Αυστρία Ουγγαρία Σλοβακία Μπρατισλαβα-Βιέννη-Βουδαπέστη

EugenG

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλησπέρα στην παρέα. Τον Αύγουστο πρόκειται να ταξιδέψω στη Μπρατισλάβα με την κοπέλα μου και θέλουμε να επισκεφθούμε σίγουρα τη Βιέννη και πιθανότατα και τη Βουδαπέστη. Η διάρκεια του ταξιδιού θα είναι 1 εβδομάδα και το πλάνο που έχουμε στο μυαλό μας είναι να χωρίσουμε τις μέρες: 3 Βιέννη,2 Βουδαπέστη και 2 Μπρατισλάβα. Είναι σίγουρα εφικτό λόγω αποστάσεων απλά δεν ξέρουμε αν προλάβουμε να δούμε όσο πρέπει τη Βουδαπέστη και τη Μπρατισλάβα. Ποια είναι η γνώμη σας ;
Για Μπρατισλάβα δεν μπορώ να σου πώ καθώς πέρασα ούτε μισή μέρα, φεύγοντας από Βιέννη ,αλλά ανάμεσα σε Βιέννη και Βουδαπέστη θα ψήφιζα περισσότερες μέρες στην Βουδαπέστη!Για κάποιο λόγο η
Βιέννη με απογοήτευσε ενώ η Βουδαπέστη με μάγεψε!!! Εξαρτάται βέβαια και τι τύπος ταξιδιώτη είσαι, αν σου αρέσουν μουσεία τέχνης , γκαλερί κλπ τότε κρατάς το τρίημερο της Βιέννης , εγώ είμαι πιο πολύ της βόλτας, των κάστρων,ιστορικών μνημείων κλπ οπότε ψηφίζω τριήμερο Βουδαπέστη!
 

milt94

Member
Μηνύματα
48
Likes
103
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Για Μπρατισλάβα δεν μπορώ να σου πώ καθώς πέρασα ούτε μισή μέρα, φεύγοντας από Βιέννη ,αλλά ανάμεσα σε Βιέννη και Βουδαπέστη θα ψήφιζα περισσότερες μέρες στην Βουδαπέστη!Για κάποιο λόγο η
Βιέννη με απογοήτευσε ενώ η Βουδαπέστη με μάγεψε!!! Εξαρτάται βέβαια και τι τύπος ταξιδιώτη είσαι, αν σου αρέσουν μουσεία τέχνης , γκαλερί κλπ τότε κρατάς το τρίημερο της Βιέννης , εγώ είμαι πιο πολύ της βόλτας, των κάστρων,ιστορικών μνημείων κλπ οπότε ψηφίζω τριήμερο Βουδαπέστη!
Τελικά θα μοιράσουμε από 3 ημέρες Βιέννη και Βουδαπέστη και την τελευταία μια βόλτα στη Μπρατισλάβα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε πρόγραμμα 10 ημερών χωράει και η Λιουμπλιάνα λέτε ;; 3 Βουδαπέστη,3 Βιέννη,3 Λιουμπλιάνα και 1 Μπρατισλάβα
Τρελό μιξ αλλά χωράει. Και σε 1,5 μερα βλέπεις τη Λιουμπλιάνα. Και μιας και θα περάσετε απο κει, πάτε μια βόλτα και στην εκπληκτική λίμνη Bled!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Για Μπρατισλάβα Βουδαπέστη δεν ξέρω να σου γράψω, αλλά για το Βιέννη Μπρατισλάβα προτείνω τραίνο. Φθηνό, καθαρό, γρήγορο. Δεν αξίζει να ασχοληθείς με λεωφορείο πιστεύω.
Το λεωφορείο θα σε αφήσει Most SNP δυο βήματα απ' την Παλιά Πόλη, ενώ με το τρένο θα χρειαστείς και ένα αστικό λεωφορείο για να κατέβεις στο κέντρο. Άρα επιλέγεις εξαρχής λεωφορείο αφού και με τρένο πάλι λεωφορείο πρέπει να πάρεις.
 

milt94

Member
Μηνύματα
48
Likes
103
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Τρελό μιξ αλλά χωράει. Και σε 1,5 μερα βλέπεις τη Λιουμπλιάνα. Και μιας και θα περάσετε απο κει, πάτε μια βόλτα και στην εκπληκτική λίμνη Bled!
Ακριβώς αυτό έχω στο μυαλό μου ! :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Καμιά σχέση η Σλοβενία με το παραπάνω ταξίδι, τζάμπα χιλιόμετρα και κούραση.
 

GiannisAr

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Γειά σας κι απο μένα,
Θα είμαι στη Βιέννη αρχές Αυγούστου.Το ερώτημα μου είναι αν αξίζει να μοιράσω τις μέρες μου 5 στο σύνολο για να δώ και τη Βουδαπέστη ή να ψαχτώ με άλλες περιοχές της Αυστρίας π.χ Σαλτζμπουργκ,Χααλσταντ κλπ.Ευχαριστω
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Η γνώμη μου είναι να τις μοιράσεις με άλλη μια πόλη.Όχι παραπάνω..Άν πάς Βουδαπέστη πέρνα οπωσδήποτε απο Μπρατισλάβα να δείς κ αυτή την όμορφη πόλη..Για Σάλτσμπουργκ δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω πάει..Πάντως 5 μέρες στη Βιέννη θα είναι πολλές αν έχεις σκοπό να δείς μόνο τα βασικά κ να πάρεις μια γεύση..
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Η γνώμη μου είναι να τις μοιράσεις με άλλη μια πόλη.Όχι παραπάνω..Άν πάς Βουδαπέστη πέρνα οπωσδήποτε απο Μπρατισλάβα να δείς κ αυτή την όμορφη πόλη.
Τελικά να πάει σε μία πόλη σε δύο πόλεις σε 5 πόλεις? κάπου το έχασα...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γειά σας κι απο μένα,
Θα είμαι στη Βιέννη αρχές Αυγούστου.Το ερώτημα μου είναι αν αξίζει να μοιράσω τις μέρες μου 5 στο σύνολο για να δώ και τη Βουδαπέστη ή να ψαχτώ με άλλες περιοχές της Αυστρίας π.χ Σαλτζμπουργκ,Χααλσταντ κλπ.Ευχαριστω
Γεια. 5 μέρες είναι λίγες για να πας και Βουδαπέστη ή Σάλτζμπουργκ κτλ. Μείνε όλες τις μέρες στη Βιέννη και κάνε μια ημερήσια Μπρατισλάβα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom