Αυστρία Ουγγαρία Σλοβακία Μπρατισλαβα-Βιέννη-Βουδαπέστη

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Γειά σας φίλοι μου!

Παρακολουθώ εδω κ χρόνια τις όμορφες ιστορίες σας κ με έχουν βοηθήσει πολύ στα ταξίδια μου! Αυτή τη φορά όμως θα χρειαστώ την βοήθειά σας! Ταξιδεύω τον Αύγουστο στην Βιέννη με τον σύζυγο και τα δύο παιδιά μου 13 κ 16 χρόνων. Το ταξιδι θα έχει διάρκεια 8 μερες. Θέλουμε να επισκευτουμε την Βουδαπέστη και ισως την Μπρατισλάβα. Σκέφτομαι κατα την αφιξη στο αεροδρόμιο της Βιέννης να φυγουμε αμέσως για Βουδαπέστη να μεινουμε εκει 3 μερες κ να επιστρέψουμε στην Βιέννη ειναι αυτο εφικτό? Υπάρχει δηλαδή στο αεροδρόμιο ανταπόκριση τρενου για Βουδαπέστη? Τι μου προτείνετε? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Καλησπέρα! Απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει τρένο που να φεύγει από το αεροδρόμιο της Βιέννης προς Βουδαπέστη. Θα πρέπει να το πάρετε από τον Hauptbahnhof,τον κεντρικό σταθμό. Την διαδρομή όμως καλύπτουν λεωφορεία όπως τα flixbus. Διαρκεί περίπου 3 ώρες. Για την Μπρατισλάβα μπορείτε να πάρετε τρένο ή λεωφορείο πάλι από τον κεντρικό σταθμό.
 

martsetu

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει τρένο που να φεύγει από το αεροδρόμιο της Βιέννης προς Βουδαπέστη. Θα πρέπει να το πάρετε από τον Hauptbahnhof,τον κεντρικό σταθμό. Την διαδρομή όμως καλύπτουν λεωφορεία όπως τα flixbus. Διαρκεί περίπου 3 ώρες. Για την Μπρατισλάβα μπορείτε να πάρετε τρένο ή λεωφορείο πάλι από τον κεντρικό σταθμό.
Ευχαριστώ πολυ!
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Θα κάνω κι εγώ κάτι παρόμοιο, με 2 διανυκτερεύσεις σε κάθεμια εκ των Βουδαπέστη-Βιέννη, αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά.
(Ξέρω, λίγες και για τις δύο πόλεις αλλά δεν επετεύχθη κάποια άλλη συμφωνία.)
Τα αεροπορικά είναι από/προς Βουδαπέστη κι εκεί είναι και οι πρώτες διανυκτερεύσεις.

Οι απορίες μου ψάχνοντας για τα πέρα δώθε είναι αρχικά αν "αξίζει" παραπάνω το τρένο δεδομένου ότι χοντρικά κάνει το πολύ μισή ώρα λιγότερο από flixbus-Regiojet απ' ότι κατάλαβα. Είναι ωραία διαδρομή, είναι καινούρια τα τρένα πχ;
Αν όχι, γνωρίζει κανείς γιατί ψάχνοντας για εισιτήρια στην regiojet δεν μου εμφανίζονται δρομολόγια Βουδαπέστη-Βιέννη; 40 μέρες απέχει το ταξίδι, δεν μου φαίνεται τόσο μακριά για να μην υπάρχουν ακόμη.
(απλά regio έχω ξανάπαρει ενώ flixbus όχι, αλλά άμα δίνει και το flixbus καφεδάκι, ντάξει, δεν θα τα χαλάσουμε εκεί)
 

Tonks1989

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, οργανώνω ένα ταξίδι με το αγόρι μου στην Βουδαπέστη για 5 μέρες κ μετά έχω άλλες 4 μέρες που έλεγα να μείνουμε Μπρατισλάβα κ να κάνουμε καμία μονοήμερη στην Βιέννη λόγο κόστους. Έχει κάνει κάποιος αυτόν τον συνδυασμό? Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Καλησπέρα, με 9 ημέρες διαθέσιμες νομίζω οτι μπορείς να αφιερώσεις περισσότερο στην Βιέννη, αξίζει. Οι πόλεις είναι κοντά και θα είσαι γρήγορα. Τι πρόγραμμα έχεις βγάλει, πότε θα πας, και τι θες να ξοδέψεις είναι τα κριτήρια που διαμορφώνουν ένα πρόγραμμα. Προτείνω, γιατι το έχω κάνει, άφιξη στην Βιέννη , ενοικίαση αυτοκινήτου και αναχώρηση για Βουδαπέστη. Άφιξη Βουδαπέστη σε 2,5 ώρες. Διαμονή Βουδαπέστη και την 4η ημέρα αναχώρηση για Μπρατισλάβα. Παραμονή εκεί 2 ημέρες και κατόπιν επιστροφή στην Βιέννη για τις υπόλοιπες μέρες. Κόστος ιχ περίπου 200-250€ αλλά θα το έχεις όλη μερα και δες πόσο κοστίζουν οι διαδρομές σου με τα μέσα. Αν θες να κινηθείς με τα μέσα απλά ξεκίνα απο Βουδαπέστη. Η Βιέννη όμως δεν είναι για μιά ημέρα, αμαρτία να ξοδέψεις κόπο και χρόνο και να μην την δείς. Έχει το πάρκο, το παλάτι , το θερινό παλάτι, την όπερα, τον πύργο της τηλεόρασης που έχει πανοραμική θέα κλπ. Στην Μπρατισλάβα δεν πήγαμε και δεν ξέρω πόσο θέλει και πως είναι σαν πόλη.
 

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Γεια χαρά και από μένα!
Θα πάω και γω Βουδαπέστη-Μπρατισλάβα-Βιέννη 3-1-3, από αεροδρόμιο Βουδαπέστης πήγαινε και έλα. Φτάνω 23:15 αεροδρόμιο Βουδαπέστης. Με τί μέσο, εκτός του ταξί, προτείνετε να πάω κέντρο, ξέρετε μέχρι τί ώρα λειτουργούν? Επίσης πολλοί τονίζουν να μην αλλάξεις λεφτά στο αεροδρόμιο. Δε χρειάζονται όμως για τα εισιτήρια για τη μεταφορά στο κέντρο? Ή εννοείτε να μην αλλάξεις πολλά? Επίσης για τις μεταφορές από πόλη σε πόλη προτείνετε να ψάξω και να βγάλω πριν πάω στα μέρη ή δε χρειάζεται? Αν κατάλαβα τα λεωφορεία είναι και πιο φθηνά και ξεκινούν λογικά από κέντρο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες πληροφορίες!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Ως μέσο μετακίνησης από πολη σε πόλη προτείνω τραινακι πάντως .ιδίως από Μπρατισλάβα για Βιέννη.δεν έχουν διαφορά σε κοστος σε σχέση με λεωφορείο,και αν έχουν είναι μικρή.Στο αεροδρόμιο Βουδαπέστης έχει μηχανήματα έκδοσης εισητηρίων για κέντρο. δρομολόγια προς την πόλη είναι προσαρμοσμένα στο πρόγραμμα των πτήσεων. Να σου πω εγώ συνήθως κάνω καμιά ανάληψη από ΑΤΜ μόλις φτάνω Βουδαπεστη αφού υπολογίσω περίπου πόσα χρήματα χρειάζονται για το ταξιδι οπότε πληρώνεις μια μικρή προμήθεια μια φορά και αυτό ήταν.το μεγιστο που ισχύει σε πόσο προμήθειας είναι 5 ευρώ αν δεν κάνω λάθος ακόμα και σε χώρες εκτός Ευρωζώνης όσα χρήματα και να βγάλεις. αν χρειαστω κάποια λίγα παραπάνω κάνω exhange μικροποσα στη συνέχεια.τωρα υπάρχει και λύση μικρότερης ανάληψης από ΑΤΜ και στη συνέχεια αναζήτηση exchange στο κέντρο όπου δεν κρατάνε σχεδόν καθόλου προμηθεια.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια χαρά και από μένα!
Θα πάω και γω Βουδαπέστη-Μπρατισλάβα-Βιέννη 3-1-3, από αεροδρόμιο Βουδαπέστης πήγαινε και έλα. Φτάνω 23:15 αεροδρόμιο Βουδαπέστης. Με τί μέσο, εκτός του ταξί, προτείνετε να πάω κέντρο, ξέρετε μέχρι τί ώρα λειτουργούν? Επίσης πολλοί τονίζουν να μην αλλάξεις λεφτά στο αεροδρόμιο. Δε χρειάζονται όμως για τα εισιτήρια για τη μεταφορά στο κέντρο? Ή εννοείτε να μην αλλάξεις πολλά? Επίσης για τις μεταφορές από πόλη σε πόλη προτείνετε να ψάξω και να βγάλω πριν πάω στα μέρη ή δε χρειάζεται? Αν κατάλαβα τα λεωφορεία είναι και πιο φθηνά και ξεκινούν λογικά από κέντρο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες πληροφορίες!
Όσον αφορά το κομμάτι της μετακίνησης αργά από το αεροδρόμιο στην πόλη μπορείς να βρεις ότι απορίες έχεις εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Βουδαπέστη-2016-πλήρης-ταξιδιωτικός-οδηγός.55362/
 

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Τελικά εκλεισα εισιτηρια για λεωφορειο πριν το ταξιδι απο Μπρατισλαβα-Βιεννη και απο Βιεννη-Βουδαπεστη ωστε να ειμαι ετοιμος και αφησα για εκει να βγαλω για τρενο απο Βουδαπεστη-Μπρατισλαβα γιατι μαλλον δε γινεται ιντερνετικα. Δεν κατεληξα πώς θα πληρωσεις χωρις προμηθεια καρτας ή ανταλλακτηριου στο αεροδρομιο τα εισιτηρια. Προκειται να παρω αυτο που παει κατευθειαν κεντρο με τα 900 φιορινια (γιατι μαλλον μονο αυτο θα λειτουργει στις 23:15). Λογικα θα κανω ανταλλαγη ενα 10 ευρο, αν δεν παιρνουν ευρω για πληρωμη.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Τελικά εκλεισα εισιτηρια για λεωφορειο πριν το ταξιδι απο Μπρατισλαβα-Βιεννη και απο Βιεννη-Βουδαπεστη ωστε να ειμαι ετοιμος και αφησα για εκει να βγαλω για τρενο απο Βουδαπεστη-Μπρατισλαβα γιατι μαλλον δε γινεται ιντερνετικα. Δεν κατεληξα πώς θα πληρωσεις χωρις προμηθεια καρτας ή ανταλλακτηριου στο αεροδρομιο τα εισιτηρια. Προκειται να παρω αυτο που παει κατευθειαν κεντρο με τα 900 φιορινια (γιατι μαλλον μονο αυτο θα λειτουργει στις 23:15). Λογικα θα κανω ανταλλαγη ενα 10 ευρο, αν δεν παιρνουν ευρω για πληρωμη.
Αν διάβασες αυτό που έστειλα στο κομμάτι που σε αφορά αποκλείεται να μην κατάλαβες :) έχει μια παράγραφο για αυτό που ρωτάς με τίτλο φτάνω αργά στο αεροδρόμιο κάπως έτσι στο κομμάτι της μεταφοράς από το αεροδρόμιο στο κέντρο..
 

mariosky

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα στο γκρουπ.ειμαι junior traveller, οποτε δεν εχω και πολλες εμπειριες.εχω κλεισει για το διαστημα 23-25 Δεκεμβρίου να μεινω Βουδαπεστη.25-28 Δεκμβρίου εχω λεισει Μπατισλαβα με το σκεπτικο να παω και μια μονοημερη εκδρομη Βιεννη.και τελος 28-30 επιστροφη και διαμονή παλι Βουδαπεστη, καθως η πτήση φεύγει απο κει.
α)Θα ηθελα τα φωτα σας για τα πιο βασικα και αξιολογα πραγματα που θα μπορουσα να δω σε αυτες τις τρεις πολεις.
β)τροπο μετακίνησης απο βουδαπεστη-μπρατισλαβα-βιεννη.αποφευγω ρητα την ενοικιαση αυτοκινητου, καθως βλπεω απαιτειται πιστωτικη καρτα και δεν εχω μπλεξει ποτε στη ζωη μου με πιστωτικες.αν εχετε κατι να προτεινεται ειτε οδικως, είτε με τρενο, θα με βοηθουσατε πολυ
γ)καποια μαγαζια που θα μπορουσα να δοκιμασω την κουζινα καθε χωρας, ειτε στυλ steet food, ειτε σε αντιστοιχο στυλ ταβερνας οπως υπαρχει στην ελλαδα.(με τιμες κανονικες και οχι υπερογκες)
Ευχαριστω πολύ
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Για τα α και γ, υπάρχουν άπειρες ιστορίες στο forum που θα σου λύσουν όλες τις απορίες.
Για παράδειγμα, για Βουδαπέστη υπάρχει αυτός ο εξαιρετικός οδηγός.

https://www.travelstories.gr/community/threads/Βουδαπέστη-2016-πλήρης-ταξιδιωτικός-οδηγός.55362/

β)τροπο μετακίνησης απο Βουδαπέστη-μπρατισλαβα-Βιέννη.αποφευγω ρητα την ενοικιαση αυτοκινητου, καθως βλπεω απαιτειται πιστωτικη καρτα και δεν εχω μπλεξει ποτε στη ζωη μου με πιστωτικες.αν εχετε κατι να προτεινεται ειτε οδικως, είτε με τρενο, θα με βοηθουσατε πολυ
Ανάλογα πόσα θες να διαθέσεις, είτε τρένο (λίγο ακριβότερο) είτε λεωφορείο και έχεις εύκολα μετακινηθεί από πόλη σε πόλη. Εγώ έκανα με Flixbus το Βουδαπέστη-Μπρατισλάβα, κάτι λιγότερο από 3 ώρες και τιμή 8-10 ευρώ η κάθε διαδρομή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom