λες ή απλώς έχουν άλλο τρόπο να ταξιδεύουν....Καθένας κάνει τις επιλογές του και αν περνάει ο ίδιος καλά στους άλλους μας περισσεύει...
Εσύ μάλλον πέρασες ωραία και αυτό μετράει τελικά....
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.324
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ωραίες φωτογραφίες και μπράβο που απόλαυσες το ταξίδι.
Και εννοείται πως ένα ταξίδι στο ίδιο μέρος βγαίνει φθηνότερα ή ακριβότερα στον καθένα ανάλογα με το πως επιλέγει να φάει, βγει κλπ....
Βέβαια δεν ξέρω αν οι φίλοι σου είναι "κακομαθημένοι" όπως λες ή απλώς έχουν άλλο τρόπο να ταξιδεύουν....Καθένας κάνει τις επιλογές του και αν περνάει ο ίδιος καλά στους άλλους μας περισσεύει...
Εσύ μάλλον πέρασες ωραία και αυτό μετράει τελικά....
Για μας, όπως τα λες είναι: Το απολαμβάνουμε ακόμα και φτηνά!
Στο συγκεκριμένο ταξίδι πήγα με τη γυναίκα μου, η οποία είναι εκείνη που προτιμά τις οικονομικές εκδρομές.
Βέβαια το ταξίδι στην Παταγονία και Νησί του Πάσχα μας πήγε στα 5000 ευρώ (το άτομο) τα Χριστούγεννα. Προτιμούμε λοιπόν να δίνουμε τα λεφτά μας σε επιπλέον διανυχτερεύσεις ή στα αεροπορικά. Το φαγητό δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα ούτε η ξεκούραση σε ένα ταξίδι. Θα ξεκουραστούμε στην Ελλάδα στα χωριά μας.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Πρέπει να σας έκανε και σχετικά καλό καιρό:)(εκτός από κάποια σύννεφα που βλέπω και δεν είναι και τίποτα το τρομερό)...Γιατί τελευταία η Πράγα ήταν έλεγαν στις ειδήσεις από τις πόλεις που επλήγησαν από τις πλυμμύρες, πράγμα που είναι αρκετά δυσάρεστο να σου τύχει σε ταξίδι και μάλιστα Άνοιξη ή αρχές καλοκαιριού....
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.324
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Πρέπει να σας έκανε και σχετικά καλό καιρό:)(εκτός από κάποια σύννεφα που βλέπω και δεν είναι και τίποτα το τρομερό)...Γιατί τελευταία η Πράγα ήταν έλεγαν στις ειδήσεις από τις πόλεις που επλήγησαν από τις πλυμμύρες, πράγμα που είναι αρκετά δυσάρεστο να σου τύχει σε ταξίδι και μάλιστα Άνοιξη ή αρχές καλοκαιριού....
Ήμασταν τυχεροί: ο καιρός υπέροχος με θερμοκρασίες από 15 ως 25 βαθμούς και ούτε σταγόνα βροχής. Πήγαμε από 5 μέχρι 10 Μαΐου.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλημερα σας, που μου ταξιδευεται;χαχαχαχ
Λοιπον εγω μολις χθες το απογευμα εκλεισα 1 διανυκτερευση σην Μπρατισλαβα και 2 στην Βιεννη.
Μπορει καποιος να μου δωσει συμβουλες οσον αφορα το πρωτο κομματι που αλλωστε ειναι και το θεμα μας εδω;
Πχ αξιοθεατα και κανεν καλο μαγαζακι για φαγητο και καφε.Δεδομενου παντα οταν παμε για μια διανυκτερευση ωστε να φτιαξουμε και το προγραμμα μας!
Σας ευχαριστωωωω πολυ!
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Ήμασταν τυχεροί: ο καιρός υπέροχος με θερμοκρασίες από 15 ως 25 βαθμούς και ούτε σταγόνα βροχής. Πήγαμε από 5 μέχρι 10 Μαΐου.
Πρόκειται να κάνω και εγώ το ίδιο ταξίδι.Μηπως σου ειναι εύκολο να μου πεις ποσό ειχε το εισιτήριο με ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ απο Μπρατισλαβα σε Πράγα.Ευχαριστω πολυ.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.324
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Πρόκειται να κάνω και εγώ το ίδιο ταξίδι.Μηπως σου ειναι εύκολο να μου πεις ποσό ειχε το εισιτήριο με ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ απο Μπρατισλαβα σε Πράγα.Ευχαριστω πολυ.
Γεια χαρά. Έψαξα αλλά δυστυχώς δε βρήκα κάποιο στοιχείο για την τιμή του εισιτηρίου από τα αρχεία μου. Τώρα όμως είδα στο ίντερνετ ότι έχει κάπου 30 ευρώ (με επιστροφή) με το τρένο.

Καλημερα σας, που μου ταξιδευεται;χαχαχαχ
Λοιπον εγω μολις χθες το απογευμα εκλεισα 1 διανυκτερευση σην Μπρατισλαβα και 2 στην Βιεννη.
Μπορει καποιος να μου δωσει συμβουλες οσον αφορα το πρωτο κομματι που αλλωστε ειναι και το θεμα μας εδω;
Πχ αξιοθεατα και κανεν καλο μαγαζακι για φαγητο και καφε.Δεδομενου παντα οταν παμε για μια διανυκτερευση ωστε να φτιαξουμε και το προγραμμα μας!
Σας ευχαριστωωωω πολυ!
Γεια σου. Όπως γράφω και στην ιστορία πιο πάνω η Μπρατισλάβα είναι μικρή και όλα τα ενδιαφέροντα βρίσκονται στο ιστορικό κέντρο που άλλωστε βρίσκεται κοντά στο κάστρο που θα πρέπει να πάτε. Είτε στο αεροδρόμιο είτε σε κάποιο άλλο γραφείο τουρισμού θα βρεις ένα χάρτη της πόλης και σε 3-4 ώρες (αν δεν μπαίνεις σε μουσεία) θα επισκεφτείς όλα τα αξιοθέατα, συν το κάστρο που θέλει το πολύ δυο ώρες και αυτό επί πλέον.
Για φαγητό δε μπορώ να σου πω τίποτα γιατί αποφεύγω τα εστιατόρια για μείωση του κόστους. Όμως θα τα βρεις γιατί έχει παντού στο κέντρο.
Καλά να περάσετε.
 
Last edited by a moderator:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Νομίζω ότι δεν είναι θέμα κακομάθειας των Ελλήνων, αλλά πλήρους έλλειψης ταξιδιωτικής παιδείας. Ο Ελληναράς, αυτός που κάποτε έπαιρνε δάνειο για να πάει σε νησί, έχει ταυτίσει τις διακοπές με την θάλασσα, το αραλίκι, τις ταβέρνες και τα ξύδια. Αν του πεις να μαγειρέψει μια μακαρονάδα, σου αποκρίνεται "μα εγώ πάω να ξεφύγω, να ξεκουραστώ κτλ". Θεωρεί ότι ο τόπος του και μόνος αυτός είναι ο απόλυτος παράδεισος, ότι θάλασσα υπάρχει μόνο στα Χανιά πχ αντε και λίγο στο Ρέθυμνο, βουνά προφανώς και μόνο σε εμάς και ότι ο ήλιος ανατέλει με άλλη χάρη στο βρωμοχώρι του. Είναι κλεισμένος στο κόσμο του. Ο Ελληναράς που κατά τα άλλα μπορεί να μην έχει να φάει θέλει στις διακοπές του την ψευδαίσθηση μιας άλλης ζωής, μιας ζωής "διακοπεδους"
 

Teos jazz

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Σωστα και εγω αργεισα να το καταλαβω.... και περιμενα απο φιλους αδικα ομως, αρχεισα τα τελευτεα χρονια να ταξιδευω μονος και δεν σταματαω πλεον
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom